Węgry

Autostrady na Węgrzech

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady na Węgrzech

Aby dostać się samochodem z Polski na teren Węgier, trzeba przejechać przez Słowację. To jednak nie zniechęca kierowców – wielu z nich traktuje dodatkowe kilometry jak przygodę. Planujesz urlop na Węgrzech i do docelowego miejsca podróży chcesz się dostać własnym autem? Poznaj przydatne informacje, w tym o opłatach za poruszanie się po węgierskich drogach i dopuszczalnych prędkościach.

Płatne drogi i autostrady na Węgrzech

Na Węgrzech korzystanie z autostrad jest płatne – bez opłat można pokonać jedynie wybrane odcinki. Planujesz trasę przejazdu? Sprawdź, czy konieczny będzie zakup winiety, czy też będziesz korzystać wyłącznie z darmowych fragmentów.

Bezpłatne odcinki dróg i autostrad na Węgrzech w 2022 roku

Droga/autostradaOdcinek
M0 Odcinek pomiędzy autostradą nr 1 a autostradą M5

Odcinek pomiędzy autostradą M4 a autostradą M3

Most Megyeri – odcinek pomiędzy autostradą nr 2 a autostradą nr 11
M4 Odcinek między Vecsés a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Ferenca Liszta w Budapeszcie

Odcinek między Abony-ésak i Törökszentmiklós-west
M8 W całości
M10 Odcinek pomiędzy autostradą nr 6 a autostradą nr 51
M30 Odcinek pomiędzy węzłami Miskolc-Południe i Miskolc-Północ
M31 W całości
M44 W całości
M76 Odcinek pomiędzy Balatonszentgyörgy/Balatonberény i Keszthely-Fenépuszta
M80 W całości

Bezpłatne są też: odcinek południowo-zachodniej obwodnicy Peczu na autostradzie M60 między drogami 58 i 5826 oraz odcinek omijający Kaposvárt autostrady M9 (znak autostrady nr 61).

autostrady na węgrzech

Winiety na Węgrzech

Węgry – podobnie jak Słowacja – wprowadziły winiety elektroniczne. Można je kupić na kilka sposobów, w tym przez internet, aplikację mobilną i w punktach stacjonarnych. Jeżeli dopiero przygotowujesz się do wyjazdu na Węgry, najwygodniejszy będzie pierwszy sposób – skorzystaj z tej strony internetowej.

Dowiedz się więcej o winietach na Węgrzech

O obowiązku zakupu winiety pamiętać muszą nie tylko właściciele samochodów. Jak wynika z informacji na rządowych stronach internetowych, przejazd autostradami jest też płatny m.in. dla motocyklistów i autobusów. Kierowcy podróżujący z przyczepą muszą się z kolei liczyć z dodatkową opłatą.

Opłaty drogowe na Węgrzech

Ile trzeba zapłacić za przejazd płatną autostradą na Węgrzech? Opłaty są uzależniona od kilku czynników – należą do nich choćby okres korzystania z płatnych odcinków dróg oraz to, czy właściciel pojazdu chce kupić winietę krajową, czy też wojewódzką.

Wysokość opłat e-winiet w opcji krajowej dla samochodów osobowych (kategoria D1):

  • 10 dni – 3 820 HUF,
  • 30 dni – 5 210 HUF,
  • 365 dni – 46 850 HUF.

Już wiesz, że będziesz przejeżdżał przez płatne odcinki węgierskich autostrad? Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie dowodu zakupu winiety przez okres 2 lat. Z kolei Europejskie Centrum Konsumenckie uczula, aby dokładnie sprawdzać dane – w ostatnich latach wpłynęło do niego wiele skarg od konsumentów, którzy zostali wezwani do zapłaty wysokich kwot właśnie za błędnie opłacone winiety.

Samochodem po Węgrzech – co warto zwiedzić?

Można spotkać się z opiniami, że Węgry są ciekawą alternatywą m.in. dla Chorwacji. Jakie docelowe miejsca podróży warto sobie wyznaczyć, aby lepiej poznać ten kraj? Poniżej kilka propozycji.

Budapeszt – miasto podzielone przez rzekę Dunaj

Budapeszt Węgry

Zwiedzanie kraju często zaczyna się od jego stolicy. Budapeszt to jednak nie tylko stolica Węgier, ale również jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Na liście UNESCO znalazły się m.in. Zamek Królewski w Budzie i reprezentacyjna Aleja Andrássyego. Do tego miasto jest znane jako uzdrowisko – turyści doceniają miejscowe łaźnie. Ciekawostką jest, że położony nad Dunajem Budapeszt został przez tę rzekę podzielony na dwie części, które znacząco się od siebie różnią.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Balaton – dla miłośników żeglarstwa i wędkarstwa

Wakacje na Węgrzech? Miłośnicy spędzania czasu na wodzie lub wędkarstwa często decydują się na odpoczynek nad wyjątkowym, zielonym jeziorem Balaton. W tej części kraju znajdują się też winnice – to kolejna atrakcja turystyczna. Dodatkowo nie brakuje tu rozmaitych klubów, w których można spędzać wieczory, śpiewając ze znajomymi nie tylko szanty.

Balaton Węgry

Hévíz – lecznicza strona Węgier

Węgry to częsty kierunek podróży obierany przez turystów chcących przekonać się o właściwościach jezior termalnych. Hévíz to niewielkie miasto uzdrowiskowe, które słynie z naturalnie ciepłych jezior. Jednym z nich jest Hévíz. Temperatura wody w zimie i lecie wynosi odpowiednio od 24 do 36 st. C. To sprawia, że niemal przez cały rok nie brakuje tu chętnych na kąpiel. Ta jest zresztą wyjątkowa, bo jezioro jest porośnięte liliowymi lotosami.

Wyposażenie auta na Węgrzech

Dobrą wiadomością dla każdego kierowcy, który wybiera się na Węgry, powinna być informacja, że sprawdzanie wyposażenia pojazdu nie będzie konieczne. Dlaczego? Węgry (podobnie jak Polska) ratyfikowały Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że kierowcy z Polski muszą posiadać wyposażenie, jakie jest obowiązkowe w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany – w tym przypadku będzie to Polska.

Na obowiązkowe dodatkowe wyposażenie pojazdu w Polsce składają się zaledwie dwa elementy – to trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Uważasz, że warto dostosować się do lokalnie obowiązujących regulacji? Oczywiście możesz skompletować dodatkowe wyposażenie wymagane na Węgrzech – w jego skład wchodzą:

  • apteczka pierwszej pomocy – musi ona mieć aktualny termin ważności,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka odblaskowa,
  • lina holownicza.

Dwa ostatnie elementy nie są obowiązkowe dla kierowców samochodów osobowych, a jedynie zalecane.

Na etapie przygotowań do wyjazdu sprawdź, czy masz aktualną polisę OC. Rozważ też zakup krótkoterminowego assistance, które zapewnia pomoc drogową, w tym holowanie do warsztatu lub innego miejsca.

Węgry – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Jak poruszać się po węgierskich drogach, aby nie narazić się na mandat? Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa (również przez pasażerów) czy prowadzenia rozmów wyłącznie przez zestaw głośnomówiący – to przykłady przepisów, które obowiązują zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech.

Najważniejsze zasady i przepisy drogowe na Węgrzech:

  • przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu jest możliwe wyłącznie w fotelikach, przy czym dzieci do 135 cm wzrostu mogą siedzieć wyłącznie na tylnym siedzeniu,
  • kierowca nie może prowadzić po alkoholu – dopuszczalny poziom alkoholu to 0,00 promila,
  • korzystając z pożyczonego samochodu, należy posiadać upoważnienie od jego właściciela – muszą w nim zostać wskazane m.in. dane pojazdu.

Na Węgrzech, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, kierowcy muszą pamiętać o ograniczeniach prędkości. Dopuszczalne prędkości to:

  • autostrada – 130 km/h,
  • droga szybkiego ruchu – 110 km/h,
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
  • w terenie zabudowanym – 50 km/h.

Ważne telefony podczas podróży po Węgrzech

Na Węgrzech działa numer alarmowy 112. Na wypadek sytuacji awaryjnych jeszcze przed podróżą do tego kraju warto zapisać sobie też poniższe numery.

Telefony alarmowe – Węgry:

  • pogotowie ratunkowe – 104,
  • straż pożarna – 105,
  • policja – 107.

Co warto wiedzieć?

  • Autostrady na Węgrzech są w większości płatne – jedynie nieliczne odcinki można pokonywać bezpłatnie.
  • Aby przejechać płatne odcinki autostrad na Węgrzech, kierowcy muszą wykupić e-winietę. Potwierdzenie zakupu należy przechowywać przez 2 lata.
  • Winieta jest dostępna na 10, 30 lub 365 dni. Ceny zaczynają się do 3 820 HUF (ok. 44 PLN) za 10 dni.
  • Na Węgrzech na dodatkowe obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się apteczka i trójkąt ostrzegawczy.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie dokumenty należy spakować, wybierając się samochodem na Węgry?
Do wycieczki samochodowej na Węgry należy się odpowiednio przygotować – dotyczy to również zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Jakie dokumenty ze sobą zabrać? Podstawą jest dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) oraz prawo jazdy. Kierowca powinien mieć przy sobie również potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC.
Ile kosztuje benzyna na Węgrzech?
Właściciele samochodów osobowych zarejestrowanych na Węgrzech mają prawo tankować taniej – od niedawna w tym kraju wprowadzono ceny urzędowe na paliwo. Jak podaje na swojej stronie internetowej Polski Związek Motorowy, za 1 litr PB95 na Węgrzech trzeba zapłacić średnio 1,26 euro. Z kolei tankowanie PB98 to wydatek rzędu 1,69 euro za litr.
Czy miejsca postojowe na Węgrzech są płatne?
Korzystanie z większości parkingów na Węgrzech wiąże się z opłatą. Zdarza się jednak, że za niektóre miejsca postojowe nie trzeba płacić w weekendy. Planujesz urlop w Budapeszcie? Tam warto uważać – obowiązuje wiele stref płatnego parkowania. Opłaty można dokonać, korzystając z parkomatu lub specjalnej aplikacji.
Przez jaki okres można korzystać na Węgrzech z auta zarejestrowanego w Polsce?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że na Węgrzech można poruszać się autem zarejestrowanym w innym unijnym kraju przez okres 60 dni w ciągu 6 miesięcy. Kierowcy, którzy nie dopilnują tego terminu, narażają się na karę finansową.
Czy na Węgrzech można korzystać z polskiego prawa jazdy?
Tak – Węgry jako członek Unii Europejskiej zgodziły się uznawać prawa jazdy wystawione przez państwa członkowskie. Planujesz urlop letni lub zimowy na Węgrzech? Nie musisz występować np. o międzynarodowe prawo jazdy.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny