Eurowinieta – gdzie obowiązuje i jak ją kupić?

Redakcja Zaktualizowano: 2022-10-13
autostrady.com.pl » Blog » Eurowinieta – gdzie obowiązuje i jak ją kupić?

Firmy specjalizujące się w przewozie towarów muszą pamiętać o konieczności zapłaty za przejazd niektórymi drogami. W kilku europejskich krajach właśnie w tym celu została wprowadzona eurowinieta. Czym jest eurowinieta? Od czego uzależniona jest jej cena i jak ją kupić? Poznaj odpowiedzi.

Czym jest eurowinieta i gdzie obowiązuje?

Eurowinieta to system poboru opłat, który jest dość dobrze znany firmom transportowym. Funkcjonuje on od 1999 roku. Eurowinieta nie jest obowiązkowa dla każdej firmy, która zajmuje się drogowym transportem towarów – dotyczy ona pojazdów o masie powyżej 12 ton. Dystrybutorem eurowiniet jest firma AGES.

Gdzie obowiązuje eurowinieta? Chociaż plany były ambitne i system miał objąć wiele europejskich państw, to aktualnie z tego sposobu poboru opłat za przejazd drogami korzystają jedynie cztery europejskie kraje:

 • Dania,
 • Holandia,
 • Luksemburg,
 • Szwecja.

Wprowadzenie eurowiniet miało ułatwić firmom dokonywanie opłat za korzystanie z europejskich dróg. Stąd też jedna eurowinieta uprawnia do podróżowania po każdym z wymienionych wyżej krajów.

Eurowinieta – od czego zależy jej cena?

Dla przedsiębiorstw dystrybuujących towary po Europie eurowinieta to dodatkowy koszt, który należy uwzględnić w modelu biznesowym. Jednak na cenę eurowiniety składają się trzy czynniki – są to:

 • okres, przez jaki pojazd będzie korzystał z dróg – eurowinietę można kupić na dowolny okres, np. dzień, tydzień, miesiąc, kwartał czy rok.
 • klasa emisji spalin – im nowszy samochód, tym mniejszy poziom emitowanych zanieczyszczeń,
 • klasa osi – podział jest następujący: od 1 do 3 osi albo 4 lub więcej osi.

Koszt zakupu eurowiniety nie jest uzależniony od kraju, w jakim została zarejestrowana firma transportowa. W rezultacie zarówno krajowe, jak i zagraniczne podmioty gospodarcze płacą takie same stawki.

Taryfa dzienna (bez względu na klasę emisji spalin, klasę osi) wynosi 12 euro. Różnice w cenach są widoczne przy zakupie eurowiniety na dłuższy okres, np. miesiąc.

Eurowinieta – taryfa miesięczna (w euro)

Klasa emisji spalin1-3 osie 4 lub więcej osi
Euro 0 140235
Euro 1 122204
Euro 2 106177
Euro 3 92154
Euro 4 84140
Euro 5 79132
Euro 6 75125

Gdzie i jak kupić eurowinietę?

Wykupienie eurowiniety jest możliwe przez internet – służy do tego strona www.eurovignettes.eu. Aby za jej pośrednictwem opłacić przejazd europejskimi drogami, nie trzeba zakładać konta – można to zrobić bez rejestracji, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Eurowinieta nabywana przez internet może zostać opłacona na dwa sposoby – kartą paliwową (flotową) lub kartą kredytową. Informacje o akceptowanych kartach paliwowych i flotowych można również znaleźć na stronie internetowej poświęconej eurowiniecie.

Zamawianie eurowiniety krok po kroku

 1. Podaj niezbędne dane. Wymagane informacje to: kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu, klasa osi oraz klasa emisji spalin.
 2. Wskaż datę obowiązywania eurowiniety.
 3. Wybierz rodzaj karty, jaką zapłacisz za eurowinietę.
 4. Podaj dane z karty. W przypadku karty kredytowej wymagane jest wskazanie m.in. posiadacza karty, numeru karty, daty jej obowiązywania i kodu CVV2.
 5. Sfinalizuj transakcję. Upewnij się, że dane są prawidłowe, zaakceptuj warunki handlowe i zrealizuj zamówienie.

Mimo że zakup eurowiniety przez internet jest wygodny, to nie jest to jedyny sposób jej nabycia – można ją kupić również w punktach sprzedaży. Eurowinieta jest sprzedawana m.in. na stacjach paliw i na przejściach granicznych.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Eurowinieta – czy potrzebne są naklejki na auto?

W Europie funkcjonują różne systemy poboru opłat za przejazd drogami. Eurowinieta jest dla użytkowników (kierowców) wygodna – nie muszą oni naklejać na samochód żadnych nalepek. Dzięki temu niemożliwe jest też wszelkie manipulowanie eurowinietą. Po zakupie eurowiniety dane pojazdu są umieszczane w specjalnej bazie. Kontrola odbywa się przy pomocy kamer mobilnych – eliminuje to korki, które często powstają na bramkach.

Nowoczesny i wygodny dla kierowców sposób kontroli sprawia, że nie muszą oni mieć przy sobie dowodu zakupu eurowiniety.

Nie tylko eurowinieta – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Korzystanie z samochodu w celach zawodowych czy prywatnych wiąże się z szeregiem obowiązków. Przed wyruszeniem w dłuższą, zagraniczną trasę, warto:

 • upewnić się, że eurowinieta jest aktywna – można to zrobić, dzwoniąc na infolinię pod numer +49 1805 014653 (jest ona czynna w godzinach od 8 do 17),
 • sprawdzić ważność ubezpieczenia OC oraz ubezpieczeń dodatkowych (AC, NNW, assistance) – posiadanie tych polis chroni majątek właściciela pojazdu,
 • sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć ewentualne awarie – w przeciwnym razie w trakcie podróży mogą pojawić się różne problemy.

Jakie konsekwencje grożą za brak eurowiniety?

Sprawny i skuteczny sposób kontrolowania pojazdów powyżej 12 ton sprawia, że nie warto ryzykować – brak eurowiniety zostanie szybko ujawniony. Co w takiej sytuacji grozi właścicielowi pojazdu? Odpowiedzialność finansowa.

Mandat za brak eurowiniety jest wysoki – z reguły opiewa na kilkaset euro. Identyczna kara grozi za wykupienie eurowiniety na nieprawidłowe dane.

Co warto wiedzieć?

 1. Eurowinieta to system poboru opłat za przejazd drogami. Obowiązuje on w czterech europejskich krajach – Danii, Holandii, Luksemburgu i Szwecji.
 2. Zakup eurowiniety jest obowiązkowy jedynie dla właścicieli pojazdów ciężarowych – o masie powyżej 12 ton.
 3. Koszt zakupu eurowiniety na jeden dzień to 12 euro. Wysokość opłaty np. miesięcznej jest uzależniona m.in. od klasy emisji spalin.
 4. Jest kilka możliwości zakupu eurowiniety – przez internet, na przejściu granicznym lub na wybranych stacjach paliw.
 5. Brak eurowiniety jest karany mandatami. Mogą one wynosić nawet kilkaset euro.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić eurowinietę przez internet?
Do zakupu eurowiniety przez internet niezbędna jest karta kredytowa, karta flotowa lub karta paliwowa. Brak chociaż jednej z wymienionych kart uniemożliwia nabycie eurowiniety przez internet – wówczas pozostają stacjonarne punkty sprzedaży.
Czy eurowinieta jest potrzebna, gdy kierowca parkuje np. na parkingu?
To zależy od lokalnych przepisów. Mniejsze firmy, które nie wykonują regularnie transportu np. do Danii czy Holandii, powinny zwrócić się z tym pytaniem do organu odpowiedzialnego za transport drogowy w danym kraju.
Na jaki okres można kupić eurowinietę?
Firmy transportowe rzadko kiedy korzystają z taryf dziennych – najczęściej kupują eurowinietę na okres dłuższy. Najpopularniejsze okresy to: tygodniowy, miesięczny i roczny. Ceny można sprawdzić na stronie www.eurovignettes.eu.
Czy można otrzymać zwrot opłaty za eurowinietę?
Taką możliwość przewidują obowiązujące przepisy. Właściciele pojazdów ciężarowych, którzy chcą dokonać zwrotu eurowiniety, powinni zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie www.eurovignettes.eu. Znajduje się tam opis procedury zwrotu wraz z informacjami o pobieranych opłatach manipulacyjnych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny