Mandaty z drona to stosunkowo nowa forma kontroli ruchu drogowego w Polsce. Z uwagi na rosnącą popularność tego rozwiązania w policji warto wiedzieć, za jakie wykroczenia można dostać karę na podstawie nagrań z powietrza. Po jakim czasie przychodzi mandat z drona i za co można go dostać?
Czym jest kontrola drogowa z drona?
Kontrola drogowa z drona to nowoczesna metoda nadzoru nad ruchem drogowym, polegająca na wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) do rejestrowania wykroczeń drogowych. Drony są wyposażone w kamery, które umożliwiają nagrywanie obrazu z powietrza. To pozwala na skuteczniejsze wykrywanie i dokumentowanie wykroczeń. Operator urządzenia przekazuje informacje o zarejestrowanych wykroczeniach do patrolu policji znajdującego się na ziemi, który zatrzymuje kierowcę i nakłada mandat karny.
Możliwość przeprowadzania kontroli drogowych z użyciem dronów jest uregulowana w polskim prawie. Przepisy dopuszczające takie działania znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 2 pkt 59). Definicja urządzenia rejestrującego obejmuje również detektory zainstalowane na statku powietrznym, co oznacza, że drony mogą być wykorzystywane do rejestrowania wykroczeń drogowych. Kolejnym dokumentem jest zarządzenie Komendanta Głównego Policji z 2019 roku (zmienione w 2022 roku), które określa zasady używania dronów przez funkcjonariuszy, w tym wymagania dotyczące szkoleń i uprawnień operatorów.
Do czego policja wykorzystuje drony?
Jednym z głównych zastosowań dronów w policji jest patrolowanie dróg. Dzięki temu funkcjonariusze mogą monitorować ruch na większym obszarze i skuteczniej wykrywać wykroczenia, takie jak przekraczanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Drony pozwalają również na dotarcie do miejsc trudno dostępnych dla tradycyjnych pojazdów patrolowych. Są też bardzo przydatne w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych. Wbudowane kamery termowizyjne mogą szybko zlokalizować zaginione osoby, nawet w trudnym terenie czy w nocy.
Do pozostałych zastosowań dronów przez policję należą:
- analiza wypadków drogowych i miejsc przestępstw
- monitoring imprez masowych i koordynacja działań operacyjnych,
- poszukiwanie osób zaginionych,
- dokumentowanie miejsc katastrof i klęsk żywiołowych.
Warto zaznaczyć, że zakres zadań, do których policja może wykorzystywać drony, wraz z rozwojem technologii jest stale rozszerzany.
Czy można dostać mandat z drona?
Tak, można otrzymać mandat karny za wykroczenie zarejestrowane przez policyjnego drona. Tego typu urządzenia są coraz częściej wykorzystywane przez polską policję do monitorowania ruchu drogowego i ujawniania wykroczeń. Jeśli operator drona zauważy naruszenie przepisów, przekazuje informację o tym fakcie patrolowi naziemnemu, który zatrzymuje kierowcę i nakłada mandat.
Operator drona (jeśli nie jest przeszkolonym policjantem z uprawnieniami) nie ma prawa do samodzielnego wystawiania mandatów. Jego rolami są jedynie obserwacja i rejestrowanie wykroczeń.
Aby nagrania z drona mogły stanowić dowód w sprawie o wykroczenie drogowe, muszą spełniać określone wymagania. Przede wszystkim nie mogą budzić wątpliwości, co do faktu popełnienia wykroczenia oraz tożsamości sprawcy. Nagranie powinno wyraźnie pokazywać numer rejestracyjny pojazdu, a także zachowanie kierowcy, które stanowiło naruszenie przepisów.
Za jakie wykroczenia można dostać mandat z drona?
Czy wiesz, że drony policyjne mogą zarejestrować Twoje wykroczenie, nawet jeśli nie zauważysz ich obecności? Te latające kamery są w stanie ujawnić wiele nieprawidłowości na drodze, a ich operatorzy mogą przekazać informacje patrolowi naziemnemu.
Do najczęściej rejestrowanych wykroczeń należą:
- nieprawidłowe zachowanie na przejściach dla pieszych,
- niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- nieprawidłowe wyprzedzanie, brak zachowania bezpiecznej odległości,
- nieuprawnione korzystanie z buspasa,
- korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy,
- wymuszenie pierwszeństwa.
Drony mogą też zidentyfikować pojazdy zaparkowane w miejscach niedozwolonych, takich jak chodniki, przejścia dla pieszych, miejsca dla osób niepełnosprawnych czy zatoki autobusowe.
Mandat za prędkość z drona – czy można dostać?
Chociaż drony policyjne są coraz częściej wykorzystywane do monitorowania ruchu drogowego i rejestrowania wykroczeń, obecnie nie używa się ich wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości.
Z technicznego punktu widzenia urządzenia wyposażone w odpowiednie kamery i oprogramowanie mogłyby teoretycznie mierzyć prędkość pojazdów. W praktyce stacjonarne metody pomiaru, takie jak fotoradary czy odcinkowy pomiar prędkości są bardziej precyzyjne. Operator drona może jednak zauważyć pojazd poruszający się z dużą prędkością i przekazać informację o tym fakcie patrolowi naziemnemu. Ten podejmie interwencję i dokona pomiaru prędkości za pomocą odpowiedniego urządzenia.
Mandat z drona dla pieszych
Drony policyjne nie są wykorzystywane wyłącznie do kontroli zachowań kierowców. Okazuje się, że piesi również mogą otrzymać mandat na podstawie nagrań z powietrza. Urządzenia umożliwiają obserwację ich zachowań na przejściach dla pieszych, przejazdach kolejowych oraz w innych miejscach, w których mogą wystąpić niebezpieczne sytuacje.
Najczęstsze wykroczenia pieszych rejestrowane przez drony to:
- przechodzenie przez pasy na czerwonym świetle,
- przechodzenie przez przejazd kolejowy przy czerwonym świetle,
- korzystanie z telefonu komórkowego na przejściach dla pieszych.
Po jakim czasie przychodzi mandat z drona?
Proces nakładania grzywny na podstawie wideo z drona różni się od tradycyjnego mandatu z fotoradaru. Taki mandat jest nakładany bezpośrednio po zarejestrowaniu wykroczenia, a nie po pewnym czasie, jak ma to miejsce w stosowaniu fotoradarów stacjonarnych.
Podsumowanie
- Drony stały się bardzo praktycznym narzędziem w pracy polskiej policji. Umożliwiają monitorowanie ruchu drogowego z powietrza i rejestrowanie wykroczeń.
- Możliwość karania kierowców mandatami na podstawie nagrań z dronów wynika z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz zarządzenia Komendanta Głównego Policji.
- Operator drona nie ma uprawnień do samodzielnego wystawiania mandatów, a jedynie rejestruje wykroczenia i przekazuje informacje patrolowi naziemnemu, który podejmuje interwencję.
- Drony mogą rejestrować różnorodne wykroczenia drogowe, takie jak nieprawidłowe zachowanie na przejściach dla pieszych, nieprzestrzeganie sygnalizacji świetlnej, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieużywanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonu podczas jazdy.
- Drony mogą też odnotowywać wykroczenia popełniane przez pieszych, takie jak przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu czy korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych.
- Mandat z drona jest nakładany bezpośrednio po zarejestrowaniu wykroczenia przez patrol naziemny, który zatrzymuje sprawcę na podstawie informacji przekazanej przez operatora drona.