Liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych w Polsce w przeliczeniu na milion mieszkańców pozostaje niepokojąco wysoka. W2021 roku wynosiła 59. Nasz kraj uplasował się na 5. miejscu od końca w rankingu bezpieczeństwa ruchu drogowego państw UE. Gorzej wypadają jedynie Chorwacja, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Do ponad 50% śmiertelnych wypadków przyczyniła się nadmierna prędkość. Jedną z metod walki z nią są odcinkowe pomiary prędkości. Czy są skuteczne i jak działają? Odpowiadamy.
Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?
Odcinkowy pomiar prędkości, w skrócie OPP, to system polegający na rejestrowaniu przekraczania prędkości. Ma zmusić kierowców do przestrzegania przepisów na wybranym dystansie drogi. Z reguły jest montowany w miejscach, gdzie odnotowuje się największą liczbę śmiertelnych wypadków drogowych. W przeciwieństwie do fotoradarów wykonujących pomiar jedynie punktowo, OPP określa prędkość pojazdu na całym odcinku trasy. Jak pokazują badania, taki system znacznie lepiej dyscyplinuje kierowców do przestrzegania przepisów drogowych i rzadziej się psuje.
Montaż urządzeń wchodzących w skład odcinkowego pomiaru prędkości to element programu współfinansowanego przez Unię Europejską. Głównymi założeniami projektu rozpoczętego w 2015 roku było zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu samochodowym i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków. W tym celu na drogach krajowych o długości prawie 10 000 km zamontowano m.in. 29 urządzeń do OPP i 400 fotoradarów stacjonarnych.
Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Wiele osób zastanawia się, jak działa odcinkowy pomiar prędkości. Zrozumienie zasad pracy tego systemu umożliwi Ci odpowiednie zachowanie się na drodze i tym samym — uniknięcie mandatu. Jeśli napotkasz OPP na swojej drodze, Twój przejazd zostanie zarejestrowany przez specjalne kamery umieszczone na bramkach kontrolnych. Podczas wjazdu i wyjazdu urządzenia wykonują zdjęcia i zapisują numery tablic, rodzaj pojazdu (osobowy, dostawczy) i markę. Następnie obliczają, ile czasu zajęło Ci przejechanie określonego dystansu. Na podstawie takich informacji mogą ocenić średnią prędkość, z jaką przemieszczało się Twoje auto na danym odcinku drogi.
Jeśli Twój wynik nie przekracza dozwolonego limitu, fotografie wykonane przez OPP zostają natychmiast usunięte. W sytuacji, gdy średnia prędkość jest wyższa niż ograniczenie obowiązujące w tym konkretnym miejscu, system przekazuje zdjęcie do Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Następnie, podczas identycznej procedury jak w przypadku wykrycia przekroczenia prędkości przy pomocy klasycznych fotoradarów, zostanie Ci wystawiony mandat.
Odcinkowy pomiar prędkości a mandaty
Sprzęt do OPP rejestruje najwięcej potencjalnych wykroczeń spośród wszystkich urządzeń używanych w ramach systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Główną zaletą odcinkowych pomiarów prędkości jest więc możliwość wpłynięcia na kierowców i zmuszenia ich do przestrzegania przepisów na stosunkowo długiej trasie. A kiedy można otrzymać mandat?
Odcinkowy pomiar prędkości wyśle informację do ITD jedynie w sytuacji, gdy przekroczysz prędkość dozwoloną na danej trasie o 10 km/h lub więcej. Wtedy możesz się spodziewać kary w wysokości od 50 do 2500 zł i od 1 do 15 punktów. Mandaty są przyznawane w identyczny sposób jak podczas standardowych kontroli drogowych przeprowadzanych przez policję.
Aby nie dostać mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości, warto stosować się do ograniczeń obowiązujących na danej trasie. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie finansowych konsekwencji łamania przepisów. Możesz co prawda przejechać część odcinka z dużą prędkością, a następnie zwolnić lub nawet zatrzymać się na jakiś czas, by oszukać system. Jednak racjonalnie patrząc, jazda w odpowiednim tempie to najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie.
Gdzie są odcinkowe pomiary prędkości?
Z założenia odcinkowe pomiary prędkości mają być usytuowane w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych. Z technicznego punktu widzenia urządzenia wchodzące w skład OPP da się zamontować wyłącznie w określonych warunkach drogowych. Po pierwsze — do podłączenia systemu niezbędne jest wykonanie odpowiednich przyłączy elektrycznych. Po drugie — sprzęt spełnia swoją funkcję jedynie na odcinkach o stałych ograniczeniach prędkości.
Wszystkie te wytyczne uwzględnia się podczas wybierania lokalizacji dla OPP. Obecnie urządzenia działają na trasach w całej Polsce, jednak najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim. Pełną mapę odcinkowych pomiarów prędkości znajdziesz na stronie serwisu CANARD, który jest obsługiwany przez Główny Inspektorat Ruchu Drogowego. Możesz zapoznać z poszczególnymi lokalizacjami, jednak OPP na trasie dość trudno pominąć. O zbliżającej się kontroli powiadamiają znaki informacyjne. Bez problemu da się zauważyć również bramki z charakterystycznymi żółtymi kamerami.
Podsumowanie
- Polska zalicza się do grona państw europejskich, w których co roku ginie najwięcej osób w wypadkach drogowych. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem są odcinkowe pomiary prędkości, w skrócie OPP.
- OPP to system pozwalający na kontrolowanie przekroczenia prędkości przez kierowców na długich odcinkach drogi.
- Odcinkowe pomiary prędkości są najskuteczniejszą metodą wymuszania na kierowcach odpowiednich zachowań na drodze.
- Mapę odcinków objętych OPP można znaleźć w internetowym serwisie CANARD.