EcoDriving — zasady ekonomicznej jazdy samochodem

Redakcja 2023-09-11
autostrady.com.pl » Blog » EcoDriving — zasady ekonomicznej jazdy samochodem

EcoDriving pozwoli Ci zaoszczędzić, zredukować ilość generowanych do środowiska zanieczyszczeń i pozytywnie wpłynie na komfort jazdy. Warto wdrożyć go zarówno na krótkich dystansach, jak i na długich trasach. Czym jest ekonomiczna jazda? Jak wpleść ją do swoich nawyków motoryzacyjnych i jakie korzyści przynosi?  

Czym jest EcoDriving?

EcoDriving to inaczej ekonomiczna jazda samochodem. Chodzi o to, aby stosując się do kilku kluczowych zasad, szybko, stosunkowo tanio i w ekologiczny sposób pokonywać trasę pojazdami mechanicznymi. Trend dotyczący jazdy przywędrował ze Skandynawii i zainteresował Polaków na szeroką skalę. Co ważne, nie wymaga specjalnego przygotowania i drogich inwestycji. Wystarczy zmiana kilku nawyków lub wdrożenie nowych, abyś mógł zacząć czerpać korzyści z ekojazdy i tym samym zacząć pozytywnie wpływać na środowisko poprzez redukcję przedostających się do niego zanieczyszczeń.  

Dlaczego ekonomiczna jazda samochodem się opłaca?

Najważniejsze zalety ekonomicznej jazdy samochodem to:  

  • zredukowanie ilości spalanego paliwa — dzięki temu zauważysz realne oszczędności, co pozwoli Cię zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku;  
  • zmniejszenie ilości zanieczyszczeń generowanych podczas jazdy samochodem — auta generują spaliny, w tym ślad węglowy, które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Ecodriving pozwala zredukować ich ilość;  
  • wydłużenie żywotności samochodu — jeżdżąc w ekologiczny sposób, redukujesz ślad węglowy, ale także dbasz o swoje auta. Jego części mniej się eksploatują, więc na dłużej zachowują pierwotne funkcje;  
  • zwiększenie świadomości kierowców na temat związku między sposobem jazdy a spalaniem — znajomość zasad ekonomicznej jazdy to pierwszy krok do wprowadzenia zmian w swoje życie.  

Warto wiedzieć, że od 2015 roku kandydaci na kierowców uczą się tego, jak jeździć w ekologiczny sposób. Dzięki temu mają teoretyczne i praktyczne umiejętności, które pozwalają im dbać o auto, oszczędności i środowisko. W związku z tym warto uświadomić sobie, że również “weterani kierownicy” powinni wiedzieć, jak jeździć rozsądnie i oszczędnie przede wszystkim w kontekście redukcji powstawania śladu węglowego.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak jeździć ekonomicznie — 6 najważniejszych zasad EcoDrivingu

Jakie są najważniejsze zasady EcoDrivingu? Przede wszystkim odnoszą się one do tego, w jaki sposób eksploatować pojazd. Jak ruszać, w jaki sposób zmieniać biegi i na jakie aspekty zwracać uwagę, aby spalanie było jak najmniejsze. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące najważniejszych czynników. 

1. Ruszaj od razu po uruchomieniu auta 

Często kierowcy, zwłaszcza zimą, odpalają samochód nawet na kilkanaście minut przed jazdą. W tym czasie czekają, aż auto się nagrzeje, odśnieżają pojazd czy po prostu oczekują, aż pozostali pasażerowie do nich dołączą. To błąd. Co do zasady powinieneś ruszać od razu po przekręceniu kluczyka. W przeciwnym razie nadmiernie eksploatujesz silnik, a tym samym zmniejszasz jego żywotność i generujesz podwyższone spalanie.  

Takie działanie przynosi szkody nie tylko środowisku, ale także Twojemu autu. Może stanowić również podstawę do nałożenia na Ciebie mandatu, co wynika z art. 60 ust. 2 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym. 

2. Stosuj płynną zmianę biegów 

Jak jeździć ekonomicznie? Ważna w tym kontekście jest płynna zmiana biegów. Jedynka powinna służyć głównie do ruszania, a kolejny bieg należy włączyć już po przejechaniu kilku metrów. Jeśli nie zastosujesz się do tych zasad, nie tylko zwiększysz spalanie. Znacznie wzrośnie również ryzyko awarii skrzyni biegów. Przez to nie tylko zanieczyścisz środowisko dodatkowymi spalinami, ale i zużytymi częściami samochodowymi.  

Aby tego uniknąć, wrzucaj jedynkę tylko przy ruszaniu i pamiętaj, że możesz pomijać biegi, czyli przełączać np. z 2 na 4. Im wyższe przełożenia wykorzystujesz, na tym niższych obrotach pracuje Twoje auto. To z kolei oznacza mniejsze spalanie. 

3. Zwracaj uwagę na obroty silnika 

Ten podpunkt jest bezpośrednio związany z poprzednim. Wsłuchuj się w pracę silnika, a jeśli nie jesteś w stanie ocenić, kiedy bieg wymaga zmiany — spójrz na obroty. W pojazdach z silnikiem benzynowym biegi należy zmieniać najpóźniej przy wystąpieniu 2500 obrotów na minutę. W autach zasilanych olejem napędowym (dieslem) już przy 2000 obrotów na minutę. 

4. Jedź płynnie i ze stałą prędkością 

Płynna jazda ze stałą prędkością jest bardzo ważna w EcoDrivingu. Ruszaj szybko, dynamicznie przyspieszaj i unikaj nagłego hamowania. Dzięki temu silnik będzie pracował w płynny sposób, a to z kolei bezpośrednio przełoży się na ograniczenie spalania. Zużyjesz mniej paliwa, pozostawisz po trasie mniejszy ślad węglowy, a dodatkowo znacznie lżej wyeksploatujesz  części w pojeździe niż podczas nierównej jazdy. 

5. Dbaj o stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim silnika 

Różnego rodzaju usterki w samochodzie zwiększają zużycie paliwa, dlatego warto regularnie i przed każdą dłuższą trasę sprawdzać stan techniczny auta. Dzięki temu upewnisz się, że w trakcie jazdy nie uaktywnią się czynniki, które zwiększyłoby ilość generowanych spalin.  

Zwracaj przy tym szczególną uwagę na kondycję silnika. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (np. zwiększone zużycie paliwa, nierówna jazda, stukot dobiegający z silnika, wycieki oleju), udaj się do mechanika, aby jak najszybciej usunąć usterkę.  

Niesprawne auto nie nadaje się do jazdy. Stanowi zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu, a także dla środowiska.

6. Przygotuj się do jazdy — planuj trasę, unikaj korków

Jak jeździć ekonomicznie? Przygotowując się do każdej trasy — szczególnie jeśli będzie długa. Rozplanuj przerwy, zjazdy, tankowania. Jeśli to możliwe, unikaj podróży w godzinach szczytu. Wówczas z reguły występują zatory drogowe, szczególnie w miastach, a stanie w nich znacznie podnosi spalanie i powoduje zniecierpliwienie.  

Unikniesz tego, dopasowując godzinę przejazdu i trasę do aktualnych warunków na drodze. W tym kontekście warto korzystać z nowoczesnej nawigacji, która wskazuje prognozowany czas przejazdu na określonym odcinku i informuje o natężeniu ruchu. Dzięki temu zaplanowanie trasy z uniknięciem korków jest możliwe.  

Zasady EcoDrivingu wymagają przede wszystkim zmiany nawyków motoryzacyjnych. Dla wielu kierowców nie jest to łatwe, ponieważ dotychczasowe przyzwyczajenia utrwalali przez wiele lat. Świadomość zalet płynących z ekonomicznej jazdy zdecydowanie zachęca jednak do tego, by wdrożyć ją do swojego życia — dla siebie, dla środowiska i dla przyszłych pokoleń.  

Warto przy tym pamiętać, by powyższe zasady najlepiej stosować w sposób łączny. Wówczas będzie możliwe osiągnięcie najlepszych rezultatów. Jeśli nie jest to możliwe, wybierz chociaż część z nich. Nawet drobne działanie jest bowiem ważne i przynosi wyraźne zmiany. 

Podsumowanie

  • Aby podróżować zgodnie z zasadami EcoDrivingu, zadbaj podczas jazdy o płynność, ruszanie tuż po odpaleniu samochodu, rozsądne planowanie trasy i analizowanie stanu technicznego pojazdu w celu uniknięcia jego usterki 
  • Odpowiednie przygotowanie się do jazdy ograniczy spalanie, ale także pozwoli zadbać o środowisko oraz bezpieczeństwo na trasie — Twoje i innych uczestników ruchu.  
  • EcoDriving, jako zbiór zasad dotyczących ekonomicznej jazdy, opłaca się zarówno z finansowego, jak i praktycznego punktu widzenia. Warto go wdrożyć i stworzyć nowe, bezpieczne nawyki motoryzacyjne. 

FAQ

EcoDriving — w jakich pojazdach się sprawdzi?
EcoDriving, jako zbiór zasad dotyczących bezpiecznej, ekologicznej i oszczędnej jazdy, sprawdzi się praktycznie w każdym pojeździe. Mogą stosować się do niego kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, ale także motocykliści.  
Które zasady ekonomicznej jazdy są najważniejsze?
Wszystkie zasady są ważne. Pamiętaj, by stosować jak najwięcej z nich jednocześnie. Wówczas będzie możliwe ograniczenie powstawania śladu węglowego, zmniejszenie zużycia paliwa, a także realna poprawa jakości powietrza — przede wszystkim w miastach.  
W przypadku jakich silników sprawdzi się EcoDriving?
Jeśli chodzi o to, w przypadku jakich silników sprawdzają się zasady ekonomicznej jazdy, to działają one skutecznie zarówno w przypadku silników na benzynę, na olej napędowy, jak i w przypadku silników hybrydowych.  
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny