Lusterko fotochromatyczne – co to jest i jak działa? czy warto je zamontować?

Redakcja 2024-02-12
autostrady.com.pl » Blog » Lusterko fotochromatyczne – co to jest i jak działa? czy warto je zamontować?

Z pewnością każdy kierowca chociaż raz podczas jazdy nocą doświadczył problemu ze źle wyregulowanymi światłami innych pojazdów. Mogą one oślepiać, co stwarza duże zagrożenie. Z problemem zbyt mocnego oświetlenia samochodów jadących z naprzeciwka nie można niestety nic zrobić. Montaż lusterka fotochromatycznego zapewni natomiast większy komfort w przypadku świateł aut jadących z tyłu.

Czym charakteryzuje się lusterko fotochromatyczne?

Takie lusterko na pierwszy rzut oka nie różni się od klasycznego modelu. Pełni taką samą funkcję, czyli pozwala obserwować to, co dzieje się za pojazdem. Ma jednak jedną dużą zaletę, jaką jest automatyczne ściemnianie oraz rozjaśnianie w taki sposób, aby auto jadące z tyłu nie oślepiało kierowcy. Wpływa więc znacząco zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo. Jest przydatne zwłaszcza podczas dłuższej podróży po zmroku.

Jakie są rodzaje lusterek fotochromatycznych?

Lusterka fotochromatyczne są dostępne w wersji chemicznej oraz elektronicznej. Mimo że pełnią taką samą funkcję, to różnią się metodą działania oraz efektem, jaki dają. Kierowca, który planuje zakup takiego gadżetu, powinien wiedzieć, jak funkcjonują oba z nich, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Lusterka fotochromatyczne chemiczne mają szkła pokryte specjalną substancją, która ma zdolność pochłaniania światła. W przypadku kontaktu z promieniami dochodzi do ściemnienia powierzchni, a tym samym zmniejszenia intensywności odbijania światła. Jeśli będzie go mniej, to tafla samoczynnie się rozjaśni. Takie lusterka są skuteczne jedynie wtedy, gdy na ich powierzchni znajduje się odpowiednio dużo wspomnianej substancji. W przeciwnym razie mogą one nie spełniać swojej funkcji w zadowalający sposób.

Jak działa elektofotochromatyczne lusterko wsteczne?

Lusterko fotochromatyczne jest wyposażone w specjalny czujnik światła. Jeśli wykryje źródło światła z tyłu pojazdu, czyli lampy innego samochodu, automatycznie się ściemni. Dzięki temu kierowca doskonale widzi, co dzieje się za nim. Jego pole widzenia nie jest zakłócone, co przekłada się na większy komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Lusterko elektroniczne podłącza się do zasilania. Jest ono nieco droższe od modeli chemicznych, ale użytkownicy zdecydowanie bardziej cenią jego możliwości. Wybierając tego rodzaju gadżet, trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość produktu. Czujniki powinny być bowiem na tyle niezawodne, aby działały bez zarzutu bez względu na warunki pogodowe.

W jaki sposób zamontować lusterko fotochromatyczne w samochodzie?

Po wyborze odpowiedniego lusterka fotochromatycznego przychodzi czas na jego montaż. Trzeba wziąć pod uwagę, na jakiej zasadzie działa zakupiony gadżet. Lusterko chemiczne jest zdecydowanie mniej problematyczne. W jego przypadku wystarczy zdjąć stary model, a w jego miejsce założyć nowy egzemplarz. Należy upewnić się, czy działa ono w prawidłowy sposób.

Proces montażu lusterka elektronicznego jest nieco trudniejszy. Wymaga bowiem podłączenia czujnika do zasilania. Najlepiej sprawdzi się do tego instalacja wewnętrznego oświetlenia

samochodu. Jeśli uważasz, że możesz sobie nie poradzić z tym zadaniem samodzielnie, zleć podłączenie lusterka specjalistom. Przewody czujnika powinny być schowane w podsufitce lub osłonie słupka. Dzięki temu wnętrze auta będzie wyglądało estetycznie.

Lusterko fotochromatyczne – najważniejsze zalety

Główną zaletą takiego lusterka jest zapewnienie komfortu podczas jazdy po zmroku. Kierowca nie musi samodzielnie regulować tego elementu, aby światła pojazdów jadących z tyłu nie działały oślepiająco. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza podczas długiej podróży. Silny strumień światła rozprasza kierowcę, a przede wszystkim wpływa na brak odpowiedniej widoczności.

Pamiętaj! Lusterko fotochromatyczne zabezpiecza także kierowców jadących za Tobą. Odbijające się w nim światło może ich oślepiać.

Lusterka w samochodzie – co trzeba o nich wiedzieć?

Oprócz lusterka wstecznego w samochodzie kierowca na też do dyspozycji lusterka boczne na zewnątrz pojazdu. Są one umieszczone po stronie kierowcy oraz pasażera. Wyróżnia się modele płaskie, sferyczne oraz asferyczne. Pierwsze z nich to najstarszy i najbardziej podstawowy model. Obecnie nie stosuje się ich w nowych samochodach.

Producenci aut montują w pojazdach modele sferyczne oraz asferyczne. Pierwsze z nich w porównaniu do wersji płaskich są bardziej wypukłe, dzięki czemu widać w nich więcej obiektów. To z kolei zapewnia lepszą widoczność. Modele asferyczne są jeszcze praktyczniejsze. Mają dodatkowo wydzielony obszar, który pozwala zminimalizować problem martwego pola. Jest to obszar niewidoczny dla kierowcy w lusterkach. Wpływają więc na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ich funkcjonalność przydaje się przede wszystkim przy takich manewrach, jak wyprzedzanie czy zmiana pasa ruchu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Sama obecność lusterek w samochodzie nie sprawia, że zapewniają one dobrą widoczność podczas jazdy czy parkowania. Każdy kierowca przed rozpoczęciem podróży musi upewnić się, że są one ustawione w taki sposób, że zapewniają optymalną widoczność.

Należy przyjąć standardową pozycję w fotelu, aby pozwalała ona wygodnie manewrować kierownicą oraz pedałami. W starszych modelach samochodów regulacja lusterek odbywa się za pomocą specjalnej wypustki. Nowsze auta są wyposażone w elektryczny system. Wystarczy więc poruszyć gałką lub nacisnąć przycisk, aby dostosować położenie lusterek.

Jeśli chodzi o lusterko z lewej strony, to powinieneś w nim widzieć jak najmniej swojego samochodu, a najwięcej tego, co znajduje się za nim. Nie powinno także odbijać nieba, ale wyłącznie to, co dzieje się na drodze. Podobne zasady dotyczą lusterka prawego. Najlepiej, aby obejmowało ono jedynie niewielki fragment samochodu. Ważniejsze jest to, co dzieje się wokół niego.

Zastanawiasz się, w jaki sposób ustawić lusterko wewnętrzne? Powinno ono obejmować całą tylną szybę. Dzięki temu będziesz miał dobrą widoczność na wszystkie pojazdy znajdujące się bezpośrednio za Tobą. Będziesz także widział to, co dzieje się na tylnej kanapie w samochodzie.

Podsumowanie

  • Lusterko fotochromatyczne jest wyposażone w funkcję automatycznego ściemniania oraz rozjaśniania. Dzięki temu kierowca nie jest oślepiony przez auta jadące z tyłu.
  • Na rynku można znaleźć lusterka fotochromatyczne chemiczne oraz elektroniczne. Pierwsze z nich są pokryte substancją reagującą na światło. Modele elektroniczne mają natomiast specjalne czujniki.
  • Lusterko wymaga odpowiedniego montażu. Wersję chemiczną wystarczy zainstalować w miejscu, w którym znajdowało się lusterko wsteczne. Model elektroniczny wymaga podłączenia czujnika do zasilania samochodu.
  • Lusterko tylne, a także oba boczne muszą być odpowiednio wyregulowane, aby kierowca widział w nich to, co dzieje się wokół pojazdu.

FAQ

O czym trzeba pamiętać, wybierając fotochromatyczne lusterko wsteczne?
Na rynku znajdziesz modele uniwersalne oraz przeznaczone do konkretnych modeli samochodów. Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze, jednak mogą pojawić się pewne problemy z ich montażem. Upewnij się, czy konkretny model pasuje do Twojego pojazdu. Lusterka pasujące do danego modelu są droższe, jednak kupując je, masz pewność, że będą w pełni kompatybilne z Twoim samochodem.
Jaka jest alternatywa dla lusterka fotochromatycznego?
Właściciele pojazdów, którzy z różnych względów nie chcą korzystać z lusterka fotochromatycznego, mogą zdecydować się na zakup specjalnej folii. Nakłada się ją na lusterko, co pozwala nieco zminimalizować intensywność odbijania świateł pojazdów jadących z tyłu. Jest to rozwiązanie budżetowe, jednak o zdecydowanie niższej skuteczności.
Czy warto zastąpić standardowe lusterko wsteczne wersją fotochromatyczną?
Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy często podróżujesz po zmroku. Takie lusterko zapewni Ci zdecydowanie większy komfort. Dzięki niemu poprawisz widoczność tego, co dzieje się za Twoim pojazdem. Niższa intensywność odbijanego światła przełoży się także na mniejsze zmęczenie.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny