Trójkąt ostrzegawczy — jak i kiedy ustawić?

Redakcja 2023-03-06
autostrady.com.pl » Blog » Trójkąt ostrzegawczy — jak i kiedy ustawić?

Podczas jazdy samochodem nikt nie zakłada nagłej awarii. Jednak sytuacja na drodze jest nieprzewidywalna, a i sam pojazd może zaskoczyć. Unieruchomione auto na trasie należy odpowiednio zabezpieczyć. Dowiedz się, kiedy sprawdzi się trójkąt ostrzegawczy oraz w jaki sposób go ustawić.

Trójkąt ostrzegawczy – co to?

Trójkąt ostrzegawczy jest znany również jako odblaskowy, awaryjny czy samochodowy. Stanowi standardowe wyposażenie pojazdu, zaraz obok apteczki czy gaśnicy. Zazwyczaj ma formę składanego stojaka w czerwonym kolorze z elementami odblaskami. Standardowa wysokość trójkąta samochodowego wynosi od 35 cm do 45 cm.

Gdzie można kupić trójkąt ostrzegawczy?

Na wyposażeniu Twojego pojazdu brakuje trójkąta ostrzegawczego? Warto zadbać o jak najszybsze uzupełnienie tego elementu. Znajdziesz go w wielu punktach. To popularny asortyment stacji benzynowych czy sklepów motoryzacyjnych. Warto wiedzieć, że również dyskonty sezonowo oferują takie akcesoria do aut. Należy jednak sprawdzić, czy kupiony w zwykłym sklepie trójkąt ostrzegawczy ma ważną homologację. Dotyczy ona elementów fluorescencyjnych. W innym wypadku nie ma gwarancji, że element będzie wyróżniał się na drodze po zmroku czy przy ograniczonej widoczności.

Oprócz zwrócenia uwagę na homologację, warto również sprawdzić, czy konkretny model jest solidny. Będzie on rozłożony na zewnątrz – czyli powinien być odporny na podmuchy wiatru. Jeśli kupujesz trójkąt ostrzegawczy w stacjonarnym sklepie, sprawdź czy jego konstrukcja jest sztywna oraz czy łatwo się go rozkłada. Dzięki temu korzystanie z tego elementu w razie potrzeby będzie znacznie łatwiejsze. To niezwykle istotne podczas awarii samochodu, kiedy kierowca jest zestresowany i się spieszy.

Kiedy należy rozłożyć trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy służy do zabezpieczenia pojazdu unieruchomionego na drodze lub na poboczu. Jak stanowi Kodeks drogowy, należy go rozstawić zawsze podczas postoju na autostradach i drogach ekspresowych. Jego użycie jest niezbędne również wtedy, gdy dojdzie do unieruchomienia auta na nitkach znajdujących się w obszarze zabudowanym oraz poza nim – w miejscach, gdzie zatrzymanie się jest zabronione.

Dzięki wykorzystaniu tego elementu kierowca zadba nie tylko o widoczność zepsutego pojazdu, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Brak rozłożonego trójkąta samochodowego wpływa na zwiększenie ryzyka kolizji poruszającego się auta z tym unieruchomionym. Dlatego warto zawsze przestrzegać przepisów prawa i w razie potrzeby rozłożyć element odblaskowy.

A co w przypadku awarii pojazdu na drodze nieutwardzonej? Wówczas nie ma potrzeby wykorzystania trójkąta odblaskowego.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Trójkąt ostrzegawczy – jaka odległość w zależności od rodzaju drogi?

Jedno z najczęstszych pytań, które pojawia się przy stosowaniu tego zabezpieczenia, jest to o jego odległość od auta. Zależy to od rodzaju drogi. Dowiedz się, jak poprawnie rozłożyć trójkąt ostrzegawczy przy awarii pojazdu.

Autostrada i drogi ekspresowe

Jedną z najgorszych sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę, jest unieruchomienie pojazdu na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. Należy mieć na uwadze, że są to trasy, po których samochody poruszają się ze znaczną prędkością (przepisowo to 140 km/h). Dlatego w razie wypadku trzeba odpowiednio wcześniej zasygnalizować innym uczestnikom ruchu unieruchomiony pojazd. W jakiej odległości rozłożyć trójkąt ostrzegawczy na autostradzie i drodze ekspresowej? Minimum 100 m za unieruchomionym pojazdem.

Podczas rozkładania trójkąta samochodowego zadbaj o własne bezpieczeństwo. Zanim wysiądziesz z pojazdu, rozejrzyj się dokładnie. Pamiętaj, że auta po autostradzie i drodze ekspresowej poruszają się szybko. Dlatego oszacuj, czy możesz bezpiecznie opuścić pojazd. Należy również założyć kamizelkę odblaskową i poruszać się jak najbliżej pobocza. Dzięki temu zwiększysz swoje bezpieczeństwo podczas rozkładania trójkąta awaryjnego.

Jednak to nie wszystko, co powinien zrobić kierowca zepsutego auta. Należy zadbać także o włączenie świateł awaryjnych, a jeśli jest to niemożliwe – przynajmniej pozycyjnych. Następnie powiadom służby drogowe oraz wezwij pomoc, np. lawetę.

Drogi w obszarze zabudowanym

W przypadku unieruchomienia pojazdu na trasie w obszarze zabudowanym rozłożenie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy stoisz na miejscu zabronionym. Wystarczy postawić element odblaskowy tuż za pojazdem lub nawet na nim. Niezbędne będzie także włączenie świateł awaryjnych.

Drogi poza obszarem zabudowanym

Podczas awarii pojazdu na drodze poza obszarem zabudowanym niezbędne jest oznaczenie jej w odległości do 50 m od auta. Oprócz tego kierowca jest zobowiązany do załączenia świateł awaryjnych. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie odcinków trasy, na których obowiązuje zakaz postoju.

Zadbaj zatem o to, aby prawidłowo oznakować swój pojazd podczas awarii na autostradzie, ekspresówce oraz innych drogach.

Podsumowanie

  1. Trójkąt samochodowy służy do sygnalizacji awarii pojazdu w miejscach, w których postój jest zabroniony.
  2. Przy zakupie tego elementu warto sprawdzić, czy ma on aktualną homologację i czy jego konstrukcja jest stabilna.
  3. Podczas awarii pojazdu na autostradzie i drodze szybkiego ruchu umieść trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 m od samochodu. Poza obszarem zabudowanym wystarczy rozłożyć sygnalizację 50 m od pojazdu, a w terenie zabudowanym możesz ustawić ją tuż za autem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy kierowca powinien mieć trójkąt ostrzegawczy w samochodzie?
Tak. Jeśli nie masz na wyposażeniu swojego samochodu trójkąta ostrzegawczego, uważaj. Jest to nie tylko potencjalnie niebezpieczne podczas unieruchomienia pojazdu na drodze. Ponadto możesz otrzymać mandat za brak takiego wyposażenia. Trójkąt samochodowy jest obowiązkowy w każdym pojeździe. Za jego brak może zostać nałożona kara o wysokości do 500 zł. Dodatkowo za brak wystawienia go podczas awarii grozi mandat o wartości 150 zł. Ponadto doliczone zostaną punkty karne. Policja może sprawdzić wyposażenie pojazdu podczas zwykłej kontroli drogowej. Dlatego zadbaj o zakup trójkąta ostrzegawczego!
Czy zawsze konieczne jest rozkładanie trójkąta ostrzegawczego?
Nie ma obowiązku rozkładania trójkąta ostrzegawczego podczas postoju w miejscach przeznaczonych do tego lub na drogach nieutwardzonych. Natomiast nadal kierowca może w ten sposób dodatkowo zwiększyć widoczność unieruchomionego pojazdu.
Czy holowany samochód również musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym?
Tak – w przypadku holowania auta należy umieścić trójkąt samochodowy na zewnątrz pojazdu w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny