Ile można przejechać na rezerwie?

Redakcja 2024-10-23
autostrady.com.pl » Blog » Ile można przejechać na rezerwie?

Kontrolka rezerwy informuje kierowcę o tym, że w baku jego samochodu zaczyna brakować paliwa. Jest to dość kłopotliwe przede wszystkim wtedy, gdy w pobliżu nie ma stacji benzynowej. Zapalenie się lampki ostrzegawczej nie oznacza jednak, że samochód zaraz zgaśnie. Przekonaj się, ile można przejechać na rezerwie.

Komputery pokładowe w nowoczesnych samochodach obliczają, ile km można przejechać na określonym poziomie paliwa. Uwzględniają wiele różnych czynników takich jak np. dynamika jazdy czy obciążenie pojazdu.

Ile można jechać na rezerwie paliwa?

Zastanawiasz się, na ile kilometrów starcza rezerwa paliwa? Wszystko zależy od tego, jaki masz model samochodu. W większości aut osobowych rezerwa włącza się w momencie, gdy w baku znajduje się 10-15% paliwa. Zazwyczaj jest to około 5-10 l. Taki zapas pozwala na pokonanie dość sporego dystansu, który zależy jednak od średniego spalania konkretnego samochodu.

W nowoczesnych modelach aut stosowane są komputery pokładowe, które obliczają, ile km można przejechać przy określonym poziomie paliwa. W przypadku większości typowo miejskich modeli jest to dystans wynoszący 50-60 km w przypadku aut wyposażonych w silniki spalinowe. Wysokoprężne jednostki są zazwyczaj bardziej oszczędne. Oznacza to, że auta w nie wyposażone mogą przejechać na rezerwie nawet 100 km. Musisz jednak pamiętać o tym, że jazda na rezerwie nie jest dobrą praktyką i powinna odbywać się jak najrzadziej. Nie wpływa bowiem korzystnie na pracę silnika.

Pamiętaj! Jeśli w Twoim samochodzie zapali się kontrolka rezerwy, nie panikuj i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa stacja benzynowa.

W jaki sposób ograniczyć spalanie podczas jazdy na rezerwie?

Jeśli zdarzy się, że ilość paliwa w baku znacząco spadnie, a w pobliżu nie ma stacji, powinieneś zadbać o to, aby jazda była jak najbardziej ekonomiczna. W tym celu należy:

  • utrzymywać stałą prędkość pojazdu,
  • usunąć niepotrzebne obciążenie,
  • właściwie operować biegami,
  • hamować biegami, a nie silnikiem,
  • wyłączyć klimatyzację.

Te z pozoru mało istotne praktyki mogą sprawić, że bez większego problemu uda Ci się dojechać do najbliższej stacji.

Co zrobić, gdy w samochodzie zabraknie paliwa?

W skrajnych przypadkach może dojść do unieruchomienia samochodu z powodu braku paliwa w baku. W takiej sytuacji masz kilka rozwiązań:

  • jeśli masz w bagażniku kanister z paliwem, wlej go i kontynuuj jazdę do najbliższej stacji,
  • jeśli nie masz przy sobie zapasu paliwa, sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa stacja i udaj się na nią,
  •  jeśli wykupiłeś polisę assistance, skontaktuj się z agentem i poinformuj o zaistniałej sytuacji, a w zależności od pakietu ubezpieczenia otrzymasz niezbędną pomoc.

Pamiętaj o tym, że w momencie, gdy poczujesz, że silnik w samochodzie zaczyna się dławić, co może być wywołane brakiem paliwa, zjedź w bezpieczne miejsce. Jeśli musisz zatrzymać pojazd na drodze, nie zapomnij o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych.

Brak paliwa na autostradzie – co należy zrobić?

Autostrada to droga, po której poruszają się samochody z bardzo dużą prędkością. Jeśli więc dojdzie na niej do problemów wywołanych brakiem paliwa czy też innymi usterkami, musisz wiedzieć, jak postępować. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu. Ustaw auto na pasie awaryjnym, włącz światła awaryjne, ubierz kamizelkę odblaskową oraz ustaw trójkąt ostrzegawczy. Poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji i poczekaj na przyjazd pomocy w bezpiecznym miejscu za barierkami.

Czym może skutkować zbyt częsta jazda na rezerwie?

Najpoważniejsze skutki jazdy na rezerwie to przede wszystkim:

  • problemy z pompą paliwową (głównie jej zatarcie),
  • unieruchomienie silnika (przede wszystkim w autach z silnikami Diesla),
  • korozja przewodów paliwowych,
  • zapchanie wtryskiwaczy.

Kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem układu napędowego po zbyt częstej jeździe na rezerwie mogą generować koszty naprawy. Jeśli więc chcesz ich uniknąć i zadbać o swój samochód, pilnuj tego, aby w baku była zawsze odpowiednia ilość paliwa.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak można uchronić się przed jazdą na rezerwie?

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek, gdyby Twoje auto odmówiło posłuszeństwa ze względu na niski poziom paliwa, powinieneś pomyśleć o zaopatrzeniu się w kanister. Możesz w nim przewozić kilka litrów benzyny lub oleju napędowego, a taki zapas przyda się w podbramkowej sytuacji.

Jeśli chcesz zdecydować się na to rozwiązanie, pamiętaj o tym, że zbiornik musi mieć atest. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Przewożenie paliwa w niewłaściwym zbiorniku wiąże się także z karami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w samochodzie osobowym można przewozić do 240 l paliwa. Jest to więc spory zapas. Weź pod uwagę, że te zasady obowiązują wyłącznie w Polsce. Jeśli planujesz zagraniczną podróż, sprawdź wytyczne konkretnego kraju.

Innym rozwiązaniem jest wykupienie polisy assistance. Oferują ją różne towarzystwa działające na rynku. Ubezpieczenie to jest dobrowolne, a jego zakres może być zróżnicowany. Jeśli chcesz mieć pewność, że assistance zapewni Ci wsparcie także w razie braku paliwa, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Taka polisa może bowiem oferować np. dowóz benzyny lub oleju napędowego do unieruchomionego samochodu bądź jego odholowanie do najbliższej stacji.

Pamiętaj! Jeśli chcesz kupić polisę assistance, dokładnie sprawdź, jakie limity dowozu paliwa stosuje ubezpieczyciel. Zweryfikuj także, ile razy w ciągu roku będziesz mógł skorzystać z takiej pomocy.

Assistance może być pomocne także w wielu innych sytuacjach na drodze. Zanim podpiszesz umowę z towarzystwem, zastanów się, na jakim wsparciu najbardziej Ci zależy. Niektórzy ubezpieczyciele oferują rozbudowane pakiety ochrony. Nawet jeśli nie podróżujesz bardzo często, to taka pomoc może się przydać na drodze

Podsumowanie

  • Kontrolka rezerwy zapala się, gdy poziom paliwa w baku spada do 10-15 %. To, ile można na nim przejechać, zależy od wielu czynników m.in. do spalania oraz typu silnika. Najczęściej rezerwa oznacza, że pozostało 5-10 l paliwa.
  • Jazda na rezerwie nie jest korzystna dla samochodu, dlatego należy jej unikać i dbać o to, aby w baku zawsze znajdowała się wystarczająca ilość paliwa pozwalająca odbyć podróż lub swobodnie dojechać do stacji.
  • Jeśli w aucie zabraknie paliwa, należy go ustawić w bezpiecznym miejscu. Jest to szczególnie ważne na autostradach i drogach ekspresowych. Niezbędne jest zawiadomienie odpowiednich służb i poczekanie na ich przyjazd za barierkami ochronnymi. Auto musi być oznakowane trójkątem ostrzegawczym oraz światłami awaryjnymi.
  • Aby uchronić się przed sytuacją, gdy w baku zabraknie paliwa, warto wozić ze sobą zapas w atestowanym kanistrze. Dobrym rozwiązaniem jest także zakupienie polisy assistance.

FAQ

Ile wynosi rezerwa paliwa w samochodach osobowych?
Kontrolka rezerwy zapala się najczęściej, gdy poziom paliwa spadnie do 10-15%. Najczęściej oznacza to, że w baku jest jeszcze około 5-10 l paliwa. Znając średnie spalanie samochodu, można obliczyć, jaki dystans można na nim przejechać.
Ile km można przejechać na rezerwie?
Najczęściej typowo miejskie samochody z silnikami spalinowymi są w stanie przejechać 50-60 km na rezerwie. W przypadku aut z dieslami ten dystans to około 100 km. Można go nieco wydłużyć, ograniczając spalanie poprzez ekonomiczną jazdę.
Czy częsta jazda na rezerwie jest szkodliwa dla samochodu?
Tak, zbyt częsta jazda na rezerwie może powodować poważne problemy. Bardzo często w takich sytuacjach dochodzi do zatarcia pompy paliwa oraz całkowitego unieruchomienia silnika zwłaszcza w autach z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. Może także pojawić się rdzewienie przewodów paliwowych i zapchanie wtryskiwaczy.
Czy można przewozić w samochodzie osobowym zapas paliwa w kanistrze?
Tak, można przewozić do 240 l paliwa w samochodzie osobowym. Musi ono znajdować się w atestowanym zbiorniku, gdyż w przeciwnym razie jest to niezgodne z przepisami prawa obowiązującymi w Polsce.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny