Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę

Redakcja 2023-04-03
autostrady.com.pl » Blog » Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę

Organizacja podróży nie swoim autem do innego kraju to duże wyzwanie. Trzeba pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów, zdobyciu zielonej karty czy wykupieniu ubezpieczenia. Często wyjazd za granicę pożyczonym samochodem rodzi dodatkowe obawy związane z uzyskaniem stosownego upoważnienia. Sprawdź, jak powinno przebiegać użyczenie auta i czy faktycznie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. 

Użyczenie samochodu za granicę: co warto wiedzieć?

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę nakłada na kierowcę dodatkowe obowiązki. Niezależnie od celu podróży, zawsze warto zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej kontroli drogowej.  

Nawet w krajach Europy Zachodniej, gdzie zagraniczni turyści nie są rzadkością, nadal większą uwagę funkcjonariuszy przyciągają pojazdy na „obcych” tablicach. Dlatego należy pamiętać, że podróżowanie po innym państwie samochodem pożyczonym od kogoś bliskiego, wziętym w leasing czy wynajętym z wypożyczalni niemal zawsze wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedniego upoważnienia. Takie zobowiązanie powstaje wtedy, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieje ktoś inny niż osoba faktycznie kierująca danym autem za granicą. 

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę: jakie dokumenty?

Każde państwo indywidualnie ustala przepisy dotyczące dokumentów wymaganych od cudzoziemców podróżujących nie swoim autem. Przed samym wyjazdem zawsze warto upewnić się co do zasad obowiązujących w miejscu docelowym i w krajach tranzytowych. Takie informacje można znaleźć w internecie lub za pośrednictwem ambasady danego państwa.  

Przeważnie od kierowcy wymaga się: 

  • pisemnej zgody właściciela na użytkowanie pojazdu, bez potwierdzenia notariusza — tego rodzaju dokument jest niezbędny m.in. w Chorwacji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Estonii czy we Włoszech; lub 
  • pisemnej zgody właściciela potwierdzonej przez notariusza — taki obowiązek dotyczy m.in. Albanii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Mołdawii czy Serbii. 

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę nie wymusza konieczności uzyskania pisemnego poświadczenia. M.in. w Danii, Finlandii, Holandii, Portugalii, Słowenii czy Irlandii można podróżować nie swoim autem bez żadnego upoważnienia od właściciela pojazdu. 

Upoważnienie do użytkowania pojazdu

Dokument poświadczający użyczenie samochodu za granicę nie ma określonego wzoru. W internecie można znaleźć wiele szablonów, które pomogą w stworzeniu go. Ważne, aby w treści zawrzeć informacje takie jak: 

  • miejsce i data sporządzenia upoważnienia; 
  • dane właściciela pojazdu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym — imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego lub paszportu; 
  • dane osoby, która będzie kierowała samochodem za granicą — imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego lub paszportu; 
  • dane pojazdu — marka, model, numer rejestracyjny i numer VIN; 
  • podpis właściciela pojazdu i data. 

Podczas sporządzania upoważnienia warto pamiętać o przetłumaczeniu go na język angielski oraz język obowiązujący w kraju docelowym. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Potwierdzenie notarialne

Jeśli planujesz podróż do jednego z państw, w których jest wymagane notarialne potwierdzenie upoważnienia do prowadzenia pojazdu, powinieneś skontaktować się z notariuszem. Pamiętaj, że podczas ewentualnej kontroli za granicą funkcjonariusze wezmą pod uwagę wyłącznie dokument sporządzony w odpowiednim języku. W zależności od kraju respektuje się upoważnienie po angielsku (np. w Albanii) lub wyłącznie w języku rodzimym (np. w Turcji). Przetłumaczenie pisma można zlecić tłumaczowi przysięgłemu. Często sam notariusz jest w stanie wydać potwierdzenie upoważnienia w innym języku.  

Osoba zdecydowana na użyczenie samochodu za granicę musi podpisać dokument w obecności notariusza. Oznacza to, że podczas spotkania z urzędnikiem powinien być obecny właściciel pojazdu widniejący w dowodzie rejestracyjnym.  

Podsumowanie

  • W większości państw kierowcy podróżujący nie swoim autem powinni dysponować upoważnieniem do prowadzenia pojazdu podpisanym przez właściciela.
  • W niektórych krajach jest wymagane notarialne poświadczenie pełnomocnictwa do użytkowania pojazdu. 
  • Wzór upoważnienia można znaleźć w internecie. Dokument powinien zawierać m.in. dokładne dane kierowcy i osoby pożyczającej auto oraz informacje na temat samego pojazdu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można jechać pożyczonym samochodem za granicę?
Podróżowanie pożyczonym samochodem za granicę jest możliwe, jednak należy zabrać ze sobą upoważnienie podpisane przez właściciela pojazdu.  
Jakie dokumenty zabrać na wyjazd pożyczonym autem za granicę?
Planując podróż za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę, warto zabrać ze sobą upoważnienie do prowadzenia pojazdu podpisane przez właściciela auta. Ponadto należy mieć ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny. W niektórych krajach jest wymagana również tzw. zielona karta i dodatkowe wyposażenie pojazdu.  
Ile kosztuje poświadczenie notarialne upoważnienia do użytkowania pojazdu?
Za wydanie podpisu pod pełnomocnictwem do użytkowania pojazdu przez notariusza w całym kraju zapłacisz taką samą kwotę — 24,60 zł. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.8]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny