Ile kilometrów można przejechać na rezerwie?

Redakcja 2024-11-19
autostrady.com.pl » Blog » Ile kilometrów można przejechać na rezerwie?

Kiedy włącza się kontrolka rezerwy paliwa, kierowcom zwykle zaczyna szybciej bić serce. Wielu z nich jest wręcz przekonanych, że bak świeci pustkami, a ich auto za moment zatrzyma się na środku drogi. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą. Wyjaśniamy, ile kilometrów można przejechać na rezerwie i w jaki sposób jechać autem, gdy w baku znajdują się resztki paliwa.

Rezerwa w samochodzie – co to takiego?

Rezerwa w samochodzie to niewielka ilość benzyny czy oleju napędowego, jaka znajduje się w baku po wyczerpaniu głównego zapasu paliwa. To jego ostatnie litry, które umożliwiają jazdę autem.

Zazwyczaj rezerwa stanowi około 5–10% pełnej pojemności baku – w zależności od jego objętości oraz od modelu auta. Dlatego jadąc na takich resztkach paliwa, masz dużą szansę, że dotrzesz do stacji benzynowej, zanim auto się zatrzyma.

Ile można jechać na rezerwie – oto sygnał, że musisz jechać na stację benzynową!

Dzisiaj kierowcy mają ułatwione zadanie. W nowoczesnych samochodach znajdują się komputery pokładowe, które informują o tym, za ile kilometrów zapas paliwa się wyczerpie. Oprócz tego auta są wyposażone w klasyczne wskaźniki ilości benzyny czy oleju napędowego. Kiedy wskazówka zbliża się do końca skali i znajduje się na czerwonym polu, to znak, że silniki zasila rezerwa paliwa. Na desce rozdzielczej może włączyć się wtedy migająca dioda lub czerwona ikonka, np. przedstawiającą dyspozytor na stacji benzynowej.

Włączenie się rezerwy oznacza dla kierowcy jedno – powinien jak najszybciej zatankować samochód. Nie może przegapić najbliższej stacji paliw, gdyż może skończyć się to czarnym scenariuszem, czyli unieruchomieniem samochodu na środku drogi.

Ile można przejechać na rezerwie? To zależy

Rezerwa to 5-10% objętości baku, dlatego gdy się włącza, przyjmuje się, że samochód ma jeszcze zapas paliwa wynoszący 5-10 l. Jednak to, ile kilometrów można zrobić na rezerwie, zależy od nominalnej objętości baku auta, „apetytu” pojazdu na paliwo i rodzaju samochodu (tego, czy jest to osobówka, terenówka, czy ciężarówka).

Przyjmuje się, że samochody miejskie mogą przejechać na „resztkach” około 30-100 km. Lepiej jednak nie sprawdzać tego na własnym doświadczeniu. Jazda na oparach benzyny czy oleju napędowego może zaszkodzić całemu układowi paliwowemu twojego auta.

Uwaga! To, ile kilometrów można zrobić na rezerwie, zależy również od warunków pogodowych. Zimą zużycie paliwa przez silnik jest większe. Oznacza to, że o tej porze roku resztki benzyny i oleju wystarczą ci na krócej.

Dlaczego unikać jazdy na rezerwie paliwa?

Jeżeli jazda na rezerwie paliwa zdarza ci się incydentalnie i kiedy tylko włączy się kontrolka informująca o prawie pustym baku, od razu jedziesz na stację, twojemu autu nic nie grozi. Jeśli jednak regularnie jeździsz na oparach benzyny czy oleju napędowego, możesz doprowadzić do:

  • uszkodzenia pompy paliwa – jeżeli często jeździsz na prawie pustym baku, możesz doprowadzić do jej zatarcia;
  • korozji zbiornika – jeżeli w zbiorniku znajduje się mała ilość paliwa (rezerwa), to jego większa część jest wypełniona powietrzem oraz parą wodną. Kiedy cząstki pary skraplają się, na ściankach baku osadza się woda. Grozi to jego trwałym uszkodzeniem – korodowaniem;
  • zatkania filtrów paliwa i uszkodzenia wtryskiwaczy – odpowiadają za to drobinki rdzy z rdzewiejącego zbiornika, a także osady i kurz znajdujące się w prawie pustym baku.

Naprawa układu paliwowego jest zwykle czasochłonna i kosztowna. Dlatego nie opłaca się zbyt długo i za często jeździć na rezerwie – to prosta droga do poważnej awarii samochodu.

Czym jeszcze grozi rezerwa w samochodzie podczas jazdy?

Pamiętaj, że jazda na rezerwie zawsze grozi unieruchomieniem pojazdu w najmniej spodziewanym momencie. Możesz się jednak przed tym uchronić, wożąc ze sobą w bagażniku atestowany kanister z paliwem. Zgodnie z przepisami możesz przewozić w ten sposób nawet 240 l benzyny lub tyle samo oleju napędowego.

Pamiętaj! Możesz też zabezpieczyć się na wypadek braku paliwa w baku, wykupując odpowiednią polisę assistance. Zagwarantuje ci ona dowóz paliwa, gdy auto stanie na drodze z powodu brakuoleju napędowego lub benzyny. Szczegóły udzielanej wtedy kierowcy pomocy określają warunki umowy zawartej z ubezpieczycielem.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Rezerwa w samochodzie – jak jeździć na oparach paliwa?

Kiedy zobaczysz, że na kokpicie włączyła się kontrolka informująca o rezerwie paliwa, a do stacji pozostało sporo kilometrów, nie panikuj. Są techniki, które pozwolą ci spalać mniej oleju napędowego i benzyny, by samochód zbyt szybko nie zatrzymał się na drodze. Gdy włączy się kontrolka informująca o jeździe na rezerwie:

  • wyłącz klimatyzację – jej zasilanie jest podtrzymywane przez silnik, który do działania potrzebuje benzyny lub oleju; gdy wyłączysz klimatyzację, zużycie paliwa się zmniejszy;
  • nie jeździj na wysokich obrotach – zwiększa to zapotrzebowanie na paliwo; przełącz bieg, jeżeli obroty silnika przekroczą 3 tys./minutę w przypadku jednostki napędowej na benzynę i 2 tys./minutę w samochodzie tankowanym olejem napędowym;
  • staraj się utrzymać stałą prędkość – nie przyspieszaj ani nie zwalniaj, a tym bardziej nie zatrzymuj się, jeżeli za chwilę zamierzasz ruszyć; dzięki temu auto zużyje mniej paliwa, którego jest coraz mniej w baku;
  • omijaj zakorkowane ulice – jeżeli wiesz, że droga do najbliższej stacji paliw przebiega przez ulicę, na której często tworzą się korki, koniecznie ją omiń; warto wybrać trasę o kilka kilometrów dłuższą, ale taką, którą przejdziesz bez wielokrotnego zatrzymywania się i ruszania – powoduje to szybkie zużywanie się paliwa;
  • hamuj biegami – stopniowo redukuj biegi, ściągając stopę z pedału gazu.

Co należy zrobić, jeżeli zauważysz włączoną kontrolkę rezerwy paliwa?

Mimo że rezerwa paliwa może starczyć na przejechanie nawet kilkudziesięciu kilometrów, nie igraj z ogniem. Od razu przejdź na ekonomiczny tryb jazdy, by auto zużywało jak najmniej oleju czy benzyny. Ponadto nie ryzykuj i jak najszybciej zatankuj pojazd – na najbliższej stacji. Nigdy nie wiesz, co wydarzy się na drodze i kiedy będziesz mieć kolejną szansę, by wlać paliwo do baku.

Podsumowanie

  • Na rezerwie możesz przejechać 30-100 km – jadąc osobówką. Długość trasy, jaką możesz wtedy pokonać, zależy od pojemności baku, tempa spalania paliwa, a nawet od warunków pogodowych.
  • Aby przejechać jak najwięcej kilometrów na rezerwie, wyłącz klimatyzację w aucie, utrzymuj stałą prędkość jazdy, unikaj korków i prowadzenia samochodu na wysokich obrotach silnika.
  • Częste jeżdżenia na rezerwie paliwa jest groźne dla stanu technicznego auta. Zwiększa ryzyko uszkodzenia pompy (jej zatarcia), korozji baku oraz zatkania filtrów paliwowych i awarii wtryskiwaczy.
  • Aby przygotować się na brak paliwa w baku, woź ze sobą w bagażniku atestowany kanister z benzyną lub z olejem napędowym. Weź również pod uwagę wykupienie polisy assistance na taką okoliczność.

FAQ

Kiedy zapala się kontrolka rezerwy?
Moment, w którym włącza się kontrolka rezerwy paliwa, zależy od danego producenta oraz modelu samochodu. Zwykle zapala się ona wtedy, gdy benzyna lub olej napędowy wypełniają bak do 15% jego nominalnej objętości
Jak sprawdzić, ile paliwa zostało w baku?
Ilość paliwa w baku sprawdzisz na desce rozdzielczej. Znajduje się na niej wskaźnik, czyli skala ze wskazówką. Zwróć też uwagę na odczyty komputera pokładowego, z których dowiesz się, ile kilometrów możesz przejechać na paliwie znajdującym się w zbiorniku.
Ile paliwa powinno znajdować się w baku?
Bak powinien być zawsze zapełniony w przynajmniej ¼ jego objętości. Natomiast zimą warto, aby zawsze był wypełniony w minimum połowie. Mniejsza ilość oleju napędowego czy benzyny w baku zwiększa ryzyko awarii układu paliwowego.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny