Podróżowanie samochodem, czy to po kraju, czy za granicą, tworzy ryzyko wzięcia udziału w kolizji drogowej. Każde takie zdarzenie jest źródłem niemałych emocji. W przypadku stłuczki, do której doszło poza Polską, do stresowania się samym wypadkiem dochodzą problemy związane z nieznajomością przepisów i barierą językową. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się do wyjazdu i co robić w razie kolizji za granicą.
Wypadki za granicą w liczbach
Zapoznanie się ze statystykami wypadków drogowych w UE pozwala lepiej poznać skalę problemu. Na podstawie przedstawionych danych liczbowych możesz podjąć bardziej racjonalne decyzje podczas przygotowywania się do wyjazdu i np. wykupić ubezpieczenie przed podróżą do kraju, w którym jest najwięcej takich zdarzeń na drodze.
Według danych Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) w 2021 roku na drogach Europy zginęły 19 823 osoby. W porównaniu do roku 2001, gdy zanotowano 51 483 ofiary śmiertelne, można zauważyć znaczącą poprawę. Mimo to w pojedynczych państwach, jak i w całej Wspólnocie, nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa transportu samochodowego.
Liczbę wypadków śmiertelnych w poszczególnych państwach najlepiej ukazuje współczynnik zgonów na milion mieszkańców. Najniższy wskaźnik w Europie mają kolejno Norwegia (15), Malta (17), Szwecja (19) i Szwajcaria (23). Najwyższy – Rumunia (93), Bułgaria (81), Łotwa (78) i Serbia (76).
Jak ustrzec się przed kolizją za granicą?
Nie da się całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwa wzięcia udziału w kolizji za granicą. Mimo to można zadbać o zmniejszenie ryzyka wypadku, np. poprzez odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Warto przy tym uwzględnić przepisy obowiązujące w państwie docelowym i w krajach, przez które zamierza się przejeżdżać.
Jeśli planujesz podróż do innego kraju:
- sprawdź auto pod kątem technicznym — zweryfikuj poziom płynów, ciśnienie w oponach, zużycie wycieraczek. W razie wątpliwości udaj się do zaufanego mechanika, aby skontrolować pojazd nieco dokładniej;
- zadbaj o właściwe wyposażenie — jeśli podróżujesz po UE autem zarejestrowanym w Polsce wystarczy, że będziesz mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Możesz dodatkowo zaopatrzyć się w apteczkę czy kamizelkę odblaskową. W ten sposób unikniesz problemów w czasie kontroli służb drogowych. Takie akcesoria przydadzą Ci się również przy ewentualnej kolizji;
- pamiętaj o OC — w 12 krajach, m.in. w Albanii, Białorusi, Mołdawii czy Macedonii Północnej, podczas podróży własnym autem musisz mieć przy sobie tzw. Zieloną Kartę. Wyrobisz ją u ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną polisę. W pozostałych państwach wystarczy, że zabierzesz ze sobą papierowe potwierdzenie ważności OC;
- wykup winiety — jeśli masz zamiar przejeżdżać przez Bułgarię, Czechy, Austrię, Rumunię, Słowenię, Słowację lub Węgry, musisz wnieść opłatę drogową. Po dopełnieniu tego obowiązku otrzymasz potwierdzenie w formie naklejki na szybę lub w wersji elektronicznej.
Co robić w razie kolizji za granicą?
Kolizja za granicą może zdarzyć się każdemu, kto zdecyduje się na podróż do innego państwa. Taka sytuacja powoduje duży stres, a pod wpływem emocji łatwo o popełnienie pomyłki. Z tego powodu warto jeszcze przed wyjazdem właściwie przygotować się na takie zdarzenie.
W razie stłuczki za granicą najlepiej od razu wezwać policję, zwłaszcza gdy nie możesz porozumieć się z pozostałymi uczestnikami zdarzenia. Ponadto w niektórych państwach masz obowiązek poinformować o zdarzeniu drogowym służby, nawet jeśli w kolizji nikt nie ucierpiał. Następnie powinieneś zabrać się za spisanie oświadczenia. Możesz to zrobić na kartce lub na specjalnym formularzu, który znajdziesz w internecie. Taki gotowy wzór warto mieć ze sobą w aucie w wersji polskiej i angielskiej. Dzięki temu nie pominiesz żadnych istotnych informacji.
W oświadczeniu o zdarzeniu drogowym powinny znaleźć się:
- dane osobowe posiadacza samochodu — imię, nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania;
- numer rejestracyjny auta i marka;
- informacje o ubezpieczeniu pojazdu — nazwa towarzystwa i numer polisy;
- dane z Zielonej Karty — o ile jest w danym państwie wymagana;
- okoliczności zdarzenia — data, miejsce, przebieg stłuczki (oświadczenie – wzór na https://ubezpieczamy-auto.pl/oswiadczenie-sprawcy-kolizji-wzor/)
W dokumencie powinno znaleźć się też przyznanie do winy sprawcy zdarzenia. Oprócz tego warto umieścić w nim szkic sytuacyjny. Zaleca się również krótkie opisanie powstałych uszkodzeń i wykonanie zdjęć z miejsca zdarzenia.
Takie oświadczenie przyda się podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela sprawcy lub do jego reprezentanta, nazywanego również korespondentem. W znalezieniu polskiego odpowiednika zagranicznego zakładu ubezpieczeń pomoże baza prowadzona przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
Stłuczka za granicą a ubezpieczenie
Podczas planowania wyjazdu warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Pomoc ze strony towarzystwa może okazać się nieoceniona w wielu kryzysowych sytuacjach, nie tylko podczas kolizji za granicą.
Autocasco to roczne ubezpieczenie wykupywane najczęściej razem z obowiązkowym OC. Pozwoli uniknąć poniesienia konsekwencji finansowych za zdarzenia, w których to Ty jesteś sprawcą. Dodatkowa polisa pokryje szkody powstałe podczas zdarzenia w Twoim aucie. Oprócz tego na wsparcie ubezpieczyciela możesz liczyć w razie kradzieży czy uszkodzenia samochodu przez niezidentyfikowane osoby.
Assistance z kolei zagwarantuje Ci pomoc na miejscu stłuczki. Taką polisę można wykupić na rok lub na czas wyjazdu, np. na okres 14 dni. W ramach ubezpieczenia towarzystwo zagwarantuje m.in. pomoc tłumacza, holowanie pojazdu czy wymianę opony na trasie.
Podsumowanie
- W 2021 roku najwięcej ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych odnotowano w Rumunii, w Bułgarii, na Łotwie i w Serbii.
- Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić stan techniczny samochodu i zadbać o podstawowe wyposażenie — m.in. trójkąt, gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową.
- W razie kolizji za granicą zaleca się wezwanie policji. Oprócz tego należy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Wzory dokumentów w różnych językach można znaleźć w internecie.
- W razie stłuczki za granicą przyda się dodatkowe ubezpieczenie. Przed wyjazdem warto wykupić assistance lub AC.