Benzyna 95 czy 98 — którą wybrać i dlaczego?

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-24
autostrady.com.pl » Blog » Benzyna 95 czy 98 — którą wybrać i dlaczego?

Benzyna zasila silniki spalinowe – jej funkcja jest znana każdemu kierowcy i miłośnikowi motoryzacji. Na stacjach, tuż obok popularnej 95, znajduje się również benzyna 98. Czym różnią się od siebie obie opcje? Jakie wady i zalety ma każda z nich? Co jest lepsze dla Twojego silnika — PB 95 czy 98?  

Benzyna 95 a 98 — o co chodzi z liczbą oktanową?

Zastanawiając się nad tym, która z opcji jest lepsza dla Twojego samochodu, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę je od siebie odróżnia. Obie są stosowane w Europie do zasilania silników spalinowych. Czym się różnią? Liczbą oktanową – dla PB 95 wynosi ona 95, a dla PB 98 wynosi ona 98.  

Czym jest liczba oktanowa? To wskaźnik odporności danego paliwa na samozapłon, który jest spowodowany wzrostem temperatury następującym wraz z podniesieniem się ciśnienia. Liczbę oktanową określa się poprzez zestawienie z roztworem porównawczym — izooktanem i n-heptanem.  

W celu ustalenia liczby oktanowej badaną cieczą zasila się silnik jednocylindrowy o zmiennym stopniu sprężania, który pracuje ze stałą prędkością obrotową i rejestruje samozapłony przy coraz większym ciśnieniu w komorze spalania. Jeśli dochodzi do takiej samej liczby eksplozji, jakie generuje czysty  izooktan, oznacza to, że liczba oktanowa wynosi 100. Jeżeli liczba ta jest taka sama, jak w przypadku mieszanki składającej się w 95% izooktanu i 5% n-heptanu, to liczba oktanowa wynosi 95. 

Benzyna 95 a 98 — charakterystyka każdej z opcji

Benzyna 95 a 98 różnią się liczbą oktanową. Każda z opcji ma jednak wady i zalety, które wynikają bezpośrednio z ich specyfikacji. Czym się od siebie różnią? Jakie korzyści możesz czerpać z ich stosowania, a jakie straty Ci to przyniesie?  

Charakterystyka benzyny 95 

Benzyna 95 jest powszechnie dostępna praktycznie na każdej stacji paliw i ma uniwersalny charakter. Sprawdzi się w przypadku większości pojazdów. Ma mniejszą liczbę oktanową od benzyny 98, z czego wynikają również jej właściwości. Przede wszystkim jest ona mniej odporna na detonacje w silniku, a także ma mniejsze właściwości myjące. W związku z tym zaleca się kierowcom, chcącym pozbyć się osadu osadzającego się w komorach spalania, aby od czasu do czasu tankowali benzynę o wyższej liczbie oktanowej. Warto jednak upewnić się, że producent konkretnego silnika dopuszcza taką możliwość.   

Charakterystyka benzyny 98 

PB 98 ma większą liczbę oktanową i charakteryzuje się tym, że z reguły jest o kilkadziesiąt groszy droższą opcją niż standardowa benzyna bezołowiowa 95. Dlaczego w związku z tym jest ona w sprzedaży i czy komuś opłaca się nią tankować? Jest to paliwo przeznaczone dla specyficznej grupy pojazdów. Są nią właściciele sportowych samochodów, których konstruktorzy pokusili się o zastosowanie silnika o wyższej mocy uzyskiwanej poprzez podniesienie stopnia sprężania. Zwiększone ciśnienie w cylindrze może prowadzić do spalania stukowego, a w takiej sytuacji zaleca się stosowanie paliwa 98.  

Jak benzyna 98 wpływa na pracę silnika?  

Wiele osób uważa, że PB 98 dodaje mocy silnikowi. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest to prawda. Są to raczej subiektywne odczucia kierowców. Benzyna o wysokiej liczbie oktanowej faktycznie pozwala uzyskać większą moc, bo umożliwia zwiększenie ciśnienia w cylindrze. Aby osiągnąć taki efekt, nie wystarczy jednak po prostu zasilić benzyną 98 swojego auta. Konieczne jest wprowadzenie modyfikacji w pojeździe — np. doładowanie/zmniejszenie komory spalania.  

Benzyna 95 a 98 — porównanie obu opcji

Zadajesz sobie pytanie: benzyna 95 czy 98? Szukając na nie odpowiedzi, warto zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że jedna opcja nie jest lepsza od drugiej. Są to dwa odmienne rodzaje benzyny, które różnią się ze względu na specyfikę oraz przeznaczenie. Benzyna 95 ma uniwersalny charakter i może być stosowana w przypadku większości pojazdów, w których znajduje się silnik spalinowy. Jej właściwości nie wpływają negatywnie na jego wydajność czy parametry, ponieważ są dopasowane do konkretnego trybu pracy.  

Z kolei benzyna 98, droższa, o innej liczbie oktanowej, jest dostosowana do trybu spalania w pojazdach o konkretnych parametrach — sportowych, z silnikiem o wysokiej mocy. W takiej sytuacji dopłacanie do droższego paliwa jest opłacalne, szczególnie gdy producent zaleca stosowanie paliwa o wyższej liczbie oktanowej.  

PB 98 stosuje się często m.in. w sportowych modelach samochodów pochodzących od japońskich producentów. W przypadku europejskich standardem pozostaje nadal silnik zasilany PB 95. Warto jednak zapoznać się z zaleceniami odnośnie do konkretnego modelu przed pierwszym tankowaniem. Wówczas zyskasz pewność, że zasilisz auto dokładnie takim paliwem, jakie będzie dla niego najlepsze.  

Skąd dowiedzieć się, jakie paliwo jest zalecane dla konkretnego pojazdu?  

Nie wiesz, skąd wziąć informację na temat paliwa odpowiedniego dla danego samochodu? Informacje o zalecanym rodzaju z reguły znajdziesz na naklejce ulokowanej w okolicach wlewu paliwa. Jeśli jej tam nie będzie, sięgnij po książkę pojazdu i znajdź właściwą instrukcję. Jeżeli i tam nie znajdziesz odpowiedzi, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.  

Pamiętaj, że wlanie nieodpowiedniego paliwa wiąże się z ryzykiem unieruchomienia silnika, a także uszkodzeniem takich części jak np. katalizator.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

PB 95 czy 98 — na którą opcję się zdecydować?

PB 95 czy PB 98: którą opcję wybrać? To zależy. Przede wszystkim należy mieć na względzie to, że są to dwa różne rodzaje paliwa. Powinieneś dopasować daną opcję do zaleceń producenta konkretnego silnika. Wówczas będziesz miał pewność, że będzie on pracował prawidłowo i nie dojdzie do jego zatrzymania oraz uszkodzenia podzespołów. Warto jednak mieć świadomość tego, że wlanie benzyny 98 do silnika przystosowanego do pracy z benzyną 95 nie będzie tak szkodliwe, jak zatankowanie auta dieslem. W takiej sytuacji nic się nie stanie — stracisz jedynie środki, ponieważ paliwo o wyższej liczbie oktanowej jest po prostu droższe.  

 

Benzyna 95 a 98 — Podsumowanie

  • Benzyna 95 a 98 to dwa różne rodzaje benzyny. PB 95 ma uniwersalny charakter. Z kolei PB 98 jest stworzone z myślą o spalaniu w konkretnym typie silników — z reguły stosowanym w pojazdach sportowych.  
  • Benzyna 98 jest droższa od 95 o nawet kilkadziesiąt groszy na litrze.  
  • PB 98 w rzeczywistości nie dodaje mocy silnikowi, a takie odczucia, jeśli się pojawiają, często mają subiektywny charakter. Benzyna pozytywnie wpływa na moc silnika, jednak osiągnięcie takiego efektu jest możliwe jedynie w pojazdach o konkretnych parametrach jednostki napędowej.  

FAQ

Czy można zacząć używać benzyny 98 w aucie, które jeździło dotychczas na benzynę 95?
Co do zasady odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Warto jednak zadać sobie kolejne pytanie: po co to robić? Benzyna 98 jest droższa od 95. Jeśli Twoje auto dobrze pracuje w dotychczasowym trybie, nie musisz zmieniać paliwa i zwiększać tym samym swoich wydatków. Jeśli już planujesz taki krok, najlepiej skonsultować się z mechanikiem w celu otrzymania zapewnienia, że nie spowoduje to uszkodzenia jednostki napędowej 
Czy benzyna 98 jest dostępna na wszystkich stacjach benzynowych?
Benzyna 98 nie jest dostępna na wszystkich stacjach benzynowych, choć coraz częściej pojawia się także w tych zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.  
Czy istnieją różnice w emisjach spalin między benzyną 95 a benzyną 98?
Oba rodzaje benzyny różnią się przede wszystkim ze względu na liczbę oktanową, a nie na poziom emisji spalin, do którego doprowadza ich spalanie. Należy mieć świadomość tego, że wynik pomiarów spalin jest uzależniony od wielu czynników (stylu jazdy, natężenia ruchu, warunków pogodowych), dlatego uzyskanie obiektywnego wyniku w tym aspekcie nie jest proste. Co do zasady można przyjąć, że różnice, o ile występują, niewielkie 
Jakie samochody lub silniki są bardziej odpowiednie do benzyny 98?
Benzyna 98 doskonale sprawdzi się w przypadku pojazdów o wyższej kompresji — w tym przede wszystkim sportowych. W niektórych przypadkach zaleca się jej stosowanie również w przypadku pojazdów tuningowanych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 6 Średnia: 4.7]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny