A6

Autostrada A6

Redakcja Zaktualizowano: 2022-10-12

Na liście polskich autostrad, które zostały już częściowo oddane do użytku, znajduje się autostrada A6. Co warto wiedzieć o poruszaniu się tą trasą? Jak przebiega autostrada A6?

Historia autostrady A6

Autostrada A6 nie została zbudowana w ostatnich latach – jej historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas Niemcy zaczęły budować tzw. berlinkę. Zgodnie z realizowaną koncepcją trasa ta miała połączyć Berlin z Królewcem. Od końca lat 90. ubiegłego wieku konsekwentnie prowadzona była renowacja kolejnych odcinków autostrady.

Autostrada A6 – to warto wiedzieć:

  • docelowo ma mieć 28,2 km długości – dotychczas zbudowano odcinki o łącznej długości 26,6 km,
  • w rejonie węzła Radziszewo obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h – ma to związek z krótkimi pasami włączania i wyłączania się z ruchu,
  • trasa jest określana mianem autostrady pomimo braku telefonów alarmowych.

Przebieg autostrady A6

Przez długi czas, bo do połowy 2009 r., autostrada A6 była jedyną polską autostradą, która łączyła się z siecią autostrad europejskich. Jak przebiega autostrada A6?

Autostrada A6 – przebieg:

granica z Niemcami → Szczecin Gumieńce – Tantow → Szczecin → Kołbaskowo → Radziszewo → Szczecin Podjuchy → Szczecin Kijewo → Szczecin Dąbie → most nad Chełszczącą
Autostrada A6 – województwo i powiaty:

województwo zachodniopomorskie,
powiat policki,
powiat gryfiński,
powiat goleniowski,
Szczecin.

Autostrada A6 – opłaty

Autostrada A6 jest aktualnie w całości bezpłatna – nie funkcjonują płatne odcinki. To jednak może się zmienić. Jak można przeczytać na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie autostrady w Polsce będą płatne.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Mapa autostrady A6

W porównaniu do autostrad łączących północ z południem czy wschód z zachodem autostrada A6 nie prezentuje się na mapie imponująco ze względu na swoją długość. Jednocześnie ta trasa jest kontynuacją niemieckiej autostrady A11 i częścią międzynarodowego szlaku drogowego E28.

autostrada A6

Co warto wiedzieć?

  • Autostrada A6 to trasa o docelowej długości 28,6 km. Ostatnie odcinki są właśnie w budowie.
  • A6 to kontynuacja niemieckiej autostrady A11 i jednocześnie część międzynarodowego szlaku drogowego E28.
  • Przebieg autostrady A6 jest następujący - biegnie ona od granicy niemieckiej przez Szczecin, Kołbaskowo, Radziszewo aż po most nad Chełszczącą.
  • Mimo zapowiedzi, że wszystkie autostrady w Polsce będą płatne, autostradą A6 wciąż można przejechać za darmo.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy jest znana data wejścia w życie opłat za korzystanie z autostrad?
Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o tym, że zostaną wprowadzone opłaty za korzystanie z wszystkich polskich autostrad. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałoby to mieć miejsce – aktualnie z opłatą wiąże się przejazd jedynie niektórymi odcinkami (np. na autostradzie A2 czy A4).
Czy zasady poruszania się po A6 są takie same jak po innych autostradach?
Tak, a brak odpłatności za korzystanie z autostrady w żaden sposób nie wpływa na obowiązki kierowców. Muszą oni pamiętać m.in. o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów, maksymalnej dopuszczalnej prędkości czy obowiązku wezwania służb w razie awarii oraz oznakowania miejsca zdarzenia (aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego).
Jakie są dopuszczalne prędkości na autostradzie A6?
W Polsce maksymalna prędkość na autostradzie dla kierowcy poruszającego się samochodem osobowym to 140 km/h. Na A6 jest jednak odcinek, na którym ze względów bezpieczeństwa wprowadzono ograniczenie do 90 km/h – mowa tu o okolicach węzła Radziszewo.
Czy na autostradzie można zawracać?
Nie – zawracanie na autostradzie jest zabronione. Kierowcy nie mogą się też zatrzymywać, aby zabrać lub wysadzić autostopowiczów. Na całej długości autostrady obowiązuje zakaz zatrzymywania się – wyjątkiem są specjalnie wyznaczone do tego punkty, czyli MOP-y.
Czy na autostradzie A6 obowiązuje minimalna prędkość?
Kierowcy najczęściej zwracają uwagę na maksymalną dopuszczalną prędkość na danej drodze. Tymczasem nie wszystkie pojazdy mogą poruszać się po autostradzie – obowiązuje też prędkość minimalna. Została ona ustalona na 40 km/h. To właśnie powód, dla którego zakaz poruszania się po autostradzie mają m.in. motorowery czy ciągniki.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny