Route 66 – najsłynniejsza droga w USA – Przewodnik

Redakcja 2023-03-06
autostrady.com.pl » Blog » Route 66 – najsłynniejsza droga w USA – Przewodnik

Stany Zjednoczone to niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym. Oferują mnogość niezapomnianych krajobrazów. Ten kraj słynie między innymi z jednej z kultowej autostrady, która trwale przeszła do popkultury. To Route 66 Dowiedz się, dlaczego to obowiązkowy punkt podróży po USA.

Route 66 – jaka jest historia tej autostrady?

USA to kraj słynący m.in. z doskonale opracowanego systemu autostrad międzystanowych. Dzięki temu przemierzanie znacznych odległości jest znacznie szybsze i wygodniejsze.

Warto wiedzieć, że początki historii słynnej Route 66 sięgają lat 20. XX wieku. Została otwarta 11 listopada 1926 roku i na początku zapewniała dojazd z Chicago do Los Angeles. 10 lat później przedłużono ją także do Santa Monica.

Jej powstanie było spowodowane chęcią umożliwienia obywatelom USA szybkiej jazdy samochodem pomiędzy konkretnymi stanami. W tamtych czasach przez brak dobrze skonfigurowanej infrastruktury podróże głównie odbywały się pociągiem lub konno.

Wraz z rozwojem motoryzacji konieczne było wprowadzenie odpowiednich zmian w sieci komunikacyjnej Stanów Zjednoczonych. Ponadto dotychczasowe środki transportu okazały się niewystarczające podczas pierwszej wojny światowej – kiedy zaczęto stosować pojazdy ciężarowe. Przez brak utwardzanych dróg, znacznie wydłużał się czas dojazdu. Powodowało to również liczne awarie pojazdów, co przekładało się na straty dla państwa.

Pomysłodawcą na stworzenie autostrady 66 był Cyrus Stevens Avery, który jest nazywany ojcem Route 66. Dzięki zrealizowaniu jego projektu nie tylko zapewniono sprawniejszy transport pojazdów wojskowych, ale także umożliwiono szybszą komunikację dla handlarzy oraz dla ludności zamieszkującej poszczególne stany.

Droga 66 odegrała również istotną rolę podczas suszy w latach 30., która przyczyniła się do braku plonów. Dzięki możliwości łatwego przemieszczenia się osoby zamieszkujące tereny dotknięte klęską żywiołową mogły udać się do bardziej przyjaznych miejsc w Kalifornii. Dlatego Route 66 zyskała na znaczeniu jako jedna z najważniejszych dróg w Stanach Zjednoczonych. To przełożyło się na obrazowanie tej trasy w literaturze, filmach czy piosenkach. Popularne stały się także plakaty oraz ozdobne blachy z symboliką nawiązującą do słynnej autostrady 66.

Co powinieneś wiedzieć o autostradzie 66?

Legendarna Route 66 ma łącznie 3939 km. Przebiega aż przez 8 stanów. Są to:

 • Illinois,
 • Missouri,
 • Kansas,
 • Oklahoma,
 • Texas,
 • Nowy Meksyk,
 • Arizona,
 • Kalifornia.

Dzięki masowym migracjom ludności podczas kryzysu w latach 30-tych, na terenach przylegających do drogi 66 zaczęły powstawać liczne miasteczka. Ponadto rozwinęło się przy niej wiele obiektów gastronomicznych, hoteli oraz innych miejsc, w których amerykanie świadczyli usługi kierowcom. Dlatego Route 66 ma ogromne znaczenie w historii USA. Przyczyniła się nie tylko do lepszej łączności między wschodem i zachodem, ale także do rozwoju i lepszego prosperowania obszarów, przez które przebiega.

Jakie punkty na Route 66 są warte zobaczenia?

Route 66 obfituje w atrakcje. Warto je wyszczególnić z rozdzieleniem na stany, przez które przebiega trasa.

Illinois

Podczas jazdy przez Illinois warto poświęcić chociaż chwilę, aby odwiedzić Chicago oraz Springfield. Miasta same w sobie oferują wiele atrakcji. Szczególnie popularnymi miejscami sąPark Milenijny w Chicago czy dom Abrahama Lincolna w Springfield. Skosztuj także lokalnego streetfoodu, z pewnością zaskoczy Cię bogactwem smaku!

Teksas

Jak mawiają mieszkańcy tego stanu, w Teksasie wszystko jest większe. Warto zatem poświęcić część urlopu na zwiedzanie najlepszych atrakcji na tym odcinku Route 66. Dużą popularnością cieszą się miejsca, takie jak: geomatematyczny środek drogi czy przechylona wieża ciśnień – obiekt, który szczególnie upodobali sobie turyści do zdjęć pamiątkowych. Warte uwagi jest także Muzeum Devil’sRope poświęcone historii drutu kolczastego.

Arizona

Będąc w Arizonie, warto zatrzymać się w leżącym przy drodze 66 miasteczku Seligman. Zwarto sprawdzić jego historyczną część oraz muzeum poświęcone słynnej autostradzie.

To tylko kilka z wielu atrakcji, które możesz zobaczyć, jadąc legendarną trasą Route 66.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie drogi 66?

Droga 66 jest dostępna dla kierowców przez cały rok. Jednak najlepiej wybrać się na jej zwiedzanie w sezonie turystycznym, gdyż wtedy większość atrakcji jest czynnych. Najlepiej to zrobić wiosną i latem. Natomiast zimą krajobraz Route 66 pustoszeje i jest raczej dobrym wyborem tylko dla osób, które wolą mniej komercyjny wypoczynek oraz chcą po prostu przejechać się legendarną trasą.

Warto wiedzieć, że zwiedzanie drogi 66 możesz zaplanować samodzielnie lub skorzystać z oferty biur podróży. Wybór zorganizowanej wycieczki jest odpowiedni dla osób, które nie chcą się martwić o niezbędne opłaty, jazdę samochodem czy wyżywienie. Zatem jeśli to Twoja pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych, pomyśl o wyprawie z biurem podróży. Dzięki temu poczujesz klimat legendarnej amerykańskiej drogi bez ryzyka otrzymania kary za brak uiszczenia obowiązkowych opłat czy utknięcie na trasie podczas awarii pojazdu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jakie znaczenie ma obecnie droga 66?

Choć droga 66 na zawsze zapisała się w historii i popkulturze, to obecnie jej znaczenie w kwestii komunikacji jest znacznie mniejsze. W 1985 trasa została oficjalnie skreślona z listy autostrad w Stanach Zjednoczonych. Zatem obecnie Route 66 tak naprawdę… nie istnieje. Na taki stan rzeczy wpłynął rozwój międzystanowej sieci autostrad w latach pięćdziesiątych, które były znacznie lepiej rozplanowane, a co za tym idzie – zapewniały również szybsze i wygodniejsze dotarcie do miejsca docelowego. Wraz ze spadkiem popularności omawianej trasy, nawierzchnia Route 66 ulegała zniszczeniu, a z uwagi na jej mniejsze znaczenie, nie poświęcono środków na jej remont. W tej chwili tylko 85% pierwotnej trasy nadaje się do jazdy samochodem. To szlak o długości 2269 km.

Droga 66 pełni natomiast nadal ważną rolę turystyczną. Co więcej – na skutek inicjatywy społecznej została ona uznana za drogę historyczną. I tak właśnie należy ją traktować.

Podsumowanie

 1. Route 66 została oficjalnie oddana do użytku w 1926 roku.
 2. W czasach swojej świetności łączyła wschód USA z zachodem i przebiegała przez 8 stanów.
 3. Jej użytkowa długość wynosiła prawie 4000 km, jednak obecnie w stanie nadającym się do przejazdu jest tylko 2269 km.
 4. Popularność droga 66 zyskała podczas kryzysu w latach 30-tych XX wieku.
 5. Route 66 została skreślona z krajowej listy autostrad, ale obecnie jest uwzględniona jako trasa historyczna, co czyni ją zabytkiem.
 6. Drogę najlepiej zwiedzać podczas sezonu turystycznego (wiosna-lato), gdy większość atrakcji jest czynnych.
 7. Trasa Route 66 przebiega przez wiele dużych miast i oferuje mnóstwo ciekawostek do zobaczenia. Osoby, które planują ją zwiedzić po raz pierwszy, mogą skorzystać z usług biura podróży.

Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu zajmuje przejechanie całej drogi 66?
Droga 66 to obecnie niemal 3 000 km. Przejechanie całej trasy Route 66 zajmuje – minimalnie –około 3 tygodnie. Jeśli jednak chcesz zobaczyć słynne atrakcje znajdujące się przy tej drodze, warto zaplanować urlop o długości co najmniej 2 miesięcy. Dzięki temu masz szansę na poczucie klimatu legendarnej amerykańskiej autostrady.
Czy za przejazd drogą 66 jest pobierana opłata?
Na trasie Route 66 znajdują się dwa płatne odcinki, za które można zapłacić stacjonarnie w wyznaczonych punktach lub za pomocą systemu I-PASS dla Illinois i MOZARK dla Missouri. Kierowca, który nie uiści opłaty, może być obciążony karą podczas kontroli policyjnej lub otrzymać zawiadomienie o jej nałożeniu pocztą.
W jakich filmach i piosenkach pojawia się motyw Route 66?
Motyw drogi 66 na trwałe przedostał się do popkultury. Znajdziesz odniesienia do tej trasy np. w filmach takich jak: „Urodzeni Mordercy”, „Thelma i Louise” czy „Auta”. To również popularny motyw muzyczny – świadczą o tym piosenki zatytułowane na cześć autostrady wydane przez Rolling Stones, DepecheMode czy Nat King Cole’a.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
7 miesięcy temu

Fajnie opisane. Konkretnie, w skrócie.

Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny