Jazda na zderzaku jaki mandat? Przepisy 2024

Redakcja 2024-06-20
autostrady.com.pl » Blog » Jazda na zderzaku jaki mandat? Przepisy 2024

Jazda na zderzaku to jedno z najniebezpieczniejszych zachowań na drodze. Mimo że jest częstą przyczyną wypadków, kierowcy wciąż zapominają o zachowaniu minimalnej odległości między samochodami — dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Czym może skutkować takie zachowanie? Gdzie jest najbardziej niebezpieczne i jaka kara za nie grozi w 2024 roku?

Czym jest jazda na zderzaku?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie jest jazda na zderzaku. Tym pojęciem określa się takie zachowanie na drodze, w którym kierowca samochodu nie utrzymuje minimalnego odstępu między swoim pojazdem a tym, który znajduje się przed nim. Taka definicja wynika z przepisów Prawa o ruchu drogowym.

W praktyce jest to jazda ekstremalnie blisko auta, które znajduje się przed Tobą. Bardzo często stosuje się ją w dwóch celach: żeby zmusić kierowcę do przyspieszenia (gdy wydaje się, że spowalnia on innych uczestników ruchu, a tym samym wydłuża czas dotarcie do celu) lub zmusić inny pojazd do zjazdu na prawy pas.

Taka praktyka, choć w Polsce nadal bardzo powszechna, jest karana i niebezpieczna. Może powodować poważne konsekwencje dla kierowców samochodów, między którymi nie ma zachowanej bezpiecznej odległości i dla innych uczestników ruchu. Może doprowadzić nawet do karambolu, czyli do zderzenia co najmniej 5 samochodów.

Dlaczego jazda na zderzaku jest niebezpieczna?

Dlaczego powszechnie mówi się o tym, że jazda na zderzaku jest niebezpieczna? Wynika to przede wszystkim z tego, że bezpośrednio zwiększa ryzyko stłuczki. Niewielka odległość między pojazdami sprawia bowiem, że łatwiej się zagapić, coś przeoczyć i zderzyć z innym autem. Czas reakcji np. na to, że ten zahamuje, jest ograniczony przez to, że odległość jest minimalna.

W związku z tym przy jeździe na zderzaku bardzo często zdarzają się stłuczki, a na szybszych drogach bardzo niebezpieczne wypadki. W ich trakcie może dojść nie tylko do uszkodzenia samochodu, które jest kosztowne w naprawie i może skutkować podniesieniem składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jeśli to Ty będziesz sprawcą zdarzenia. Efektem tego może być również uszczerbek na zdrowiu, a nawet na życiu uczestników zdarzenia.

Co więcej, kierowca stosujący jazdę bez zachowania zasad bezpieczeństwa musi zdawać sobie też sprawę z tego, że przepisy nakładają na niego karę za takie zachowanie — jest to przede wszystkim mandat. Czyn może być jednak zakwalifikowany też jako przestępstwo. Wtedy konsekwencje są jeszcze dotkliwsze.

Wszystko to sprawia, że jazda na zderzaku na pewno się nie opłaca. Obniża komfort jazdy, poziom bezpieczeństwa na drodze, a przy tym wszystkim może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w różnych sferach życia: od finansowej, aż po kwestie dotyczące zdrowia i życia.

Jazda na zderzaku: przepisy

Jak ustawy odnoszą się do zjawiska, jakim jest jazda na zderzaku? Przepisy jednoznacznie określają, że niezachowanie minimalnej odległości od pojazdu, który znajduje się przed Tobą, wiąże się z poniesieniem konsekwencji.

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym kierowca jest zobowiązany:

 • poruszać się z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym uczestnikom ruchu;
 • hamować w sposób, który nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa czy utrudnień na drodze;
 • zachowywać odstęp, który jest wymagany do tego, aby uniknąć zderzenia z poprzedzającym go samochodem, kiedy ten zahamuje bądź się zatrzyma.

Co ważne, do zachowania odpowiedniej odległości jest się zobowiązanym na drogach różnego rodzaju. To oznacza, że praktyki nie trzeba przestrzegać tylko na autostradzie czy na drodze szybkiego ruchu, ale też na każdej innej. Jeżeli w terenie zabudowanym jedziesz zbyt blisko samochodu lub robisz to na zwykłej drodze w mieście, też musisz liczyć się z konsekwencjami za to zachowanie i to nie tylko wtedy, gdy doprowadzisz do wypadku.

Jazda na zderzaku — mandat, z którym musisz się liczyć

Jakie konsekwencje powoduje jazda na zderzaku? Mandat za to zachowanie w 2024 roku wynosi od 300 do 500 zł. To jednak nie wszystko. Kierowca otrzyma w tej sytuacji również punkty karne. Niezachowanie minimalnej odległości między własnym pojazdem a tym, który go poprzedza, może doprowadzić do tego, że zostanie nałożonych na Ciebie 6 punktów karnych. Wydaje się, że to niewiele?

Z obecnego taryfikatora wynika, że za przekroczenie prędkości można otrzymać nawet 15 punktów karnych. W praktyce oznacza to, że wystarczy popełnienie tych dwóch przestępstw, do tego drobne przewinienie i kierowca będzie się musiał liczyć z ryzykiem utraty prawa jazdy. Jego odzyskanie będzie kosztowne i czasochłonne.

Nie należy przy tym zapominać również o kwestii bezpieczeństwa. Mandat czy punkty karne to konsekwencje grożące za samo niezachowanie minimalnej odległości. Jeśli w wyniku tego działania doprowadzisz do wypadku, uszczerbku na zdrowiu czy nawet życiu, będziesz musiał liczyć się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Gdzie jazda na zderzaku jest szczególnie niebezpieczna i z czego to wynika?

Jazda na zderzaku zawsze jest praktyką niebezpieczną, której nie powinno się stosować. Są jednak miejsca, w których jest to szczególnie groźne. Należą do nich:

 • autostrady — wynika to przede wszystkim z tego, że auta poruszają się po nich z bardzo dużą prędkości;
 • drogi szybkiego ruchu — tutaj samochody również jeżdżą stosunkowo szybko;
 • tunele — wynika to z tego, że miejsce, w które kierowca może ewentualnie uciec przed stłuczką, jest ograniczone.

Regulacje dotyczące zachowania minimalnej odległości między samochodami na autostradach i drogach szybkiego ruchu potwierdzają, że tam jazda na zderzaku jest najbardziej niebezpieczna. Szczegółowe zapisy w tym zakresie wprowadzono 1 czerwca 2021 roku. Zgodnie z nimi: Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym).

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Prędkość pojazdu a minimalny odstęp od samochodu, który znajduje się przed Tobą — to musisz wiedzieć i zapamiętać

Jaka powinna być odległość między samochodami przy konkretnej prędkości? Poniżej podajemy przykłady, które warto zapamiętać i kierować się nimi podczas jazdy autostradami i drogami ekspresowymi.

 • Odległość 50 metrów przy prędkości 100 km/h.
 • Odległość 60 metrów przy prędkości 120 km/h.
 • Odległość 75 metrów przy prędkości 150 km/h.

W każdym wypadku odległość między samochodem przed Tobą a Twoim pojazdem powinna wynosić połowę Twojej prędkości (w km/h) wyrażoną w metrach. Jeżeli zapamiętasz tę zasadę, łatwiej będzie Ci jeździć nie tylko zgodnie z przepisami, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Jaka powinna być z kolei odległość między pojazdami w tunelu? Z przepisów wynika, że jeśli ma on długość ponad 500 metrów, to auta powinno dzielić 50 m (przy dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i w przypadku autobusów) lub 80 m (w przypadku zespołu pojazdów i pojazdów niewymienionych wcześniej).

W kontekście rozważnej jazdy warto też zapamiętać zasadę 3 sekund. Zgodnie z nią dla sprawdzenia bezpiecznej odległości między samochodami trzeba wybrać dany punkt (np. znak drogowy). Jeżeli minie się go 3 sekundy po tym, jak zrobi pojazd przed Tobą, to zachowuje się prawidłowy odstęp.

Podsumowanie

 • Jazda na zderzaku to poruszanie się po drodze bez zachowania minimalnej odległości między własnym pojazdem a tym, który go poprzedza.
 • Za stosowanie niebezpiecznej praktyki grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł i 6 punktów karnych.
 • Odległość między pojazdami na autostradzie i drodze szybkiego ruchu powinna wynosić połowę prędkości a jaką się poruszasz, ale w metrach — przykładowo przy 150 km/h odległość powinna wynosić 75 m.
 • W tunelu o długości ponad 500 m pojazdy powinno dzielić 50 lub 80 metrów w zależności od ich rodzaju.

FAQ

Jak często zdarzają się wypadki, w których jazda na zderzaku jest główną przyczyną zdarzenia?
Jazda na zderzaku jest drugą najczęstszą przyczyną wypadków na autostradach (wynika to ze statystyk policyjnych za 2023 rok).
Jak oszacować odległość między samochodami na autostradzie?
Możesz zastosować zasadę 3 sekund, sprawdzając np. słupki na poboczach.
Co zrobić, jeśli kierowca za moim samochodem jedzie zbyt blisko mnie?
Najlepiej zwolnić, by dać się wyprzedzić. Jeżeli kierowca stwarza niebezpieczeństwo, możesz też poinformować odpowiednie służby, które powinny zareagować natychmiast.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny