Holowanie samochodu za granicą – które ubezpieczenie wybrać?

Redakcja 2022-10-31
autostrady.com.pl » Blog » Holowanie samochodu za granicą – które ubezpieczenie wybrać?

Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć czy podczas podróżowania samochodem przytrafi Ci się nieoczekiwana awaria albo coś jeszcze gorszego, czyli kolizja. W związku z tym, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz za granicę, warto żebyś wcześniej zabezpieczył się na taką ewentualność wykupując odpowiednie ubezpieczenie assistance. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych stresów.

Z tego artykułu dowiesz się, co obejmuje i jak działa assistance za granicą. Dowiesz się też ile może kosztować pakiet assistance oraz jak w razie potrzeby skorzystać z pomocy w ramach assistance za granicami naszego kraju.

Jak działa ubezpieczenie assistance?

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC pojazdu, ubezpieczenia assistance nie należą do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. To każdy kierowca indywidualnie decyduje czy potrzebuje ochrony ubezpieczeniowej assistance, czy nie. 

Działanie ubezpieczenia assistance jest bardzo proste. W momencie, kiedy samochód odmówi Ci posłuszeństwa lub dojdzie do kradzieży wystarczy, że zadzwonisz do swojego ubezpieczyciela u którego została wykupiona polisa. 

To właśnie ubezpieczyciel zorganizuje całą pomoc w ramach Twojego pakietu ubezpieczeniowego. Wśród świadczeń, jakie przysługują Ci w ramach takiego pakietu najczęściej znajduje się holowanie pojazdu.

Decydując się na wyjazd za granicę zdecydowanie warto zabezpieczyć się na wypadek awarii auta lub jego kradzieży. Brak ochrony może doprowadzić do znacznie większych kosztów niż wykup samej polisy. Na przykład holowanie samochodu za granicą może być bardzo kosztowne. Ponadto ochronna assistance zapewni Ci spokój i fachową pomoc w razie takiej potrzeby.

Jak zauważa Marcin Tarczyński – rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń: 

„Jeżeli mamy tylko OC, które jest obowiązkowe, to wszystko jest na naszej głowie, to znaczy i znalezienie warsztatu, i doprowadzenie tam pojazdu, i naprawienie samochodu, i martwienie się o to, czym w ogóle dojedziemy, tam gdzie planowaliśmy. To wszystko jest na naszej głowie i za to wszystko my musimy zapłacić z naszej kieszeni, jeśli mamy wykupione tylko OC.”

Co obejmuje ubezpieczenie assistance?

Jakiej ochrony możesz się spodziewać w zakresie wykupionej polisy assistance? Wszystko zależy od pakietu na który się zdecydujesz. W wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych może to wyglądać nieco inaczej.

Ubezpieczenie assistance proponowane jest w różnych wariantach. I tak zazwyczaj podstawowe pakiety assistance obejmują pomoc informatyczną, holowanie pojazdu do określonej liczby kilometrów oraz naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej w umowie kwoty.

Taki podstawowy pakiet sprawdzi się w Polsce, jednak poza granicami kraju na pewno będzie niewystarczający. W takim wypadku istnieją rozszerzone pakiety premium, które zapewniają większy zakres ochrony oraz większe limity kilometrów.

Wykupując rozszerzony pakiet możesz liczyć między innymi na samochód zastępczy, hotel dla uczestników podróży oraz znacznie większy limit holowania auta. Wsparcie techniczne uzyskasz w wyniku awarii lub wypadku samochodu, kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia czy też innych zdarzeń losowych. Zakres ubezpieczenia obejmować będzie między innymi:

 • holowanie auta,
 • wymiana koła,
 • pomoc w razie rozładowania akumulatora,
 • dostarczenie paliwa,
 • podstawowa naprawa na miejscu lub transport do warsztatu samochodowego,
 • pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków,
 • transport do hotelu.

To jaka pomoc będzie Ci przysługiwać zależy od pakietu na jaki się zdecydujesz. Tak więc musisz rozważyć, który wariant będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. W przypadku kiedy często wyjeżdżasz za granicę może się okazać, że pakiet rozszerzony będzie niezbędny. Tak samo jeżeli posiadasz auto, które już kiedyś Cię zawiodło. Jednak pamiętaj, że ubezpieczyciel może brać pod uwagę stan techniczny pojazdu podczas wyceny takiego ubezpieczenia.

Ile kosztuje assistance za granicą?

Niejednokrotnie kierowcy przed wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia assistance szukają ofert, które zapewnią im ochronę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każda polisa assistance dotyczy ochrony za granicą. Zazwyczaj podstawowy pakiet takiej ochrony niestety dotyczy tylko terytorium Polski.

Jeżeli z różnych względów potrzebna Ci jest ochrona assistance za granicą, to powinieneś rozważyć zakup pakietu rozszerzonego. Ten rodzaj ubezpieczenia będzie zdecydowanie droższy. Jest tak dlatego, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia ochronę assistance za granicą kraju. Jednak kupując taki wariant masz gwarancję najpełniejszej ochrony.

W większości przypadków wysokość składki assistance jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy. Koszt ubezpieczenia będzie zależał od rodzaju samochodu, wieku i doświadczenia kierowcy oraz od wariantu na jaki się zdecydujesz.

Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń tak i tutaj im bogatszy pakiet ubezpieczenia wybierzesz tym jego cena będzie wyższa. Decydując się na wykup ubezpieczenia assistance bardzo uważnie i szczegółowo zapoznaj się z wszystkimi warunkami zawartymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie assistance?

Szczególnie zwróć uwagę na:

 • wyłączenia terytorialne ochrony ubezpieczeniowej, 
 • jaką odległość obejmuje holowanie w ramach pakietu,
 • czy na pewno obowiązuje ona za granicą kraju,
 • na jak długo przysługuje Ci auto zastępcze,
 • czy na czas naprawy będzie przysługiwać Tobie i pasażerom hotel.

Nie zaznajomienie się z tymi warunkami, to niestety częsty błąd popełniany przez wiele osób przy zawieraniu umowy ubezpieczenia assistance. Skutkiem tego w momencie kiedy nastąpi potrzeba skorzystania z ubezpieczenia jest wielki stres i niemałe zaskoczenie. Niestety takie niedopatrzenie w razie zdarzenia może bardzo drogo kosztować zwłaszcza za granicą kraju. Z tego względu przy częstych wizytach za granicą nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu.

Jeśli często podróżujesz po Europie to warto, żebyś pomyślał o assistance całorocznym. Co prawda jednostkowo będzie ono droższe niż krótkoterminowe assistance, ale w przeliczeniu na dni czy tygodnie takie ubezpieczenie całoroczne wychodzi znacznie korzystniej cenowo.

Dlaczego zakup assistance to dobre rozwiązanie?

Pakiet assistance to ubezpieczenie, które działa w awaryjnych sytuacjach i zapewnia pomoc techniczną, informacyjną, prawną, a niekiedy nawet medyczną przez całą dobę siedem dni w tygodniu. W zależności od zapisów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia w awaryjnej sytuacji może przysługiwać Ci samochód zastępczy.

Decydując się na zakup takiego ubezpieczenia warto sprawdzić limit holowania auta. Jeśli nie wiesz gdzie go szukać, to zajrzyj do ogólnych warunków ubezpieczenia. Z nich dowiesz się też tego w jakich przypadkach przysługiwać Ci będzie takie świadczenie. Oczywiście im większa dostępna liczba kilometrów, tym lepsze jest to ubezpieczenie. Jadąc za granicę nigdy nie wiesz jak daleko będzie do najbliższego mechanika czy hotelu.

Jeżeli chcesz spokojnie wyjechać samochodem za granicę, to bezwzględnie wykup ubezpieczenie assistance. Dzięki temu takie nieprzyjemne zdarzenie jak awaria i późniejsze holowanie samochodu za granicą nie wydrenują Twojej kieszeni podczas wyjazdu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie assistance będzie najlepsze za granicą?

Aby wybrać jak najlepsze ubezpieczenie assistance działające za granicą musisz określić jaki zakres i rodzaj ubezpieczenia będzie Ci najbardziej potrzebny. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warianty, które obejmują między innymi mini assistance, krótkoterminowe assistance, czy też pakiet całoroczny.

Wybór długości trwania ubezpieczenia w dużej mierze zależy od tego jak często podróżujesz za granicę. Jeżeli Twój wyjazd za granicę jest jednorazowy, to wystarczy Ci assistance krótkoterminowe, które możesz wykupić na 7, 15, 30 lub 60 dni. Natomiast, gdy często wyjeżdżasz za granicę możesz rozważyć zakup ubezpieczenia całorocznego. W zestawie z autocasco i OC będzie ono bardziej korzystne finansowo niż gdybyś wykupił je osobno.

Poniżej znajdziesz porównanie ubezpieczeń od kilku towarzystw ubezpieczeniowych oferujących assistance. Ułożone są według limitów kilometrów holowania auta za granicą:

 • AXA Assistance – okres ochrony 4, 9, 16, 31 dni lub 12 miesięcy, dotyczy awarii, wypadku lub kradzieży, holowanie do 300, 500 lub 1000 km, obszar ochrony – Polska i Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru) – ubezpieczenie dostępne na rankomat.pl
 • Europ Assistance – 4, 9, 16, 31 dni lub 12 miesięcy, dotyczy awarii, wypadku lub kradzieży samochodu, holowanie do 500 lub 750 km, obszar ochrony – Polska i Europa (bez Kosowa, Białorusi, Mołdawii i Cypru) – ubezpieczenie dostępne na rankomat.pl
 • Generali – bezpieczny.pl – okres ochrony 7, 15 lub 30 dni, dotyczy awarii, wypadku lub kradzieży auta, holowanie 250 – 500 km od miejsca zdarzenia, obszar ochrony – Polska i Europa
 • Generali – pakiet Komfort Plus – okres ochrony 15 lub 30 dni, dotyczy awarii, wypadku lub kradzieży, holowanie do 400 km w Polsce i Europie
 • HDI lub Warta – Podróżnik 15 – okres ochrony 15 dni, dotyczy zdarzenia: wypadek, awaria, kradzież lub inne zdarzenie losowe, holowanie od 100 do 400 km, obszar ochrony Europa plus Maroko, Tunezja i Izrael
 • AXA Assistance – okres ochrony 7, 15 lub 30 dni, dotyczy awarii samochodu, kradzieży lub wypadku, holowanie od 100 do 350 km, obszar ochrony Polska i Europa z wyłączeniem krajów byłego ZSRR, za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.
 • Link4 – Podróże + Auto Assistance – okres ochrony obejmuje czas wyjazdu turystycznego, dotyczy wypadku, awarii lub kradzieży samochodu, holowanie do 200 km od miejsca zdarzenia, obszar ochrony – Europa plus państwa basenu Morza Śródziemnego.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia assistance za granicą?

Co zrobić gdy Twój samochód ulegnie awarii za granicą? Postępowanie jest takie same jak w kraju. Musisz zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupione zostało ubezpieczenie. Wszystkie niezbędne do tego numery telefonu znajdują się na wystawionej polisie.

Dzwoniąc na infolinię będziesz musiał opisać zaistniałą sytuację oraz przygotować niezbędne informacje takie jak:

 • numer polisy,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • swoje dane,
 • numer telefoniczny,
 • miejsce w którym się znajdujesz.

W momencie kontaktu ubezpieczyciel poda Ci wszystkie niezbędne informacje dotyczące zorganizowania pomocy. Podczas udzielania pomocy powinieneś ściśle współpracować z koordynatorem, aby wszystko przebiegło sprawnie.

Jeżeli masz problem z porozumiewaniem się w języku danego kraju, w którym akurat się znajdujesz, to ubezpieczyciel zapewni Ci tłumacza. W ten sposób unikniesz nieporozumień wynikających z bariery językowej.

Podsumowanie

 • Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z awarią samochodu za granicą warto zdecydować się na zakup odpowiedniego pakietu ubezpieczeń assistance.
 • Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne, jednak w razie awarii lub innego zdarzenia zapewni Ci pomoc techniczną.
 • W ramach pakietów ubezpieczenia assistance możesz liczyć między innymi na holowanie auta, pomoc przy wymianie koła, naprawę, transport do hotelu lub auto zastępcze. To jaką pomoc uzyskasz zależy od tego na jaki wariant się zdecydujesz.
 • Cena ubezpieczenia assistance zależy od wykupionego wariantu, od rodzaju pojazdu oraz wieku i doświadczenia kierowcy. Zanim zdecydujesz się na wykup ubezpieczenia assistance bardzo dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia.
 • Jeśli często jeździsz za granicę, to najkorzystniejsze będzie assistance całoroczne. Natomiast w przypadku jednorazowego wyjazdu najlepiej pozostać przy assistance krótkoterminowym.
 • Aby skorzystać z ubezpieczenia assistance, należy zadzwonić na infolinię do ubezpieczyciela, który wystawił polisę. Trzeba opisać sytuację i podać niezbędne dane, aby uzyskać pomoc.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o holowanie samochodu za granicą

Czy ubezpieczenie assistance dodawane do polisy OC wystarczy na wyjazd za granicę?
Zazwyczaj pakiet assistance dodany do obowiązkowego ubezpieczenia OC to pakiet podstawowy, który dotyczy wyłącznie Polski. Aby zyskać ochronę za granicą potrzebujesz assistance, które będzie działać również poza granicami naszego kraju.
Co się dzieje w przypadku przekroczenia limitu holowania samochodu w ramach ubezpieczenia assistance?
Poszczególne warianty ubezpieczenia assistance określają limit holowania zepsutego samochodu w kilometrach. W sytuacji kiedy przekroczysz ten limit, ponieważ miejsce do którego chcesz odwieźć samochód znajduje się dalej, to wtedy koszty przekroczonych kilometrów musisz pokryć z własnej kieszeni.
Czy aby wykupić ubezpieczenie assistance na wyjazd za granicę muszę mieć w tym towarzystwie wykupione ubezpieczenie OC samochodu?
Aby wykupić ubezpieczenie assistance w danym Towarzystwie zwykle nie trzeba posiadać w nim obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak często zdarza się, że wykupienie pakietu OC i assistance w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dużo bardziej korzystne niż wykup ubezpieczeń osobno.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 4.6]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny