Lecisz na wakacje do innego kraju samolotem, ale na miejscu chcesz poruszać się autem? Zastanawiasz się, jak wypożyczyć samochód za granicą na czas swojej delegacji służbowej? Uspokajamy – to nic trudnego, ale musisz zwrócić uwagę na kilka detali podczas podpisywania umowy z wypożyczalnią. Dowiedz się, jak wygląda wynajem samochodu za granicą i jak uniknąć związanych z nim wpadek.
- Wypożyczenie samochodu za granicą – kiedy ma to sens?
- Jak wypożyczyć samochód za granicą? To nic trudnego!
- Wypożyczenie samochodu za granicą – masz dwie możliwości
- Wynajem auta za granicą – kwestie formalne
- Wypożyczenie samochodu za granicą – na to uważaj, podpisując umowę
- Wynajem samochodu za granicą – cena
- Podsumowanie
Wypożyczenie samochodu za granicą – kiedy ma to sens?
Jeżeli przygotowujesz się do wyjazdu do innego kraju, prawdopodobnie rozważasz, czy udać się tam samochodem, czy samolotem. W tym pierwszym przypadku czeka cię wielogodzinna podróż i dużo czasu spędzonego za kółkiem. Natomiast w tym drugim możesz spodziewać się o wiele krótszego lotu, który nie zmęczy cię tak, jak prowadzenie pojazdu. Jednak na miejscu możesz odczuwać brak auta, które przydałoby ci się do poruszania po zagranicznym mieście.
W takiej sytuacji nieoceniona okazuje się możliwość wynajmu samochodu za granicą. To opcja dla ciebie, jeżeli nie chcesz tracić czasu na wielogodzinną podróż do odległego kraju, a jednocześnie wiesz, że na miejscu będziesz potrzebować pojazdu do przemieszczania się np. po mieście.
Wynajęty samochód oznacza niezależność, której nie daje komunikacja miejska. Niezależnie od tego, czy w danym mieście funkcjonują jedynie linie autobusowe, czy też tramwaj i metro, „własne” auto jest zwykle wygodniejszym środkiem transportu.
Jak wypożyczyć samochód za granicą? To nic trudnego!
Wypożyczenie samochodu za granicą to łatwa i szybka procedura. Zanim wynajmiesz auto, sprawdź dokładnie ofertę lokalnych wypożyczalni. Przyjrzyj się nie tylko proponowanych przez nie cenom, ale też kwestii ubezpieczenia czy możliwości wcześniejszej rezerwacji samochodu.
Wypożyczenie samochodu za granicą – masz dwie możliwości
Jeżeli planujesz podróż za granicę i wiesz, że na miejscu będziesz potrzebować auta, możesz:
- • wcześniej zarezerwować je za pomocą strony internetowej wypożyczalni. Za usługę możesz zapłacić jeszcze przed wylotem z Polski lub na miejscu. W tej sytuacji sprawdź, czy punkt odbioru auta na pewno ci odpowiada – czy np. znajduje się blisko twojego hotelu lub lotniska;
- wynająć samochód już po dotarciu do celu podróży. Wypożyczalnie pojazdów często znajdują się tuż przy lotniskach, co ułatwia cudzoziemcom szybkie wynajęcie auta.
Wynajem auta za granicą – kwestie formalne
Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód za granicą, to jeszcze przed wyjazdem do innego kraju, dowiedz się, jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne. Różne państwa mają własne przepisy co do dokumentacji niezbędnej do wynajęcia auta i tego, jakie warunki musisz spełniać jako kierowca.
By wypożyczyć samochód np. w Niemczech, Czechach, we Francji i we Włoszech, musisz mieć przy sobie jedynie polskie prawo jazdy oraz ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Takie same zasady będą obowiązywać w odległym USA czy w Argentynie. Miej jednak na uwadze, że regulamin niektórych wypożyczalni przewiduje wynajem aut wyłącznie osobom mającym prawo jazdy od np. roku albo 2 lub 3 lat.
Są kraje, w których nie możesz prowadzić samochodu, jeżeli nie masz ukończonych 21 lat. Należy do nich m.in. Jamajka i Maroko. Tym samym w tych krajach również nie wypożyczysz auta przed 21. urodzinami. Natomiast jeżeli wybierasz się do Tajlandii i zamierzasz prowadzić tam wypożyczony pojazd, przed wyjazdem z Polski wyrób międzynarodowe prawo jazdy.
Żeby wynająć auto za granicą, w zdecydowanej większości przypadków będzie ci potrzebna karta kredytowa lub debetowa. Musi być ona akceptowalna w kraju, w którym wypożyczasz samochód. Niektóre zagraniczne wypożyczalnie akceptują również karty prepaidowe, wirtualne i multiwalutowe. Zdarza się, że można wynająć pojazd, płacąc gotówką. Dotyczy to jednak przeważnie małych, lokalnych wypożyczalni.
Pamiętaj! Karta płatnicza jest potrzebna nie tylko do zapłacenia za najem samochodu. Daje ona możliwość zablokowania na koncie wynajmującego kaucji za pojazd – zwracanej po oddaniu auta.
Wypożyczenie samochodu za granicą – na to uważaj, podpisując umowę
Zanim zdecydujesz się na konkretną wypożyczalnię, koniecznie przyjrzyj się proponowanym przez nią warunkom dotyczącym:
- ubezpieczenia – wynajmując auto za granicą, pamiętaj, że także podczas wakacji i wyjazdu służbowego może przytrafić ci się wypadek na drodze. Jeżeli wypożyczysz samochód bez ubezpieczenia, może okazać się, że za jego ewentualną naprawę zapłacisz z własnej kieszeni. Dlatego nie ryzykuj. Zawsze wypożyczając auto, decyduj się na opcję z jego ubezpieczeniem – mimo że zapłacisz wtedy więcej;
- miejsca zwrócenia pojazdu – są wypożyczalnie, które oferują wynajem samochodu „w jedną stronę”. Oznacza to, że możesz odebrać wypożyczone auto w jednym miejscu, a zwrócić je w innym – nawet na drugim końcu kontynentu. Przemyśl wybór takiej opcji, jeżeli planujesz samochodową trasę wakacyjnej podróży prowadzącą przez kilka krajów, ale ostatecznie chcesz wrócić do Polski samolotem;
- możliwego czasu trwania wynajmu – jeżeli planujesz krótką wakacyjną wycieczkę za granicą, sprawdź, czy w danej wypożyczalni można wynająć auto tylko na jeden dzień. Natomiast jeżeli w związku z delegacją służbową będziesz potrzebować samochodu na kilka tygodni, poszukaj dobrej oferty długoterminowego wynajmu pojazdu.
Uwaga! Zawsze przed podpisaniem umowy w wypożyczalni dokładnie sprawdź warunki wynajmu auta. Jeżeli są one dla ciebie niejasne, poproś obsługę, aby wytłumaczyła ci niezrozumiałe kwestie. W przeciwnym razie możesz nieświadomie złamać zasady podpisanej umowy.
Wynajem samochodu za granicą – cena
To, ile zapłacisz za wypożyczenie auta za granicą, zależy od kilku czynników. Na cenę usługi wpływają:
- klasa auta – wynajem nowszego samochodu, auta luksusowego czy terenowego kosztuje więcej niż wypożyczenie pojazdu średniej klasy (np. małej, miejskiej osobówki);
- czas trwania wynajmu – jeżeli wypożyczasz samochód na dłużej, zapłacisz więcej. Może się jednak okazać, że w takim przypadku za jeden dzień korzystania z samochodu zapłacisz mniej, niż wynajmując go na dzień lub dwa;
- miejsce, w którym wypożyczasz pojazd – koszt wynajmu auta w dużym mieście, w wysoko rozwiniętym państwie czy w kurorcie turystycznym jest zwykle wyższy niż w przypadku wypożyczenia pojazdu w mniejszej miejscowości i uboższym kraju;
- dodatkowe opłaty – np. obowiązkowe ubezpieczenie wymagane przez wypożyczalnię.
Pamiętaj! Aby zacząć poruszać się wynajętym samochodem za granicą, warto sprawdzić, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w danym kraju. Dopiero gdy je poznasz i podpiszesz umowę z wypożyczalnią, możesz śmiało ruszać w drogę.
Podsumowanie
- Wynajem samochodu za granicą to rozwiązanie zarówno dla osób wyjeżdżających na wakacje, jak i podróżujących służbowo.
- Samochód za granicą można wynająć na miejscu lub zarezerwować go w Polsce i odebrać w punkcie odbioru.
- Do wypożyczenia samochodu są potrzebne konkretne dokumenty. W zależności od kraju może to być polskie lub międzynarodowe prawo jazdy oraz ważny dokument tożsamości.
- Chcąc wynająć samochód za granicą, w większości przypadków trzeba dysponować kartą kredytową, debetową lub prepaid.