Opłaty za autostrady w Polsce – ceny, sposoby płatności

Redakcja 2022-10-13
autostrady.com.pl » Blog » Opłaty za autostrady w Polsce – ceny, sposoby płatności

Przejazd niektórymi odcinkami autostrad w Polsce jest płatny. Ile wynoszą opłaty za autostrady w Polsce w 2022 roku? Z jakich metod płatności mogą skorzystać kierowcy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Płatne autostrady Polska – lista

Jak podaje na swojej stronie internetowej GDDKiA, w Polsce jest 1753,6 km autostrad. Przejazd częścią z nich jest odpłatny. Opłaty na autostradach są jednak różne. Ma to związek choćby z tym, że niektóre odcinki są zarządzane przez GDDKiA, z kolei inne fragmenty to odcinki koncesyjne.

Odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA

 • Autostrada A2 – odcinek Konin – Stryków
 • Autostrada A4 – odcinek Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica)

Odcinki koncesyjne autostrad

 • Autostrada A1 – odcinek Rusocin – Nowa Wieś
 • Autostrada A2 – odcinek Konin – Świecko
 • Autostrada A4 – odcinek Kraków – Katowice

Opłaty za autostrady w Polsce w 2022 roku – odcinki zarządzane przez GDDKiA

Ile wynoszą opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w Polsce? W przypadku odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA stawki wynikają z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Opłata jest naliczana za każdy pokonany kilometr i wynosi:

 • 0,05 zł – motocykl,
 • 0,10 zł – samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Stawki dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony są uzależnione od klasy pojazdu EURO (limity emisji spalin).

Przykładowe opłaty na autostradach zarządzanych przez GDDKiA:

Kierowca samochodu osobowego za pokonanie odcinka Konin – Stryków zapłaci 9,90 zł. Przejazd odcinkiem Bielany Wrocławskie – Sośnica będzie go kosztował 16,20 zł. Z kolei podróż odcinkiem Kleszczów – Gliwice Sośnica (PPO Żernica) jest bezpłatna.

Opłaty za autostrady w Polsce w 2022 roku – odcinki koncesjonowane

Płatne autostrady w Polsce to również odcinki koncesjonowane. W ich przypadku obowiązują inne stawki, ale opłaty także są naliczane za każdy pokonany kilometr. Nie każdy zarządca wskazuje jednak cenę za 1 km.

Stawki za przejazd odcinkami koncesjonowanymi – samochody osobowe i motocykle:

 • A1 odcinek Rusocin – Nowa Wieś – 0,16 zł za każdy 1 km; za przejazd autostradą na odcinku Rusocin – Nowa Wieś trzeba zapłacić 29,90 zł,
 • A2 Konin – Świecko – 0,2 zł za 1 km na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl i 0,5 zł za 1 km na odcinku Nowy Tomyśl – Konin; za przejazd trasą Konin Modła – Świecko kierowca zapłaci 96 zł,
 • A4 odcinek Kraków – Katowice – stawki są uzależnione od formy płatności i wynoszą: 13 zł przy płatności gotówką lub kartą oraz 10 zł przy wyborze płatności automatycznych (A4Go, videotolling); opłaty są pobierane na każdym Placu Poboru Opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Aby szybko ustalić koszt przejazdu, warto odwiedzić strony internetowe firm zarządzających poszczególnymi odcinkami autostrad. Na każdej z nich znajdują się intuicyjne w obsłudze kalkulatory, za pomocą których można ustalić opłatę za korzystanie z autostrady.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Płatne autostrady Polska – formy płatności

Opłaty na autostradach można wnieść na wiele różnych sposobów. Aktualnie dopuszczalne są następujące formy płatności: gotówka (płatność na bramkach), karta płatnicza (debetowa, kredytowa), karty flotowe (paliwowe) i płatności elektroniczne.

Płatności elektroniczne, które są najwygodniejszą formą wniesienia opłaty za przejazd, wymagają szerszego omówienia. Na poszczególnych odcinkach kierowcy mogą spotkać się różnymi systemami płatności elektronicznych. Przykłady:

 • e-TOLL. To narzędzie nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane lokalizacyjne są przekazywane za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych, lokalizatorów w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU). Korzystanie z tej metody jest polecane głównie firmom.
 • e-TOLL Bilet. Uproszczona aplikacja dedykowana użytkownikom indywidualnym, za pomocą której można kupić e-bilet autostradowy.
 • AmberGo. Aplikacja jest dostępna dla systemów Android i iOS. System odczytuje numery rejestracyjne przez kamery zainstalowane na bramkach.
 • Autopay. Za pomocą tej aplikacji można zapłacić za prawie każdy płatny odcinek autostrady w Polsce. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy nie jest konieczne – aplikacja działa również w trybie offline.
 • A4Go. To urządzenie pokładowe, które pozwala na bezgotówkowe płatności na bramkach – komunikuje się z anteną zainstalowaną na bramce.

Formy płatności na płatnych odcinkach autostrad

A2 – odcinek Konin – Stryków

A4 – odcinek Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica)
✓e-bilet autostradowy (dostępny w punktach stacjonarnych)

✓Płatności elektroniczne e-TOLL, e-TOLL Bilet

✓Płatności elektroniczne – aplikacje partnerów, np. Autopay, mPay czy ORLEN PAY
A1 – odcinek Rusocin – Nowa Wieś ✓Gotówka

✓Karty płatnicze

✓Karty flotowe

✓Płatności elektroniczne – AmberGo
A2 – odcinek Konin – Świecko ✓Gotówka

✓Karty płatnicze

✓Karty paliwowe
A4 – odcinek Kraków – Katowice✓Gotówka

✓Karty płatnicze

✓Karty flotowe i paliwowe

✓Videotolling z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN

✓Videotolling z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay

✓Płatności elektroniczne – A4Go, Telepass

Co warto wiedzieć?

 • Płatne odcinki występują na trzech autostradach: A1 (odcinek Rusocin – Nowa Wieś), A2 (odcinek Konin – Stryków i odcinek Konin – Świecko) i A4 (odcinek Wrocław – Sośnica i odcinek Kraków – Katowice).
 • Płatne odcinki autostrad zarządzane są przez GDDKiA lub spółki posiadające koncesję na pobieranie opłat.
 • Wysokość opłaty za przejazd jest uzależniona od długości odcinka oraz podmiotu, który nim zarządza.
 • Za przejazd płatnym odcinkiem autostrady można zapłacić, korzystając z różnych systemów płatności elektronicznych, np. e-TOLL, AmberGO czy A4GO.
 • Aby uzyskać informację o wysokości opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady, wystarczy skorzystać z kalkulatorów zamieszczonych na stronach GDDKiA oraz poszczególnych koncesjonariuszy.

Najczęściej zadawane pytania:

Dlaczego niektóre odcinki autostrad są płatne?
Według zapowiedzi pracowników Ministerstwa Infrastruktury, przejazd wszystkimi autostradami w Polsce będzie odpłatny. Wynika to z kosztów ich budowy i utrzymania. Niektóre odcinki wybudowały specjalnie w tym celu powołane spółki, które otrzymały koncesję m.in. na ich budowę i eksploatację.
Czy na płatnych odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica można zapłacić za przejazd na bramkach?
Nie jest to już możliwe. Od 1 grudnia 2021 r. na wymienionych odcinkach zostały zlikwidowane bramki. Aktualnie kierowcy mogą kupić m.in. e-bilet autostradowy, korzystając ze strony internetowej e-TOLL.
Kto decyduje o wysokości opłat za przejazd autostradą?
Wysokość opłat jest uzależniona od tego, w jakim modelu koncesyjnym autostrada została wybudowana. W przypadku odcinków zarządzanych przez GDDKiA stawki są ustalane przez rząd (w stosownym rozporządzeniu). W przypadku odcinków koncesyjnych o wysokości opłat decyduje koncesjonariusz.
Czy kierowca może otrzymać fakturę VAT za przejazd płatnym odcinkiem autostrady?
Możliwość otrzymania faktury VAT jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców. Aktualnie obowiązujące przepisy nie wymagają jednak ich wystawiania – dowodem zapłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady jest paragon fiskalny.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 1]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny