Mandat z Austrii – jak zapłacić? Ile wynosi?

Redakcja 2024-09-10
autostrady.com.pl » Blog » Mandat z Austrii – jak zapłacić? Ile wynosi?

W każdym kraju przepisy drogowe wyglądają nieco inaczej. Wszędzie istnieją jednak zasady, których złamanie wiąże się nałożeniem mandatu. Co zrobić, gdy podczas wycieczki do Austrii otrzymasz taką karę? Jak i gdzie zapłacić mandat wystawiony w tym państwie?

Kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych w Austrii

W Austrii istnieje kilka kar dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów drogowych. To, która z nich zostanie nałożona w danym przypadku, zależy przede wszystkim od rodzaju wykroczenia i zapisów w lokalnym taryfikatorze. Oprócz kar finansowych kierowca może spodziewać się (w przypadku poważnego złamania przepisów) odebrania prawa jazdy lub konfiskaty samochodu.

W Austrii można otrzymać mandat nie tylko podczas kontroli drogowej, lecz także na podstawie zdjęcia z fotoradaru, kamer do odcinkowych pomiarów prędkości oraz dowodów potwierdzających nieprawidłowe parkowanie.

Przykładowe wysokości mandatów w Austrii

W Austrii, podobnie jak w Polsce, istnieje taryfikator wykroczeń drogowych. Wyróżniono w nim wszystkie najważniejsze aktywności niezgodne z przepisami oraz minimalną i maksymalną wartość mandatu, jaki może nałożyć policja.

Przykładowe wysokości mandatów w Austrii prezentują się następująco:

  • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – do 20 km/h 30-60 euro, do 30 km/h do 56-72 euro, do 40 km/h 70-160 euro, powyżej 40 km/h od 140 euro;
  • przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym – do 20 km/h 30-50 euro, do 30 km/h do 56-90 euro, do 40 km/h 140-160 euro, powyżej 40 km/h od 160 euro;
  • jazda bez zapiętych pasów – od 35 euro;
  • przejechanie na czerwonym świetle – od 70 euro;
  • jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) – od 300 euro;
  • brak biletu parkingowego – od 36 euro;
  • korzystanie z telefonu podczas jazdy – od 50 euro.

To, jak wysoki mandat otrzyma kierowca, zależy w dużej mierze od skali wykroczenia, a także przebiegu kontroli policyjnej. Jeśli zachowanie niezgodne z prawem stwarzało szczególne ryzyko wypadku, funkcjonariusz prawdopodobnie nałoży wyższą karę. Największe mandaty dotyczą kierowców, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, biorą udział w ulicznych wyścigach, regularnie przekraczają prędkość oraz prowadzą auto bez wymaganych uprawnień.

Warto wiedzieć, że w Austrii nie ma punktów karnych. Jeśli kierowca regularnie łamie przepisy drogowe, policja może zdecydować o odebraniu mu prawa jazdy – na stałe lub na określony czas. Istnieje również opcja skierowania kierowcy na obowiązkowe szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mandat za brak winiety

Wśród kierowców z zagranicy niezwykle często nakładane są mandaty za brak winiety. Nie wszystkie osoby wyjeżdżające do innego kraju własnym samochodem zdają sobie bowiem sprawę z tego, że potrzebują takiego dokumentu – również na terenie UE. Jest to wymagane też wtedy, gdy jedynie przejeżdża się przez Austrię, a kraj docelowy znajduje się dalej.

Jeśli brak winiety zostanie zauważony podczas kontroli policyjnej, kierowca może wykupić dokument zastępczy za 120 euro. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości od 300 do nawet 3000 euro. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w winietę znacznie wcześniej – jeszcze przed wyjazdem do Austrii. Wówczas kosztuje ona 3,40 euro za jeden dzień, 11,50 euro za 10 dni, 28,90 euro za 2 miesiące lub 96,40 euro za rok.

Kiedy trzeba zapłacić mandat nałożony w Austrii?

Po otrzymaniu mandatu kierowca zwykle ma 14 dni na jego opłacenie. Czas ten liczy się od momentu wystawienia i przyjęcia kary. Jeśli w tym terminie kierowca nie wniesie opłaty, sprawa zostanie skierowana do sądu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami administracyjnymi i sądowymi, a więc ostateczna kwota zdecydowanie wzrasta.

Jeśli kierowca przez dłuższy czas uchyla się od zapłacenia mandatu, sąd może zdecydować o nałożeniu na niego dodatkowej grzywny, a nawet odebraniu prawa jazdy.

Istnieje jednak wyjątek od tej sytuacji. Mowa tu o mandatach nakładanych na podstawie zdjęć z fotoradarów. Trafiają one do kierowcy dopiero po kilku tygodniach (do 2 miesięcy), drogą pocztową. W liście znajdują się informacje na temat wysokości kary, procedury płatności oraz możliwości złożenia odwołania. Czas na opłacenie mandatu liczy się wówczas od momentu otrzymania korespondencji z drukiem zgodnym z wymogami unijnymi.

Druk o wykroczeniu drogowym zgodny z przepisami UE

Sama korespondencja o nałożeniu mandatu w Austrii nie wystarczy. Do kierowcy musi zostać dostarczony druk, który jest zgodny z aktualnymi przepisami unijnymi. Taki dokument powinien:

  • zostać przetłumaczony na urzędowy język państwa, w którym zarejestrowano samochód;
  • zostać dostarczony do kierowcy listem poleconym;
  • zawierać dowód popełnienia wykroczenia – najczęściej jest to zdjęcie z fotoradaru.

Jeśli list zawiera wszystkie te elementy, kierowca jest zobowiązany do zapłaty mandatu. W innym przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu.

Jeśli otrzymasz mandat, który jest niezgodny z oficjalnymi wymogami, może to świadczyć o oszustwie. Z tego powodu takie dokumenty zawsze warto sprawdzać na stronie austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy wpisać tam numer mandatu, by upewnić się, że jest on prawdziwy. Na tej platformie można również uiścić opłatę online.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zapłacić mandat w Austrii?

Mandaty w Austrii można zapłacić u funkcjonariusza lub w kolejnych dniach – online bądź przelewem na wskazany numer konta. W przypadku kar nakładanych w trakcie kontroli policyjnej warto uiścić opłatę od razu, by uniknąć konsekwencji związanych z przekroczeniem terminu płatności. W Austrii karę można pokryć zarówno gotówką, jak i za pomocą karty płatniczej.

Jeśli jednak chodzi o mandat przesyłany listownie (np. wystawiony na podstawie zdjęcia z fotoradaru), jedyną możliwością jest płatność online. Wystarczy zalogować się na stronie austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości z użyciem numeru umieszczonego na mandacie. Pojawi się wówczas formularz, w którym należy uzupełnić dane i wybrać metodę płatności. Po wykonaniu przelewu warto zachować potwierdzenie – przyda się w razie ewentualnych sporów z austriackimi instytucjami.

Podsumowanie

  • W Austrii nie ma punktów karnych, ale kierowcy regularnie łamiący przepisy muszą liczyć się z ryzykiem odebrania prawa jazdy i nałożenia dodatkowej grzywny.
  • Nawet jeśli wyjedziesz z Austrii, nie unikniesz konieczności zapłacenia mandatu, który zostanie na Ciebie nałożony. Dokument trafi do Ciebie drogą pocztową.
  • Kierowcy często zapominają o zakupie winiety. Jej brak wiąże się z mandatem wynoszącym nawet 3000 euro, ale można łatwo go uniknąć – wystarczy wnieść wcześniej stosowną opłatę, która wynosi maksymalnie kilkadziesiąt euro. Mandaty w Austrii można płacić gotówką lub kartą u funkcjonariusza bądź online, poprzez stronę austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • Na ogół zagraniczni kierowcy mają 14 dni na zapłacenie mandatu – są one liczone od momentu jego otrzymania (również w formie listownej).

FAQ

Co zrobić, jeśli kierowca nie zgadza się z mandatem?
W takiej sytuacji można złożyć odwołanie w terminie określonym na mandacie. Procedura odwoławcza jest szczegółowo opisana na formularzu, który kierowca otrzymuje wraz z informacją o nałożeniu kary.
Czy mandat z Austrii można zignorować?
Ignorowanie mandatu może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zwiększenie kary, a w skrajnych przypadkach do interwencji sądowej lub problemów przy kolejnej wizycie w Austrii.
Czy mandaty z Austrii są egzekwowane w innych krajach?
Tak, Austria ma umowy z wieloma krajami UE, które umożliwiają egzekwowanie mandatów na terenie innych państw. Oznacza to, że kara może zostać nałożona listownie – korespondencja jest wysyłana na adres kierowcy.
Czy w Austrii można zapłacić mandat online?
Tak, większość mandatów można opłacić online, używając specjalnych numerów podanych na otrzymanym formularzu. Dokładną formę płatności wybiera się podczas uzupełniania informacji w panelu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny