Pierwszy raz na autostradzie — poradnik początkującego kierowcy

Redakcja 2023-09-11
autostrady.com.pl » Blog » Pierwszy raz na autostradzie — poradnik początkującego kierowcy

Drogi szybkiego ruchu, takie jak autostrady, pozwalają sprawnie dostać się z punktu A do punktu B. Jazda po nich wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Pierwszy raz na autostradzie nie musi być stresujący i ryzykowny, jeśli się odpowiednio przygotujesz do trasy. O czym pamiętać w jej trakcie? Na jakie aspekty zwrócić uwagę jeszcze przed jazdą, a jakie będą ważne już na drodze?  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

O czym powinieneś pamiętać podczas pierwszej jazdy autostradą? 10 kluczowych aspektów

Większość kierowców w końcu staje przed wyzwaniem, jakim jest pierwsza samodzielna jazda po autostradzie. U wielu osób wzbudza to jednak strach i niepewność. Duża prędkość, brak możliwości zjazdu w dowolnym miejscu i oddalenie się od tego, co znane i bezpieczne w codziennych trasach — to aspekty, z którymi musisz się zmierzyć. Przygotuj się do pierwszej trasy, a będzie ona dla Ciebie mniej stresująca, bezpieczniejsza i sprawi, że najpewniej polubisz jazdę autostradą. 

1. Sprawdź stan techniczny pojazdu

Jeśli planujesz trasę, w której choćby część drogi przemierzysz autostradą, upewnij się, że Twoje auto jest w stanie technicznym, który umożliwia bezpieczną jazdę przy dużej prędkości. Droga szybkiego ruchu wymaga innych warunków niż te stosowane w terenie zabudowanym. Musi ona być płynna, stosunkowo szybka i pewna. Jedynie w pełni sprawne auto sprosta takim warunkom.  

Uzupełnij również m.in. następujące płyny eksploatacyjne w pojeździe:  

 • płyn chłodniczy;  
 • płyn do spryskiwaczy;  
 • olej silnikowy;  
 • płyn AdBlue.  

Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko tego, że w trakcie jazdy będziesz musiał się zatrzymać, aby uzupełnić płyny. Na autostradzie będzie się to wiązało z potencjalnym zagrożeniem dla ciągłości i bezpieczeństwa ruchu.  

Upewnij się również, że wystarczy Ci paliwa na całą zaplanowaną trasę. Odległości pomiędzy stacjami paliw mogą wynosić na autostradzie nawet kilkadziesiąt kilometrów. W niektórych przypadkach może to oznaczać konieczność wezwania pomocy drogowej, ponieważ nie będziesz w stanie dojechać samochodem do celu. 

2. Zaplanuj trasę i zapoznaj się z nią przed wyjazdem 

Przed wyjazdem zaplanuj trasę. Samo wpisanie adresu docelowego w nawigację i podążanie za jej głosem nie jest wystarczające. Sprawdź na mapie (pamiętaj, aby była aktualna), gdzie będą znajdowały się zjazdy, jakie okolice będziesz mijać czy w jakich miejscach będziesz mógł zrobić sobie przerwę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że w trakcie jazdy coś Cię zaskoczy.  

Planując odpoczynek, realnie oceń swoją kondycję. Pamiętaj, że jazda — zwłaszcza w nowym terenie i z dużą prędkością — to wymagające wyzwanie. Dostosuj swoje umiejętności fizyczne i kondycję psychiczną do całej trasy. Jeśli potrzebujesz częstych przerw, uwzględnij to w planie. Najważniejsze na drodze powinno być bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu.

3. Zorientuj się w kwestii ograniczeń prędkości 

Autostrada to droga szybkiego ruchu. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują na niej ograniczenia prędkości. W większości miejsc możesz poruszać się nawet z prędkością 140 km/h. Bądź jednak czujny, ponieważ mogą pojawić się ograniczenia. Jeśli się do nich nie zastosujesz, sprowadzisz na siebie i innych uczestników ruchu ryzyko kolizji. Będziesz musiał liczyć się również z konsekwencjami prawnymi.  

Warto przy tym pamiętać, że możliwość poruszania się z prędkością 140 km/h nie oznacza, że musisz jechać dokładnie tak szybko. Szacuje się, że optymalna prędkość na autostradzie to 90 km/h. Pamiętaj, że sposób jazdy powinien być dopasowany przede wszystkim do Twoich umiejętności, doświadczenia na drodze, ale także warunków atmosferycznych czy stanu pojazdu. Jeśli uważasz to za bezpieczne i stosowne, zwolnij.

4. Pamiętaj o jeździe prawidłowym pasem 

Autostrady w Polsce są w większości dwupasmowe. Należy w związku z tym zapamiętać, do czego służy każdy z nich. Prawy pas jest przeznaczony do jazdy, z kolei lewy do wyprzedzania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kierowcy zapominają o tych zasadach i powoli jadą lub bez pośpiechu  wyprzedzają auta, znajdując się na lewym pasie. 

Jak zachować się w takiej sytuacji? Jest to postępowanie nieeleganckie, jednak nie warto w związku z tym dawać się ponieść emocjom. Skup się na trasie, jedź pewnie i bezpieczne, z ustaloną prędkością i zignoruj zachowanie nieodpowiedzialnego kierowcy. 

5. Przeanalizuj, jak powinno wyglądać włączanie się do ruchu 

Włączanie się do ruchu na autostradzie powinno mieć płynny charakter, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować przed pierwszą jazdą. Procedura powinna składać się z następujących etapów:  

 • rozpędzenie samochodu na pasie do przyspieszania, aby dostosować swoją prędkość to tej na autostradzie;  
 • poinformowanie innych uczestników o włączaniu się do ruchu — przy użyciu kierunkowskazu;  
 • spojrzenie w lusterka, wykluczenie martwych punktów, poczekanie na lukę między pojazdami i włączenie się do ruchu;  
 • dostosowanie prędkości pojazdu do prędkości innych aut na autostradzie — z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i swoich umiejętności.  

Pamiętaj, że jeśli chcesz wyprzedzać, to możesz to robić dopiero wtedy, gdy wyrównasz prędkość z innymi autami znajdującymi się na Twoim pasie. Wyprzedzanie i zmiana pasa to osobne manewry, w których trakcie również należy pamiętać o sygnalizowaniu swoich ruchów, patrzeniu w lusterka i zachowaniu zasad dotyczących bezpieczeństwa. 

6. Z odpowiednim wyprzedzeniem przygotuj się do zjazdu z autostrady 

Zjazd z autostrady, podobnie jak wjazd, wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, aby z wyprzedzeniem zaplanować, w którym miejscu będziesz zjeżdżał. To pozwoli Ci zająć odpowiedni pas, w stosownej chwili. Unikniesz później stresu związanego z tym, czy zdążysz dostać się w dane miejsce na czas.  

Podczas zjazdu pamiętaj, aby zwolnić i zasygnalizować swój manewr innym uczestnikom ruchu — przy użyciu kierunkowskazów. W lusterkach analizuj cały czas czy możesz wykonać konkretny manewr w bezpieczny sposób. 

7. Dowiedz się, jak należy zachować się w razie awarii pojazdu na trasie

Awarie samochodu zdarzają się często w najmniej spodziewanych momentach, dlatego może do nich dojść również podczas pierwszej jazdy autostradą. Z pewnością spowoduje to sporo stresu. Jak go ograniczyć? Dowiedz się, jak zachować się w takiej sytuacji.  

Zjedź na pas awaryjny, włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od unieruchomionego auta. Następnie wezwij pomoc drogową i czekaj na jej przyjazd za barierką autostradową.  

 8. Zachowaj optymalną odległość od samochodu przed Tobą w trakcie jazdy

Jazda na autostradzie jest dynamiczna, dlatego warto zachować bezpieczną odległość od auta przed Tobą. To zmniejszy ryzyko ewentualnej stłuczki. Jaka odległość będzie optymalna? Najbezpieczniejszy (i najłatwiejszy do zapamiętania) wybór to odległość równa połowie prędkości na Twoim liczniku. Jedziesz 100 km/h? Zachowaj odległość około 50 metrów od poprzedzającego Cię auta.

9. Jedź pewnie i w pełnym skupieniu 

Duża prędkość wymaga opanowania oraz skupienia. Wówczas ryzyko nieplanowanych zdarzeń spada. Pamiętaj, by na trasie skupiać się na tym, co dzieje się na drodze i być pewnym każdego ruchu.  

10. Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze 

Na autostradzie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wsiadaj za kierownicę wypoczęty, skupiony i odpowiednio przygotowany. Dopasuj tryb jazdy do swoich umiejętności, stanu technicznego pojazdu, a także warunków atmosferycznych.  

Podsumowanie

 • Pierwszy raz na autostradzie to poważne wyzwanie dla każdego kierowcy, które wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu i kierującego.  
 • Aby pierwsza jazda na autostradzie była bezpieczna, nastaw się pozytywnie, zadbaj o aspekty związane z bezpieczeństwem i jedź w pełnym skupieniu.  
 • Odpowiednie przygotowanie do pierwszej jazdy autostradą przełoży się na zmniejszenie ryzyka niepowodzeń związanych z podróżą, a także ograniczy stres wynikający z całego przedsięwzięcia.  
 

FAQ

Dlaczego warto podczas jazdy autostradą stosować zasadę ograniczonego zaufania? 
Nawet jeśli jedziesz ostrożnie i stosujesz się do ograniczeń, inny kierowca może popełnić błąd. Bądź czujny i przygotowany na konieczność szybkiego reagowania na to, co się dzieje. 
Jak wybrać pomoc drogową, jeśli będziesz potrzebował wsparcia na autostradzie?
Najlepiej znaleźć okoliczną firmę, która jak najszybciej zareaguje. Możesz też zadzwonić na numer alarmowy Centrum Zarządzania Autostradą lub skorzystać z tzw. kolumny SOS. 
Jak przygotować się do opłat na autostradzie? 
Sprawdź w sieci informacje na temat opłat oraz przepisów drogowych na autostradzie, którą będziesz się poruszać.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny