Mandaty na Słowacji

Redakcja 2023-03-06
autostrady.com.pl » Blog » Mandaty na Słowacji

Planujesz odwiedzić Słowację? To kraj sąsiadujący z Polską, więc wielu Polaków decyduje się na odwiedzenie go w celach turystycznych lub biznesowych. Choć to miejsce pełne ciekawych atrakcji, warto odpowiednio przygotować się przed trasą. Dowiedz się więc, jak wysokie są mandaty na Słowacji.

Zanim ruszysz w drogę – jakie dokumenty są potrzebne na Słowacji?

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczny przejazd przez Słowację, dowiedz się wcześniej, jakie dokumenty powinieneś mieć przy sobie.

Choć kraj ten, podobnie jak Polska, należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, nadal ma odrębne przepisy drogowe. Brak strzeżonych przejść granicznych wcale nie oznacza, że funkcjonariusze Cię nie skontrolują. Dlatego to niezbędne, abyś miał przy sobie dowód osobisty. Dokument tożsamości jest również wymagany dla osób niepełnoletnich. Ponadto kierowca powinien mieć przy sobie także prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ważnym przeglądem i ubezpieczeniem OC. Za brak tych rzeczy grożą w Słowacji mandaty – nawet o wysokości 30 euro.

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości – Słowacja

Ograniczenia prędkości są różne w zależności od kraju, przez który podróżujesz. Słowacja, choć graniczy z Polską, może Cię w tej kwestii zaskoczyć.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym

Podobnie jak w Polsce, w terenie zabudowanym na Słowacji obowiązuje ograniczenie prędkości wynoszące 50 km/h.

Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym, na autostradach i drogach ekspresowych

Podczas jazdy na trasie poza terenem zabudowanym kierujący nie powinien poruszać się szybciej niż z prędkością 90 km/h. Takie samo ograniczenie obowiązuje na terenie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu, które są w terenie zabudowanym. Poza nim dozwolona jest jazda do 130 km/h.

Warto zatem pamiętać o tych rozgraniczeniach podczas podróży po tym kraju.

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości na Słowacji różni się w zależności od tego, czy wykroczenie nastąpi na terenie zabudowanym lub nie. W skrajnych przypadkach, kiedy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o 60 km/h, może na niego zostać nałożony mandat o wysokości 1000 euro.

Wyposażenie samochodu – za brak jakiego elementu można otrzymać mandat w Słowacji?

Rzadko robisz przegląd wyposażenia samochodu? Przeprowadź go, planując trasę przez Słowację. Zadbaj, aby w Twoim pojeździe znajdowały się:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • koło zapasowe oraz niezbędne akcesoria do jego wymiany, np. lewarek.

Brak tego wyposażenia nie tylko może wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo podczas kryzysowej sytuacji na drodze. Przyczyni się także do otrzymania mandatu na Słowacji. Kara może wynosić nawet 150 euro. Znacznie taniej wyposażysz auto w wymagane elementy.

Opłaty autostradowe na Słowacji – za ich brak otrzymasz mandat!

Wyjeżdżając na Słowację, należy zadbać o zakup winiety. Pozwala na poruszanie się po autostradach oraz drogach ekspresowych. Jedynie motocykliści są zwolnieni z tej opłaty. W zależności od potrzeb, wykupisz winietę na 10 dni, miesiąc lub rok. W przypadku, gdy poruszasz się bez niej i napotkasz kontrolę, spodziewaj się dotkliwej kary. Za brak winiety grozi mandat w wysokości 500 euro.

Jaka kara za jazdę pod wpływem na Słowacji?

Za jazdę pod wpływem alkoholu na Słowacji grożą surowe kary. Jeśli w trakcie badania policyjnego kierujący będzie miał wynik poniżej 1 promila, zostanie nałożony na niego mandat nawet do 800 euro. Natomiast jazda ze stężeniem większym niż 1 promil alkoholu we krwi jest przestępstwem. Kierujący może zostać skazany na pozbawienie wolności na okres do 12 miesięcy.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Za co jeszcze otrzymasz mandat na Słowacji?

Nieodpowiednie wyposażenie pojazdu, nadmierna prędkość, brak uiszczenia opłat autostradowych czy jazda pod wpływem alkoholu, to nie jedyne sytuacje, w których na kierowcę zostanie nałożony mandat na Słowacji.  Przeczytaj listę poniżej, za co jeszcze możesz otrzymać karę podczas jazdy samochodem w tym kraju.

 1. Rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego

Lubisz korzystać z telefonu podczas prowadzenia auta? Jest to nie tylko niebezpieczne, ale również kosztowne – zwłaszcza na Słowacji. Jeśli policjant w tym kraju przyłapie Cię na takiej czynności, otrzymasz mandat o wysokości 100 euro.

 1. Brak świateł mijania

Często zapominasz o włączeniu świateł mijania przy jeździe samochodem? Nie rób tego na Słowacji. Możesz zostać ukarany mandatem w kwocie 60 euro.

 1. Ochlapanie pieszego wodą

Podczas jazdy w deszczu należy dostosować prędkość do panujących warunków. Ma to za zadanie nie tylko ograniczyć ryzyko wypadku komunikacyjnego, ale również zapobiec np. ochlapaniu pieszych. Co grozi za to przewinienie? Oprócz rozżalenia mokrego przechodnia, mandat w wysokości 60 euro.

 1. Brak sygnalizacji zmiany kierunku

Zdarza Ci się zjechać ze skrzyżowania lub ronda bez włączania migaczy? Uważaj – za to na Słowacji grozi Ci mandat w kwocie nawet 40 euro.

 1. Pokazywanie obscenicznych gestów i obrażanie innych uczestników ruchu drogowego

Łatwo wpadasz gniew i chętnie dajesz temu upust, pokazując niekulturalne gesty? Wiedz, że za takie zachowanie na Słowacji zostaniesz ukarany mandatem o wartości do 50 euro. Zatem czasem lepiej wziąć kilka głębokich wdechów podczas prowadzenia pojazdu.

 1. Postój lub zatrzymanie pojazdu na zakazie

Jeśli zaparkujesz na miejscu objętym zakazem, przygotuj się na karę do 50 euro. Jak widzisz, tańszym rozwiązaniem jest znalezienie płatnego parkingu.

To tylko lista kilku najczęściej popełnianych wykroczeń, za które może zostać nałożony mandat na Słowacji.

Podsumowanie

 1. Wyjeżdżając na Słowację, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego, ważnego prawa jazdy oraz dokumentów potwierdzających przegląd i ubezpieczenie OC.
 2. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Słowacji obejmuje apteczkę samochodową, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe i narzędzia niezbędne do jego wymiany.
 3. Ograniczenia prędkości wynoszą na terenie zabudowanym 50 km/h, poza nim – 90 km/h.
 4. Na drogach ekspresowych i autostradach możesz jechać maksymalnie 130 km/h.
 5. Przy przekroczeniu limitu prędkości o 60 km/h, mandat może wynosić nawet do 1000 euro.
 6. Korzystając z dróg ekspresowych oraz autostrad, należy wykupić winietę. Za brak uiszczenia tej opłaty grozi mandat o wartości nawet 500 euro.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy?
Słowacja ma bardzo restrykcyjne prawo dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna jego zawartość we krwi kierowcy wynosi 0,00 promila.
Jak zapłacić mandat na Słowacji?
Mandat zapłacisz gotówką lub karta bezpośrednio u policjanta. Jeśli nie dysponujesz wymaganą kwotą, funkcjonariusz odbierze Ci prawo jazdy i wyda tymczasowy dokument ważny przez 15 dni.
Jak wezwać pomoc drogową na Słowacji?
Jeśli podczas jazdy przez Słowację potrzebujesz pomocy drogowej, wybierz numer awaryjny 18 124 lub +4212 682 492 11.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 1]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny