Czy można palić w aucie?

Redakcja 2024-06-20
autostrady.com.pl » Blog » Czy można palić w aucie?

Palenie papierosów jest obecnie zakazane w miejscach publicznych. Ma to stanowić jeden ze sposobów na walkę z nałogiem i zniechęcać do tego, by palić. Ma też chronić niepalących przed tym, aby mimowolnie nie stawali się biernymi palaczami. Jak jest w przypadku samochodów? Czy można palić w aucie? Jak prawo reguluje poszczególne przypadki?

Palenie papierosów w samochodzie — analiza różnych sytuacji na gruncie prawa obowiązującego w 2024 roku

To, czy palenie w samochodzie jest zakazane prawnie, czy też nie, zależy od tego, o jaki pojazd chodzi. W niektórych z nich nie będzie to bowiem żaden problem, a w innych z kolei już przewinienie, za które można otrzymać mandat. Jak wyglądają szczegółowe regulacje?

Palenie w samochodzie prywatnym

Samochód prywatny jest Twoją własnością i możesz w nim robić, co chcesz — oczywiście w granicach prawa. Nie ma zakazu palenia w prywatnym samochodzie, o ile nie służy on do przewozu osób. Co to oznacza? Możesz palić w swoim samochodzie bez konsekwencji zarówno wtedy, gdy jedziesz nim sam, jak i wtedy, gdy przewozisz pasażerów — znajomych, rodzinę, przyjaciół czy dzieci — i nie prowadzisz w związku z tym działalności o konkretnej specyfice.

Dla komfortu innych osób warto jednak upewnić się, czy Twoje zachowanie im nie przeszkadza. Palenie jest szkodliwe dla palaczy aktywnych i biernych. Do tego powoduje szereg nieprzyjemności: przesiąknie zapachem dymu tytoniowego, ataki kaszlu, dyskomfort. Sprawdź, czy Twoi pasażerowie nie mają z tym problemu. Jeśli już zdecydujesz się na palenia, pamiętaj o możliwości otwarcia szyby, aby dym znalazł ujście. Jeżeli zostanie w aucie, sprawi jeszcze większy dyskomfort, a przy tym ograniczy Twoją widoczność.

Palenie w aucie, które znajduje się w miejscu publicznym

Możesz palić w swoim aucie zarówno wtedy, gdy znajduje się ono na drodze prywatnej, jak i w miejscu publicznym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest tak w każdym wypadku. Nie powinno się palić przy otwartym oknie na stacji benzynowej. Ze specyfiki tego miejsca wynika, że może to być bardzo niebezpieczna praktyka. Znajdują się tam łatwopalne materiały. W związku z tym na stacjach benzynowych panuje całkowity zakaz palenia (nie obejmuje jedynie pomieszczeń biurowych).

Czy zatem można dostać mandat za palenie w aucie na stacji benzynowej? To zależy. Jeśli w pojeździe będą zamknięte szyby, interpretacja sytuacji będzie zależała od dobrej lub złej woli policjanta, a także od jego podejście do całej sprawy. Może nie zainteresować się tematem wcale, dać Ci upomnienie, ale nawet wypisać mandat za stwarzanie zagrożenia.

Czy można palić w aucie należącym do firmy?

Mogłoby się wydawać, że to, czy można palić w aucie służbowym, czy też nie, jest kwestią ustaleń wewnętrznych z firmą bądź z przełożonym. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej. Z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wynika, że zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych w pomieszczeniach zakładu pracy. Z doktryny wynika, że pojazd jest traktowany jako miejsce świadczenia pracy. W związku z tym pod żadnym pozorem nie można w nim palić.

Co więcej, informacja o zakazie palenia nie musi się tam wcale znajdować, aby ten obowiązywał. W związku z tym zasłanianie się ewentualną niewiedzą nie będzie żadnym wytłumaczeniem (nieznajomość prawa szkodzi bez względu na to, z czego wynika). Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której pali kierowca ciężarówki. Ten może robić to w swojej kabinie, nawet jeśli przewozi w niej pasażerów.

Palenie w pojeździe służącym do przewozu osób

Zakazuje się palenia w samochodzie, który służy do przewozu osób. W związku z tym zakaz dotyczy np. taksówki. Jej kierowca nie może ani palić, ani jeść w trakcie kursów — ma to zapewnić pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy, a także oczekiwany komfort. Te czynności mogą być realizowane podczas przerw od pracy.

Palenie jest zakazane również w zbiorkomie. Autobusy komunikacji miejskiej czy te służące do przewozu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to także miejsca, w których palenie jest zabronione. Za łamanie zakazu (czyli popełnienie wykroczenia) palącym może grozić kara — np. mandat w wysokości 50 zł, ale bez punktów karnych.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Czemu ma służyć zakaz palenia w samochodzie?

Zakaz palenia w samochodzie ma przede wszystkim służyć:

  • ochronie zdrowia pasażerów podróżujących wraz z kierowcą — wiele mówi się o tym, jak niebezpieczne jest bycie biernym palaczem. Zakaz palenia w samochodzie ma ograniczać sytuacje, w których jest się na to narażonym;
  • zwiększeniu bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu — palenie to nie tylko zatruwanie siebie, osób wokół i środowiska. To także rozpraszacz, który może opóźniać Twój czas reakcji (zależy od niego bezpieczeństwo na drodze, a także zdrowie i życie uczestników ruchu);
  • ograniczeniu ryzyka pożarów — niedopałki czy po prostu palące się papierosy mogą stanowić zarzewie ognia. Ten będzie się szybko rozprzestrzeniał w pojeździe i może doprowadzić do poważnego zagrożenia na drodze nie tylko dla tych, którzy znajdują się w aucie, w którym się pali, ale też dla tych z sąsiadujących z nimi samochodów;
  • podniesieniu komfortu w czasie podróży — palenie powoduje zadymienie w pojeździe, a także nieprzyjemny zapach. Nikt nie powinien być na to narażony wbrew swojej woli.

Choć dla niektórych palaczy jest to kwestia sporna, panuje powszechna zgoda na to, aby w niektórych miejscach obowiązywał zakaz palenia. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości w zakresie tego, że dym tytoniowy nie jest bezpieczny dla zdrowia i nawet jego niewielkie dawki mogą zwiększać ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób czy pogarszać ogólną jakość życia. Istotne jest też to, że rośnie wiedza odnośnie do tego, jak ważny jest czas reakcji dla bezpieczeństwa na drodze i jak ważne jest wykluczenie wszelkich czynników, które mogą go wydłużać.

Podsumowanie

  • Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy można palić w aucie. W niektórych przypadkach jest to dopuszczalne, a w innych zakazane. Zależy to od specyfiki konkretnego pojazdu, a także od tego, czy są w nim przewożeni pasażerowie, czy też nie.
  • Palenie w samochodzie osobowym jest dopuszczalne zarówno na prywatnych, jak i na publicznych drogach. Można w nim palić nawet wtedy, gdy przewozi się pasażerów.
  • Kierowców taksówek czy autobusów obowiązuje całkowity zakaz palenia. W związku z tym muszą się oni liczyć z możliwością otrzymania mandatu za popełnienie wykroczenia.
  • W samochodzie służbowym również nie wolno palić, gdyż stanowi on miejsce wykonywania pracy. Nie musi się w nim znajdować tabliczka z zakazem, aby miał on obowiązujący charakter.
  • Palenie w pojeździe jest niekiedy zabronione ze względu na ochronę zdrowia, zwiększoną świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z przyjmowaniu dymu tytoniowego, a także na to, że trzymanie papierosa w dłoni wydłuża czas reakcji na różne zdarzenia, do których dochodzi w czasie jazdy.
  • Na stacji benzynowej obowiązuje całkowity zakaz palenia ze względu na specyfikę tego miejsca. W związku z tym najlepiej nie palić tam papierosów nawet w zamkniętym pojeździe. Nałożenie kary lub jej brak mogą w tej sytuacji zależeć od indywidualnej oceny policjanta.

FAQ

Do czego mogą doprowadzić niedopałki w samochodzie?
Niedopałki w samochodzie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pożaru Twojego auta, a także tych, które znajdują się w pobliżu niego.
Czy palenie papierosa elektrycznego w aucie jest dozwolone?
Papieros elektroniczny jest w świetle prawa traktowane tak samo, jak papieros standardowy. W związku z tym nie można go palić tam, gdzie obowiązuje zakaz dla tego drugiego (nie tylko w niektórych pojazdach, ale też np. na przystankach czy w szpitalach).
Czy w innych krajach można palić w aucie?
W wielu krajach palenie w aucie jest zabronione i grożą za to poważne konsekwencje prawne. Przykładowo, w Anglii nie wolno palić w obecności pasażera, który ma poniżej 18 roku życia. Można za to otrzymać karę grzywny w wysokości kilkudziesięciu funtów.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny