Grecja

Autostrady w Grecji

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Grecji

Greckie wakacje to marzenie wielu Polaków. Interesująca jest grecka kultura, śródziemnomorska kuchnia, a piękne plaże i pogoda sprawiają, że wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Sprawdzimy, jak przygotować się do podróży samochodem do Grecji.

Płatne drogi i autostrady w Grecji

Autostrady w Grecji są płatne. Opłaty można dokonać na bramkach poboru opłat. Możliwość płatności to jedynie gotówka. Sieć autostrad łączy miasta leżące na kontynencie, a jej długość to ponad 2000 km. Opłaty są zróżnicowane ze względu na rodzaj pojazdu oraz przejechany odcinek drogi. Poniżej mapa autostrad w Grecji:

Mapa z siecią autostrad w Grecji

Mapa z siecią autostrad w Grecji

Opłaty drogowe w Grecji

Oprócz płatnych autostrad w Grecji jest także płatny most i tunel:

 • most Rio-Antirrio – 13 euro
 • tunel Aktio-Preveza – 3 euro

Sprawdźmy także koszt przykładowych odcinków autostrad:

 • Ionia Odos: Ionnina-Antirrio (164 km) – 12,75 euro
 • Aegean Odos: Saloniki – Lamia (255 km) – 15,04 euro
 • Kentriki Odos: Trikala – Sofades (40 km) – 5,10 euro
 • Attiki Odos: Ateny(lotnisko) – Ateny (Elefsina) (42 km) – 2,80 euro
 • TH.E. Odos: Lamia – Ateny (168 km) – 11,05 euro
 • Moreas Odos: Kalmata – Korinthos (132 km) – 12,95 euro

Winiety w Grecji

W Grecji nie obowiązują winiety, więc nie trzeba wcześniej nic wykupywać. Opłaty za autostrady są pobierane na bramkach.

Czy w krajach po drodze do Grecji są winiety?

Jedną z tras, które prowadzą z Polski do Grecji jest Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia.

W Słowacji obowiązują winiety. Na 10 dni koszt to 10 euro, 30 dni 14 euro, 12 miesięcy 50 euro.

Na Węgrzech także obowiązują winiety. Dla samochodu osobowego koszt winiety na 10 dni to ok. 86 zł, na 1 miesiąc ok. 113 zł, na rok ok. 890 zł.

W Serbii nie obowiązują winiety. Jednak przejazd autostradami jest płatny gotówką na bramkach.

W Macedonii także nie obowiązują winiety. Przejazd autostradami jest płatny na bramkach wjazdowych. Możliwość płatności kartą lub gotówką.

Wyposażenie auta w Grecji

Przygotowując się do podróży do Grecji, trzeba pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu auta. Jest to:

 • apteczka,
 • gaśnica – musi znajdować się we wnętrzu pojazdu, a nie w bagażniku,
 • trójkąt ostrzegawczy – gdy podróżujesz z przyczepą musisz mieć dwa trójkąty.

Zaleca się także posiadać kamizelkę odblaskową. Jednak nie jest to obowiązkowe. Bieżnik opon musi mieć co najmniej 1,6 mm wysokości. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, jeśli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Grecja – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Przed podróżą do Grecji warto zapoznać się z przepisami drogowymi. Są one bardzo podobne do polskich. Jednak jest mała różnica. Na rondzie pierwszeństwo mają samochody, które na nie wjeżdżają, a nie te, które na nim już są. Ograniczenia prędkości są następujące:

 • w terenie zabudowanym samochody osobowe do 50 km/h,
 • w terenie niezabudowanym samochody osobowe do 80 km/h,
 • na drogach ekspresowych samochody osobowe do 110 km/h,
 • na autostradach samochody osobowe do 130 km/h.

W Grecji można spotkać kontrole policyjne najczęściej na wjeździe i wyjeździe z nadmorskich miejscowości, na północy kraju oraz w większych miastach. Warto więc jeździć zgodnie z przepisami ze względu na bezpieczeństwo, ale także na uniknięcie mandatu.

W Grecji obowiązkowe jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Wyjątkiem są kobiety w ciąży oraz taksówkarze i kierowcy aut dostawczych. Światła mijania są konieczne tylko w nocy, natomiast w ciągu dnia trzeba je włączyć w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Na pasie awaryjnym można zatrzymać się tylko w sytuacji najwyższej konieczności. Nie można samemu naprawiać usterki, tylko trzeba wezwać pomoc. Zabrania się także poruszania się pieszo po pasie awaryjnym. Możesz otrzymać karę, jeżeli okaże się, że zatrzymanie w tym miejscu było nieuzasadnione.

Ważne telefony podczas podróży po Grecji

Podczas podróży do Grecji, warto mieć zapisane numery, które pomogą w sytuacji kryzysowej. Nie trzeba będzie już szukać numeru, tylko od razu wezwać pomoc.

 • Europejski numer alarmowy: 112
 • Pogotowie: 166
 • Policja: 100
 • Policja turystyczna: 171
 • Straż pożarna: 199
 • Ambasada RP: +30 21 06 797 700; tel. dyżurny Ambasady RP: +30 69 36 554 629.

Samochodem po Grecji

W Grecji jest wiele miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Zarówno zabytki są przyciągające, jak i piękne wyspy, których krajobrazy na długo zapadają w pamięć.

Ateny

Będąc w Grecji nie sposób nie odwiedzić stolicy. Słynne antyczne ruiny na wzgórzu Akropol są obowiązkowym elementem zwiedzania. Warto zobaczyć także Agorę, czyli rynek główny, świątynię Hefajstosa oraz Stoa Attalosa. Panoramę na miasto można podziwiać ze wzgórza Lykavittos. Dzielnica Monastiraki z pewnością ucieszy miłośników orientalnego charakteru.

Santorini

Ciesząca się dużą popularnością wyspa jest znana z białych domków oraz pięknych zachodów słońca. Miłośnicy historii z pewnością odwiedzą prehistoryczne miasto Akrotiri, Muzeum Prehistorycznej Thery. Wyspa jest popularna wśród zakochanych par, gdyż krajobraz wyspy jest romantyczny włączając w to przepiękne zachody słońca. Santorini to wyspa, która powstała po erupcji wulkanu. Niedaleko znajdują się inne wyspy Thirasia i Aspronisi, które także warto odwiedzić.

Zakynthos

To kolejna grecka wyspa, która przyciąga turystów swoim urokiem. Wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich. Znajdują się tam błękitne groty morskie, a najsłynniejszym miejscem jest Zatoka Wraku. Dla osób ciekawych świata interesującym doświadczeniem będzie spotkanie z żółwiami Karetta, które upodobały sobie tę wyspę. Wyspę charakteryzują strome klify i białe, żwirowe plaże.

Autostrady w Grecji – co warto wiedzieć?

 1. W Grecji nie obowiązują winiety.
 2. Przejazd greckimi autostradami jest płatny. Płatny jest także most Rio-Antirrio i tunel Aktio-Preveza.
 3. W państwach, które trzeba przejechać, aby dotrzeć do Grecji obowiązują winiety oraz są płatne autostrady.
 4. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Grecji to apteczka, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Grecji samochodem

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do Grecji?
Przygotowując się do greckiej podróży, warto odpowiednio wcześnie skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Są to:
 • dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące,
 • prawo jazdy (w Grecji honorowane jest polskie prawo jazdy),
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
 • certyfikat ubezpieczenia OC samochodu.
Czy warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne do Grecji?
Zdecydowanie polecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla wszystkich uczestników podróży do Grecji. Polisa, która w zakresie będzie miała koszty leczenia zapewni nawet bezgotówkową pomoc medyczną w Grecji. Wystarczy zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i wskaże on najbliższą placówkę, gdzie można udać się celem porady medycznej. Jednak w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia można od razu iść do lekarza, opłacić fakturę za leczenie, a ubezpieczyciel na tej podstawie zwróci koszty leczenia. W zakresie polisy podróżnej jest także zazwyczaj transport medyczny do Polski czy nawet usługi prawnika i tłumacza. Dodatkowo można wykupić NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za doznany uszczerbek. W polisie może być także zawarte OC w życiu prywatnym, w którym ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim.
Jak parkować w Grecji?
Trudno jest znaleźć miejsce do parkowania w greckich miastach. Bilety parkingowe są do kupienia w kioskach. Nie wolno parkować w odległości mniejszej niż 9 stóp od hydrantów oraz 45 stóp od przystanków autobusowych, a także 15 stóp od skrzyżowań. Brak stosowania się do przepisów może skutkować utratą tablicy rejestracyjnej. Parkingi są oznaczone niebieskim znakiem z białą literą „P”, często także można parkować w garażach podziemnych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny