Minimalna i maksymalna prędkość na autostradzie – ile wynosi?

Redakcja 2022-10-12
autostrady.com.pl » Blog » Minimalna i maksymalna prędkość na autostradzie – ile wynosi?

Sieć autostrad w Polsce jest systematycznie rozbudowywana. Ponieważ jednak wielu kierowców na co dzień korzysta wyłącznie z dróg lokalnych czy ekspresowych, często pojawia się pytanie o prędkość na autostradach w Polsce. Jaka jest minimalna i maksymalna prędkość na autostradzie? Odpowiedzi poniżej.

Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie?

Nawet doświadczeni kierowcy miewają problem z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jaka jest minimalna prędkość na autostradzie. Często pojawia się informacja o 40 km/h, ale nie jest to prawidłowa wartość. Dlaczego?

Wspomniane 40 km/h jest wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią autostradą mogą poruszać się te pojazdy samochodowe (również z przyczepą, z wyjątkiem czterokołowców), które na równej, poziomej drodze są w stanie rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że jest to minimalna prędkość na autostradzie.

W aktualnie obowiązujących przepisach nie pojawia się informacja o minimalnej prędkości, z jaką musi poruszać się pojazd jadący autostradą. Zamiast tego kierowca:

 • ma obowiązek jechać z prędkością, która zapewni mu panowanie nad pojazdem – uwzględniając warunki, w jakich odbywa się ruch,
 • musi jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom,
 • utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia np. w razie hamowania poprzedzającego pojazdu.

Jaka jest maksymalna prędkość na autostradzie?

Inaczej przedstawia się kwestia maksymalnej prędkości na autostradach. W tym przypadku obowiązują precyzyjne limity prędkości. Jednocześnie maksymalna prędkość na autostradzie jest uzależniona od rodzaju pojazdu – wynosi 80, 100 lub 140 km/h.

Maksymalna prędkość na autostradzie w Polsce

Pojazd osobowy, motocykl, pojazd ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 140 km/h
Pojazd ciężarowy o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t lub zespół pojazdów80 km/h
Autobus100 km/h

Czy maksymalna prędkość na autostradzie może zostać ograniczona?

Prędkość na autostradach w Polsce jest wyższa niż na innych polskich drogach (np. krajowych). Ma to związek z aspektami technicznymi – autostrady posiadają skrzyżowania bezkolizyjne, a pasy ruchu są szersze. Jednak czasem również na autostradzie prędkość może zostać ograniczona. Kiedy ma to miejsce?

Ograniczenia prędkości na autostradach są wprowadzane:

 • gdy brak jest pasa awaryjnego,
 • na odcinkach, na których natężenie ruchu jest wysokie,
 • po różnych zdarzeniach drogowych (np. wypadkach),
 • podczas prowadzenia robót drogowych,
 • w związku z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (np. silnym wiatrem).

W rezultacie ograniczenia prędkości na autostradach mogą być stałe (obowiązujące przez cały rok, np. gdy brak jest pasa awaryjnego) lub jedynie czasowe (np. po wypadku).

Maksymalna prędkość na autostradzie – co grozi za jej przekroczenie?

Głównym celem wprowadzania ograniczeń prędkości jest poprawa bezpieczeństwa. Co grozi kierowcom, którzy lekceważą znaki i przepisy? Przekroczenie maksymalnej prędkości na autostradzie oznacza mandat karny, ale nie tylko – problemy mogą pojawić się również przy wypłacie odszkodowań z OC i AC.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Mandaty za przekroczenie prędkości w 2022 roku

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł,
 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 zł,
 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 zł,
 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 zł,
 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 zł,
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 zł lub 1600 zł, gdy kierowca popełnił drugie wykroczenie w ciągu 2 lat (recydywa),
 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 zł lub 2000 zł przy recydywie,
 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 zł lub 3000 przy recydywie,
 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 zł lub 4000 zł przy recydywie,
 • przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej – 2500 zł lub 5000 zł przy recydywie.

Inną konsekwencją przekroczenia prędkości może być obniżenie odszkodowania z OC. Taka możliwość wynika wprost z Kodeksu cywilnego. Przykład? Kierowca poszkodowany w wypadku na autostradzie, który w momencie zdarzenia poruszał się z prędkością wyższą niż dozwolona, może otrzymać niższe odszkodowanie z OC. W tym przypadku ubezpieczyciel może powołać się na fakt, że poszkodowany swoim zachowaniem przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody.

Obniżone może zostać również odszkodowanie z AC. Mimo że firmy ubezpieczeniowe nie wskazują takiej możliwości w udostępnianych klientom Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, to mogą odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Co warto wiedzieć?

 1. W Polsce przepisy nie precyzują minimalnej prędkości na autostradzie. Kierowca powinien jechać z taką prędkość, aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom.
 2. Maksymalna prędkość na autostradzie to: 140 km/h dla samochodów osobowych, 80 km/h dla pojazdów ciężarowych i 100 km/h dla autobusów.
 3. Na odcinkach autostrad, na których jest wysokie natężenie ruchu lub nie ma pasa awaryjnego, maksymalna prędkość może zostać ograniczona na stałe.
 4. Przekroczenie maksymalnej prędkości na autostradzie oznacza mandat. Kierowcy, którzy zostaną złapani powtórnie na tym wykroczeniu, mogą zapłacić nawet 5000 zł.
 5. Jeżeli kierowca w momencie kolizji lub wypadku poruszał się z prędkością wyższą niż dopuszczalna, to wysokość odszkodowania (np. z AC) może zostać obniżona.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy po autostradzie mogą poruszać się wszystkie pojazdy?
Nie, ten rodzaj drogi nie jest przeznaczony dla wszystkich pojazdów. Z autostrady mogą korzystać tylko pojazdy samochodowe, które są w stanie rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h. Rowery, motorowery, quady, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne i wozy konne nie mogą poruszać się autostradą.
Gdzie sprawdzić aktualne ograniczenia prędkości na autostradach?
Informacje m.in. o wypadkach i prowadzonych robotach drogowych można znaleźć na stronie internetowej GDDKiA – zakładka „Serwis mapowy GDDKiA”. Kierowcy mogą też uzyskać takie informacje telefonicznie, dzwoniąc na informację drogową pod numer 19 111. Infolinia jest czynna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
Dlaczego nie ma przepisu o minimalnej prędkości, z jaką należy poruszać się na autostradzie?
Powód jest prozaiczny – mowa o zmiennych warunkach na drodze. Wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne czy korki powodują, że kierowcy zwalniają i mogą poruszać się z prędkością niższą niż np. 40 km/h.
Jak odbywa się kontrola prędkości na autostradach?
W tym celu są wykorzystywane urządzenia, np. fotoradary. Na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4 zostały zamontowane urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Mapa wszystkich urządzeń kontrolujących prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, znajduje się na stronie internetowej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny