Od czerwca 2021 roku kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać z systemu e-TOLL. Daje on możliwość bezgotówkowej zapłaty za przejazd konkretnymi autostradami. Niektórzy kierowcy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób działa aplikacja. Dowiedz się, na czym polega system e-TOLL i gdzie go można używać.
System e-TOLL dla osobówek – jak działa?
Zastanawiasz się, co to jest system e-TOLL? Za jego pomocą dokonasz cyfrowych płatności na wymagających tego odcinkach autostrady. Jest on o tyle istotny, że od grudnia 2021 roku w niektórych miejscach nie jest możliwa płatność gotówką w punktach poboru opłat. Zatem kierowcy, którzy będą chcieli uiścić opłatę za przejazd autostradami objętym systemem e-TOLL dla osobówek na bramkach,mogą spotkać się z niemiłą niespodzianką.
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa nowe rozwiązanie do uiszczenia bezgotówkowych opłat za przejazd płatną trasą. System e-TOLL w postaci aplikacji wykorzystuje satelitarną technologię wyznaczania lokalizacji pojazdu. Warto pamiętać, że do jej działania jest niezbędny telefon komórkowy z odpowiednio naładowaną baterią. W przypadku braku sprawnego urządzenia, korzystanie z aplikacji nie będzie możliwe. Konieczne jest także włączenie transferu danych oraz lokalizacji GPS.
Gdy korzystasz z tego rozwiązania, już nie musisz czekać w kolejce do bramki, aby uiścić opłatę. Zrobisz to znacznie wygodniej. Wystarczy wykupić elektroniczny bilet lub zainstalować aplikację i zasilić ją potrzebnymi środkami. Dzięki temu przejazd jest szybszy i nie ma konieczności czekania w korku.
System e-TOLL dla samochodów osobowych – gdzie kupić elektroniczny bilet?
Kierowcy nie zawsze decydują się na rejestrację w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych. Niektórzy wolą postawić na doraźne rozwiązania, takie jak zakup cyfrowego biletu. Dzięki temu nie trzeba instalować aplikacji czy pamiętać o uruchomieniu jej przed wjazdem na autostradę. Dowiedz się, jak i gdzie kupić e-TOLL dla samochodów osobowych w formie biletu elektronicznego.
Taką formę opłaty za przejazd możesz uzyskać znacznie wcześniej, bo nawet 60 dni przed planowaną trasą. Powinieneś jednak wcześniej przygotować odpowiednie dane:
- termin, w którym planujesz przejazd,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- odcinek autostrady, za który chcesz zapłacić.
Elektroniczny bilet kupisz na stacjach Orlen oraz u partnerów systemu e-TOLL, np. w aplikacjach bankowych. Pełną listę punktów znajdziesz na rządowej stronie etoll.gov.pl. W przypadku, gdy kupiłeś bilet w formie papierowej, pamiętaj, aby zachować go do kontroli.
Zapomniałem kupić elektroniczny bilet e-TOLL dla samochodów osobowych – co robić?
Śpieszyłeś się przed trasą i już podczas jazdy zdałeś sobie sprawę, że nie wykupiłeś biletu elektronicznego? Nic straconego – istnieje jeszcze szansa, aby uchronić się przed karą za brak uiszczenia opłaty za przejazd autostradowy. Kierowca ma do wyboru kilka możliwości.
- Pomoc pasażera
Jeśli podróżujesz z inną osobą, która korzysta np. z bankowości elektronicznej, poproś ją o wykupienie biletu autostradowego. Wystarczy, że poda wcześniej wspomniane dane, aby Twój przejazd był opłacony.
- Postój na wyznaczonych punktach, np. stacji benzynowej
Dobrym rozwiązaniem będzie także zjechanie na jeden z pobliskich punktów – np. stację benzynową czy MOP. W ten sposób możesz bezpiecznie zatrzymać pojazd, nie generując ryzyka wypadku komunikacyjnego. W zależności od możliwości, zakup bilet autostradowy przy pomocy partnerskiej aplikacji w telefonie lub stacjonarnie.
- Zakup biletu autostradowego po dojechaniu do celu
Jeśli nie masz możliwości postoju i podróżujesz sam, nadal możesz zadbać o uiszczenie opłaty. System e-TOLL dla samochodów osobowych pozwala na zakup biletu nawet do 3 dni po faktycznym przejeździe.
Pamiętaj – w przypadku kontroli brak dowodu uiszczenia opłaty autostradowej będzie skutkował mandatem w wysokości 500 zł. Dlatego warto wcześniej zadbać o zakup biletu lub rejestrację w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych.
Rejestracja w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych oraz działanie aplikacji
Aplikacja do bezgotówkowych płatności na autostradzie jest dostępna dla użytkowników telefonów z oprogramowaniem Android oraz IOS. Wystarczy ją pobrać ze sklepu odpowiedniego dla konkretnego systemu. Sama rejestracja w niej jest łatwym procesem.
Kierowca po zainstalowaniu aplikacji systemu e-TOLL otrzyma identyfikator biznesowy. Należy go podać w Internetowym Koncie Klienta podczas rejestracji. Do zakończenia procesu jest niezbędne wykorzystanie metody uwierzytelniania poprzez profil zaufany lub mObywatel.
Jeśli jednak nie masz możliwości rejestracji w systemie e-TOLL online, zrobisz to stacjonarnie w punktach obsługi. Dzięki temu również osoby, które nie korzystają z profilu zaufanego, łatwo dołączą do bezgotówkowych płatności za przejazd autostradą.
Po tym, jak Twoja aplikacja w systemie e-TOLL jest w pełni zainstalowana, wystarczy dodać do niej pojazd, w którym będzie używana. Przed trasą pamiętaj o tym, aby uruchomić ją. W przypadku, gdyby Twoje urządzenie straciło zasięg internetowy lub GPS, aplikacja poinformuje Cię o tym.
Zadbaj także, aby przed przejazdem zasilić konto w systemie e-TOLL. Łatwo to zrobisz, korzystając z szybkich przelewów w bankowości elektronicznej, BLIK-a lub innych form płatności mobilnych, a także kart flotowych, debetowych i kredytowych. Wpłata środków na konto jest możliwa także w Miejscu Obsługi Klienta. W ten sposób zapłacisz także gotówką.
Podsumowanie
- System e-TOLL jest przeznaczony do bezgotówkowych płatności na wyznaczonych odcinkach autostrad.
- Płatności za przejazd można dokonać za pomocą aplikacji lub wykupując elektroniczny bilet.
- Kierowcy, którzy zapomnieli o zakupie biletu autostradowego, mogą dopełnić tego obowiązku w ciągu 3 dni od przejazdu.
- Za brak płatności za przejazd autostradą grozi mandat w wysokości 500 zł.