Rumunia

Autostrady w Rumunii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Rumunii

Rumunia to państwo położone w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy ono z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Rumunia ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolica Rumunii to Bukareszt, który jest największym miastem tego kraju. Jeśli wybierasz się w podróż do tego coraz bardziej atrakcyjnego turystycznie kraju zapoznaj się z tym artykułem. Dowiesz się z niego o czym warto wiedzieć podróżując samochodem po drogach Rumunii.

Płatne drogi i autostrady w Rumunii

Autostrady w Rumunii są jednymi z najmniej rozwiniętych dróg w Europie. Łączna ich długość wynosi zaledwie 807 km. Duża część z nich jest nadal w trakcie budowy, co znacznie utrudnia poruszanie się po nich. Na terenie Rumunii nie ma też żadnych dróg ekspresowych. Za przejazd rumuńskimi autostradami trzeba zapłacić. System opłat za autostrady opiera się na winietach.

Opłaty drogowe w Rumunii

Planując podróż do Rumunii musisz liczyć się opłatami za autostrady. Rumunia oferuje ceny winiet według następujących kryteriów:

  • 7 dni – 6 euro,
  • 30 dni – 13 euro,
  • 90 dni – 36 euro,
  • 365 dni – 104 euro.

Dodatkową opłatę będziesz musiał zapłacić za przekraczanie mostów na Dunaju oraz na przejściu granicznym Ruse – Giurgiu. Opłata ta wynosi 6 euro.

Rumuńskie winiety – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Winieta pozwala na korzystanie z dróg w danym kraju. Po przekroczeniu granicy Rumuni musisz posiadać wykupioną winietę, która obecnie występuje w formie elektronicznej. Winietę możesz kupić przed wjazdem do Rumunii. Obowiązuje ona na wszystkich rumuńskich autostradach oraz zezwala na legalne poruszanie się po nich. Posiadanie jej jest bardzo ważne, ponieważ w razie kontroli, za brak winiety grozi wysoki mandat dochodzący nawet do 4000 zł.

Dowiedz się więcej o Winietach w Rumunii

Dla samochodów osobowych posiadających maksymalnie 9 miejsc i nie przekraczających 3,5 t obowiązuje jeden rodzaj winiety. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pojazdów posiadających więcej niż 9 miejsc, transportowych i flotowych. W takim wypadku obowiązują różne rodzaje winiet.

Z winiet zwolnione są motocykle. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, w punkcie na przejściu granicznym lub przez internet. Polecamy szczególnie ten ostatni sposób, bo zakup winiety przez internet jest najmniej problematyczny.

Samochodem po Rumunii

Rumunia to kraj posiadający ciekawą kulturę i historię. Ponadto obfituje w zachwycające widoki oraz obfite atrakcje turystyczne. Dominującą częścią krajobrazu rumuńskiego są góry oraz bardzo zróżnicowany klimat. Jakie miejsca warto odwiedzić udając się do Rumunii?

Bukareszt – stolica Rumunii

Wybierając się w podróż do Rumunii nie można ominąć stolicy czyli Bukaresztu. To miasto o nietypowej i ekstrawaganckiej architekturze potrafi zachwycić niejedną osobę. Niekwestionowanym symbolem Bukaresztu jest ogromny Palatul Parlamentului czyli Pałac Parlamentu. Jest on jednym z największych budynków w Europie oraz zaraz po Pentagonie, drugim największym budynkiem na świecie zajmowanym przez rząd. W mieście tym z całą pewnością nie da się nudzić. Na turystów czekają interesujące muzea, przepiękne parki oraz budowle sakralne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Parki narodowe w Rumunii

Rumunia znana jest z przepięknych atrakcji przyrodniczych. Większość z nich znajduje się na terenach górskich. Podróżując po Rumunii warto odwiedzić Piatra Craiului, Fogarsze oraz Retezat. Jednym z miejsc o charakterze przyrodniczym, którego nie można pominąć będąc w Rumunii jest Delta Dunaju, która została wpisana na listę UNESCO.

Konstanca

Konstanca to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów w Rumunii. Miejsce to zachwyca przepięknymi szerokimi i piaszczystymi plażami oraz bardzo ciekawymi zabytkami. Do najciekawszych zabytków tego miasta należy świetnie zachowana mozaika rzymska. Spacerując nad morzem natkniesz się na przepiękny budynek kasyna. Tuż obok znajduje się miejskie akwarium. Natomiast w północnej części wybrzeża można odwiedzić delfinarium. Konstanca oferuje atrakcje zarówno dla osób aktywnych, jak i tych lubiących beztroski wypoczynek.

Wyposażenie auta w Rumunii

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Rumunii to:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczka,
  • gaśnica,
  • kamizelka odblaskowa,
  • kolo zapasowe z podnośnikiem lub zestaw naprawczy,

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, które warto zawsze mieć ze sobą to linka holownicza oraz zapasowe żarówki. Musisz pamiętać, że minimalna głębokość rzeźby bieżnika opon to 1,5 mm.

Rumunia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Podróżując samochodem po Rumunii warto wiedzieć jakie przepisy obowiązują w tym kraju, ponieważ rumuńska policja jest bardzo rygorystyczna. Obowiązkiem kierowcy jest używanie świateł mijania poza terenem zabudowanym przez cały rok. Na terenie Rumunii obowiązuje zakaz holowania przez samochody prywatne. Nie można też używać systemów antyradarowych. Opony zimowe są obowiązkowe podczas trudnych warunków pogodowych.

Ograniczenia prędkości obowiązujące na terenie Rumunii:

  • w terenie zabudowanym – do 50 km/h,
  • na drogach jednojezdniowych – do 90 km/h,
  • na drogach krajowych i tzw. europejskich – do 100 km/h,
  • na autostradach – do 130 km/h.

Ważne telefony podczas podróży po Rumunii

W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń warto znać niezbędne numery telefonów, które mogą się przydać w sytuacji awaryjnej. W Rumuni numer alarmowy 112 dotyczy pogotowia ratunkowego, policji oraz straży pożarnej. Przebywając na terenie Rumunii w razie potrzeby możesz skontaktować się z Ambasadą RP pod numerem +40 21 308 22 00. Natomiast w sprawach kolizji czy uszkodzenia pojazdu bardzo przyda się numer na pomoc drogową +40 722 382 715.

Co warto wiedzieć?

  • Autostrady w Rumunii należą do najmniej rozwiniętych w całej Europie. System opłat za drogi w Rumunii opiera się na winietach.
  • Do poruszania się po wszystkich drogach w Rumunii potrzebna jest wykupiona winieta. Opłaty można dokonać na 7, 30, 90 lub 365 dni. Dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd mostem na Dunaju.
  • Winiety uprawniają do legalnej jazdy po całym kraju. Za brak winiety grożą surowe kary. W przypadku samochodów osobowych obowiązuje jeden rodzaj winiet, natomiast dla pozostałych pojazdów przewidziane są różne rodzaje.
  • Zwiedzając Rumunię warto odwiedzić stolicę - Bukareszt, przepiękne narodowe parki oraz portowe miasto Konstanca.
  • Wybierając się w podróż samochodem nie można zapomnieć o apteczce, trójkącie ostrzegawczym czy kamizelce odblaskowej.
  • Na terenie Rumuni poza terenem zabudowanym trzeba obowiązkowo używać świateł mijania oraz opon zimowych podczas trudnych warunków pogodowych.
  • Obowiązujący na terenie numer 112 pozwoli Ci wezwać w razie potrzeby policję, karetkę pogotowia czy straż pożarną.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rumuńskie autostrady

Jakie mandaty obowiązują w Rumunii za przekroczenie prędkości?
Za przekroczenie prędkości do 20 km/h mandat wynosi w granicach 600-900 lei, od 20-40 km/h - 900-1200 lei, przy przekroczeniu prędkości powyżej 40 km/h mandat oscyluje w granicach 1500-1800 lei.
Czy dla podróżujących z Polski do Rumunii wymagane są wizy?
Nie. Granicę można przekroczyć posiadając dowód osobisty lub paszport.
Czy w Rumunii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Tak. Każdy obywatel Polski posiadający kartę EKUZ może skorzystać z niezbędnej i bezpłatnej opieki medycznej w czasie pobytu w Rumunii.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 2]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny