Najlepsza trasa do Chorwacji — jak wybrać? Koszty dojazdu, odległość

Redakcja 2023-04-03
autostrady.com.pl » Blog » Najlepsza trasa do Chorwacji — jak wybrać? Koszty dojazdu, odległość

Chorwacja zachęca turystów z Polski piękną pogodą, malowniczymi plażami i przystępnymi cenami. Wiele osób decyduje się na dojazd własnym samochodem do jednej z wielu miejscowości zlokalizowanych nad Morzem Adriatyckim. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą wygodę i swobodę podczas podróżowania. Jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji? Odpowiadamy.  

Jak daleko jest do Chorwacji?

W zależności od miejsca wyjazdu i punktu docelowego, trasa do Chorwacji będzie się skracać lub wydłużać. Aby dotrzeć z Warszawy do miasta Zagrzeb, stolicy Chorwacji, trzeba pokonać nieco ponad 1000 km. Większość urlopowiczów kieruje się jednak nieco dalej, do miejscowości położonych wzdłuż wybrzeża. Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Chorwacji jest Riwiera Makarska zlokalizowana w środkowej części Dalmacji. Aby dotrzeć w tę okolicę z Warszawy, należy przejechać około 1500 km.  

Wycieczka do Chorwacji własnym samochodem, niezależnie od miejsca wyjazdu, wiąże się z kilkunastogodzinną podróżą. Na dojazd z Warszawy do samej stolicy Chorwacji trzeba poświęcić co najmniej 11 godzin. Do czasu samego przejazdu należy doliczyć również tankowanie, przerwy na jedzenie i toaletę oraz postoje na granicach i bramkach autostradowych.  

Koszty dojazdu do Chorwacji samochodem: ceny paliwa

Trasa do Chorwacji może przebiegać przez państwa takie jak Węgry, Słowenia, Austria, Czechy czy Słowacja. W każdym z nich ceny paliwa kształtują się na innym poziomie. Podczas organizowania podróży warto odpowiednio rozplanować tankowania, aby maksymalnie obniżyć wydatki na benzynę.  

Najbardziej opłaca się tankować w Słowenii. Za litr benzyny bezołowiowej 95-oktanowej trzeba zapłacić tam 6,44 zł, a za litr oleju napędowego — 7,11 zł. Stosunkowo niskie ceny obowiązują również na Węgrzech. Litr Pb 95 w tym kraju kosztuje 7,27 zł, a ON — 7,45 zł. Podobnie kształtują się ceny na Słowacji, gdzie za litr Pb płaci się 7,33 zł, a za ON 7,31 zł. Nieco drożej jest w Austrii — litr Pb 95 kosztuje tam 7,47 zł, a ON jest za 7,73 zł i w Czechach — litr Pb za 7,35 zł a ON za 7,13 zł. W samej Chorwacji za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić 6,77 zł, a za olej napędowy — 7,35 zł.  

Podane powyżej stawki obowiązywały w marcu 2023 roku. Mają więc jedynie zobrazować przybliżony koszt paliwa w poszczególnych krajach. Podczas planowania wyjazdu warto zorientować się w aktualnych cenach, co pozwoli lepiej oszacować koszt podróży.  

Koszty dojazdu do Chorwacji samochodem: winiety

Na trasie Polska-Chorwacja niejednokrotnie pojawia się konieczność uiszczenia opłat drogowych za przejazd niektórymi odcinkami dróg. Taki obowiązek dotyczy kierowców podróżujących autami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t w krajach takich jak Austria, Słowacja, Czechy, Słowenia czy Węgry. Tzw. winiety można kupić przez internet jeszcze przed wyjazdem. Zaopatrzenie się w nie online pozwala uniknąć stresu związanego z poszukiwaniami punktów sprzedaży. Umożliwia również znalezienie ofert w konkurencyjnych cenach.  

Jeśli na trasie Polska-Chorwacja zamierzasz przejeżdżać przez poniższe państwa, powinieneś zdecydować się na zakup winiet. 

  • Czechy — 30-dniowa opłata za przemieszczanie się po czeskich drogach wynosi 440 koron (ok. 86 zł), a 10-dniowa — 310 koron (ok. 61 zł). Winiety są dostępne online. 
  • Austria — w tym kraju obowiązują winiety 10-dniowe kosztujące 9,90 euro (ok. 47 zł) i 2-miesięczne, za które trzeba zapłacić 29 euro (ok. 137 zł). Można kupić je w formie elektronicznej. 
  • Słowacja — za możliwość legalnego przemieszczania się po płatnych odcinkach dróg przez 30 dni trzeba zapłacić 17 euro (ok. 81 zł), a przez 10 dni — 12 euro (ok. 57 zł). Winiety również są dostępne online.  
  • Słowenia — w tym państwie można kupić e-winietę miesięczną za 30 euro (ok. 142 zł) lub tygodniową za 15 euro (ok. 71 zł).  
  • Węgry — opłata za 10-dniowe przemieszczanie się po płatnych węgierskich drogach wynosi 19,64 euro (ok. 93 zł). Miesięczna kosztuje 31,79 euro (ok. 151 zł).  

Jak można zauważyć, większość państw oferuje najtańsze winiety w wariancie 10-dniowym. Na ich wykupienie mogą się zdecydować osoby planujące 7-dniowy pobyt w Chorwacji. Jedynym wyjątkiem jest Słowenia, gdzie płaci się za tydzień lub za miesiąc przemieszczania się po drogach. 7-dniowa winieta przeważnie jest niewystarczająca, dlatego nie pozostaje nic innego jak wybrać tę droższą — miesięczną. Można też zaplanować trasę Polska-Chorwacja w taki sposób, aby ominąć Słowenię.  

Jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji?

Trasę Polska-Chorwacja da się pokonać na kilka sposobów. W zależności od dostępnego budżetu i czasu, którym się dysponuje, można wybrać jedną z opcji przedstawionych poniżej. Najpopularniejszy szlak prowadzi przez Słowenię. Jednak jeśli koszty dojazdu do Chorwacji chcesz ograniczyć do minimum, lepiej omiń ten kraj (z uwagi na drogie winiety).  

Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię

Droga przez Czechy, Austrię i Słowenię jest chyba najbardziej uniwersalna. Sprawdzi się zwłaszcza dla osób wyruszających z miejscowości położonych na zachodzie i w centrum kraju. Zagraniczna część podróży do Chorwacji rozpoczyna się na przejściu w Cieszynie. Trasa prowadzi w kierunku południowo-zachodnim przez miejscowości Ołomuniec i Brno. Dalej skręca nieco bardziej na południe i przebiega przez austriackie miasta Wiedeń i Graz. Później wystarczy jeszcze pokonać dość krótki, 60-kilometrowy, odcinek przez Słowenię.  

Z samego Cieszyna do chorwackiej granicy można dotrzeć w niecałe 7 godzin (trasa liczy ok. 620 km). Później trzeba przedostać się do punktu docelowego, co może zająć kolejne kilka godzin.  

Przykład: Ola i Łukasz z Łodzi zdecydowali się na wakacyjny wyjazd do miejscowości Makarska. Wybrali wariant trasy prowadzący przez Czechy, Austrię i Słowenię, bo zależało im na zobaczeniu słoweńskiego miasteczka Maribor. Łącznie do pokonania mieli 1400 km w jedną stronę, co zajęło im niecałe 16 godzin. Sporą część kosztów wyjazdu do Chorwacji pochłonęły winiety — łącznie ok. 250 zł. Podróżowali autem, które zużywa nieco ponad 8 l Pb 95 na 100 km. Za paliwo w obie strony zapłacili niecałe 1 600 zł.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Trasa do Chorwacji przez Słowację i Węgry

Trasa Polska-Chorwacja prowadząca przez zachodnią Słowację i Węgry jest polecana szczególnie osobom wyruszającym z południowych części kraju. W tym wariancie granicę przekracza się w słowackiej miejscowości Zwardoń. Następnie droga zmierza w kierunku miejscowości Żylina i Bratysława. Później prowadzi przez Węgry w stronę Szombathely.  

Ze Zwardonia do Chorwackiej granicy można dotrzeć po nieco ponad 6 godzinach (do pokonania jest ok. 530 km). Później trzeba jeszcze przedostać się do docelowej lokalizacji, w której zamierza się spędzić urlop.  

Przykład: Dwaj studenci z Rzeszowa, Marcin i Michał, postanowili spędzić wakacje w miejscowości Zadar. Zdecydowali się na trasę, która omija Słowenię, aby maksymalnie obniżyć koszty wyjazdu do Chorwacji. Dojazd do miejsca docelowego zajął im niecałe 14 godzin. Mieli do pokonania nieco ponad 1000 km w jedną stronę. Za paliwo zapłacili łącznie 1100 zł. Na winiety wydali 150 zł. 

Podsumowanie

  • W zależności od miejsca wyjazdu i punktu docelowego, na podróż do Chorwacji samochodem trzeba poświęcić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin.  
  • Kalkulując koszty dojazdu do Chorwacji autem, należy wziąć pod uwagę ceny paliwa i winiet w poszczególnych krajach.  
  • Trasę Polska-Chorwacja można pokonać przejeżdżając przez Czechy, Austrię i Słowenię. Istnieje również droga alternatywna prowadząca wzdłuż zachodniej granicy Słowacji i przez Węgry.  

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji?
Koszt dojazdu do Chorwacji to ok. 1 100 1 600 zł. Finalna cena podróży zależy od specyfiki wybranej trasy, spalania samochodu i położenia miejsca docelowego.  
W jakim miesiącu najlepiej jechać do Chorwacji?
Jeśli zależy Ci na idealnej pogodzie, zaplanuj wyjazd do Chorwacji w okresie od maja do sierpnia. W tych miesiącach jest tam najcieplej.  
Co trzeba mieć w samochodzie w drodze do Chorwacji?
Podróżując po Chorwacji, należy mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową dla kierowcy i każdego pasażera, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek oraz apteczkę.  
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny