Podróż motocyklem po Europie – jak zaplanować wyjazd?

Redakcja 2024-05-23
autostrady.com.pl » Blog » Podróż motocyklem po Europie – jak zaplanować wyjazd?

Podróż motocyklem po Europie to marzenie wielu kierowców jednośladów. Taka wyprawa to okazja do przeżycia niezapomnianych przygód oraz odwiedzenia wielu pięknych miejsc. Zanim jednak w nią wyruszysz, musisz się do niej dobrze przygotować. Przede wszystkim zadbaj o właściwe wyposażenie swojego motocykla oraz skompletowanie stroju. Poznaj także najważniejsze zasady ruchu drogowego obowiązujące w niektórych krajach.

Odpowiednie przygotowanie do wyprawy motocyklem po Europie ma kluczowe znaczenie głównie ze względów bezpieczeństwa. Jeśli o to zadbasz, taka podróż będzie prawdziwą przyjemnością.

Co zabrać ze sobą na podróż motocyklem po Europie?

W pierwszej kolejności sprawdź stan techniczny swojego motocykla. Jest to niezbędne, aby uniknąć niepotrzebnych problemów w trasie. W tym celu odwiedź zaufany warsztat, w którym zostanie wykonany kompleksowy przegląd, a ewentualne awarie usunięte.

Pakując się na wyjazd, warto pamiętać o:

 • zestawie naprawczym do kół,
 • taśmie izolacyjnej i naprawczej,
 • zapasowych bezpiecznikach i żarówkach,
 • podstawowych narzędziach.

Warto także mieć przy sobie mały kanister z zapasem paliwa, gdyby okazało się, że na którymś odcinku trasy nie ma stacji benzynowych.

Motocyklista powinien także wyposażyć się w odpowiedni strój gwarantujący komfort i bezpieczeństwo. W jego skład powinny wchodzić następujące elementy:

 • kask (jest obowiązkowy),
 • kurtka i spodnie/ kombinezon,
 • bielizna termoaktywna,
 • buty sięgające za kostkę,
 • rękawice.

Oprócz nich spakuj także codzienną odzież, która również przyda Ci się podczas wyprawy. To, co ze sobą zabierzesz, zależy głównie od tego, jakie kierunki wybierzesz oraz o jakiej porze roku będziesz podróżować.

Pamiętaj także o zabraniu ze sobą apteczki pierwszej pomocy oraz leków, które przyjmujesz.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na wyprawę motocyklową?

Dokumenty, o których powinieneś pamiętać to:

 • ubezpieczenie OC (lub Zielona Karta niezbędna w wielu krajach poza UE),
 • dowód osobisty lub paszport,
 • EKUZ,
 • prawo jazdy (w niektórych krajach poza UE potrzebna jest międzynarodowa wersja),
 • dowód rejestracyjny,
 • ważne badanie techniczne.

Miej przy sobie także kartę płatniczą oraz nawet niewielki zapas waluty kraju, do którego się wybierasz. Może przydać się np. na stacjach benzynowych.

Jak zaplanować wyprawę motocyklem po Europie?

Planowanie podróży zacznij od ustalenia kierunku oraz pory roku. Jeśli wybierasz się na północ Europy np. do Norwegii lub Szwecji, najlepszą decyzją będzie wyjazd latem, gdy na tym obszarze panuje dobra pogoda oraz optymalne temperatury. Z kolei, jeżeli chcesz cieszyć się słońcem, ale nie przepadasz za upałami, to postaw na południe Europy wiosną lub wczesną jesienią. Pamiętaj o tym, że warunki atmosferyczne znacząco wpływają na samopoczucie oraz komfort podróży, dlatego warto wybierać terminy, gdy masz największą szansę na ładną pogodę oraz przyjemną temperaturę.

Nie możesz także zapomnieć o zaplanowaniu budżetu na wyprawę. Uwzględnij to, że nawet jeśli planujesz spać pod namiotem, może okazać się konieczna wizyta w hostelu lub hotelu, jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca. Weź pod uwagę również budżet przeznaczony na jedzenie oraz płatne odcinki dróg.

Ubezpieczenie dodatkowe na wyjazd motorem po Europie – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak. Przede wszystkim pomyśl o assistance. Jest to ubezpieczenie, które może przydać Ci się np. podczas awarii motocykla. Dodatkowo możesz wybrać również ubezpieczenie bagażu. Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że ochrona obejmie Cię także podczas zagranicznej wyprawy.

Warto także kupić ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ działa wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, a zakres pomocy, jaką można dzięki niej otrzymać, jest ograniczony.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Najpiękniejsze trasy i przepisy drogowe w wybranych krajach w Europie

Poniżej znajdziesz zestawienie kilku europejskich krajów, w których są wyjątkowe trasy, idealne na wyprawy motocyklowe. Dowiedz się także, jakie zasady ruchu drogowego w nich obowiązują.

Francja

Pierwszą propozycją jest Droga Napoleona o długości 322 km. Prowadzi ona z Macon do Antibes. Cały szlak prowadzi śladami Napoleona powracającego z wygnania i jest idealną propozycją dla miłośników historii oraz pięknych widoków.

Druga propozycja we Francji to Plaże Normandii. Trasa ta ma początek w Rouen, a kończy się w Mont Saint-Michel, gdzie znajduje się fascynujący średniowieczny klasztor. Ma ona 547 km długości i przebiega m.in. przez plażę Omaha, czyli jedno z miejsc lądowania aliantów w 1944 r.

We Francji obowiązują następujące ograniczenia prędkości dla motocykli:

 • 50 km/h – teren zabudowany,
 • 90 km/h – teren niezabudowany (w pogodę deszczową lub przy mokrej nawierzchni 80 km/h, a w warunkach widoczności ograniczonej do 50 m to 50 km/h),
 • 110 km/h – drogi ekspresowe (w pogodę deszczową lub przy mokrej nawierzchni 100 km/h, a w warunkach widoczności ograniczonej do 50 m 50 km/h),
 • 130 km/h – autostrady (w pogodę deszczową lub przy mokrej nawierzchni 100 km/h, a w warunkach widoczności ograniczonej do 50 m 50 km/h).

Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila (dla kierowców z prawem jazdy poniżej 3 lat – 0,2 promila).

Włochy

Malownicza trasa Wielka Droga Dolomicka o długości 112 km zaczyna się w Bolzano do Cortina d’Ampezzo i prowadzi przez trzy piękne przełęcze: Costalunga, Pordoi oraz Falzarego. Obfituje ona w widoki zapierające dech w piersiach. Mimo że trasa nie jest bardzo długa, to z pewnością jej pokonanie zajmie co najmniej pół dnia ze względu na to, że będziesz chciał co chwilę się zatrzymywać, aby rozkoszować się pejzażami.

We Włoszech obowiązują następujące ograniczenia prędkości dla motocykli:

 • 50 km/h – teren zabudowany,
 • 90 km/h – teren niezabudowany,
 • 110 km/h – drogi ekspresowe (90 km/h przy niesprzyjających warunkach pogodowych),
 • 130 km/h – autostrady (100 km/h przy niesprzyjających warunkach pogodowych).

Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila (dla kierowców z prawem jazdy poniżej 3 lat – 0,0 promili).

Hiszpania

W tym kraju warto postawić na trasę Jaen, która zaczyna się i kończy w miejscowości o tej samej nazwie. Łączna długość to 281 km. Prowadzi ona przez piękny region Andaluzji, który zachwyca niesamowitymi widokami. Jest to prawdziwy raj dla motocyklistów, który obfituje w liczne zakręty i nawroty.

W Hiszpanii obowiązują następujące ograniczenia prędkości dla motocykli

 • 50 km/h – teren zabudowany,
 • 90 km/h – teren niezabudowany,
 • 130 km/h – autostrady i drogi ekspresowe.

Poruszając się po miastach, nie można przekraczać prędkości 30 km/h w przypadku dróg, na których chodnik jest wyniesiony ponad poziom jezdni oraz 20 km/h, gdy są one na tym samym poziomie.

Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila (dla kierowców z prawem jazdy poniżej 2 lat – 0,3 promila).

Podsumowanie

 • Na wyprawę motocyklową trzeba się odpowiednio spakować. Nie można zapomnieć także o zestawie naprawczym do kół, podstawowych narzędziach czy zapasowych bezpiecznikach oraz żarówkach, które mogą przydać się w trasie.
 • Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą najważniejszych dokumentów, takich jak m.in. dowód osobisty lub paszport, ważne OC, dowód rejestracyjny, prawo jazdy.
 • Planując podróż motocyklem, należy uwzględnić kierunek oraz porę roku, a także budżet, który można przeznaczyć na wyprawę. Znacząco ułatwi to przygotowanie się do takiej wyjazdu.
 • Wybierając się w zagraniczną podróż, warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, a także dobrowolne polisy dla motocykla, takie jak np. assistance.
 • We Francji możesz wybrać się w podróż Drogą Napoleona lub wybrać trasę Plaże Normandii. Oba rozwiązania gwarantują niezapomniane widoki.
 • We Włoszech warto przede wszystkim przejechać się Wielką Drogą Dolomicką o długości 112 km.
 • W Hiszpanii na szczególną uwagę zasługuje malownicza trasa Jaen.

FAQ

Czy podróżując motocyklem po Europie, trzeba mieć winiety?
Tak, winiety są wymagane w takich krajach, jak Słowacja, Słowenia, Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Szwajcaria oraz Węgry. Obowiązują one wyłącznie na autostradach i płatnych odcinkach dróg.
Jakie koszty podróży motocyklem po Europie trzeba dodatkowo uwzględnić?
Nie tylko niektóre odcinki dróg w Europie są płatne, ale także wybrane tunele, przełęcze, mosty oraz przeprawy promowe.
Czy ubezpieczenie OC motocykla działa także poza Polską?
Tak, OC działa także w krajach należących do Unii Europejskiej oraz niektórych państwach w Europie spoza Wspólnoty.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny