Zielony listek na samochodzie — co oznacza i czy jest obowiązkowy?

Redakcja Zaktualizowano: 2024-01-24
autostrady.com.pl » Blog » Zielony listek na samochodzie — co oznacza i czy jest obowiązkowy?

Zielony listek to symbol kojarzony z młodymi kierowcami. Niewielka naklejka na samochodzie informuje uczestników ruchu o tym, że dana osoba od niedawna porusza się po drodze. Czy zielony listek jest obowiązkowy? Gdzie należy go umieścić? Jakie dodatkowe wymagania wobec młodych kierowców stawia prawo?  

Kim jest młody kierowca?

Młody kierowca, zgodnie z polskim systemem prawnym, to osoba w wieku między 18 a 25 rokiem życia, która ma prawo jazdy mniej niż 2 lata. Okres 2 lat jest liczony nie od dnia zdanego egzaminu na prawo jazdy, a od dnia uzyskania uprawnień.  

W tym czasie kierowca przechodzi tzw. okres próbny. W tym czasie jego poczynania na drodze są poddawane szczególnej kontroli. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Ze statystyk wynika bowiem, że młodzi kierowcy powodują nawet co 5 wypadek na drodze. Z czego to wynika?  

Przede wszystkim winny jest brak doświadczenia. Początkujący kierowcy często mają problem z dostosowaniem prędkości do warunków na drodze. Zapominają, że ważne są nie tylko ograniczenia, ale także warunki atmosferyczne czy natężenie ruchu. Wielu z nich bardziej od bezpieczeństwa ceni brawurę.  

Młodzi kierowcy nie mają jeszcze doświadczenia w wychodzeniu z trudnych sytuacji na drodze, a także umiejętności, które umożliwiłyby im prawidłowe reagowanie podczas wystąpienia niespodziewanych zdarzeń. W związku z tym w kontekście kierowców, którzy dopiero zaczynają przygodę z jazdą, pojawia się zagadnienie, jakim jest zielony listek na samochodzie 

Zielony listek na samochodzie – co oznacza?

Zielony listek oznacza, że osoba kierująca konkretnym pojazdem, nie ma dużego doświadczenia na drodze. Dla innych uczestników ruchu jest on sygnałem, że powinni zachować szczególną ostrożność, a także — o czym często wielu kierowców zapomina — wykazać się większą wyrozumiałością.  

Nauka jazdy nie kończy się wraz ze zdaniem egzaminu. Młody kierowca zdobywa umiejętności i doświadczenie podczas poruszania się po drodze i każdy z dzisiaj doświadczonych uczestników ruchu również był kiedyś na tym miejscu.  

Czy zielony listek jest obowiązkowy?

Czy w samochodzie jest obowiązkowy zielony listek? Od kiedy kierowca powinien mieć odpowiednią naklejkę? Okazuje się, że obecnie w Polsce nie ma obowiązku oznaczania pojazdu, jako tego, który jest kierowany przez młodego kierowcę. W niektórych krajach jest to standard, jednak polskie przepisy nie są w tym wypadku restrykcyjne. Czy to słuszne? To zależy. Wiele organizacji uważa, że takie rozwiązanie podniosłoby poziom bezpieczeństwa na drodze. Pojawiają się jednak głosy mówiące o tym, że brak zobowiązania nie ogranicza bezpieczeństwa, ponieważ, jeśli kierowca chce, może taką naklejkę umieścić w swoim samochodzie.  

Warto wiedzieć, że w latach 1974-1975 zielony listek był obowiązkowy w Polsce. Z czasem jednak kierowcy z takim oznaczeniem stali się obiektem żartów, a sama naklejka — powodem do wstydu.  

Czy zielony listek jest obowiązkowy w 2023 roku? Obecnie umieszczenie zielonego listka na samochodzie faktycznie pozostaje prawem, a nie obowiązkiem. Ma on wówczas jedynie charakter informacyjny. Jego naklejenie nie powoduje żadnych dodatkowych obowiązków czy uprawnień. 

Warto jednak śledzić zmiany legislacyjne w tym zakresie, ponieważ wprowadzenie obowiązkowego znakowania samochodów młodych kierowców postulowano już w 2018 roku. Od tego czasu temat regularnie powraca i być może w najbliższych latach pojawią się poważne zmiany w tym zakresie.  

Jakie są korzyści z naklejenia zielonego listka na samochodzie?

Naklejenie zielonego listka na samochodzie zwiększa bezpieczeństwo kierowców na drodze. Jest jasną informacją dla innych uczestników ruchu: ten kierowca jest mniej doświadczony. Zachowaj ostrożność i bądź wyrozumiały. Dzięki temu możesz uniknąć konfliktów na drodze i liczyć na większe wsparcie ze strony innych uczestników ruchu.  

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Zielony listek to nie obowiązek, ale okres próbny młodego kierowcy już tak. Na czym polega?

Wiesz już, czy zielony listek jest obowiązkowy. Warto teraz rozważyć inne ograniczenia, które są uregulowane prawnie i dotyczą młodych kierowców. Jeśli masz prawo jazdy mniej niż 2 lata i jesteś w wieku między 18 a 24 lata, to musisz przejść okres próbny. Jakie ograniczenia z niego wynikają?  

Zasady poruszania się pojazdem przez 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy  

Przez okres 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy młody kierowca nie może:  

  • przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie;  
  • podejmować pracy w charakterze kierowcy pojazdu określonego dla prawa jazdy kat. B;  
  • prowadzić działalności gospodarczej w charakterze kierowcy pojazdu określonego dla prawa jazdy kat. B.  

Przestrzeganie zasad ma zapewnić większy poziom bezpieczeństwa na drodze. Zalecany dla młodych kierowców, ale nadal nie obowiązkowy, w związku z okresem próbnym jest także zielony listek. Warto umieścić go na samochodzie w formie naklejki.  

Kursy doszkalające dla młodego kierowcy 

Młody kierowca jest zobowiązany odbyć następujące kursy doszkalające:  

  • kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego — składa się z 2 godzin zajęć teoretycznych na temat m.in. czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze czy problematyki wypadków drogowych;  
  • praktyczny kurs w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym — w trakcie 1 godziny zajęć praktycznych kierowca zapoznaje się postawą defensywną podczas jazdy i zagadnieniem ryzyka, jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość lub prędkość niedostosowana do warunków na drodze.  

Zaświadczenia, uzyskane po ukończeniu kursów, kierowca powinien dostarczyć do starostwa przed upływem 8 miesięcy od dnia wydania prawa jazdy.  

Sprawdź także informacje o polisie OC samochodu – https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/

Wydłużenie okresu próbnego młodego kierowcy 

Warto wiedzieć, że okres próbny może ulec wydłużeniu o kolejne 2 lata. Będzie to miało miejsce, jeśli kierowca w czasie okresu próbnego popełni dwa wykroczenia skutkujące mandatem, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. 

Trzy wykroczenia lub przestępstwa = utrata prawa jazdy  

Jeśli podczas okresu próbnego kierowca popełni trzy wykroczenia bądź przestępstwa, będzie to skutkowało utratą prawa jazdy. Nie będzie ona uzależniona od liczby otrzymanych punktów karnych, a skorelowana bezpośrednio z ilością wykroczeń/przestępstw.

Podsumowanie

  • Zielony listek na samochodzie nie jest w Polsce obowiązkowy. Młodzi kierowcy mogą jednak umieścić oznaczenie na swoim samochodzie.  
  • Oznaczenie auta zielonym listkiem sygnalizuje innym uczestnikom ruchu, że powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na stosunkowo małe doświadczenie kierowcy, poruszającego się obok nich. Oznacza ono większą ochronę dla kierowcy i może stanowić podstawę do okazania mu większej wyrozumiałości (np. w związku z popełnieniem drobnego błędu na drodze).  
  • Młodzi kierowcy przechodzą obecnie przez okres próbny, który trwa 2 lata. Obejmuje on szereg ograniczeń, które dotyczą m.in. prędkości czy możliwości rozwoju kariery zawodowej w oparciu o nowo otrzymane uprawnienia.  
  • W trakcie okresu próbnego młody kierowca jest poddany szczególnej kontroli. Za popełnienie 2 wykroczeń lub przestępstw okres próby zostanie mu wydłużony o kolejne 2 lata. Popełnienie 3 wykroczeń lub przestępstw będzie z kolei oznaczało utratę prawa jazdy.  

FAQ

Gdzie i jak można uzyskać zielony listek?
Zielony listek na samochód możesz kupić online i stacjonarnie. Naklejki dostępne w księgarniach, sklepach motoryzacyjnych, a często również na stacjach benzynowych 
Ile kosztuje naklejka zielony listek?
Koszt naklejki wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Pamiętaj, że powinieneś kupić 2 oznaczenia do swojego pojazdu, aby były one odpowiednio widoczne z każdej strony 
Gdzie umieścić zielony listek na samochodzie?
Naklejka zielony listek powinna zostać naklejona na przedniej i tylnej szybie. Należy umieścić w prawym górnym rogu. W przypadku pojazdów, które nie mają szyby (np. motocykle), naklejki umieszcza się na karoserii 
Czy starsi kierowcy mogą umieszczać na samochodzie zielony listek?
Nie ma przeciwko temu prawnych przeciwwskazań, jednak należy pamiętać, że co do zasady jest to oznaczenie stworzone z myślą o młodych kierowcach 
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny