Korytarz życia – najważniejsze zasady i aktualne przepisy

Redakcja 2023-05-12
autostrady.com.pl » Blog » Korytarz życia – najważniejsze zasady i aktualne przepisy

Podczas jazdy samochodem nie da się wszystkiego przewidzieć. Na trasie może dojść do wypadku, a w konsekwencji niezbędne będzie wezwanie pomocy. Dlatego to istotne, aby wiedzieć, w jaki sposób umożliwić dojazd służbom do osób potrzebujących pomocy medycznej. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady i aktualne przepisy odnośnie do korytarza życia. 

Korytarz życia – co to jest?

Często można usłyszeć o pojęciu korytarz życia w kontekście ruchu drogowego i umożliwienia przejazdu służbom ratunkowym. Warto zatem zastanowić się, czym on jest. Korytarz życia, zwany także tunelem to wolny pas lub obszar pozwalający na przejechanie karetce czy innym uprzywilejowanym pojazdom. Dzięki temu mogą one szybciej dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im pomocy.  

Korytarz życia – aktualne przepisy dotyczące umożliwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym

Utworzenie korytarza życia dla pojazdów na sygnale nie jest jedynie miłym gestem, ale także obowiązkiem uczestników ruchu drogowego. Za utrudnianie przejazdu kierowca może spotkać się z negatywnymi konsekwencjami. Kwestie te są uregulowane przez przepisy kodeksu ruchu drogowego.   

Obowiązek tworzenia korytarza życia wprowadzono w nowelizacji z dnia 6 grudnia 2019 r. Jeśli na co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku znajdują się pojazdy, powinny one udostępnić obszar do przejazdu. W przypadku niezastosowania się do przepisów na kierowcę może zostać nałożony mandat karny o wartości do 500 zł i 6 punktów. Natomiast w skrajnych przypadkach takie postępowanie skutkuje nawet odebraniem prawa jazdy. 

Natomiast w sytuacji, gdy jest wyznaczona specjalna droga ratunkowa, w żadnym wypadku nie należy z niej korzystać. Jest to pas ruchu przeznaczony jedynie dla pojazdów uprzywilejowanych. Poruszać się po nich mogą także samochody należące do zarządcy dróg, które uczestniczą w konkretnej akcji ratunkowej.  

W jakich sytuacjach niezbędne jest utworzenie korytarza życia?

Zastanawiasz się, kiedy następuje konieczność utworzenia tunelu życia? Jest to niezbędne zawsze wtedy, gdy zauważysz pojazd uprzywilejowany, czyli emitujący sygnały błyskowe niebieskie i dźwiękowe o zmiennym tonie. Zatem należy umożliwić przejazd: 

 • karetkom, 
 • samochodom policyjnym, 
 • wozom straży pożarnej, 
 • pojazdom rządowym. 

Jednak pamiętaj, że te auta są uprzywilejowane tylko wtedy, gdy emitują sygnały świetlne lub dźwiękowe. W innym przypadku nie ma konieczności tworzenie korytarza życia czy ustępowania im pierwszeństwa przejazdu. 

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zrobić korytarz życia – instrukcja

Jeśli chcesz umożliwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym na drodze o dwóch i więcej pasach w jednym kierunku, warto zastosować się do odpowiednich zasad. 

Jak zrobić korytarz życia – droga z dwoma pasami w jednym kierunku  

Utworzenie tunelu życia na drodze z dwoma pasami z jednym kierunkiem ruchu nie powinno stwarzać trudności. Należy pamiętać, aby kierowcy po prawej stronie zbliżyli się maksymalnie do prawej granicy, natomiast Ci po drugiej, zjechali do lewej granicy pasa. W ten sposób utworzy się pomiędzy nimi obszar umożliwiający przejazd karetce, straży pożarnej czy policji. 

Jak zrobić korytarz życia na autostradzie – droga z więcej niż dwoma pasami w jednym kierunku  

Nieco bardziej skomplikowane jest utworzenie korytarza życia na autostradach czy drogach ekspresowych, które mają więcej niż dwa pasy w jednym kierunku. Należy wtedy zastosować się do bardziej rozbudowanej instrukcji.  

 • Pojazdy znajdujące się na skrajnym lewym pasie powinny zjechać do zewnętrznej granicy.  
 • Natomiast pozostałe auta są zobowiązane do przesunięcia się maksymalnie na prawo.  

Zatem łatwo można zauważyć zasadę przejazdu pojazdów uprzywilejowanych. Niezależnie od liczby pasów ruchu, karetka czy wóz straży pożarnej zawsze będzie przejeżdżać pomiędzy samochodami jadącymi po skrajnej lewej stronie a pozostałymi. 

Jak należy się zachować na drodze dwukierunkowej z dwoma pasami przy tworzeniu korytarza życia? 

Drogi lokalne często mają tylko dwa pasy, na których obowiązuje przeciwny kierunek jazdy. Jak powinien zachować się na nich kierowca, gdy usłyszy sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego? To zależy od sytuacji. 

 • Brak pojazdów poruszających się po przeciwnym pasie 

Jeśli na drugim pasie nie ma żadnego pojazdu, wystarczy zwolnić i zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni. Nie ma konieczności zatrzymywania samochodu. 

 • Pojazdy poruszają się po obu stronach jezdni 

Podczas wzmożonego ruchu drogowego po obu stronach jezdni kierowcy są zobowiązani do zatrzymania się na prawej granicy pasa. W ten sposób pośrodku drogi stworzy się korytarz życia umożliwiający przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu.  

Warto zatem zadbać, aby zawsze udostępnić obszar dla samochodu na sygnale.  

Zasady ułatwiające przygotowanie się do stworzenia tunelu życia 

Wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie umożliwić przejazdu samochodom uprzywilejowanym, stojąc w korku. Dlatego należy pamiętać, aby podczas codziennej jazdy wdrożyć kilka zasad. 

 • Zawsze zachowuj odstęp od pojazdu przed Tobą 

Jechanie zderzak przy zderzaku jest nie tylko niekulturalne, ale i niebezpieczne. Zawsze zadbaj o zachowanie odstępu – zarówno podczas płynnej jazdy, jak i stojąc w korku. Dzięki temu unikniesz nie tylko ewentualnej kolizji, ale także znajdziesz miejsce, żeby zjechać na bok i utworzyć korytarz życia dla służb ratunkowych. 

 • Zachowaj czujność i koncentrację 

Z pewnością wiele osób słyszało historię o kierowcy, który tak głośno słuchał muzyki, że nie usłyszał jadącego za nim pojazdu uprzywilejowanego. Dlatego zadbaj o to, aby radio nie było zbyt hałaśliwe. Nastaw muzykę w taki sposób, aby bez trudności usłyszeć syrenę karetki czy wozu strażackiego.  

 • Obserwuj otoczenie 

Warto mieć na uwadze, że przejazd jednego pojazdu uprzywilejowanego nie zawsze oznacza, że można powrócić do ruchu drogowego. Obserwuj otoczenie i nasłuchuj syren, gdyż być może kolejne auta na sygnale mogą się pojawić w krótkim czasie. Wróć na trasę dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że jest to możliwe. 

Korzystając z tych kilku wskazówek, nie tylko skuteczniej umożliwisz przejazd pojazdom uprzywilejowanym i uczestniczącym w akcji ratunkowej, ale także zachowasz bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Podsumowanie

 • Korytarz życia umożliwia przejazd pojazdom uprzywilejowanym i uczestniczącym w akcji ratunkowej.  
 • Utworzenie tunelu ratunkowego jest obowiązkowe i regulowane przez przepisy kodeksu ruchu drogowego, za niezastosowanie się do nich kierowcy grozi mandat karny 500 zł i 6 punktów karnych. 
 • Przy tworzeniu korytarza życia zastosuj się do prostej zasady: pojazd na skrajnym lewym pasie ruchu powinien zjechać do zewnętrznej krawędzi, a pozostałe samochody do prawej. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy wszyscy mogą korzystać z drogi ratunkowej?
Pas ratunkowy jest przeznaczony jedynie dla pojazdów uprzywilejowanych i uczestniczących w akcji ratunkowej.  Zabronione jest korzystanie z niego przez pozostałe samochody. 
Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym korytarzem życia?
Karetka przejechała a Ty śpieszysz się? Jazda korytarzem życia za pojazdem uprzywilejowanym jest zabroniona. Kierowca, który dopuści się takiego czynu, może być ukarany mandatem o wysokości nawet do 2 500 zł. Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą kontynuować jazdę z tej samej pozycji, na której się zatrzymali. 
Czy w innych krajach również istnieje obowiązek tworzenia korytarza życia?
Tak. Polska nie jest jedynym państwem, w którym prawo reguluje obowiązek utworzenia tunelu życia przez kierowców. Takie przepisy obowiązują także w innych krajach, m.in.: Austrii, Belgii, Niemczech czy Słowenii.   
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny