Awaria samochodu na autostradzie – jak postępować?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-07-28
autostrady.com.pl » Blog » Awaria samochodu na autostradzie – jak postępować?

Awaria samochodu nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jednak jednym z najgorszych miejsc na unieruchomienie pojazdu jest autostrada. Takie zdarzenie generuje ryzyko kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego i wymaga podjęcia jak najszybszej reakcji. Dowiedz się, jak postępować, kiedy Twój samochód zepsuje się na autostradzie.

Awaria samochodu na autostradzie – jakie czynności należy wykonać?

Twój pojazd zaczyna dziwnie reagować podczas jazdy na autostradzie? Jeśli dalsza jazda nie jest możliwa, należy jak najszybciej zabezpieczyć auto. Oto instrukcja, jak postępować krok po kroku w przypadku awarii samochodu na autostradzie.

 1. Zwolnij i ostrożnie zjedź na pas awaryjny. Nie zapomnij o zastosowaniu odpowiedniej sygnalizacji.
 2. Włącz światła awaryjnie.
 3. Załóż kamizelkę odblaskową.
 4. Rozejrzyj się, czy sytuacja na drodze umożliwia wyjście z pojazdu.
 5. Rozłóż trójkąt ostrzegawczy w odległości minimum 100 metrów od unieruchomionego pojazdu. Jeśli to możliwe, zejdź na drugą stronę barierek, aby nie poruszać się pieszo po autostradzie.
 6. Powiadom służby o zdarzeniu i wezwij pomoc drogową celem naprawy lub odholowania niesprawnego pojazdu.
 7. Poczekaj w bezpiecznym miejscu na przyjazd fachowców.

Stosując się do tej instrukcji, zadbasz, aby szybko uporać się ze stresującą sytuacją związaną z awarią samochodu na autostradzie.

W jakim miejscu najlepiej zatrzymać zepsuty pojazd na autostradzie?

Zatrzymanie pojazdu na autostradzie generuje potencjalne ryzyko spowodowania kolizji. Dozwolona prędkość na takiej drodze wynosi 140 km/h. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby wybrać bezpieczne miejsce do zatrzymania zepsutego auta.

Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Jednak jeśli nie jest to możliwe, zjedź na pas awaryjny. Obowiązkiem kierowcy jest wykonanie tej czynności z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – czyli z uwzględnieniem włączenia sygnalizacji świetlnej oraz odblaskowej.

Jakie służby należy powiadomić podczas awarii samochodu na autostradzie?

Awaria na autostradzie to stresujące wydarzenie dla kierowcy. Należy jednak pamiętać, że po zatrzymaniu samochodu oraz rozłożeniu odpowiedniej sygnalizacji, trzeba powiadomić zarządcę dróg o zdarzeniu. Dlaczego to jest ważne? Służby drogowe dodatkowo zabezpieczą unieruchomiony samochód, tak aby nie stwarzał on zagrożenia na autostradzie. Numer do zarządcy dróg znajdziesz w internecie czy na potwierdzeniu opłaty za przejazd płatnym odcinkiem. Przy autostradach znajdują się także specjalne budki telefoniczne, rozmieszczone w odległości 2 kilometrów od siebie. Jeśli nie masz kontaktu telefonicznego do zarządcy dróg, skorzystaj z numeru alarmowego 112. Dyspozytor na podstawie podanej przez Ciebie lokalizacji powiadomi odpowiednie służby.

Pomoc drogowa na autostradzie – ile może kosztować?

Awarię na autostradzie może usunąć samodzielnie kierowca, np. gdy wymagana jest zmiana opony, dolanie płynu chłodniczego czy oleju. Jeśli jednak nie da się naprawić samochodu – konieczne jest wezwanie pomocy drogowej, by przetransportować auto. W przypadku autostrady zabronione jest holowanie z wykorzystaniem innego pojazdu niż taki specjalnie przeznaczony do tego celu. Ponadto transport auta powinien trwać nie dalej niż do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Za holowanie innym samochodem osobowym na autostradzie grozi mandat o wysokości 250 zł.

Zastanawiasz się, ile wyniesie opłata za pomoc drogową na autostradzie? Zależy od województwa i dystansu, na którym przebiegało holowanie. Jego koszt to nawet do 4 zł za kilometr plus 100 zł za sam przyjazd autolawety. Dlatego wielu kierowców decyduje się na dokupienie assistance do ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC. W ten sposób można uzyskać bezpłatną pomoc drogową na autostradzie.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Co zrobić, gdy auto uległo awarii na skutek kolizji samochodowej?

Szybka jazda często przyczynia się do kolizji. Co zrobić zatem, gdy dojdzie do stłuczki na autostradzie? To zależy. Jeśli jest to możliwe, trzeba jak najszybciej przetransportować pojazdy w bezpieczne miejsce, np. na pas awaryjny. Natomiast jeśli doszło do poważnej kolizji, niezbędne jest jak najszybsze zabezpieczenie miejsca wypadku oraz wezwanie służb drogowych. Świadek takiego zdarzenia jest zobowiązany do udzielenia pomocy – np. po zjechaniu na pas awaryjny powinien powiadomić policję czy pogotowie ratunkowe.

Sprawdź również artykuł na temat ubezpieczenia auta od awarii: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-od-awarii-samochodu-czy-warto/

Podsumowanie

 1. Podczas awarii samochodu na autostradzie zadbaj o zatrzymanie pojazdu w bezpiecznym miejscu – np. na przeznaczonym do tego pasie.
 2. Zanim zdecydujesz się na wyjście z auta, załóż kamizelkę odblaskową. Dzięki temu będziesz lepiej widoczny dla nadjeżdżających samochodów.
 3. W miarę możliwości, po wyjściu z auta najlepiej poruszaj się po drugiej stronie barierek zamiast po nawierzchni autostrady.
 4. Przy awarii samochodu na autostradzie należy rozłożyć trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 m od pojazdu.
 5. Kierowca zepsutego pojazdu jest zobowiązany do poinformowaniu zarządcy dróg o unieruchomionym pojeździe.
 6. Samochód powinien być naprawiony, a jeśli to niemożliwe – usunięty z autostrady przez pomoc drogową.
 7. Holowanie auta jest dozwolone jedynie przez pojazd przeznaczony specjalnie do tego i tylko do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie konsekwencje prawne grożą za brak odpowiedniego oznakowania zepsutego pojazdu na autostradzie?
Jeśli kierowca nie ustawi trójkąta samochodowego oraz nie włączy sygnalizacji świetlnej, naraża się na nałożenie mandatu w wysokości 300 zł oraz 1 punktu karnego.
Czy można czekać w unieruchomionym pojeździe na przyjazd pomocy drogowej?
Choć pobyt w zepsutym pojeździe nie jest zabroniony przez prawo, jest on niewskazany. Nawet dobrze oznaczone auto na pasie awaryjnym może uczestniczyć w wypadku samochodowym. Dlatego znacznie lepiej poczekać na przyjazd pomocy drogowej w bezpiecznym miejscu – po drugiej stronie barierek lub ekranów dźwiękochłonnych.
W jakich sytuacjach można zatrzymać pojazd na pasie awaryjnym autostrady?
Z pasa awaryjnego na autostradzie można skorzystać jedynie w specjalnych okolicznościach, np. gdy niemożliwa jest dalsza jazda autem lub kiedy należy ustąpić drogi pojazdowi uprzywilejowanemu. W innych sytuacjach jest to zakazane. Za bezzasadne zatrzymanie samochodu na pasie awaryjnym autostrady grozi mandat w wysokości 300 zł.
Czy można jechać pasem awaryjnym autostrady?
Czasami dochodzi do awarii samochodu, która uniemożliwia osiągnięcie wysokich prędkości, jednak nadal pozwala na wolną jazdę. W takiej sytuacji kierowca może dojechać pasem awaryjnym do najbliższego zjazdu.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny