Jak zabezpieczyć miejsce wypadku, kolizji?

Redakcja 2024-06-21
autostrady.com.pl » Blog » Jak zabezpieczyć miejsce wypadku, kolizji?

Duża ilość uczestników ruchu drogowego sprawia, że kolizje i wypadki zdarzają się w całej Polsce każdego dnia. Jeżeli jesteś kierowcą, pasażerem lub nawet pieszym, powinieneś wiedzieć, jak się zachować, jeśli do nich dojdzie. Jak zabezpieczyć miejsce wypadku? Kiedy wezwać policję i pogotowie, a kiedy nie jest to konieczne?

Co zrobić po wypadku samochodowym lub po kolizji?

Postępowanie po wypadku drogowym czy kolizji jest uzależnione od tego, gdzie do nich doszło.

Jeżeli miało to miejsce na drodze publicznej, przede wszystkim nie możesz uciekać — zarówno jako sprawca, jak i ofiara. Upewnij się, że możesz bezpiecznie wysiąść z samochodu i zachowaj zimną krew. Jeżeli jesteś na drodze szybkiego ruchu, uważaj na inne pojazdy, abyś nie został potrącony. Jeżeli widzisz, że sytuacja wymaga udziału służb (w tym przede wszystkim pogotowia), wezwij pomoc. Zadzwoń na numer alarmowy, przedstaw się, podaj swoją lokalizację i opisz, co się stało.

Zajmij się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. To bardzo ważne. Jeśli nie zadbasz o ten krok, może się okazać, że ofiar będzie więcej, a obrażenia będą poważniejsze. Inni kierowcy mogą nie zauważyć, że coś się stało, jeśli im tego nie zasygnalizujesz. Ta kwestia jest kluczowa dla bezpieczeństwa Twojego i innych osób.

Następnie sprawdź, co dokładnie stało się innym uczestnikom zdarzenia. Jeżeli wymagają pomocy, udziel im jej. Możesz zająć się np. zatamowaniem krwawienia, stabilizacją złamania, opatrzeniem ran czy nawet resuscytacją. Nie rozłączaj się w tym czasie z dyspozytorem numeru alarmowego. Jego wsparcie mentalne i merytoryczne może Ci się przydać. Podpowie Ci, co robić, aby faktycznie pomóc, a nie pogorszyć sprawy.

Pamiętaj, że zadaniami możesz dzielić się z innymi osobami, które są w stanie działać. Wtedy najlepiej przyjąć rolę lidera i przydzielać zadania konkretnym ludziom — np. pan w niebieskiej koszulce dzwoni po pogotowie, pani w czerwonej sukience zabezpiecza miejsce zdarzenia, a pan w żółtej kurtce razem ze mną zajmuje się resuscytacją. Dzięki temu nie dojdzie do rozproszenia odpowiedzialności, a każdy będzie działał.

Zdarzają się też mniej poważne zdarzenia, np. kolizje na parkingu czy wypadki, w których trakcie nikt nie zostaje poważnie poszkodowany. Wtedy trzeba zadbać o usunięcie pojazdu z drogi, aby jej nie blokować (jeśli jest to możliwe i bezpieczne). Następnie trzeba spróbować ustalić winę i spisać stosowne oświadczenie. Jeśli uczestnicy nie będą mogli się dogadać w tej kwestii, konieczne będzie wezwanie policji.

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku

Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, jeśli będzie miał miejsce wypadek lub kolizja drogowa? Postępowanie powinieneś rozpocząć od włożenia żółtej kamizelki. Dzięki niej będziesz dobrze widoczny, a realizowane przez Ciebie czynności nie będą wiązały się z dużym ryzykiem tego, że wkrótce i Tobie coś się stanie, bo inni kierowcy Cię nie zauważą. Następnie powinieneś znaleźć trójkąt ostrzegawczy i go rozłożyć.

Gdzie powinno się umiejscowić oznaczenie? To zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia. Jeżeli miało ono miejsce w obszarze zabudowanym, trójkąt powinien być położony na pojeździe albo tuż za nim (nie dalej niż 1 m od niego). Jeśli z kolei wypadek zdarzy się poza obszarem zabudowanym, trójkąt trzeba ustawić w odległości 30-50 m. Na autostradzie oznaczenie powinno być położone 100 m od pojazdu.

Jak zmierzyć odległość? Oczywiście trudno wyjąć w takiej sytuacji metr i wykorzystać go do precyzyjnych pomiarów. Zamiast tego możesz wykorzystać swoje kroki i przyjąć założenie, że jeden krok to mniej więcej jeden metr.

W ramach zabezpieczenia miejsca zdarzenia włącz też światła awaryjne w swoim samochodzie.

Postępowanie po wypadku drogowym i po kolizji: czy trzeba wzywać policję i pogotowie?

Nie każde zdarzenie, do którego dojdzie na drodze, musi się wiązać z wezwaniem policji i pogotowia. Przy drobnej stłuczce lub kolizji nie tylko jest to niepotrzebne, ale często też bezzasadne. Jeżeli uczestnicy dogadają się co do winy, nie będą mieli wątpliwości w tej kwestii i sporządzą stosowne oświadczenie, nie będzie konieczności wzywania służb. Może się jednak okazać, że wina będzie kwestią sporną. Wtedy już działania policji będą niezbędne w celu ustalenia sprawcy, a także wymierzenia mu kary.

Oczywiście osoba pokrzywdzona w każdej sytuacji może chcieć wezwać policję, nawet jeśli sprawca przyzna się do winy (np. po to, by otrzymał mandat). Należy to zrobić również zawsze wtedy, gdy od jednego z uczestników zdarzenia wyczuje się alkohol lub będzie on się zachowywał w sposób, pozwalający podejrzewać, że może być pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Inaczej wygląda sprawa, jeśli dojdzie do wypadku (ktoś zostanie pokrzywdzony w sensie zdrowotnym). Wtedy uczestnik zdarzenia powinien wezwać policję. Jeżeli będą występowały potencjalne ofiary, dojdzie do popełnienia przestępstwa. To z kolei będzie wiązało się z wszczęciem stosownego postępowania, zatrzymaniem sprawcy czy sprawdzeniem jego stanu w momencie popełnienia czynu (w tym trzeźwości).

Kiedy na miejsce kolizji lub wypadku wezwać pogotowie? Zawsze wtedy, gdy u jednego z uczestników dojdzie do obrażeń, będzie się on źle czuł lub będzie w złej kondycji psychicznej. Wtedy pomoc medyczna zwykle jest konieczna.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Jak zachowywać się na miejscu zdarzenia w czasie oczekiwania na pomoc służb?

Co zrobić po wypadku samochodowym, kiedy czeka się na przyjazd wezwanych służb? To zależy od sytuacji. W każdym wypadku trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a jeśli są ofiary wymagające pomocy — trzeba jej udzielić. Nie musisz robić tego wszystkiego sam. Możesz podzielić się zadaniami z innymi osobami będącymi na miejscu.

Nigdy nie należy wdawać się w dyskusje z innymi uczestnikami zdarzenia — zwłaszcza jeśli jest ono silnie nacechowane emocjonalnie. Agresja, oskarżenia mogą pogorszyć całą sprawę, doprowadzić do bójki i sprawić, że pokrzywdzonych będzie więcej, a ich obrażenia będą wymagały jeszcze większej pomocy medycznej. W takiej sytuacji najlepiej poczekać na pomoc w swoim samochodzie. Jeżeli jest się sprawcą, nigdy nie powinno się uciekać z miejsca zdarzenia. Może za to grozić dodatkowa odpowiedzialność.

Podsumowanie

  • Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń, w tym do wypadków i kolizji. W zależności od ich przebiegu oraz skutków strony mogą zachować się w inny sposób. Nigdy nie należy jednak uciekać. Zawsze powinno się też udzielić pomocy ofiarom.
  • Miejsce zdarzenia trzeba też prawidłowo zabezpieczyć. W związku z tym w aucie powinno się włączyć światła awaryjne, jeśli to możliwe. Należy też umieścić w odpowiednim miejscu trójkąt ostrzegawczy (wysokość, na której powinien być położony, zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia).
  • Nie zawsze wypadek czy kolizja wiążą się z koniecznością wezwania policji czy pogotowia. W niektórych przypadkach jest to zbędne. Pomoc trzeba jednak wezwać zawsze, kiedy uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu oraz wtedy, gdy któryś z uczestników wymaga pomocy medycznej (ze względu na obrażenia fizyczne lub np. na kondycję psychiczną).

FAQ

Jakie rzeczy są przydatne podczas zabezpieczania miejsca kolizji?
Podczas zabezpieczania miejsca kolizji najbardziej przydatny jest trójkąt ostrzegawczy, który powinien być umieszczony we właściwym miejscu. Dobrze jest też korzystać wtedy z kamizelki odblaskowej, która zwiększy Twoją widoczność.
Czym różni się kolizja od wypadku?
Kolizja drogowa jest zdarzeniem, w którym nikt z uczestników poważnie nie ucierpiał. Najczęściej w jej wyniku dochodzi do uszkodzenia auta o mniejszym lub większym charakterze. Z kolei przy wypadku mówimy już o zdarzeniu, w którym występują osoby poszkodowane. Ofiary mogą mieć obrażenia, uszczerbek na zdrowiu, a nawet ponieść śmierć.
Co trzeba zrobić najpierw: zabezpieczyć miejsce zdarzenia czy wezwać potrzebną pomoc?
Jeżeli na miejsce zdarzenia musisz wezwać pomoc, zrób to jeszcze zanim zajmiesz się zabezpieczaniem przestrzeni. Im szybciej skontaktujesz się z numerem alarmowym, tym szybciej zostaną wezwane odpowiednie służby. Od ich działań może być uzależnione zdrowie i życie ludzi, dlatego każda minuta jest cenna.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny