Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty drogowej obowiązującej w ośmiu krajach w Europie. Należy ją uiścić, aby móc swobodnie podróżować samochodem przez terytorium niektórych państw. Dawniej miała wyłącznie formę nalepki naklejanej na szybę auta. Takie rozwiązanie nadal funkcjonuje m.in. w Szwajcarii. Jednak coraz częściej e-winietę można kupić w formie elektronicznej przez internet.
Przed wyjazdem autem za granicę można kupić winietę za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego pod adresem: https://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/winiety,-,pojazdy,do,3.5t,23.html. Niektóre kraje prowadzą również specjalnie do tego celu przeznaczone strony internetowe, na których również można nabyć e-winietę.
Z kolei winietę w tradycyjnej formie nalepki można zakupić na przejściach granicznych (np. na stacjach benzynowych), którą następnie należy nakleić na szybę.
Przede wszystkim, że tradycyjną winietę w formie nalepki trzeba nakleić na szybę samochodu. Dodatkowo konieczne jest wpisanie na niej numeru rejestracyjnego pojazdu. Natomiast e-winiety mają formę pliku PDF w formacie A4. W czasie podróży należy mieć ją przy sobie wydrukowaną na kartce lub zapisaną w pamięci telefonu.
Winiety różnią się od siebie okresem ważności, który każdy kraj ustala samodzielnie. W zależności od państwa w Europie wyróżniamy winiety weekendowe, tygodniowe, dziesięciodniowe, miesięczne, dwumiesięczne, trzymiesięczne i roczne.
Ważne, aby okres ważności winiety dopasować do długości podróży. Jeśli np. wyjeżdżamy samochodem za granicę na kilka dni, to w zupełności wystarczy zakup tańszej winiety tygodniowej lub dziesięciodniowej.
Należy również pamiętać, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy na trasie podróży obowiązują winiety. Np. w często odwiedzanej przez Polaków samochodem Chorwacji nie ma winiet. Jednak aby do niej dotrzeć w zależności od trasy konieczny może być przejazd przez terytorium Czech, Słowacji, Austrii, Węgier lub Słowenii – gdzie wymagane są winiety.