Zmiana pasa ruchu — kto ma pierwszeństwo? Przepisy

Redakcja 2023-10-09
autostrady.com.pl » Blog » Zmiana pasa ruchu — kto ma pierwszeństwo? Przepisy

Zmiana pasa ruchu to teoretycznie prosty manewr, który często prowadzi jednak do kolizji oraz konfliktów na drodze. W związku z tym warto szczegółowo zapoznać się z regulacjami prawnymi w tym aspekcie. Kto ma pierwszeństwo? Co grozi za nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu? Jak unikać niebezpiecznych sytuacji podczas wykonywania manewru?  

Pierwszeństwo przy zmianie pasa — regulacje prawne

Regulacje na temat pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu znajdują się w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który kierowca zamierza wjechać. 

Co to oznacza? Pierwszeństwo przy zmianie pasa ma kierowca, który już się na nim znajduje. Nie ma znaczenia to, którym pasem już się poruszasz i na który pas chcesz zjechać. Jeśli to Ty wykonujesz manewr, to również Ty ustępujesz pierwszeństwa.  

Zmiana pasa ruchu — kto ma pierwszeństwo przy jednoczesnej zmianie pasa przez kilka pojazdów?

Na drodze często zdarzają się sytuacje, w których dwa pojazdy chcą jednocześnie dokonać zmiany pasa ruchu. W takiej sytuacji sprawa nieco się komplikuje i, choć regulacje są jednoznaczne, to mogą być źródłem konfliktów pomiędzy kierowcami.  

Jeśli poruszasz się drogą wielopasmową i kierowca przed Tobą również zmienia pas (np. w związku z wyprzedzaniem pojazdu, który porusza się przed nim), pierwszeństwo ma pojazd, który jako pierwszy zasygnalizuje chęć zmiany pasa.  

Teoretycznie zasada jest więc prosta, jednak wymaga po prostu uczciwości ze strony każdego z kierujących. Pamiętaj, że czasem uczestnicy ruchu na pierwszym miejscu stawiają własny komfort i jak najszybsze dotarcie do celu, a nie bezpieczeństwo. W związku z tym, nawet jeśli to Ty masz pierwszeństwo, upewnij się, że wykonanie manewru jest możliwe i bezpieczne w konkretnej sytuacji.  

Kto ma pierwszeństwo do zmiany pasa w przypadku drogi trzypasmowej? 

Zmiana pasa ruchu często następuje również na drogach trzypasmowych. Kto ma pierwszeństwo, jeśli pojazdy kierują się drogą trzypasmową i kierowca znajdujący się na prawym pasie oraz kierowca jadący lewym pasem chcą jednocześnie zająć pas środkowy? Wówczas należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który znajduje się na prawym pasie.  

Zmiana pasa a wymuszenie pierwszeństwa — jakie konsekwencją Ci grożą?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, czym w rzeczywistości jest wymuszenie pierwszeństwa. Jest to sytuacja, w której kierowca zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa ignoruje swój obowiązek i, wbrew przepisom ruchu drogowego oraz zasadom kultury jazdy, wykonuje manewr jako pierwszy. Z Raportu Policji Statystyki wypadków w 2022 roku wynika, że wymuszenie pierwszeństwa było najczęstszą przyczyną wypadków (w przypadku 23,4% zdarzeń).   

Konsekwencje zmiany pasa ruchu a niebezpieczeństwo na drodze  

Jakie są konsekwencje, jeśli zmiana pasa będzie wiązała się z wymuszeniem pierwszeństwa? Przede wszystkim pamiętaj, że takie zachowanie na drodze jest niebezpieczne. Może doprowadzić do kolizji, a w skrajnych przypadkach, na drogach szybkiego ruchu, nawet do karambolu (wypadku drogowego, w którym bierze udział co najmniej kilka pojazdów najeżdżających na siebie). 

Konsekwencje prawne wynikające z wykroczenia przy zmianie pasa ruchu  

Wymuszenie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu jest wykroczeniem, dlatego powoduje również następujące konsekwencje prawne:  

 • za samo wymuszenie pierwszeństwa kierowca otrzyma 2500 zł mandatu i 5 punktów karnych;  
 • za wymuszenie pierwszeństwa, które doprowadzi do kolizji, kierowca otrzymuje  2500 zł mandatu i 5 punktów karnych, a  także dodatkowo (za spowodowanie samej kolizji) mandat w wysokości 1500 zł i 6 punktów karnych;  
 • jeśli policja stwierdzi, że kierowca w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego i spowodował zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu.  

Konsekwencje wymuszenia pierwszeństwa są znaczące. Powodują utrudnienie w ruchu drogowym i wiążą się z ryzykiem otrzymania wysokiej kary finansowej, a także punktów karnych.  

Z jakimi konsekwencjami prawnymi będzie mierzył się kierowca, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu? 

Jeśli sprawa o rażące naruszenie przepisów i spowodowanie zagrożenia na drodze trafi do sądu, konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. Przede wszystkim kierowca będzie mógł zostać w takiej sytuacji ukarany grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Całe postępowanie będzie wiązało się także z dodatkowymi kosztami (np. obsługi prawnej) oraz stresem wynikającym z konieczności stawienia się przed sądem i poniesienia konsekwencji za swoje zachowanie.  

Respektowanie zasad dotyczących pierwszeństwa na drodze — jazda legalna, kulturalna i bezpieczna

Respektowanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu to przede wszystkim prawny obowiązek każdego kierowcy. Za jego nieprzestrzeganie grożą surowe kary — mandat, punkty karne, a w skrajnych przypadkach nawet postępowanie sądowe.  

Warto jednak mieć świadomość tego, że nie tylko konsekwencje prawne powinny być motywacją do respektowania zasad ruchu drogowego. Ważne w tym aspekcie są także kwestie kulturalnej i bezpiecznej jazdy. Szanowanie innych uczestników ruchu, ich zdrowia i życia, a także praw to Twój obowiązek jako kierowcy. Jego wypełnianie sprawi, że jazda będzie przyjemniejsza, bezpieczniejsza, a Ty unikniesz niebezpiecznych zdarzeń i konfliktów.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać podczas zmiany pasa ruchu?

Zmiana pasa ruchu w bezpieczny sposób wymaga pamiętania o:  

 • zasadach związanych z pierwszeństwem podczas wykonywania manewru;  
 • konieczności zasygnalizowania manewru za pomocą kierunkowskazu;  
 • zachowania prawidłowego odstępu od poprzedzającego Cię pojazdu;  
 • zachowaniu ostrożności i wnikliwej analizie tego, czy w danej sytuacji zmiana pasa jest możliwa oraz bezpieczna.  

Pamiętaj też, że zachowanie tych zasad jest kluczowe dla bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu.  

Podsumowanie

 • Podczas zmiany pasa ruchu powinieneś ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który znajduje się już na pasie, na który chcesz wjechać.  
 • Jeśli poruszasz się drogą trzypasmową i dwa pojazdy na skrajnych pasach chcą zjechać na środkowy, pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na prawym pasie.  
 • Jeśli dwa pojazdy chcą jednocześnie zmienić pas w związku z wyprzedzaniem, pierwszeństwo ma ten, który jako pierwszy zasygnalizuje manewr kierunkowskazem.  
 • Za wymuszenie pierwszeństwa podczas jazdy grozi mandat w wysokości 2500 zł oraz otrzymanie 5 punktów karnych. Jeśli wymuszenie spowoduje również kolizję, dodatkowo kierowca otrzyma jeszcze mandat w wysokości 1500 złotych i 6 punktów karnych.  
 • Jeśli wymuszenie pierwszeństwa spowoduje poważne niebezpieczeństwo, policjanci mogą skierować sprawę kierowcy do sądu.  
 • Zmiana pasa ruchu wymaga zachowania szczególnej ostrożności.  

FAQ

Czy zawsze muszę używać kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu?
Używanie kierunkowskazu podczas zmiany pasa ruchu jest obowiązkowe. Nawet jeśli wydaje Ci się, że na drodze nie ma innych uczestników, masz obowiązek zasygnalizować wykonanie manewru. Pamiętaj, by sygnalizator wyłączyć natychmiast po wykonaniu manewru 
Jak się zachować, jeśli zauważę, że ktoś próbuje zmienić pas ruchu, na którym się znajduję?
Jeśli inny kierowca chce zmienić pas ruchu, zachowaj szczególną ostrożność. Skup się na drodze. Jeśli to możliwe, zwiększ odstęp między Tobą a pojazdem przed Tobą, aby osoba wykonująca manewr miała więcej miejsca na wykonanie bezpiecznego ruchu.
Czy zmiana pasa ruchu jest dozwolona na skrzyżowaniach?
Zmiana pasa ruchu jest dozwolona na skrzyżowaniach. Taki manewr wymaga jednak zachowania ostrożności i może być kontrowersyjny. Pamiętaj, by podczas jego wykonywania stosować się do zasad związanych z ustępowaniem pierwszeństwa, a także dobrze ocenić sytuację na drodze, aby manewr nie doprowadził do wypadku. Bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego zawsze powinno być kluczowe w takich sytuacjach.  
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny