Mandat z fotoradaru — co dalej? Jak go zapłacić? Taryfikator fotoradarów

Redakcja 2024-01-30
autostrady.com.pl » Blog » Mandat z fotoradaru — co dalej? Jak go zapłacić? Taryfikator fotoradarów

Fotoradary służą do pomiaru prędkości na drogach. Są stosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Kierowcy nieprzestrzegający ograniczenia prędkości muszą liczyć się z możliwością otrzymania zdjęcia z fotoradaru, które jest podstawą do wystawienia mandatu. Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji.

W jaki sposób działają fotoradary?

Fotoradar to urządzenie będące częścią Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Służy ono do kontroli nad ruchem drogowym na drogach w całej Polsce. Fotoradary są nadzorowane przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD.). Zadaniem tych urządzeń jest wykonanie fotografii samochodu oraz kierowcy, który dopuszcza się wykroczenia, jakim jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Dane zapisują się na elektronicznym nośniku lub są przesyłane bezpośrednio do centrali. Następnie fotografie są analizowane i wysyłane do właścicieli pojazdów.

Pamiętaj! Zdjęcie z fotoradaru może również uwiecznić rozmowę przez telefon czy niezapięte pasy bezpieczeństwa. W takim przypadku trzeba liczyć się z dodatkową karą, nie tylko z mandatem za przekroczenie prędkości.

Fotoradary zwykle są ustawione na odcinkach dróg, na których najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji będących skutkiem przekroczenia prędkości. Już sam ich widok działa na wielu kierowców odstraszająco. Zmusza ich do ściągnięcia nogi z gazu. Urządzenie to może sfotografować pojazd zbliżający się do fotoradaru lub od niego oddalający. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest ustawione.

Na zdjęciu z fotoradaru powinno być widać pojazd oraz jego tablicę rejestracyjną, miejsce, datę i godzinę zdarzenia. Musi także obejmować twarz kierowcy oraz oznaczenie prędkości, z jaką porusza się pojazd wraz ze wskazaniem, jaki jest dopuszczalny limit na konkretnym odcinku.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Właściciel pojazdu, który został uchwycony na zdjęciu wykonanym przez fotoradar, musi wskazać, kto prowadził samochód w momencie popełnienia wykroczenia. Konieczne jest także opłacenie mandatu. Czy uda się tego uniknąć? Za brak wskazania sprawcy grozi kara grzywny.

Jeśli otrzymałeś zdjęcie z fotoradaru i wiesz, kto był kierowcą pojazdu, musisz wypełnić oświadczenie dostępne na stronie CANARD, wydrukować je oraz przesłać drogą pocztową na wskazany adres. Istnieje także możliwość zrobienia tego przez Internet. Wcześniej trzeba zarejestrować się w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD poprzez profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Deklaracja jest następnie wysyłana do odpowiedniej jednostki policji, która nałoży mandat karny. Od jego otrzymania masz 7 dni na zapłatę. Jak opłacić mandat z fotoradaru przelewem bankowym? Wystarczy, że wejdziesz w aplikację mobilną swojego banku i wpiszesz dane podane na mandacie. Znajdziesz na nim także indywidualny numer rachunku bankowego. Opłacenie mandatu z fotoradaru przez Internet jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Możesz to jednak zrobić także na poczcie oraz podczas osobistej wizyty w oddziale banku.

Taryfikator fotoradarów – jakie kary są przewidziane za przekroczenie prędkości?

Aktualny taryfikator mandatów oraz punktów karnych za przekroczenie prędkości prezentuje się w następujący sposób:

 • 50 zł mandatu, 1 pkt karny – przekroczenie prędkości do 10 km/h,
 • 100 zł mandatu, 2 pkt karne – przekroczenie prędkości o 11-15 km/h,
 • 200 zł mandatu, 3 pkt karne – przekroczenie prędkości o 16-20 km/h,
 • 300 zł mandatu, 5 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 21-25 km/h,
 • 400 zł mandatu, 7 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 26-30 km/h,
 • 800 zł mandatu, 9 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 31-40 km/h,
 • 1000 zł mandatu, 11 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 41-50 km/h,
 • 1500 zł mandatu, 13 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 51-60 km/h,
 • 2000 zł mandatu, 14 pkt karnych – przekroczenie prędkości o 61-70 km/h,
 • 2500 zł mandatu, 15 pkt karnych – przekroczenie prędkości o co najmniej 71 km/h.

Nowy taryfikator mandatów przewiduje także wyższe kary dla kierowców, którzy dopuścili się recydywy, czyli popełnili takie samo wykroczenie w ciągu 2 lat. W takich przypadkach kary wynoszą:

 • 1600 zł – za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h,
 • 2000 zł – za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h,
 • 3000 zł – za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h,
 • 4000 zł – za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h,
 • 5000 zł – za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h.

Za recydywę obowiązuje taka sama liczba punktów karnych, jak w przypadku podstawowego taryfikatora.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Kary za inne wykroczenia drogowe

Na fotografii wykonanej przez fotoradar może być także widoczne to, że kierowca nie zapiął pasów bezpieczeństwa lub rozmawiał przez telefon bez używania zestawu głośnomówiącego. Jakie kary są przewidziane za te wykroczenia? Brak zapiętych pasów skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości 100 zł oraz przyznaniem 5 punktów karnych. Rozmowa przez telefon jest zdecydowanie droższa. Za to wykroczenie zapłacisz 500 zł i otrzymasz aż 12 punktów karnych. Jest to więc bardzo surowa kara.

Mimo że zdjęcie wykonane przez fotoradar nie jest w stanie uwiecznić innych wykroczeń, każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie grożą za nie mandaty. Poniżej znajdziesz zestawienie przykładowych przewinień wraz z wysokością kary oraz liczbą punktów karnych, które możesz otrzymać.

 Minimalna wysokość mandatuLiczba punktów karnych
Tamowanie lub utrudnianie
ruchu
500 zł8 pkt.
Niestosowanie się do zakazu wyprzedzania1000 zł15 pkt.
Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych1500 zł15 pkt.
Nieustąpienie pierwszeństwa
pieszemu
1500 zł15 pkt.
Wjeżdżanie na przejazd, gdy
opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone
2000 zł15 pkt.

Maksymalna liczba punktów karnych, jaką może zgromadzić kierowca, wynosi 24. W przypadku osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi 20 punktów. Doświadczeni kierowcy w takiej sytuacji są kierowani na badania psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje. Wygląda on tak samo, jak w przypadku ubiegania się o uprawnienia. W przypadku utraty prawa jazdy kierowca traci wszystkie kategorie, jakie do tej pory udało mu się uzyskać.

W przypadku osób z krótszym stażem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Po przekroczeniu limitu 20 punktów karnych starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba musi więc ponownie przejść cały kurs, a następnie podejść do egzaminu.

Podsumowanie

 
 •  Fotoradary są częścią Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Wykonują one zdjęcia pojazdom przekraczającym dopuszczalną prędkość.
 • Na podstawie fotografii wystawiany jest mandat karny. Właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać, kto prowadził samochód w chwili popełnienia przestępstwa.
 • Na zapłacenie mandatu kierowca ma 7 dni. Taryfikator kar jest taki sam, jak w przypadku wykroczeń ujawnionych podczas kontroli policyjnej.

FAQ

Po jakim czasie przychodzi zdjęcie z fotoradaru?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami CANARD ma na przesłanie zdjęcia 180 dni. Najczęściej jednak odbywa się to zdecydowanie wcześniej. Już po kilku lub kilkunastu dniach możesz spodziewać się fotografii. Są one rozsyłane za pośrednictwem poczty i dostarczane za potwierdzeniem odbioru.
Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?
Istnieje kilka sytuacji, które umożliwiają odmówienie przyjęcia mandatu z fotoradaru. Możesz to zrobić przede wszystkim wtedy, gdy zdjęcie zostało wykonane z tyłu pojazdu, a więc wskazanie kierowcy nie jest możliwe. Inną sytuacją jest ta, gdy na zdjęciu został uchwycony więcej niż jeden pojazd. W takim przypadku nie można bowiem określić, który z nich faktycznie przekroczył dopuszczalną prędkość. Istnieje także opcja odmowy przyjęcia mandatu wystawionego ponad 180 dni od dnia popełnienia wykroczenia oraz w sytuacji, gdy urządzenia miało nieaktualne świadectwo legalizacji.
Czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych?
Od 17 września 2023 roku kierowcy ponownie mogą brać udział w kursach redukujących liczbę punktów karnych. Uczestnictwo w nich pozwala skasować 6 punktów. Można w nich uczestniczyć raz na pół roku. Ta możliwość jest jednak dostępna tylko dla kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny