Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Redakcja 2022-10-13
autostrady.com.pl » Blog » Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Planujesz wyjazd samochodem do zagranicznego kurortu? Na taką podróż trzeba się dobrze przygotować. Jednym z punktów na liście rzeczy, o które trzeba zadbać, jest ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Jakie polisy warto kupić?

Czy ubezpieczenie OC jest aktywne za granicą?

Ubezpieczenie OC kupione od firmy ubezpieczeniowej działającej w Polsce obowiązuje m.in. na terenie całej Unii Europejskiej – musisz mieć je jednak przy sobie. Celem Twojej podróży jest np. Macedonia? Również nie musisz ponosić dodatkowych opłat, jednak:

 • warunkiem koniecznym jest uzyskanie Zielonej Karty od swojego ubezpieczyciela – Zielona Karta to potwierdzenie zakupu OC,
 • niektóre firmy ubezpieczeniowe pobierają opłatę za wydanie Zielonej Karty – jeżeli Twoje podróże nie są spontaniczne, warto to uwzględnić, wybierając ofertę OC.

Wyznaczona trasa, jaką zamierzasz pokonać, przebiega przez Kosowo? OC kupione w Polsce nie jest honorowane w tym kraju – przed przekroczeniem granicy konieczne będzie nabycie OC granicznego (na 15 lub 30 dni, w zależności od długości planowanego pobytu).

Ubezpieczenie auta za granicę – dlaczego przyda się assistance?

Zwiedzanie Europy samochodem pozwala zobaczyć o wiele więcej niż wycieczki z biurem podróży. Wybierając auto, musisz się jednak przygotować na wydatki, gdyby doszło do awarii. Jak zminimalizować te koszty? Rozwiązaniem jest polisa assistance.

Być może masz już assistance – część firm dodaje to ubezpieczenie do OC. Niestety, najpewniej jest to wersja mini, która zwykle charakteryzuje się mocno okrojonym zakresem ochrony i ograniczeniem terytorialnym (Polska). Jeżeli chcesz zapewnić sobie kompleksową pomoc i faktycznie ją otrzymać w razie potrzeby, dodatkowe ubezpieczenie auta za granicę będzie niezbędne.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę assistance możesz kupić w dwóch wersjach:

 • całorocznej – w pierwszej kolejności zapytaj o ofertę swojego ubezpieczyciela, bo możliwe, że otrzymasz propozycję zakupu assistance na okres do końca umowy OC,
 • krótkoterminowej – taką ofertę ma np. Generali (marka Bezpieczny.pl) czy Warta (pakiet Podróżnik 15)

Zastanawiasz się, jak wybrać dobre assistance ubezpieczenie auta za granicę? Z pewnością polisa powinna uwzględniać wszystkie poniższe punkty. We własnym zakresie musisz jednak zdecydować o limitach, np. kilometrów holowania czy dni, przez które będzie pozostawał do Twojej dyspozycji samochód zastępczy.

Istotne elementy assistance wraz z porównaniem limitów na przykładzie ofert Bezpieczny.pl (Generali) i Podróżnik 15 (Warta) – okres ubezpieczenia 15 dni

 Bezpieczny.plPodróżnik 15
Holowanie 250 lub 500 km 400 km
Usprawnienie pojazdu po awariiTak Tak
Zakwaterowanie Nie lub do 3 dób 2 doby
Pomoc tłumaczaTak Tak
Samochód zastępczy Nie lub do 3 dób5 dni po awarii, 10 dni po wypadku, kradzieży

Czy warto kupić AC, planując zagraniczny wyjazd?

O ile ubezpieczenie assistance przyda się za granicą każdemu kierowcy, to AC już niekoniecznie – musisz rozważyć za i przeciw. Dlaczego? To ubezpieczenie chroni Twój majątek, w tym przypadku samochód. I to właśnie od jego wartości zależy, czy zakup tej polisy będzie opłacalny.

Jeżeli korzystasz z samochodu:

 • kilkuletniego – AC uchroni Cię przed utratą majątku sporej wartości, gdyby zdarzyło Ci się spowodować kolizję (bądź wypadek) lub samochód zostałby skradziony,
 • starszego, o niewielkiej wartości rynkowej – ubezpieczenie AC samochodu na wyjazd za granicę może się po prostu nie opłacać.

Co w sytuacji, gdy pojazd – mimo że ma już swoje lata – jest dla Ciebie istotny ze względów sentymentalnych? Ubezpieczenie auta za granicę może obejmować AC mini, które chroni od szkody całkowitej, np. wynikającej ze zniszczenia auta przez siły natury.

Uważasz, że AC to dobry pomysł? Sprawdź, czy ochrona wynikająca z tej polisy będzie obowiązywać poza granicami Polski. Nie jest to wcale takie oczywiste w przypadku niektórych krajów, np. Białorusi, Ukrainy czy Azerbejdżanu.

NNW czy to przydatne ubezpieczenie auta za granicą?

Ubezpieczenie NNW jest jedną z polis komunikacyjnych, jednak to ubezpieczenie auta za granicę nie chroni majątku (jak AC), ale kierowcę lub kierowcę i pasażerów – przedmiotem ochrony jest ich życie i zdrowie. Gdyby doszło do wypadku, a kierowca (lub pasażer) doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel:

 • wypłaci świadczenie – zgodnie z warunkami umowy,
 • pokryje koszty transportu medycznego do Polski,
 • zwróci koszty leczenia.

Gdyby wynikiem wypadku była śmierć kierowcy lub pasażera, bliscy otrzymają 100 proc. sumy ubezpieczenia.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak skorzystać z ubezpieczenia auta za granicą?

Podstawą jest skontaktowanie się z całodobową infolinią firmy ubezpieczeniowej. W ten sposób otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące tego, jak masz postępować. Podejmowanie decyzji bez konsultacji z ubezpieczycielem może oznaczać, że nie pokryje on w całości kosztu np. holowania.

Z firmą ubezpieczeniową warto skontaktować się także w razie kolizji lub wypadku. W przypadku zdarzeń, do których doszło poza granicami kraju, lepiej nie ryzykować – warto ustalić z ubezpieczycielem, czy wystarczy tylko spisanie wspólnego oświadczenia, czy też niezbędne będzie zawiadomienie policji.

Co warto wiedzieć?

 • Podczas przekraczania samochodem granic niektórych krajów (np. Rosja, Mołdawia, Albania) konieczne będzie okazanie Zielonej Karty lub zakup OC granicznego.
 • Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę to również assistance, AC i NNW. Assistance zapewnia m.in. holowanie.
 • Większość dodatkowych ubezpieczeń jest sprzedawana na okres 12 miesięcy. Warto zatem uwzględnić wyjazd już na etapie zakupu polisy.
 • Na okres krótszy niż rok można kupić ubezpieczenie assistance. Przykładowo Generali i Warta proponują tę polisę m.in. na 15 dni.
 • Gdy do kolizji lub wypadku dojdzie poza granicami kraju, niezwłocznie należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.

Najczęściej zadawane pytania:

Ile czasu ma firma ubezpieczeniowa na wydanie Zielonej Karty?
Każda firma ubezpieczeniowa rozpatruje spływające do niej wnioski w kolejności ich wpływu. Najczęściej procedura potwierdzenia posiadania OC nie zajmuje więcej niż miesiąc. Jeżeli wyjazd jest spontaniczny, to alternatywą dla Zielonej Karty będzie ubezpieczenie OC nabyte na granicy (tzw. OC graniczne).
Czy AC zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu np. na Białorusi?
Nie jest to wcale takie oczywiste. Ten kraj często znajduje się na liście wyłączeń – kierowca nie może wówczas liczyć na odszkodowanie po kradzieży auta. U niektórych ubezpieczycieli trzeba zakupić dodatkowe rozszerzenie, aby w krajach, w których kradzieże samochodów są nagminne, obowiązywała ochrona ubezpieczeniowa.
Czy ubezpieczenie auta za granicę może składać się tylko z OC i assistance?
Oczywiście – to kierowca decyduje o tym, jakie ubezpieczenia poza OC chce kupić, a kluczowe są jego potrzeby. Zestaw OC i assistance to dobry wybór, gdy ubezpieczony samochód który, ma kilkanaście lat. Wówczas ryzyko awarii na drodze rośnie, z kolei wartość pojazdu może być już na tyle niska, że będzie on poza zainteresowaniem złodziei.
Czy ubezpieczenia na wyjazd to wyłącznie ubezpieczenia komunikacyjne?
Gdy dojedziesz do celu podróży, masz zamiar uprawiać sporty wodne lub zdobywać górskie szczyty? Przyda Ci się również ubezpieczenie podróżne. Jak wskazuje jego nazwa, jest ono dedykowane osobom podróżującym. Z polisy pokrywane są m.in. koszty udzielenia pomocy medycznej czy transportu medycznego do Polski.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny