Oznaczenia autostrad – poradnik

Redakcja 2022-10-12
autostrady.com.pl » Blog » Oznaczenia autostrad – poradnik

Wielu kierowców korzysta z autostrad jedynie sporadycznie. To główny powód, dla którego warto odświeżyć sobie oznaczenie autostrad. Planujesz właśnie trasę? Już wiesz, że będzie ona przebiegać autostradą? Ten poradnik jest dla Ciebie.

Oznaczenie autostrad – jakie stosuje się znaki?

Na autostradzie dopuszczalna prędkość, z jaką mogą poruszać się samochody, jest wyższa niż na innych drogach. Dodatkowo niektóre manewry (np. zawracanie) są zabronione. Właśnie dlatego tak ważne jest zasygnalizowanie kierowcom, że za chwilę będą poruszać się po drodze, na której dynamika jazdy i przestrzeganie przepisów mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

W Polsce zarówno wjazd na autostradę, jak i wyjazd są sygnalizowane specjalnymi znakami – są to:

 • znak D-9 autostrada – przedstawia on biały wiadukt z białymi jezdniami na niebieskim tle,
 • znak D-10 koniec autostrady – wygląda jak znak D-9, ale jest przekreślony czerwoną linią,
 • znak E-20 – tablica węzła drogowego na autostradzie, na której zamieszcza się informację o numerze wyjazdu oraz odległości do tego wyjazdu.

Pod tymi znakami mogą znaleźć się również tabliczki T-1a. Ich zadaniem jest informowanie kierowcy o odległości do początku/końca autostrady.

znak E-9znak D-10znak E-20tabliczka T1-a

Oznakowanie autostrad – jakie znaki kierunkowe?

Przed i na autostradzie kierowcy mogą spotkać się z różnymi znakami kierunkowymi – są one umieszczane zarówno nad jezdnią, jak i na poboczu. Czego można się z nich dowiedzieć?

Kierowcy, którzy chcą wjechać na autostradę, dowiedzą się ze znaków, w jakim kierunku jechać. Znaki umieszczane przed wjazdem na autostradę to:

 • E-2e – drogowskaz tablicowy znajdujący się obok jezdni,
 • E-1b – tablica przeddrogowskazowa, której celem jest uprzedzenie kierowcy o skrzyżowaniu z wjazdem na autostradę

znak E-2e                  znak E-1b

W ciągu samej autostrady występują tablice przeddrogowskazowe informujące o wyjeździe z autostrady i pokazujące miejscowości, do których można dojechać, decydując się na konkretny zjazd. Kierowca dowie się z nich, ile metrów pozostało do zjazdu, a także pozna dopuszczalną prędkość, z jaką może się po tej drodze poruszać.

Prawidłowe oznakowanie autostrad pozwala kierowcom dobrze przygotować się do planowanego manewru, np. zjazdu z autostrady. Obecność tablic ogranicza też ryzyko przegapienia zjazdu czy wykonania manewru w ostatniej chwili, co jest zachowaniem niebezpiecznym.

Z jakimi jeszcze znakami można spotkać się na autostradzie?

Na autostradach mogą pojawiać się także dodatkowe znaki, które pozwolą kierowcy dostosować prędkość pojazdu do aktualnych warunków na drodze. Wskazać wystarczy:

 • ograniczenia prędkości (B-33) – ich wprowadzenie jest podyktowane względami bezpieczeństwa (ograniczenia prędkości najczęściej mają miejsce np. na odcinkach zwężonych),
 • informacja o robotach na drodze (A-14) – aktualnie w Polsce trwa rozbudowa autostrad, a to oznacza, że z tym znakiem kierowcy mogą spotkać się stosunkowo często,
 • wypadek drogowy (A-34) – kierowca może zwolnić oraz przygotować się na chwilowy zator, jaki może mieć miejsce na drodze.

znak B-33     znak A-14     znak A-34

Powyższe znaki kierowcy spotykają także na innych drogach – nie są one charakterystyczne dla autostrad. Znakiem charakterystycznym jest za to informacja o MOP (Miejscu Obsługi Podróżnych). Tablica informuje również o odległości do najbliższego punktu.

Również jedynie na autostradzie można spotkać znaki F-14a, F-14b i F-14c. To tablice wskaźnikowe, które umieszczane są w odległości odpowiednio 300, 200 i 100 m przed pasem wyłączania.

znak F-14a    znak F-14b   znak F-14c

Oznakowanie autostrad na mapach – jaka litera?

Obecnie papierowe mapy uchodzą za przeżytek – korzysta z nich niewielu kierowców. Do wyznaczania tras częściej używane są mapy w formie elektronicznej, a to z uwagi na komfort ich wykorzystania. Jakimi literami na mapie oznaczone są autostrady? W tym celu stosuje się literę „A”. Każda autostrada posiada przy tym własny numer.

Przykład: Autostrada A1, zwana Autostradą Bursztynową, docelowo będzie przebiegać przez następujące miasta: Trójmiasto, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Pyrzowice, Gliwice aż do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Awaria lub kolizja – jak pomoże oznaczenie autostrad?

Mimo że na autostradach do kwestii bezpieczeństwa przykłada się dużą wagę, to niemal codziennie dochodzi na nich do mniej lub bardziej poważnych zdarzeń. W takich sytuacjach przydają się oznaczenia autostrad w postaci słupków pikietażowych (kilometrażowych). Co to takiego?

Słupki pikietażowe (kilometrażowe):

 • znajdują się na poboczu drogi – często za barierkami,
 • pozwalają określić miejsce na drodze – co ułatwia służbom lokalizację miejsca zdarzenia.

Słupki są umieszczane na drodze co sto metrów. Jak odczytać informacje zawarte na słupku pikietażowym? Czytając od góry słupka, kierowca pozna: numer, kilometr i metr (wyrażony w setkach) drogi, na której się znajduje. Między numerem drogi a oznaczeniem liczby kilometrów znajduje się element odblaskowy.

Co warto wiedzieć?

 1. Wjazd na autostradę poprzedzony jest znakiem D-9. Znak ten przedstawia wiadukt z białymi jezdniami na niebieskim tle.
 2. Koniec autostrady również jest sygnalizowany znakiem – jest to znak D-10.
 3. Poruszając się po autostradzie, kierowcy mogą mijać znaki kierunkowe, które sygnalizują m.in. najbliższe zjazdy.
 4. Do oznakowania autostrad wykorzystuje się też inne znaki – przykładowe to B-33 (ograniczenie prędkości), A-14 (roboty na drodze) i A-34 (wypadek drogowy).

Najczęściej zadawane pytania:

Czym jest oznakowanie eksperymentalne?
Oznakowanie eksperymentalne po raz pierwszy pojawiło się w 2013 r. na odcinku Toruń –  Kowal (autostrada A1). To oznakowanie zostało zaprojektowane z myślą o kierowcach korzystających z dróg szybkiego ruchu, w tym autostrad. Celem jego wprowadzenia jest zwiększenie czytelności poszczególnych znaków.
Czy oznakowanie eksperymentalne jest stosowane wyłącznie na autostradach?
Oznakowanie eksperymentalne pojawiło się też na drogach ekspresowych. Przykładem takiego znaku mogą być tablice wskaźnikowe F-14. Są one dobrze znane kierowcom korzystającym z autostrad – informują o odległości, jaka pozostała przed początkiem pasa wyłączania.
Czym jest oznakowanie standardowe?
To oznakowanie, które nie jest oznakowaniem eksperymentalnym. Mimo że oznakowanie eksperymentalne zamontowano na wielu odcinkach autostrad, to na większości tras kierowcy spotkają się z oznakowaniem standardowym (konwencjonalnym).
Czy płatne odcinki autostrad są oznaczane?
Niektóre odcinki autostrad w Polsce są płatne. Kierowcy są wcześniej informowani o wjeździe na taki odcinek m.in. tablicą T-28. Planując trasę, warto sprawdzić, czy przebiega ona przez płatne odcinki – za przejazd można zapłacić przez internet.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny