Mandaty w Niemczech

Redakcja 2023-02-01
autostrady.com.pl » Blog » Mandaty w Niemczech

Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegać określonych przepisów. Niedostosowanie się do nich grozi poniesieniem konsekwencji. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech w celu dyscyplinowania kierowców stosuje się mandaty oraz system punktów karnych. W skrajnych przypadkach może dojść również do czasowego bądź stałego odebrania prawa jazdy. Dowiedz się, jakie ograniczenia prędkości obowiązują w Niemczech i jakie mandaty grożą za ich przekroczenie.

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują w Niemczech?

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązują zbliżone limity prędkości. Mimo to warto pamiętać, że każdy kraj ma nieco inne przepisy ruchu drogowego. Najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze przed zagraniczną podróżą.

W Niemczech kierowca przemieszczający się autem o masie do 3,5 t na drodze w obszarze zabudowanym może jechać maksymalnie z prędkością 50 km/h. Z kolei poza miastem, na terenie niezabudowanym, może rozpędzić się do 100 km/h.

Co ciekawe, na 70% dróg zaliczających się do sieci autostrad nie obowiązują żadne ograniczenia. Niemieckie prawo jedynie rekomenduje poruszanie się z prędkością ok. 130 km/h. Oznacza to, że na takich trasach kierowcy mogą jechać dowolnie szybko – bez obaw o mandaty. Należy jednak pamiętać, że na pozostałych autostradach pojawiają się stałe lub czasowe limity od 80 do 140 km/h.

Jaki taryfikator mandatów mają Niemcy?

Prawo drogowe w Niemczech nie bez powodu jest powszechnie uznawane za bardzo restrykcyjne. Wystarczy spojrzeć na wysokość mandatów. Przykład? Za nieutworzenie obowiązkowego „korytarza życia” na autostradzie grozi kara w wysokości minimum 200 euro, a ponadto odebranie prawa jazdy na miesiąc.

Również jeśli przekraczasz dozwoloną prędkość na terenie Niemiec, narażasz się na otrzymanie mandatu i punktów karnych. W uzasadnionych przypadkach musisz liczyć się z ryzykiem odebrania uprawnień do kierowania pojazdami.

Ile dokładnie może wynieść kara? W Niemczech mandaty za przekroczenie prędkości różnią się wysokością w zależności od tego, o ile km/h powyżej limitu poruszał się pojazd. Znaczenie ma również to, czy do wykroczenia doszło na terenie zabudowanym czy poza nim.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech na obszarze zabudowanym?

Mandaty w Niemczech za zbyt szybką jazdę są szczególnie dotkliwe, gdy wykroczenie popełni się na obszarze zabudowanym. Wówczas trzeba zapłacić odpowiednio za przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h — 30 euro;
 • 11-15 km/h — 50 euro;
 • 16-20 km/h — 70 euro;
 • 21-25 km/h — 115 euro;
 • 26-30 km/h — 180 euro;
 • 31-40 km/h — 260 euro;
 • 41-50 km/h — 400 euro;
 • 51-60 km/h — 560 euro;
 • 61-70 km/h — 700 euro;
 • powyżej 70 km/h — 800 euro.

Jeśli znacznie przekraczasz prędkość w Niemczech, narażasz się na odebranie uprawnień do kierowania pojazdami. Co to oznacza?

 • Jeśli Twój licznik podczas kontroli wskazywał od 25 do 50 km/h powyżej limitu, stracisz dokument na miesiąc.
 • Gdy jechałeś za szybko o 51-60 km/h, prawo jazdy zostanie Ci zabrane na 2 miesiące.
 • Z uprawnieniami na 3 miesiące pożegnają się kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o 61 km/h lub więcej.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech na obszarze niezabudowanym?

Mandaty w Niemczech za zbyt szybką jazdę w terenie niezabudowanym są nieco niższe. Kary za przekroczenie dozwolonej prędkości wynoszą:

 • do 10 km/h — 20 euro;
 • 11-15 km/h — 40 euro;
 • 16-20 km/h — 60 euro;
 • 21-25 km/h — 100 euro;
 • 26-30 km/h — 150 euro;
 • 31-40 km/h — 200 euro;
 • 41-50 km/h — 320 euro;
 • 51-60 km/h — 480 euro;
 • 61-70 km/h — 600 euro;
 • powyżej 70 km/h — 700 euro.

Nieco inne są też zasady związane z odbieraniem prawa jazdy:

 • Jeśli przekroczysz limit prędkości w terenie niezabudowanym o 26-60 km/h, narażasz się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem na miesiąc.
 • Gdy przemieszczasz się za szybko o 61-70 km/h, stracisz prawo jazdy na 2 miesiące.
 • Odczyty licznika powyżej tych wartości będą skutkowały pozbawieniem możliwości prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące.

Mandaty w Niemczech a punkty karne

System przyznawania punktów karnych w krajach UE nie został do tej pory ujednolicony. Oznacza to, że kara niefinansowa przyznana np. w Niemczech nie będzie respektowana w Polsce. Jeśli zostaniesz zatrzymany za granicą za zbyt szybkie prowadzenie samochodu i legitymujesz się wyłącznie polskim prawem jazdy, otrzymasz sam mandat bez punktów karnych.

W takiej sytuacji pełne konsekwencje poniesie wyłącznie osoba posługująca się niemieckim prawem jazdy. Warto jednak wiedzieć, że brak dokumentu wydanego na terenie Niemiec nie „chroni” przed odebraniem uprawnień przez funkcjonariuszy policji w tym kraju. Polskie prawo jazdy również może zostać zatrzymane na pewien okres. Następnie dokument zostanie odesłany do polskiego urzędu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Dlaczego lepiej opłacić mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech?

Czy można uznać, że skoro kara za zbyt szybką jazdę została przyznana poza Polską, nie trzeba się nią zbytnio przejmować? Niekoniecznie. Takie podejście może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Nieopłacony mandat w Niemczech może przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy.

Zgodnie z niemieckim prawem osoba, która nie opłaciła w określonym terminie mandatu, może być ścigana listem gończym. Dlatego, w ekstremalnych przypadkach, za zignorowanie tego obowiązku można zostać skazanym nawet karę zastępczą w postaci pobytu w zakładzie karnym! Wystarczy, że zostanie się rutynowo zatrzymanym do kontroli drogowej. Dlatego lepiej nie lekceważyć niemieckich mandatów.

Podsumowanie

 • Mandaty w Niemczech za przekroczenie prędkości są surowe. Za złamanie przepisów drogowych zapłacisz od 20 do nawet 800 euro.
 • Wysokość kar finansowych za zbyt szybką jazdę zależy od tego, o ile km/h przekroczyło się limit prędkości, i od miejsca popełnienia wykroczenia.
 • Kierowca z Polskim prawem jazdy nie dostanie punktów karnych na terenie Niemiec, ale uprawnienia do poruszania się po drogach autem mogą mu zostać czasowo odebrane.

FAQ — mandaty w Niemczech

Po jakim czasie przedawnia się mandat w Niemczech?
W Polsce mandat traci swoją aktualność po upływie 12 miesięcy. Tak krótki okres przedawnienia jest jednak rzadkością na tle pozostałych państw UE. W przypadku Niemiec na unieważnienie mandatu trzeba poczekać aż 2 lata.
Jak uniknąć mandatów za prędkość w Niemczech?
Najlepszym sposobem na uniknięcie mandatów za przekroczenie prędkości w Niemczech jest przepisowa jazda. W terenie zabudowanym obowiązuje limit 50 km/h, a poza nim – 70 km/h. Na autostradach zaleca się jazdę do 130 km/h, jednak ostateczna decyzja należy do samego kierowcy. Limity obowiązują tylko na wybranych odcinkach dróg tego typu.
Jaka jest tolerancja fotoradaru w Niemczech?
W przypadku odcinków, na których obowiązuje ograniczenie prędkości poniżej 100 km/h, fotoradary rejestrują wszystkie pojazdy przekraczające dozwoloną prędkość o wartość większą niż 3 km/h. Z kolei na trasach, gdzie można jechać powyżej 100 km/h, urządzenia mają 3-procentową tolerancję.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny