Austria

Autostrady w Austrii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Austrii

Austria to kraj, który ma niesamowicie zróżnicowane ukształtowanie terenu. Dzięki temu podróż po nim dostarczy Ci niezapomnianych widoków. Wysokie góry poprzecinane wąwozami i wodospadami. Malownicze wioski na zboczach gór oraz piękne miasta zachwycające swoją architekturą. Możesz zobaczyć to wszystko podczas jednego wyjazdu, gdyż sieć autostrad i dróg szybkiego ruch jest tam bardzo dobrze rozwinięta. W tym artykule znajdziesz potrzebne Ci informacje dotyczące podróżowania samochodem po Austrii.

Płatne drogi i autostrady w Austrii

Austriacka infrastruktura drogowa ze względu na duże różnice wysokości, czy położenie w górskich regionach, stanowiła duże wyzwanie inżynieryjne. Uwarunkowania te wymagały zastosowania kosztownych rozwiązań i ciągłego monitorowania stanu dróg i ich modernizacji. Między innymi z tych powodów przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Austrii, nawet w przypadku motocykli czy samochodów osobowych, jest płatny. Istnieje tylko kilka krótkich odcinków na austriackich autostradach, gdzie nie pobiera się opłat drogowych. Są one jednak tak położone, że praktycznie nie mają znaczenia dla turystów. Tak więc wybierając się na urlop do Austrii, trzeba do kosztów wyjazdu doliczyć cenę winiety.

Dla samochodów ciężarowych i autobusów o masie powyżej 3,5t korzystających z płatnych odcinków dróg wprowadzono natomiast elektroniczny system poboru opłat. Rejestrowany jest on przy pomocy przypisanego do danego pojazdu urządzenia, które montowane jest na przedniej szybie. Opłatę drogową w tym przypadku uzależniono od liczby osi auta, klasy emisji spalin i ilości przejechanych kilometrów przez autostrady. Austria szczególną wagę przykłada do emisji spalin, żeby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Opłaty drogowe w Austrii

Austria ma bardzo przejrzysty system opłat za poruszanie się płatnymi drogami szybkiego ruchu i autostradami. W przypadku motocykli ceny winiet wynoszą:

 • 5,6 euro na 10 dni,
 • 14,1 euro na 2 miesiące,
 • 37,2 euro na rok.

Dla samochodów osobowych obowiązują winiety:

 • 9,6 euro na 10 dni,
 • 28,20 euro na 2 miesiące,
 • 93,80 euro na rok.

Na terenie Austrii oprócz wykupionej winiety dodatkowo płatny jest przejazd 6 odcinkami autostrad. Należy między innymi do nich autostrada Tauern na odcinku biegnącym tunelem, autostrada Brenner na odcinku przy granicy z Włochami, czy autostrada Karawanken na odcinku tunelu Karawanken. Tej dodatkowej opłacie podlegają fragmenty austriackich autostrad, które przebiegają przez mosty i tunele albo są zbudowane w nadzwyczaj trudnym ukształtowaniu terenu. Opłata za nie to dodatkowy sposób finansowania autostrad.

Winiety w Austrii

Przejazd autostradami w przypadku samochodów osobowych wymaga winiety. Austria oferuje różne rodzaje winiet. Dostępne są winiety tradycyjne, które występują w formie naklejki, musisz przykleić je na przedniej szybie auta. Możesz też nabyć winiety elektroniczne. Jest to bardzo wygodna opcja. Pamiętaj jednak, że winiety elektroniczne dostępne przez internet ze względu na przepisy dotyczące tej formy sprzedaży, są ważne dopiero po 18 dniach od ich zakupu. Jeśli podróż jest spontaniczna i wyjeżdżasz nagle, to lepsza będzie dla Ciebie winieta kupowana na stacjach benzynowych czy przejściach granicznych, gdyż obowiązuje ona od razu. Nie zapomnij kupić winiety, gdyż brak winiety drogo kosztuje.

Pamiętaj też, żeby kupić winiety w krajach przez które będziesz przejeżdżać, żeby dojechać do Austrii. Mowa tu o Czechach (zobacz informacje o winietach w Czechach) albo Słowacji (sprawdź winiety na Słowacji). W obydwu tych państwach możesz kupić winietę online. Musisz wtedy koniecznie podać numer rejestracyjny swojego auta.

Samochodem po Austrii

Wybierając się za granicę najlepiej jeszcze przed wyjazdem zaplanować swoją własną mapę podróży. Austria ma wiele ciekawych zakątków, poniżej wspomnimy o kilku, które mogą Cię zainteresować.

Wiedeń

Odwiedzając Austrię nie możesz pominąć tego miasta. Dlaczego? Jeśli jesteś pasjonatem architektury i sztuki, to zachwyci Cię starówka Innere Stadt. A także Hofburg – rezydencja Habsburgów, gdzie obecnie znajduje się między innymi muzeum księżniczki Sissi. Pałac Schönbrunn to kolejny kompleks, który jest zbudowany w barokowym stylu. Przepych i klimat w nim panujący pozwoli Ci poczuć smak dawnego życia dworskiego, ówczesnych bali i jego mieszkańców. A na zewnątrz czeka na Ciebie iście królewski ogród. Innym barokowym majstersztykiem, który Ci polecamy jest Belweder i jego elegancki francuski ogród. A wieczorem możesz wybrać się na spektakl do Wiedeńskiej Opery Narodowej – kulturalnej perełki Austrii.

Jeśli nie gustujesz w zwiedzaniu zabytków, to nic straconego. W wiedeńskich parkach możesz odpocząć od zgiełku miasta i rozkoszować się zielenią i widokiem pięknych alei z różnymi roślinami. Chwile relaksu czekają też na Ciebie w bocznych uliczkach starego miasta. Możesz tam napić się pysznej kawy wiedeńskiej i posmakować słynnego czekoladowego tortu, a także innych specjałów kuchni austriackiej. A jeśli lubisz trochę się rozerwać albo masz dzieci, to strzałem w dziesiątkę będzie wybranie się do wesołego miasteczka Prater. Oprócz dobrej zabawy w tym miejscu z diabelskiego młyna zobaczysz panoramę miasta.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Grossglockner Hochalpenstrasse

Jeśli jesteś miłośnikiem gór to obowiązkowy punkt wycieczki. Grossglockner Hochalpenstrasse to najbardziej znana i jedna z najładniejszych wysokogórskich tras. Liczy ona około 48 kilometrów długości. Różnica wysokości wzniesień na niej to ponad 1700 metrów. Pokonując tę drogę zobaczysz widoki zapierające dech w piersiach . Możesz ją jednak odwiedzić tylko w okresie od maja do listopada. W pozostałą część roku jest niedostępna dla turystów. Wstęp na nią jest płatny.

Saalachtaler Naturgewalten

To nieco mniej popularne miejsce, ale też warte odwiedzenia. Składa się z 3 różnych atrakcji przyrody, będących w niewielkiej odległości od siebie. Możesz zacząć od Vorderkaserklamm – przejść ścieżką a potem wąwozem wokoło wodospadu. Następnie odwiedzisz Lamprechtshohle, czyli system jaskiń. Ich fragment możesz zwiedzić samodzielnie. Ostatnim punktem wędrówki jest Seisenbergklamm – wąwóz pośród skał o ciekawych kształtach. Wszystkie te 3 miejsca możesz zobaczyć kupując 1 bilet.

Wyposażenie auta w Austrii

Na terytorium Austrii w pojeździe obowiązkowo musisz mieć:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę ratunkową,
 • kamizelki odblaskowe,
 • opony zimowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.

Austria – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Podróżując samochodem po Austrii pamiętaj, że jak w większości państw, obowiązują tu specyficzne przepisy ruchu drogowego. Jeśli chodzi o światła mijania to w dobrych warunkach pogodowych nie musisz ich używać, ale jeśli panujące warunki atmosferyczne ograniczą widoczność to jesteś obowiązany je włączyć. Powinieneś też z nich korzystać przejeżdżając przez tunele. Kierowcy oraz pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli podróżujesz z dziećmi to zawsze pamiętaj o odpowiednich fotelikach. Bez żadnych konsekwencji możesz mieć w wydychanym powietrzu poniżej 0,5 promila, jeśli masz prawo jazdy co najmniej 2 lata.

W kwestii ograniczeń prędkości podstawowe wartości to:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 100 km/h poza obszarem zabudowanym,
 • 130 km/h autostrady i drogi ekspresowe.

Stosując się do powyższych przepisów unikniesz dotkliwego mandatu.

Ważne telefony podczas podróży po Austrii

Wyjeżdżając za granicę warto znać przydatne telefony w razie awaryjnych sytuacji. Oto kilka z nich, które mogą Ci się przydać:

 • 144 Pogotowie ratunkowe,
 • 133 Policja,
 • 122 Straż pożarna.

Telefon do Ambasady RP w Wiedniu to (0-0431) 870-15 -0 do 46 a całodobowy numer to 870015-100.

Co warto wiedzieć?

 • Podróżując autostradami i drogami szybkiego ruchu nie zapomnij o wykupieniu winiety.
 • Austria oferuje winiety tradycyjne w formie naklejki, które możesz zakupić na stacjach benzynowych i przejściach granicznych.
 • Austriacką winietę bez problemu nabędziesz też elektronicznie, jest ona jednak wtedy ważna dopiero po 18 dniach od jej zakupu.
 • Austria ma wiele wartych zobaczenia zakątków, ale szczególnie polecamy Ci Wiedeń, Grossglockner Hochalpenstrasse i Saalachtaler Naturgewalten.
 • Wyjeżdżając zadbaj o wymagane wyposażenie auta, przestrzegaj przepisów drogowych i nie przekraczaj dozwolonej prędkości, uchroni to Cię przed wysokim mandatem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o autostrady w Austrii

Jak sprawdzane są winiety w Austrii?
Policja przeprowadza wyrywkowe kontrole, które mogą ujawić brak winiety. Ale to nie wszystko. Na płatnych odcinkach dróg szybkiego ruchu znajdują się kamery, które skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Zebrane dane są porównywane z rejestrem winiet w formie elektronicznej. W ten sposób można szybko wyłapać kierowców bez ważnej opłaty drogowej.
Jaka kara jest przewidziana za brak winiety w Austrii?
Kara wynosi 120 euro. Jest to więcej niż kosztuje winieta roczna dla samochodu osobowego. Dlatego o wiele lepiej zdecydować się na zakup winiety i uniknąć mandatu.
Ile wynosi maksymalny mandat w Austrii?
We wrześniu 2021 roku w Austrii podniesiono stawki mandatów. Od tego czasu maksymalna kwota mandatu wynosi 5.000 euro. Dobra wiadomość jest taka, że mandat można zapłacić kartą kredytową, jednak lepiej będzie zdjąć nogę z gazu i nie narażać się na niepotrzebne koszty.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.4]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny