Włączanie się do ruchu — najważniejsze zasady i przepisy

Redakcja 2023-09-11
autostrady.com.pl » Blog » Włączanie się do ruchu — najważniejsze zasady i przepisy

Włączanie się do ruchu to jeden z podstawowych manewrów, który codziennie wykonuje każdy kierowca. Aby prawidłowo go przeprowadzić, trzeba znać zasady, a także wyjątki od obowiązujących reguł. Jest to gwarancja bezpiecznej jazdy na drodze w każdych okolicznościach. Jak powinno przebiegać włączanie się do ruchu drogowego? Czy wszystkie pojazdy obowiązują te same przepisy?  

Na czym polega włączanie się do ruchu?

Informacje na temat tego, czym jest włączanie się do ruchu, znajdują się w art. 17 Kodeksu Drogowego. Zgodnie z nim manewr ten ma miejsce, gdy dochodzi do rozpoczęcia jazdy po postoju lub zatrzymaniu się, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Oznacza to, że włączaniem się do ruchu drogowego nie jest np. ruszaniem po staniu na światłach czy w korku.  

Manewr ten ma natomiast miejsce w jasno określonych w przepisach sytuacjach, czyli gdy następuje wjazd: 

 • na drogę z nieruchomości, obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu,  
 • na drogę z jezdni niebędącej drogą publiczną, tj. np. ze stacji benzynowej, parkingu, obiektu gastronomicznego, prywatnej posiadłości czy drogi wewnętrznej, 
 • na drogę ze strefy zamieszkania, 
 • na drogę z pola lub na drogę twardą z jezdni o nawierzchni gruntowej, 
 • na jezdnię z pobocza, z drogi dla pieszych lub z pasa dla pojazdów powolnych, 
 • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, 
 • na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli (pojazdem szynowym). 

Co istotne, włączaniem się do ruchu nie jest zmiana pasa (z wyjątkiem pasa powolnego ruchu) i wjazd z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem. 

Jakie są podstawowe zasady włączania się do ruchu?

Włączanie się do ruchu drogowego należy przeprowadzić zgodnie z dwoma podstawowymi zasadami: 

 1. zachowaniem szczególnej ostrożności; 
 2. ustąpieniem pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu. 

Termin „szczególna ostrożność” został wyjaśniony w art. 2 ust. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym aktem prawnym jest to ostrożność, która polega na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w takim stopniu, aby możliwe było jego odpowiednio szybkie reagowanie.  

Jest to zatem sytuacja, w której kierowca powinien być mocno skoncentrowany na swoich manewrach oraz czujnie obserwować to, co dzieje się wokół niego na drodze. Jeśli czeka go włączanie się do ruchu, powinien on ocenić odległość innych pojazdów i uczestników ruchu od siebie oraz możliwość wykonania manewru.  

Włączanie się do ruchu, a jego uczestnicy

Przeprowadzając włączanie się do ruchu, należy pamiętać, że ważna jest obserwacja nie tylko innych pojazdów, ale także uczestników ruchu. Prawo o ruchu drogowym jasno określa, że uczestnikami ruchu drogowego są nie tylko kierujący, ale także piesi oraz inne osoby znajdujące się na drodze. Dlatego też, włączając się do ruchu, należy ocenić jakiemu pojazdowi, motocykliście, rowerzyście czy pieszemu, należy ustąpić pierwszeństwa.  

Czasami kierowcy mają mylne przeświadczenie, iż nie muszą ustępować pierwszeństwa pieszym poruszającym się po chodniku. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego jest jednak zupełnie na odwrót. W momencie wyjeżdżania z posesji należy przepuścić wszystkich uczestników ruchu, a więc także pieszych na chodniku czy rowerzystów na drodze rowerowej. Za niezastosowanie się do takiego nakazu można otrzymać mandat w wysokości od 1500 zł do 3000 zł oraz 5 punktów karnych. 

Włączanie się do ruchu drogowego, a pas powolnego ruchu

Włączanie się do ruchu drogowego nie jest zmianą pasa z jednym, małym wyjątkiem — pasem powolnego ruchu. Jest on oznaczony znakiem D-13, który umieszczany jest przed wzniesieniami dla pojazdów, które nie mogą szybko osiągnąć zakładanej prędkości. Dzięki temu mogą one wyjechać pod górę wolniej, nie blokując przy tym ruchu. Kierowca zjeżdżający z pasa dla pojazdów powolnych musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym lewym pasem, co wynika z zasad włączania się do ruchu.  

Kierując pojazdem na drodze, warto zwrócić uwagę nie tylko na znak D-13, ale również tabliczkę T-1a, która informuje o odległości kierującego od początku lub końca pasa powolnego ruchu. Ważny jest także znak D-14, który wskazuje na koniec tego pasa. 

Włączanie się do ruchu, a autobusy i trolejbusy

Włączanie się do ruchu obowiązuje kierowców pojazdów osobowych, a także autobusów i trolejbusów. Na tym tle pojawiają się jednak konflikty, wynikające z częściowo uprzywilejowanej pozycji kierowców transportu zbiorowego. Mianowicie, kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym, ma obowiązek zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się. Wszystko po to, aby kierowca autobusu, który zatrzymał się na przystanku, mógł przeprowadzić manewr włączania się do ruchu drogowego.  

Przepisy prawa jasno określają jednak kluczowy warunek, który musi wystąpić, aby wymusić zatrzymanie się kierowcy pojazdu. Kierujący autobusem lub trolejbusem musi zasygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu bądź wjechania z zatoki na jezdnię. Jeśli kierowca pojazdu nie zatrzyma się i nie ustąpi tym samym pierwszeństwa, może otrzymać grzywnę o wysokości do 3 000 zł.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Włączanie się do ruchu drogowego, a autobusy szkolne

Przepisy prawa określają specjalne zasady poruszania się po drodze również w odniesieniu do autobusów szkolnych. Zgodnie z art. 2 pkt 41a Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca pojazdu powinien:  

 • zatrzymać się, jeśli jadący przed nim autobus szkolny włączył sygnał zatrzymania; 
 • zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się, jeśli autobus szkolny sygnalizuje manewr zmiany pasa/włączenia się do ruchu. 

Są to bardzo ważne przepisy, jeśli chodzi o włączanie się do ruchu drogowego autobusu szkolnego. Częściowo uprzywilejowują te pojazdy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych w nich dzieci.  

Włączanie się do ruchu na drodze dwupasmowej i autostradzie

Włączanie się do ruchu drogowego to kluczowy manewr, który musi opanować każda osoba, która ubiega się o otrzymanie prawo jazdy. Zasady włączania są proste, jednak przy wysokiej prędkości oraz dużej liczbie samochodów wokół mogą wywołać panikę lub pustkę w głowie. Dlatego warto dodać małe wskazówki, jak wykonać ten manewr na drodze dwupasmowej oraz autostradzie.  

Jeśli chodzi o drogę dwupasmową, najpierw musisz podjechać do miejsca, w którym rozpoczyna się droga, oraz włączyć kierunkowskaz. Następnie rozejrzyj się, aby mieć pewność, że na skrajnym pasie (na który zaraz wjedziesz) nie ma żadnego samochodu. Jeśli pas jest wolny, możesz bezpiecznie wykonać włączanie się do ruchu. Manewr ten na autostradzie wykonasz, poruszając się najpierw po specjalnym pasie włączania, który nazywany jest rozbiegowym. Celem takiej jazdy jest nabranie odpowiedniej prędkości, która umożliwi bezpieczne wyrównanie prędkości. 

 

Podsumowanie

 • Włączanie się do ruchu drogowego to jeden z podstawowych manewrów wykonywanych na drodze, dlatego należy mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat jego wykonywania.  
 • Aby prawidłowo włączać się do ruchu należy pamiętać o tym, aby ustąpić pierwszeństwo innym pojazdom i uczestnikom ruchu, w tym także pieszym oraz rowerzystom; zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na znaki informujące o początku/końcu pasa powolnego ruchu oraz przestrzeganie zasad włączania się do ruchu podczas jazdy po nim. 
 • W trakcie włączania się do ruchu powinieneś zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się, jeśli kierowca autobusu na terenie zabudowanym zasygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię 
 • Pamiętaj, aby zatrzymać się, jeśli autobus szkolny włączy sygnał zatrzymania lub zasygnalizuje manewr zmiany pasa/włączenia się do ruchu. 

FAQ

Czy włączanie się do ruchu wymaga ustąpienia pierwszeństwa pieszym na chodniku?
Zgodnie z Kodeksem Drogowym włączanie się do ruchu drogowego wymaga ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu, którymi są także piesi. Dlatego też podczas wykonywania tego manewru należy przepuścić wszystkie osoby, które poruszają się po chodniku.
Czy włączanie się do ruchu, a zmiana pasa ruchu to to samo?
 Włączanie się do ruchu nie jest zmianą pasa ruchu (poza wyjątkiem jazdy po pasie powolnego ruchu). 
Jakie są dwie najważniejsze zasady włączania się do ruchu?
Włączając się do ruchu, należy zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu. Kluczowe jest także przepuszczenie autobusów, trolejbusów oraz autobusów szkolnych, które włączają się do ruchu, sygnalizując to kierunkowskazem. 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 3.3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny