Słowenia

Winiety Słowenia – jak kupić i ile kosztują?

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Winiety » Winiety Słowenia – jak kupić i ile kosztują?

Słowenia to południowoeuropejski kraj, który zachęca coraz więcej turystów do zwiedzania. Wszyscy, którzy chcą podróżować do Słowenii samochodem muszą pamiętać o zakupieniu winiety. Podpowiemy, jak to zrobić oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Wybierając się do Słowenii warto wcześniej zapoznać się z mapą płatnych dróg i autostrad. W tym kraju obowiązują winiety. Do 31 stycznia 2022 roku można było zakupić tradycyjną naklejkę na szybę, a od 1 lutego 2022 roku obowiązują wyłącznie e-winiety. Natomiast roczne e-winiety obowiązują już od 1 stycznia 2022 roku. Sprawdzimy, jak można je kupić.

Słowenia – rodzaje winiet i ceny w 2022 r.

Winiety Słowenia są dostępne w różnych rodzajach pod względem okresu ważności oraz rodzaju pojazdu. Sprawdźmy, jakie są winiety Słowenia ceny:

Motocykle:

 • roczna – 55 euro,
 • półroczna – 30 euro,
 • tygodniowa – 7,5 euro.

Samochody osobowe i karawany o masie do 3,5 tony i wysokości nie przekraczającej 1,3 m (klasa 2A):

 • roczna – 110 euro,
 • miesięczna – 30 euro,
 • tygodniowa – 15 euro.

Samochody osobowe i karawany o masie do 3,5 tony i wysokości nie przekraczającej 1,3 m (klasa 2B):

 • roczna – 220 euro,
 • miesięczna – 60 euro,
 • tygodniowa – 30 euro.

Warto wiedzieć, że wysokość samochodu jest mierzona nad przednią osią.

Jeżeli nie jesteś pewien, jaką winietę powinieneś wykupić ze względu na wysokość samochodu można to zweryfikować na podstawie pomiarów, które wykonała spółka DARS na ich stronie internetowej.

Oprócz posiadania winiety jest jeszcze jedna obowiązkowa opłata drogowa. Jeżeli chcesz przejechać 8-kilomentrowym tunelem Karavanke, który łączy Austrię ze Słowenią, musisz zapłacić ok. 7,6 euro.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Słowenii?

Słowenia winiety są obowiązkowe dla samochodów osobowych, a także ciężarowych do 3,5 tony. Także kierowcy motocykli są zobligowani do zakupu winiety. Słowenia rozgranicza winiety, co do wysokości pojazdów. I tak te, które nie przekraczają 1,3 metra (klasa 2A) mają tańsze winiety, a te wyższe (klasa 2B) mają droższe. Na stronie dars.si można sprawdzić, do której kategorii kwalifikuje się twój samochód i np. do kategorii niższej wysokości i tańszej winiety zalicza się m.in.:

 • Hyundai H1,
 • Mercedes Viano,
 • Mercedes Vito.

Do klasy 2B zalicza się m.in.:

 • Citroen Jumper,
 • Fiat Ducato,
 • Ford Transit,
 • Nissan Primastar,
 • Opel Movano,
 • Opel Vivaro,
 • Peugeot Boxer,
 • Renault Master,
 • Volkswagen LT.

Winieta w Słowenii – gdzie kupić?

Do 2022 roku Słowenia winiety były tradycyjne (naklejki na szybę). Aktualnie obowiązują e-winiety. Oprócz internetu można je zakupić przy przejściu granicznym, u autoryzowanych sprzedawców. Możliwy jest także zakup na stacjach benzynowych, jednak warto prześledzić swoją trasę, aby nie jeździć po płatnych drogach bez winiety, ponieważ można narazić się na mandat.

Jak kupić winietę przez internet w Słowenii?

Słowenia winiety są dostępne na stronie internetowej evinjeta.dars.si. Można wybrać 5 wersji językowych – słoweńską, angielską, włoską, niemiecką, chorwacką. Niestety nie ma polskiej wersji. Na stronie znajduje się także możliwość podpowiedzi, jaki rodzaj winiety trzeba wykupić dla swojego pojazdu zgodnie z klasą 2A lub 2B. Dla osób, które potrzebują pomocy udostępniony jest numer telefonu na infolinię, który działa 24 godziny na dobę +386 1 518 8 350 oraz adres mejlowy evinjeta@dars.si. Polskim dystrybutorem słowackich winiet jest PZM Travel.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jaki mandat grozi za brak winiety w Słowenii?

W państwach, w których obowiązują winiety na kierowców, którzy ich nie posiadają nakładane są mandaty. Nie inaczej jest w Słowenii. Za brak winiety kara wynosi 300 euro. Dodatkowo od razu trzeba także zapłacić za winietę. Nie warto zwlekać z zakupem i poruszać się choćby krótkim odcinkiem drogi bez winiety, bo można narazić się na niepotrzebny koszt. Najlepiej zakupić winietę przez internet lub przy przejściu granicznym. Ceny winiet w Słowenii są dużo niższe niż wysokość mandatu.

Winiety Słowenia – co warto wiedzieć?

 1. Winiety Słowenia są obowiązkowe dla motocykli, samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 t.
 2. Od 1 lutego 2022 roku obowiązują już tylko e-winiety.
 3. Słowenia winiety online są dostępne na stronie evinjeta.dars.si, ale można je także kupić stacjonarnie na przejściach granicznych czy stacjach benzynowych.
 4. Ceny winiet w Słowenii zaczynają się od 7,5 euro, a mandat za ich brak wynosi 300 euro.

FAQ – najważniejsze pytania o winiety w Słowenii

Gdzie w Polsce można kupić winiety do Słowenii?
Planując podróż do Słowenii można wykupić wcześniej winietę, ponieważ Słowenia bez winiety może skończyć się mandatem. Najprościej zakupić ją przez stronę PZM Travel lub słoweńską stronę evinjeta.dars.si. Na słoweńskiej stronie wystarczy wybrać klasę opłaty i rodzaj winiety ze względu na okres ważności. Następnie trzeba wpisać adres e-mail i otworzyć link, który przyszedł na pocztę elektroniczną. Kolejny krok to wprowadzenie numeru rejestracyjnego, kraju rejestracji pojazdu oraz daty rozpoczęcia ważności e-winiety. Numer rejestracyjny wprowadza się dwa razy, aby uniknąć błędu, który może skutkować nieważnością winiety. Końcowy etap to wybór formy płatności. Dostępne są:
 • karty VISA,
 • karty Maestro,
 • karty Mastercard,
 • PayPal,
 • przelew bankowy.
Po zapłaceniu otrzymasz fakturę oraz dowód zakupu e-winiety na mejla i możesz ruszać w drogę.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując winietę do Słowenii?
Jeżeli kupujesz winiety Słowenia online, warto dokładnie sprawdzić wprowadzane dane tj. numer rejestracyjny. W systemie e-winiet musi być zapisany poprawny numer rejestracyjny. Gdy się pomylisz, wykupiona winieta będzie uznana za nieważną. Warto też pamiętać, że winiety Słowenia można kupić najwcześniej na 30 przed pierwszym dniem ważności. Nie warto zostawiać zakupu na ostatnią chwilę, ponieważ przejazd nawet krótkim odcinkiem drogi Słowenia bez winiety może skończyć się mandatem.
Jak działa winieta w Słowenii?
Po zmianach, które weszły w życie w  2022 roku winiety w Słowenii są elektroniczne. Oznacza to, że nie trzeba już przyklejać nalepki na szybę. Nawet kupując winietę stacjonarnie, nie otrzymasz nalepki. System e-winiet zapisuje numer rejestracyjny i przy kontroli od razu wiadomo jaki pojazd nie ma wykupionej winiety. Słowenia bez winiety może skończyć się mandatem.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny