Skrzyżowanie równorzędne — zasady, przepisy, pierwszeństwo przejazdu

Redakcja 2024-01-30
autostrady.com.pl » Blog » Skrzyżowanie równorzędne — zasady, przepisy, pierwszeństwo przejazdu

Znajomość zasad ruchu drogowego jest obowiązkiem każdego uczestnika ruchu. Kandydaci przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy muszą wiedzieć, jak zachować się na drogach. Ma to kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Jakie zasady pierwszeństwa obowiązują na skrzyżowaniach równorzędnych? Zapoznaj się z najważniejszymi przepisami, których trzeba na nich przestrzegać.

Najpopularniejsze rodzaje skrzyżowań ze względu na pierwszeństwo przejazdu

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest skrzyżowanie. Zgodnie z ustawą Prawo u Ruchu Drogowym jest to przecięcie się w jednym poziomie dróg, które mają jezdnię. Za skrzyżowanie uznaje się także ich połączenie oraz rozwidlenie.

Pamiętaj! Za skrzyżowanie nie można uznać połączenia i rozwidlenia drogi twardej z gruntową, wewnętrzną oraz stanowiącą dojazd do obiektu zlokalizowanego przy drodze.

Każdy kierowca musi wiedzieć, jakie rodzaje skrzyżowań może spotkać, podróżując po drogach. Wyróżnia się następujące przecięcia tras:

 • skrzyżowanie w kształcie litery „T”,
 • skrzyżowanie w kształcie litery „Y”,
 • skrzyżowanie w kształcie litery „X”,
 • skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Dzieli się je także pod względem pierwszeństwa przejazdu. Biorąc pod uwagę ten właśnie parametr, dzieli się je na:

 • równorzędne,
 • nierównorzędne ze znakami,
 • o ruchu kierowanym.

Poniższy artykuł skupia się na pierwszym rodzaju skrzyżowania, czyli równorzędnym. Dowiedz się nieco więcej na jego temat.

Czym jest skrzyżowanie równorzędne?

Zastanawiasz się, jak wygląda skrzyżowanie równorzędne? Jest to połączenie dróg, na którym nie określono, który kierujący pojazdem ma pierwszeństwo. Oznacza to, że nie ma na nim świateł ani znaków. Na takim skrzyżowaniu obowiązuje zasada prawej ręki. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do takiego połączenia dróg, gdyż nietrudno na nim o kolizję.

Na czym polega zasada prawej ręki?

Jest to zasada, która pozwala określić, który pojazd ma pierwszeństwo przejazdu. Określa, że kierowca musi zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do skrzyżowania i ma obowiązek przepuścić wszystkie pojazdy, które znajdują się po jego prawej stronie.

Skrzyżowanie równorzędne – zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać

Jeśli już wiesz, jak wygląda skrzyżowanie równorzędne, to musisz także poznać zasady, które na nim panują. Przede wszystkim należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym, które się do niego zbliżają. Kolejną grupą, która może przejechać przez takie skrzyżowanie, są pojazdy szynowe. Dopiero, gdy je opuszczą, na ten rodzaj przecięcia dróg mogą wjechać kolejni uczestnicy ruchu.

Mimo że w teorii zasady panujące na takim skrzyżowaniu są jasne i przejrzyste, to w praktyce bardzo często sprawiają wiele problemów. Jednym z największych wyzwań dla kierowców, nie tylko tych początkujących, ale i doświadczonych, jest sytuacja, gdy na skrzyżowaniu pojawią się pojazdy na każdej z dróg, które je tworzą. Co zrobić w takiej sytuacji?

W teorii żaden uczestnik ruchu nie ma pierwszeństwa przed innymi. Jeden z nich musi więc przepuścić innego kierującego, aby wszyscy mogli pokonać skrzyżowanie. Najczęściej odbywa się to poprzez gest ręki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przepisy prawa w żaden sposób nie regulują zasad przepuszczania samochodów w takim przypadku. W praktyce jednak brak reakcji kierowców spowoduje zatamowanie ruchu na całym skrzyżowaniu.

Co to jest skrzyżowanie równorzędne o ruchu okrężnym?

Jest to nic innego, jak rondo oznakowane znakiem C-12. Oznacza to, że obowiązują na nim takie same zasady, jak w przypadku klasycznego skrzyżowania. Kierowcy muszą więc ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, a następnie szynowym. Na samym końcu sami mogą bezpiecznie pokonać skrzyżowanie.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak bezpiecznie poruszać się po rondzie?

Wyróżnia się następujące rodzaje rond:

 • jednopasmowe,
 • dwupasmowe (wielopasmowe),
 • turbinowe.

Pierwsze z nich jest dość proste, ale może być wyzwaniem dla początkujących kierowców, którzy dopiero zdobywają doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Jeśli znajduje się na nim tylko znak C-12, to masz prawo na nie wjechać, nawet jeśli po pasach poruszają się inne pojazdy. Twój samochód ma pierwszeństwo, gdyż zgodnie z zasadą prawej ręki nie masz z tej strony uczestnika ruchu. Inni kierujący muszą więc dostosować swoją prędkość w tak sposób, abyś mógł bezpiecznie wjechać na rondo. Ruch na takim skrzyżowaniu odbywa się dookoła centralnej wyspy w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. W momencie dojazdu do odpowiedniego wylotu należy opuścić rondo, sygnalizując ten zamiar za pomocą kierunkowskazu. Jeśli poruszasz się po rondzie, a po Twojej prawej stronie zauważysz pojazd, który chce na nie wjechać, masz obowiązek go przepuścić.

Pamiętaj! Musisz uważać nie tylko na inne pojazdy, ale również na pieszych. Bardzo często przy zjazdach znajdują się przejścia.

W przypadku ronda wielopasmowego oznakowanego znakiem C-12 obowiązują takie same zasady, jak na tym z jednym pasem ruchu. Pierwszeństwo mają pojazdy, które po prawej stronie nie mają innych uczestników ruchu. Jednak poruszanie się po takim rondzie jest bardziej skomplikowane ze względu na obecność więcej niż jednego pasa.

Po wjechaniu na takie skrzyżowanie o ruchu okrężnym należy zająć odpowiedni tor jazdy. Jeśli nie ma pionowych oznaczeń, to przyjmuje się, że prawy pas jest przeznaczony dla pojazdów, które chcą skorzystać z wylotu znajdującego się od razu na prawo. Lewy jest zarezerwowany dla wylotów zlokalizowanych na wprost oraz na lewo. Można na nim także zawracać. Zmiana pasa ruchu musi być odpowiednio wcześniej zasygnalizowana za pomocą kierunkowskazu. Pierwszeństwo ma zawsze pojazd, który już znajduje się na torze jazdy, który chce się zająć.

Dla kierowców najwygodniejsza jest jazda po rondzie turbinowym. Nie daje ono bowiem możliwości zmiana pasy ruchu podczas jego pokonywania. Mimo tego wszyscy kierujący muszą zachować ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Podsumowanie

Wyróżnia się skrzyżowania w kształcie liter: T, Y oraz X. Biorąc pod uwagę zasadę pierwszeństwa przejazdu, można je podzielić na: równorzędne, nierównorzędne ze znakami, o ruchu kierowanym.
 • Na skrzyżowaniu równorzędnym nie ma określonego pierwszeństwa. Nie stosuje się na nim znaków oraz sygnalizacji świetlnej. Obie drogi łączące się ze sobą są tak samo ważne, a kierowcy muszą stosować zasadę prawej ręki.
 • Zasada ta jasno określa, że kierujący zbliżający się do skrzyżowania równorzędnego ma obowiązek przepuścić wszystkie pojazdy, które znajdują się po jego prawej stronie.
 • Na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo mają pojazdy uprzywilejowane, szynowe, a następnie pozostali uczestnicy ruchu.
 • Skrzyżowanie równorzędne o ruchu okrężnym to rondo. Panują na nim takie same zasady, jak w przypadku klasycznego przecięcia dróg.
 • Jeśli na skrzyżowaniu równorzędnym na każdej z dróg znajdują się pojazdy, to jeden z kierujących musi przepuścić innego uczestnika ruchu, aby nie blokować przejazdu.

FAQ

Jaki znak informuje o zbliżaniu się do skrzyżowania równorzędnego?
Mimo że na takich skrzyżowaniach nie stosuje się oznaczeń, to niekiedy o zbliżaniu się do nich informuje znak A-5. Najczęściej umieszcza się go na obszarze zabudowanym, gdy jest ono słabo widoczne. Można go także niekiedy nawierzchnia umożliwia poruszanie się z prędkością 30-40 km/h. Kierowcy widzący znak A-5 muszą zachować szczególną ostrożność.
Które przepisy prawa określają zasady poruszania się po skrzyżowaniu równorzędnym?
Przepisy dotyczące zasad poruszania się na skrzyżowaniach równorzędnych są zawarte w art. 25, ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym.
W jakim przypadku rondo nie jest skrzyżowaniem równorzędnym?
Jeśli przed wjazdem na rondo znajduje się znak C-12 wraz z oznaczeniem A-7, który sygnalizuje konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, to nie jest to skrzyżowanie równorzędne. W takim przypadku należy stosować się do znaków drogowych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny