Darmowa nawigacja samochodowa na telefon – lista popularnych aplikacji

Redakcja 2024-02-19
autostrady.com.pl » Blog » Darmowa nawigacja samochodowa na telefon – lista popularnych aplikacji

Nawigacja samochodowa zrewolucjonizowała sposób poruszania się po nieznanych terenach. Dzięki niej możliwe jest sprawne dotarcie pod dowolny adres, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim w miastach. Obecnie na rynku znaleźć można wiele darmowych nawigacji na telefon. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Google Maps

Najpopularniejszą nawigacją samochodową jest Google Maps. Wiele osób korzysta z tej aplikacji na co dzień, podczas poruszania się po mieście. Mapy Google pozwalają na wybranie adresu i pokazanie alternatywnych tras, a także czasu, w którym można dotrzeć we wskazane miejsce.

Google Maps pozwala na korzystanie z nawigacji zarówno online, jak i offline. Mapy można pobrać bezpośrednio na telefon i otworzyć także miejscu, w którym nie masz stałego dostępu do internetu – np. za granicą.

Aplikacja Google Maps sprawdza się doskonale nie tylko w przypadku kierowców. Ułatwia poruszanie się po mieście pieszo, umożliwiając zobaczenie danego miejsca w formie Street View – obrazu złożonego z tysięcy zdjęć wykonanych przez pracowników Google. Informuje ona również o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym czy dostępnej komunikacji miejskiej, wraz z ewentualnymi opóźnieniami autobusów.

Maps.me

Maps.me to aplikacja chętnie wybierana zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów. Opiera się ona na OpenStreetMap. To projekt, który ma za zadanie stworzyć kompletną mapę całego świata dostępną bez dodatkowych opłat. W aplikacji wszystkie budynki są oznaczone numerami, co ułatwia odszukiwanie odpowiedniego adresu.

HERE WeGo

To aplikacja znacznie mniej popularna niż np. Google Maps. Jest ona jednak ceniona przez osoby, które szukają sprawnie działającego systemu offline. Aplikacja pozwala na wygodne poruszanie się zwłaszcza po mieście – przedstawia budynki w formie 3D, co ułatwia orientację w terenie. Dodatkowe funkcje dostępne w HERE WeGo to:

 • szukanie najbliższego roweru miejskiego,
 • możliwość wyboru głosu lektora,
 • opcja poruszania się po centrum handlowym,
 • możliwość pobrania nawet bardzo dużych map obejmujących całe regiony, państwa czy nawet kontynenty.

HERE WeGo jest chętnie wybierane przede wszystkim w przypadku zagranicznych wyjazdów, kiedy to niezbędny staje się dostęp do dużej mapy offline. Aplikacja ta jest dostępna w wersji na dwa najpopularniejsze systemy operacyjne – Android i iOS.

HERE WeGo uwzględnia nie tylko nawigację samochodową. Aplikacja ta pomaga również poruszać się pieszym i użytkownikom komunikacji miejskiej. W systemie znaleźć można dane dotyczące pogody, natężenia ruchu czy ewentualnych przeszkód na trasie.

Yanosik

Yanosik to aplikacja kojarzona przede wszystkim z ostrzeżeniami przed fotoradarami i patrolami policji. System ten ma jeszcze jedną ważną funkcję – nawigację. Ogromną wadą tej aplikacji jest jednak fakt, że wyświetla ona reklamy – w tym także te głosowe.

Yanosik pozwala na planowanie odpowiedniej pracy, jednocześnie uwzględniając odległość od najbliższej stacji benzynowej czy rozmieszczenie fotoradarów oraz kontroli policyjnej. Aplikacja umożliwia informowanie innych kierowców o lokalizacji radiowozów, a także zagrożeniach, jak np. wypadki czy przeszkody leżące na drodze.

Yanosik ma jednak bardzo ważną wadę. Najlepiej działa w Polsce, ale już za granicą jego funkcje są bardzo okrojone. Aplikacja opiera się bowiem na aktywności jej użytkowników, których w innych państwach jest naturalnie znacznie mniej. Co więcej, w niektórych krajach korzystanie z aplikacji z funkcją antyradaru i ostrzegania o kontrolach drogowych jest nielegalne i wiąże się z nałożeniem mandatu.

Mapy Apple

Mapy Apple to alternatywa dla Google Maps stworzona z myślą o użytkownikach telefonów Apple. W 2023 roku aplikacja przeszła liczne zmiany, które poprawiły jej wygląd i zwiększyły funkcjonalność. Od tego momentu ta darmowa nawigacja samochodowa pozwala na:

 • oznaczanie lokalizacji patrolu policji oraz utrudnień na drodze,
 • lokalizowanie ułatwień dla samochodów elektrycznych,
 • znajdowanie zaparkowanego samochodu,
 • szacowanie czasu przybycia do celu,
 • wskazówki dotyczące płynnego poruszania się, jak np. zmiana pasa,
 • możliwość wyboru, czy trasa będzie obejmować drogi płatne – autostrady,
 • widok 3D,
 • obsługiwanie głosowo poprzez Siri,
 • dodanie ulubionych punktów na trasie,
 • zaplanowanie trasy na konkretną godzinę i datę,
 • przesyłanie zaplanowanych tras pomiędzy telefonem a komputerem z systemem iOS.

Trzeba jednak pamiętać, że Apple Maps są dostępne jedynie dla użytkowników smartfonów z systemem iOS.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Ważne

Ważne to kolejna aplikacja skierowana do kierowców. Każdy użytkownik ma realny wpływ na jej rozwój. Nawigacja ta należy do Google, ale nie przypomina Google Maps. Skupia się na zupełnie innych aspektach – ma za zadanie prowadzić kierowców do celu, jednocześnie informując o ważnych wydarzeniach na trasie.

Ważne wyposażono w następujące funkcje:

 • ostrzeganie o robotach drogowych i problemach z nawierzchnią,
 • informowanie o korkach na konkretnym odcinku,
 • informowanie o patrolach policji,
 • komunikacja z innymi użytkownikami,
 • zaznaczanie zamkniętych odcinek dróg.

W przeciwieństwie do Google Maps, Waze nie informuje o godzinach otwarcia mijanych lokali usługowych i gastronomicznych czy ofercie hoteli. Aplikacja ta skupia się przede wszystkim na danych potrzebnych kierowcom. Umożliwia lokalizowanie punktów POI, a także parkingów i stacji benzyowych.

Locus Map 4

Locus Map 4 to nawigacja z bardzo rozbudowanymi mapami i bazą miejsc oraz adresów. Pozwala na planowanie tras, a także ich zapisywanie, co ułatwia późniejszą organizację przejazdów. Co więcej, zapamiętane konfiguracje można odtworzyć również online – takie rozwiązanie sprawdza się w trakcie planowania zagranicznych wycieczek. Trasę można również nagrywać.

Podsumowanie

 • Niektóre nawigacje samochodowe działają offline, co pozwala na ich wykorzystanie również podczas zagranicznych podróży.
 • Niektóre aplikacje sprawdzają się lepiej w mieście, a inne są przeznaczone dla kierowców każdego dnia pokonujących dziesiątki kilometrów.
 • Aplikacje typu Yanosik mogą być używane w Polsce, ale w niektórych państwach są one nielegalne. Wynika to z faktu, że informują one o lokalizacji fotoradarów i kontroli policyjnych.

FAQ

Czy warto korzystać z darmowych nawigacji samochodowych na telefon?
Darmowa nawigacja na telefon wcale nie musi być gorsza niż ta płatna. Obecnie producenci takich programów dbają o to, by były one przejrzyste, a zarazem pełne ciekawych funkcji usprawniających poruszanie się samochodem. Obecnie darmowe aplikacje pozwalają na łatwe planowanie tras nie tylko online, lecz także offline. Informują o patrolach policji, fotoradarach, utrudnieniach na drodze czy natężeniu ruchu. Darmowa nawigacja na Android i iOS z powodzeniem może zastąpić program. Warto przetestować co najmniej kilka aplikacji i sprawdzić, która z nich w największym stopniu odpowiada Twoim potrzebom.
O czym warto pamiętać, wybierając darmową nawigację na telefon?
Kluczowym aspektem związanym z wyborem nawigacji samochodowej jest system operacyjny, w którym działa Twój telefon. Większość aplikacji jest dostępnych w wersji na Android i iOS, choć istnieją także programy w tylko jednym wariancie. System operacyjny ma znaczenie również w sytuacji, gdy korzystasz z nowoczesnego systemu z wbudowanym systemem Car Play. Wielu użytkowników zwraca uwagę również na to, czy dana aplikacja działa w trybie offline. To ważne zwłaszcza podczas zagranicznych wycieczek, kiedy to nie ma możliwości skorzystania z polskiego internetu. Aplikacje tego typu zapisują mapy w pamięci urządzenia, dlatego w przypadku większych plików mogą wymagać użycia dodatkowej karty SD.
Czy darmowe nawigacje są dostępne w polskiej wersji?
Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również to, w jakim języku jest dostępna dana aplikacja. Darmowa nawigacja na telefon bez internetu po polsku znacznie ułatwia korzystanie osobom, które nie znają angielskiego. Wiele systemów pozwala na swobodną zmianę języka, dostosowując go do własnych potrzeb. Najpopularniejsze darmowe nawigacje samochodowe są dostępne w co najmniej kilku wersjach językowych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny