Słowacja

Winiety Słowacja – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Słowacja – jak kupić i ile kosztują?

Słowacja leżąca blisko polskiej południowej granicy jest częstym celem podróży. Przejazd płatnymi drogami wiąże się z koniecznością nabycia winiety. Sprawdzimy, gdzie je kupić oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Planując podróż do Słowacji można wybrać okres ważności winiety zgodnie z czasem podróży. Dzięki możliwości zakupu nawet 10-dniowych winiet kierowcy nie muszą przepłacać za roczne winiety. Słowacja jest nie tylko celem podróży, ale także krajem, przez który Polacy przejeżdżają, aby dostać się na południe Europy.

Słowacja – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

Winiety Słowacja są dostępne w trzech rodzajach pod względem okresu ważności. Każdy, kto wyjeżdża samochodem do Słowacji może wybrać odpowiednią opcję. Sprawdźmy, jaki jest koszt słowackich winiet dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony i motocykli:

 • 10 dni – 10 euro,
 • 30 dni – 14 euro,
 • 1 rok – 50 euro.

W Słowacji winiety są wymagane także dla przyczep. Ceny są następujące:

 • 10 dni – 10 euro,
 • 30 dni – 14 euro,
 • 1 rok – 50 euro.

Z opłaty zwolnione są przyczepy, które tworząc zespół pojazdów z samochodem nie przekraczają łącznie 3,5 tony.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Słowacji?

Winiety Słowacja są obowiązkowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony. Zdarza się, że przyczepki także muszą mieć winietę. Jest to sytuacja, gdy samochód łącznie z przyczepą przekracza 3,5 tony. Wtedy należy wykupić winietę dla samochodu oraz dla przyczepy. Dobra wiadomość dla motocyklistów to fakt, że winiety w Słowacji nie są obowiązkowe dla motocyklistów. Pojazdy ciężarowe nie wymagają winiety, ale nie oznacza to, że mogą korzystać za darmo z dróg w Słowacji. System opłat polega na pobraniu urządzenia eMyto, dzięki któremu możliwe jest uiszczenie zapłaty za korzystanie z płatnych dróg.

Może cię zainteresować: Mapa autostrad na Słowacji

Winieta w Słowacji – gdzie kupić?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, gdzie kupić winiety na Słowację. Otóż, winiety można kupić zarówno na miejscu w Słowacji, jak i przez internet. Jeśli nie zdążysz kupić winiety przez internet, nie musisz się martwić – możesz ją kupić stacjonarnie w Słowacji. Zakup można zrealizować na przejściach granicznych oraz na niektórych stacjach benzynowych. Znakiem rozpoznawczym placówek sprzedających winiety jest logo eznamka. W punktach stacjonarnych można płacić gotówką lub kartą płatniczą.

Jak kupić winietę przez internet w  Słowacji?

Słowacja, jak większość europejskich państw, w których obowiązują winiety wprowadziła możliwość zakupu e-winiety. To udogodnienie dla kierowców planujących podróż do Słowacji. Jest specjalna platforma do sprzedaży winiety Słowacja online eznamka.sk/pl, która jest dostępna w języku polskim. Zakup winiety Słowacja online jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać formę winiety (na jeden pojazd czy więcej), okres ważności winiety, a potem wprowadzić numer rejestracyjny (dwukrotnie, aby zminimalizować ryzyko błędu) oraz kraj rejestracji pojazdu. Trzeba także wypełnić adres e-mail, aby otrzymać potwierdzenie zakupu. Następnie system przeniesie do płatności elektronicznych. Gdy wszystko się uda, otrzymasz potwierdzenie zakupu na mejla. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić winiety na Słowację, zakup online jest jednym z wyborów.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Słowacji?

Poruszanie się po słowackich drogach bez ważnej winiety może skończyć się mandatem. Jego wysokość to 150 euro. W związku z systemem e-winiet nie tylko kontrola policyjna może zweryfikować ważność winiety. Na drogach znajdują się kamery, które rejestrują numery rejestracyjne i mogą sprawdzić czy winieta jest ważna.

Winiety Słowacja – co warto wiedzieć?

 1. Winiety Słowacja można kupić stacjonarnie w punktach sprzedaży lub online.
 2. Okres ważności słowackich winiet to 10, 30 i 365 dni.
 3. Motocykliści mogą korzystać ze wszystkich słowackich dróg za darmo, nie muszą wykupować winiety.
 4. Za brak winiety grozi mandat w wysokości 150 euro.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Słowacji

Gdzie kupić winiety w Słowacji na autostradę?
Słowacja oferuje zarówno tradycyjne winiety, jak i e-winiety. Winiety Słowacja online to dobre rozwiązanie dla wszystkich kierowców, ponieważ można wcześniej wykupić winietę przez internet i wyruszyć w podróż, nie martwiąc się, że po drodze będzie trzeba jeszcze się gdzieś zatrzymywać. Gdzie kupić winiety na Słowację, gdy nie możesz skorzystać z internetu? Jest także dostęp do zakupu winiet stacjonarnie. Punktów do zakupu jest wiele. Winiety można nabyć już na przejściach granicznych, ale dostępne są też na stacjach benzynowych. Punkty są oznaczone logiem enznamka, więc łatwiej je odnaleźć.
Jak działa winieta w Słowacji?
Winiety Słowacja umożliwiają podróżowanie po płatnych drogach. Są zróżnicowane pod względem długości okresu obowiązywania. Sprawdźmy, jak działają poszczególne rodzaje:
 • 10-dniowa – działa przez 10 dni, od dnia, który użytkownik wskazał przy zakupie,
 • 30-dniowa – działa przez 30 dni, od dnia, który użytkownik wskazał przy zakupie,
 • roczna – działa od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym została wykupiona bądź od dnia, w którym została wykupiona do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego, np. od 1 lipca 2022 do 31 stycznia 2023 roku,
 • 365-dniowa – działa przez 365 dni od dnia, który użytkownik wskazał przy zakupie, jest korzystniejsza niż roczna, ponieważ działa przez 365 niezależnie kiedy zostanie wykupiona np. od 31 maja 2022 do 30 maja 2023 roku.
Warto także zapamiętać, że w ramach wykupionej winiety Słowacja można skorzystać z pomocy patrolu autostradowego. Pomoc przyda się przy niespodziewanej awarii pojazdu. Słowacy mogą np. holować samochód. W razie potrzeby warto zanotować numer 0 800 100 007 lub skorzystać z aplikacji i wezwać odpowiednie służby.
Jak sprawdzić ważność winiety w Słowacji?
System eznamka, stworzony przez Słowaków do zakupu winiet umożliwia także sprawdzenie ważności winiety. Możesz upewnić się, że twoja winieta działa lub sprawdzić do kiedy jest ważna. Wystarczy wpisać na stronie numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji pojazdu. Od razu otrzymasz informacje, czy dany pojazd ma ważną winietę.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę do Słowacji?
Jeżeli kupujesz winietę przez internet to musisz zwrócić uwagę na poprawność wprowadzanych danych. Warto też zastanowić się dokładnie nad rodzajem winiety ze względu na okres ważności. Tak, aby starczyła na cały okres podróży. Przy zakupie rocznej winiety warto zweryfikować czy kupujesz roczną winietę ważną do 31 stycznia kolejnego roku, czy winietę na 365 dni, czyli na cały rok np. od 1 sierpnia do 31 lipca.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.8]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny