Portugalia

Autostrady w Portugalii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Portugalii

Portugalia, która leży na Półwyspie Iberyjskim jest chętnie wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Portugalia kusi piękną pogodą, pięknymi krajobrazami i kurortami, a miasta zachwycają różnorodnością. Podpowiemy, jak zaplanować samochodową podróż do Portugalii.

Płatne drogi i autostrady w Portugalii

Portugalia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Ten niewielki powierzchniowo kraj ma wiele autostrad i dróg szybkiego ruchu, którymi można dostać się nawet w najdalsze zakątki. Jednak drogi w Portugalii są płatne.

Mapa sieci dróg i autostrad w Portugalii

Mapa sieci dróg i autostrad w Portugalii

Opłaty drogowe w Portugalii

System opłat w Portugalii zależy od tego czy samochód jest zarejestrowany w Portugalii czy poza nią. W przypadku zarejestrowania w Polsce trzeba kupić bilet „Toll Card”. Są one dostępne w cenach 5,10,20 i 40 euro. Można je kupić na poczcie, ale także w Internecie i na wybranych stacjach benzynowych. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie na szybie urządzenie Via Verde, które można wypożyczyć. Koszt najmu to ok. 6 euro plus 1,5 euro za każdy dzień oraz opłata za przejechane odcinki autostrad.  Jeżeli nie masz takiego urządzenia trzeba w inny sposób opłacić przejazd. Na poczcie lub w punkcie PayShop trzeba podać numery rejestracyjne auta. Następnie w ciągu 48 godzin otrzymasz kod do płatności. Potem jest 5 dni roboczych, aby uregulować rachunek.

Jak wyglądają ceny za autostrady w Portugalii?

Opłaty są dość wysokie. Są także uzależnione od klasy samochodu. Np. za przejazd samochodem 1 klasy na trasie Lizbona – Lagos trzeba zapłacić 24,8 euro, Lizbona – Porto 22,2 euro, Porto – Fatima 14,05 euro.

W Portugalii są także płatne mosty:

 • Most Vasco da Gama – 2,70 euro (za wjazd do Lizbony)
 • Most 25 kwietnia – 1,50 euro (za wjazd do Lizbony)

Winiety w Portugalii

W Portugalii nie obowiązują winiety, a system poboru opłat za płatne drogi jest trochę bardziej skomplikowany.

Czy w krajach po drodze do Portugalii są winiety?

Droga do Portugalii z Polski wiedzie przez wiele krajów. Są różne trasy, które można wybrać, aby dojechać do Portugalii z Polski. Prześledźmy jedną z nich i sprawdźmy, czy w krajach przez które trzeba przejechać potrzebne będą winiety. Na trasie Polska – Niemcy – Francja – Hiszpania nie obowiązują winiety. Jednak w Hiszpanii i Francji autostrady są płatne, ale opłaty należy uiszczać w punktach poboru opłat.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Wyposażenie auta w Portugalii

Podróż samochodem do Portugalii wiąże się z wcześniejszymi przygotowaniami. Warto sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Oto one:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Jeżeli podróżujesz z przyczepą niezbędne są dwa trójkąty ostrzegawcze. Dodatkowo warto mieć apteczkę i gaśnicę, jednak nie jest to obowiązkowe.

Portugalia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

W Portugalii przepisy drogowe są bardzo podobne do polskich. Jednak piesi mają większe uprawnienia na drogach niż u nas. Warto także uważnie jeździć, ponieważ portugalscy kierowcy jeżdżą dość brawurowo. Trzeba pamiętać także o ograniczeniach prędkości, które są następujące:

 • w terenie zabudowanym dla wszystkich samochodów – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe – 90 km/h,
 • na drogach ekspresowych samochody osobowe – 100 km/h,
 • na autostradach samochody osobowe – 120 km/h.

W Portugalii wszyscy pasażerowie i kierowca muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Światła mijania są obowiązkowe w nocy oraz w dzień w czasie złych warunków atmosferycznych. Ponadto trzeba włączyć światła w tunelach.

Ważne telefony podczas podróży po Portugalii

Przed podróżą do Portugalii warto wcześniej przygotować sobie listę niezbędnych telefonów, które mogą przydać się w awaryjnej sytuacji.

 • 112– Europejski numer alarmowy
 • + 351 21 304 14 10– Ambasada RP w Lizbonie
 • 808 508 508– Brisa – Obsługa Autostrad
 • 00351 213 421634/ 00351 213 421623 – Policja Turystyczna w Lizbonie
 • +351 210 312 700– Informacja Turystyczna w Lizbonie

Samochodem po Portugalii

Słońce Portugalii oraz liczne piękne plaże i ciekawe miasta zachęcają do zwiedzenia tego kraju. Turyści mogą tam odpocząć oraz poznać nieco historii regionu.

Lizbona

Stolica Portugalii, która przyciąga zarówno swoją historią, jak i tętniącym życiem portem na brzegu rzeki Tag. Miłośnicy historii odwiedzą zapewne muzea – Muzeum Calouste Gulbenkiana, Muzeum Carmo Archaeological. Atrakcje turystyczne to także Castelo de Sao Jorge oraz Alfama. Ulica Rua da Bica de Duarte Belo wyglądem przypomina najpiękniejsze wakacyjne pocztówki. Kolorowe budynki, udekorowane balkony, żółte wagoniki i widok na rzekę Tejo dają niepowtarzalny klimat.

Lagos

Kurort Lagos w regionie Algarve jest jednym z najpopularniejszych miast wypoczynkowych w Portugalii. Południowe wybrzeże kraju przyciąga turystów pięknymi plażami i pogodą. Można podziwiać magiczne formacje skalne oraz klify z piaskowca. Aktywnie można spędzać czas zwiedzając Museu Municipal oraz katedrę Igreja de Santo Antonio.

Park Narodowy Arrabida

Niedaleko Lizbony, bo 40 km na południe można udać się do miejsca, gdzie króluje dzika przyroda. Jest to idealne miejsce na jazdę na rowerze czy piesze wędrówki. Osoby lubiące adrenalinę mogą nawet oddać się coasteeringowi, czyli wspinaczce, spacerom oraz pływaniu po skalistym wybrzeżu Arrabidy. Dla historyków ciekawym miejscem będzie klasztor z 1542 r.

Autostrady w Portugalii – co warto wiedzieć?

 1. W Portugalii nie obowiązują winiety, za to jest bardzo nowoczesny system opłat (autostrady i drogi ekspresowe są płatne).
 2. Na trasie do Portugalii z Polski nie ma winiet, ale są płatne drogi w Hiszpanii i Francji.
 3. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Portugalii jest kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy.
 4. Maksymalna prędkość, jaką można uzyskać na autostradzie w Portugalii to 120 km/h.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Portugalii samochodem

Ile kosztuje paliwo w Portugalii?
Przygotowując się do podróży po Portugalii, warto wcześniej sprawdzić ceny paliwa, aby móc przygotować kosztorys wycieczki. W sierpniu 2022 r. cena za litr benzyny w Portugalii to ok. 8,76 zł, a za litr oleju napędowego ok. 8,69 zł.
Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać do Portugalii?
W przygotowaniach do podróży po Portugalii nie można zapomnieć o liście niezbędnych dokumentów. Oto one:
 • dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Portugalii,
 • prawo jazdy (w Portugalii honorowane jest polskie prawo jazdy),
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
 • certyfikat ubezpieczenia OC
 • w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
W Portugalii są bardzo restrykcyjne przepisy, jeżeli chodzi o ważność polisy OC. W przypadku braku ubezpieczenia przy kontroli policyjnej kierowca może zostać ukarany mandatem od 500 do 2500 euro, a nawet policja może zatrzymać samochód do czasu wyjaśnienia i opłacenia OC.
Czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie w Portugalii?
W Portugalii wymagane jest tylko OC samochodu. Jednak warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych ubezpieczeń – AC i assistance. AC chroni przed zniszczeniem oraz kradzieżą. Dzięki tej polisie po wypadku lub kolizji to ubezpieczyciel zapłaci za naprawę samochodu. Natomiast assistance zapewni pomoc ubezpieczyciela np. po awarii na drodze. Usługa naprawy na miejscu lub holowania do warsztatu z pewnością będzie nieoceniona w zagranicznej podróży. Ponadto warto wykupić polisę na koszty leczenia za granicą. W przypadku, gdy ulegniesz wypadkowi albo zachorujesz, możesz liczyć na zwrot kosztów leczenia za granicą. Bez takiej polisy będziesz musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Dodatkowo w takiej polisie działa assistance, w który wchodzi transport medyczny do Polski, czy nawet pomoc tłumacza czy prawnika w Portugalii. Jako dodatek do polisy można jeszcze kupić NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po wypadku oraz OC w życiu prywatnym, gdzie ubezpieczyciel zapłaci za szkody wyrządzone osobom trzecim.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 3.7]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny