Pas awaryjny na autostradzie – do czego służy i jak z niego korzystać?

Redakcja 2024-09-11
autostrady.com.pl » Blog » Pas awaryjny na autostradzie – do czego służy i jak z niego korzystać?

Autostrada to specyficzne miejsce, w którym panują konkretne, ściśle określone zasady. Dotyczą one nie tylko minimalnej i maksymalnej prędkości, lecz także np. korzystania z poziomych oznaczeń na drodze. Do czego służy pas awaryjny na autostradzie? Jak poprawnie z niego korzystać?

Czym jest pas awaryjny na autostradzie?

Pas awaryjny to część drogi znajdująca się od strony pobocza. Jest węższy niż standardowe pasy służące do jazdy. Pełni funkcję przestrzeni, w której można bezpiecznie zatrzymać się w razie awarii lub innych zdarzeń losowych – np. gorszego samopoczucia.

Pas awaryjny jest oznaczoną pojedynczą linią ciągłą P2. W Polsce jest ona biała, ale w innych państwach może się składać z kolorowych pasków. Pas ten występuje jedynie na drogach klasy A (autostradach) i S (drogach ekspresowych). W tym miejscu można wykonać wyłącznie manewr zatrzymania lub postoju.

Kiedy można skorzystać z pasa awaryjnego?

Pasem awaryjnym nie można jeździć. Pełni on bowiem funkcję przestrzeni, w której można bezpiecznie zatrzymać samochód – nie martwiąc się innymi pojazdami poruszającymi się z dużą prędkością. Z takiego pasa warto skorzystać, gdy:
dojdzie do awarii pojazdu – na pasie awaryjnym można poczekać np. na lawetę czy wymienić uszkodzoną oponę;
zdarzy się wypadek – po wypadku należy usunąć pojazdy z drogi, by nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wówczas można przemieścić je właśnie na pas awaryjny;
konieczne jest utworzenie korytarza życia na zatłoczonej autostradzie, by przepuścić służby;
kierowca lub pasażer źle się poczują – jazda w takim stanie może być bardzo niebezpieczna, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zatrzymanie auta w przeznaczonym do tego miejscu.

Pas awaryjny przyda się też wtedy, gdy dojdzie do wypadku z udziałem innych pojazdów, a osoba postronna będzie chciała udzielić pomocy poszkodowanym lub wezwać służby. W tym miejscu odbywają się też kontrole policyjne.

Warto pamiętać, że nieuzasadnione zatrzymanie się na pasie awaryjnym jest surowo karane. Nie można tego robić np. w celu rozprostowania nóg, przewinięcia dziecka czy napicia się kawy. Wówczas jedyną możliwością jest zjechanie na stację benzynową – takie obiekty są rozlokowane co maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów.

O czym trzeba pamiętać, używając pasa awaryjnego?

Używając pasa awaryjnego, trzeba zachować szczególną ostrożność. Tuż obok z dużą prędkością jadą bowiem inne pojazdy. Co więcej, niektórzy kierowcy łamią przepisy i próbują używać pasa awaryjnego np. do wyprzedzania. Jest to niezwykle niebezpieczne.

Stojąc na pasie awaryjnym, trzeba szczególnie uważać np. podczas wysiadania z auta i otwierania drzwi. Warto też wybrać odpowiedni moment na zjechanie na pobocze – by nie zmusić kierowców jadących z tyłu do gwałtownego hamowania. Opuszczając pas awaryjny, także trzeba skupić się na tym, gdzie znajdują się inne samochody. Należy wybrać moment, w którym skrajnie prawy pas będzie wolny.

Zatrzymując się na pasie awaryjnym, trzeba odpowiednio oznakować miejsce postoju. W tym celu należy wykorzystać trójkąt ostrzegawczy i postawić go w odległości 100 m od auta. Konieczne jest też włącznie świateł awaryjnych. Niewykonanie tych czynności grozi mandatem.

Jeśli niezbędne jest opuszczenie pojazdu, każda osoba powinna mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Natomiast w sytuacji, gdy dojdzie do awarii auta, a w pojeździe znajdują się pasażerowie, najlepiej nakazać im wyjście poza barierki drogowe. Samochód warto też ustawić jak najbliżej krawędzi autostrady. Dobrą praktyką jest również powiadomienie zarządcy drogi o nieplanowanym postoju – może on szybko wysłać ekipę, która zabezpieczy fragment jezdni.

Uwaga: Z pasa awaryjnego pod żadnym pozorem nie można korzystać w trakcie wyprzedzania czy w celu uniknięcia korków. To zachowanie skrajnie niebezpieczne, które może narazić Ciebie lub innych uczestników ruchu nawet na śmierć.

Czy można pozostać w aucie w trakcie postoju na pasie awaryjnym?

Jeśli postój jest spowodowany np. złym samopoczuciem kierowcy, może on przez chwilę pozostać w aucie. Zaleca się jednak, by zaraz po zatrzymaniu się na pasie awaryjnym jak najszybciej opuścić samochód i przejść poza barierki drogowe. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy oczekujesz na przyjazd lawety, co często trwa nawet kilkadziesiąt minut. Warto zadbać o to, by zarówno kierowca, jak i pasażerowie opuścili auto i przeszli na teren zielony poza barierkami.
Pozostanie w samochodzie w trakcie postoju na pasie awaryjnym wiąże się z dużym ryzykiem. Mimo że jest to surowo zabronione, zdarzają się kierowcy, którzy wyprzedzają poboczem. Gdy na pasie awaryjnym stoi pojazd, szybko jadące auto może nie zdążyć odpowiednio wcześnie wytracić swojej prędkości. Co roku zdarza się co najmniej kilka takich wypadków – nierzadko ze skutkiem śmiertelnym dla osoby, która zatrzymała się na pasie awaryjnym i nie wyszła z samochodu.

Kary za nieprawidłowe korzystanie z pasa awaryjnego

Nieuzasadnione zatrzymanie się na pasie awaryjnym jest karane mandatem w wysokości 300 zł. Podobnie jest też w sytuacji, gdy nie oznakujesz odpowiednio miejsca postoju. Kierowcy muszą liczyć się także z ryzykiem nałożenia punktów karnych.

Co więcej, nieprawidłowe zachowanie na pasie awaryjnym może przełożyć się na decyzję co do wypłaty odszkodowania. Jeśli dojdzie tam do wypadku związanego z nieodpowiednim oznaczeniem miejsca postoju, ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi wypłaty środków.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Wyjątki, w przypadku których można poruszać się pasem awaryjnym

Zgodnie z przepisami pasem awaryjnym nie można jechać. Zdarzają się jednak bardzo szczególne sytuacje, w których jest to dopuszczalne, ale jedynie po wydaniu pozwolenia przez uprawnione do tego służby. Zdarza się np., że na autostradzie trwają roboty drogowe, a trasa zastępcza została wyznaczona właśnie na pasie awaryjnym. Wówczas przejazd w tym miejscu nie jest zagrożony karą.

Pasem awaryjnym można również przejechać kilkadziesiąt metrów, gdy rozpędzasz się przed ponownym włączeniem się do ruchu na autostradzie po uzasadnionym postoju. Wjechanie na drogę ze zbyt małą prędkością powoduje bowiem bardzo duże zagrożenie dla innych kierowców.
Czasami pasem awaryjnym jeżdżą też pojazdy obsługi drogi. Teoretycznie jest to niezgodne z prawem, ale okazuje się bezpieczniejsze niż wolna jazda takiego samochodu po autostradzie (zwykle takie maszyny nie rozwijają prędkości większej niż 40 km/h).

Podsumowanie

  • Z pasa awaryjnego na autostradzie można korzystać jedynie w konkretnych, uzasadnionych przypadkach. Służy on do zatrzymywania się i postoju.
  • Pasem awaryjnym nie można jechać (np. w celu wyprzedzenia innego pojazdu). Takie zachowanie niesie za sobą ryzyko poważnego wypadku.
  • Za nieprawidłowe korzystanie z pasa awaryjnego grozi mandat w wysokości 300 zł.
  • Postój na pasie awaryjnym to ostateczność. Jeśli nie musisz zatrzymać się natychmiast, lepiej poczekaj do najbliższej stacji benzynowej.
  • Zatrzymując się na pasie awaryjnym, trzeba odpowiednio oznaczyć swój pojazd. Jeśli musisz wysiąść z auta, załóż kamizelkę odblaskową.

FAQ

Jak długo można korzystać z pasa awaryjnego?
Przepisy nie wskazują maksymalnego czasu, przez który można korzystać z pasa awaryjnego. Warto jednak jak najszybciej wezwać pomoc drogową. Oczekując na lawetę, najlepiej wyjść poza barierki drogowe.
Jak szeroki jest pas awaryjny?
Szerokość pasa awaryjnego różni się w zależności od rodzaju trasy. Na drogach ekspresowych mierzy on 2,5 m. Na autostradach są to 3 m.
Czy każda autostrada ma pas awaryjny?
Większość autostrad ma pas awaryjny na całej długości. Zdarzają się jednak trasy, na których ze względów terenowych na niektórych odcinkach nie ma dodatkowego miejsca na postój. Jest tak np. na kawałku autostrady A4.
Kogo wezwać w przypadku awarii auta i wymuszonego postoju na pasie awaryjnym?
W przypadku awarii auta na autostradzie można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela bądź prywatnej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej lub skontaktować się z Centrum Zarządzania Ruchem. Jeśli dojdzie do wypadku, konieczne jest wezwanie policji.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny