Dopuszczalna ilość alkoholu dla kierowców w Europie

Redakcja 2024-02-19
autostrady.com.pl » Blog » Dopuszczalna ilość alkoholu dla kierowców w Europie

Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest nielegalne w całej Europie. Istnieją jednak dopuszczalne normy, które różnią się w zależności od danego kraju. Jaka jest maksymalna ilość alkoholu dla kierowców w poszczególnych państwach europejskich?

Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce

Aktualne przepisy wskazują, że maksymalna ilość alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę w trakcie kontroli drogowej wynosi 0,1 mg/l. Jest to wartość równoznaczna z 0,2 promila. Przekroczenie tego wyniku powoduje bardzo poważne konsekwencje dla kierowcy, w tym także odebranie prawa jazdy i ograniczenie wolności.

Konsekwencje różnią się jednak w zależności od dokładnego wyniku. W przypadku rezultatu badania na poziomie 0,2-0,5 promila kierowca jest w stanie po spożyciu. Wyższa wartość wskazuje na nietrzeźwość – wówczas jest to przestępstwo.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Dokładne kary za jazdę pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od wyniku wskazanego przez alkomat lub podczas badania krwi. Dokładne konsekwencje prezentują się następująco:

 • od 0,2 do 0,5 promila – to wykroczenie, które wiąże się z aresztem na 30 dni lub grzywną w wysokości do 30000 zł i 15 punktami karnymi. Sąd może nałożyć na kierowcę również zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat,
 • powyżej 0,5 promila – to przestępstwo. Osobom je popełniającym grozi grzywna do nawet 60000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 15 punktów karnych. Sytuacja ta wiąże się również z ograniczeniem wolności i przymusowymi pracami społecznymi. Sąd może nałożyć na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów przez nawet 15 lat.

Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie

Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie różni się w zależności od kraju. Nie ma jednolitych przepisów dla wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. W niektórych miejscach limity mogą różnić się również w zależności stażu za kierownicą, ewentualnego statusu kierowcy zawodowego oraz dotychczasowych przewinień.

W większości państw leżących w Europie limit wynosi 0,5 promila, czyli znacznie więcej niż w Polsce. W Niemczech natomiast granica między wykroczeniem a przestępstwem to aż 1,1 promila (w naszym kraju jest to 0,5 promila).

Limit alkoholu w Europie – dokładne wartości w poszczególnych krajach

Znajomość dokładnych limitów alkoholu w Europie dla kierowców jest ważna szczególnie podczas zagranicznych podróży. Prezentują się one następująco:

 • Czechy – 0‰,
 • Estonia – 0‰,
 • Mołdawia – 0‰,
 • Rumunia – 0‰,
 • Słowacja – 0‰,
 • Węgry – 0‰,
 • Albania – 0,01‰,
 • Polska – 0,2‰,
 • Norwegia – 0,2‰,
 • Szwecja – 0,2‰,
 • Bośnia i Hercegowina – 0,3‰,
 • Serbia – 0,3‰,
 • Gruzja – 0,3‰,
 • Czarnogóra – 0,3‰,
 • Wielka Brytania – 0,8‰,
 • Malta – 0,8‰,
 • Liechtenstein – 0,8‰.

W Hiszpanii, Andorze, Belgii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwie, Monako, Portugalii, Niemczech, Słowenii, San Marino, Szwajcarii, Turcji i Włoszech limit wynosi 0,5‰. To wartość przyjmowana w największej liczbie europejskich krajów.

W Belgii, Czechach, Hiszpanii oraz Austrii limity alkoholu różnią się w zależności od wieku i doświadczenia kierowcy. Podobnie jest również w wielu innych państwach. Dla przykładu, w Grecji limit na ogół wynosi 0,5‰, jednak w przypadku osób w wieku poniżej 23 lat jest to 0,2‰. Wartości różnią się w zależności od daty urodzenia kierowcy również w Niemczech i Chorwacji.

Przed wyjazdem do danego kraju każdorazowo warto upewnić się co do aktualnie obowiązujących limitów dla kierowców w konkretnym wieku i z określonym doświadczeniem.

Fałszywie dodatni wynik badania alkomatem

W niektórych przypadkach alkomat może pokazać nieprawidłowy wynik. Ma to miejsce w sytuacji, gdy kierowca nie spożywał alkoholu, jednak urządzenie wykryło jego niewielkie stężenie w wydychanym powietrzu. Zdarza się tak np. w przypadku diety nisko węglowodanowej, w której w trakcie trawienia wytwarza się większa ilość acetonów i ketonów. Wyniki fałszywie dodatnie zdarzają się też u osób w trakcie głodówki czy w wyniku brania niektórych leków, np. na astmę.

Inne sytuacje, w których alkomat może pokazać nieprawidłowy wynik, to:

 • zgaga lub refluks żołądkowo-jelitowy,
 • choroba refluksowa przewodu pokarmowego,
 • cukrzyca,
 • rozpylenie perfum w kabinie samochodu,
 • używanie płynu do spryskiwaczy zawierających alkohol,
 • spożycie cukierków z alkoholowym nadzieniem,
 • spożycie niektórych ostrych sosów, pieczywa, dojrzałych owoców, gumy bez cukru i bezalkoholowych napojów,
 • opary chemikaliów w pomieszczeniu, w którym prowadzi się badanie alkomatem.

Wynik może zakłócać również nikotyna. Nie należy więc palić tuż przed badaniem alkomatem. Inną przyczyną fałszywie dodatniego rezultatu jest też używanie nieskalibrowanego urządzenia. Funkcjonariusze policji mają jednak obowiązek resetowania i legalizacji sprzętu, dlatego taki problem występuje przede wszystkim w przypadku alkomatów domowych.

Jeśli alkomat pokaże wynik inny niż 0,00 promila, a kierowca wie, że w ciągu kilku poprzednich dni nie spożywał alkoholu, wskazane jest wykonanie badania krwi. Jest ono znacznie bardziej wiarygodne i pozwala precyzyjnie określić, czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Często przed badaniem odczekuje się również 15 minut na świeżym powietrzu – zwłaszcza, gdy przed chwilą w kabinie użyto płynu ze spryskiwaczem.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Normy alkoholu w Europie a wycieczki zagraniczne

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić aktualne normy alkoholu w Europie. Mowa tu zarówno o kraju docelowym, jak i wszystkich państwach, przez które przejeżdżasz w trakcie podróży. Takie informacje najlepiej sprawdzać na oficjalnych stronach rządowych. Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy regularnie się zmieniają, a wiele krajów pracuje nad zaostrzeniem dotychczas stosowanych norm czy kar za ich przekroczenie.

Podsumowanie

 • W niektórych krajach limity są niższe, a w innych – znacznie wyższe niż w Polsce. W większości krajów maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to aż 0,5 promila.
 • Alkomaty domyślnie pokazują wynik w mg/l – konieczne jest ich przeliczenie na promile.
 • W niektórych krajach limity różnią się w zależności od wieku i doświadczenia kierowcy. Jest tak np. w Grecji i Niemczech.
 • Jeśli alkomat pokaże wynik fałszywie dodatni, możliwe jest wykonanie badania krwi.

FAQ

Jak mierzy się ilość alkoholu w Europie?
W całej Europie kontrole kierowców są przeprowadzane z wykorzystaniem certyfikowanych, legalizowanych alkomatów. Pozwalają one na określenie, jak dużo alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Urządzenia te mają specjalne, jednorazowe ustniki, dzięki czemu umożliwiają przeprowadzanie badań u wielu kierowców w krótkim czasie. Policja w poszczególnych krajach używa różnych modeli alkomatów. Inne warianty są stosowane w przypadku kontroli przesiewowych, a inne tam, gdzie wymaga się wyjątkowo dużej precyzji.
Jak szybko alkohol znika z organizmu?
Spożyty alkohol jest metabolizowany w organizmie. Czas trwania tego procesu zależy od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych, a także wieku czy masy ciała. Z tego powodu tak ważne jest każdorazowe badanie alkomatem przed wyruszeniem w drogę. Urządzenia te są dostępne w wersjach mini, które z powodzeniem można przechowywać w torebce czy samochodzie. Zdarza się, że nawet po kilku godzinach w organizmie kierowcy pozostaje ilość alkoholu niezgodna z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Badanie stężenia tej substancji w wydychanym powietrzu można wykonać samodzielnie lub na najbliższej komendzie policji.
Jakie są konsekwencje przekroczenia dopuszczalnej ilości alkoholu w Europie?
W każdym kraju przepisy drogowe różnią się od siebie. Oznacza to, że po wykryciu zbyt dużej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcę czekają inne konsekwencje w zależności od państwa, po którym się porusza. W większości przypadków są to bardzo wysokie grzywny, a także ograniczenie lub pozbawienie wolności. W wielu krajach konsekwencje są znacznie poważniejsze niż w Polsce.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny