Bramki na autostradach w Polsce — jak działają?

Redakcja 2024-12-12
autostrady.com.pl » Blog » Bramki na autostradach w Polsce — jak działają?

Zdecydowana większość autostrad w Polsce to drogi darmowe. Oznacza to, że kierowcy mogą poruszać się nimi bez konieczności uiszczania opłaty. Jednak pewne fragmenty są płatne, co wiąże się z koniecznością przejechania przez bramki. Dowiedz się, w jaki sposób one funkcjonują oraz jak zapłacić za podróż płatnymi odcinkami autostrad.

Opłaty za przejazd trasami, które nie są z nich zwolnione, są pobierane w sposób tradycyjny lub bezobsługowy. Ich wysokość na niektórych odcinkach jest dość wysoka.

Które odcinki autostrad w Polsce są płatne?

Zanim dowiesz się, jak działają bramki na autostradach, musisz wiedzieć, które odcinki w Polsce są płatne w przypadku aut osobowych. Zalicza się do nich trasy:

  • A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin,
  • A4 Katowice – Kraków.

Pierwsza z nich ma długość 255 km. Maksymalna opłata za przejazd tym odcinkiem od Konina do Świecka i odwrotnie kosztuje 120 zł. Opłata ta dotyczy pojazdów z dwiema osiami oraz jest aktualna na dzień 3.12.2024 r.

Kierowcy za przejazd autostradą między węzłami Katowice a Kraków samochodem osobowym zapłacą 32 zł.

Co najmniej do końca 2024 r. z opłat zwolniony jest przejazd trasą A4 Sośnica- Wrocław, a także A2 Konin- Stryków oraz A1 Gdańsk-Toruń.

Bramki na autostradzie – jak płacić za przejazd?

Kierowcy poruszający się płatnymi odcinkami autostrad mają do wyboru różne sposoby dokonywania opłat. Poniżej znajdziesz rozwiązania, z których możesz skorzystać na określonych trasach.

Płatność gotówką lub kartą na bramkach

Na odcinkach Gdańsk – Toruń, Świecko – Konin oraz Katowice – Kraków funkcjonują punkty poboru opłat. Są to specjalne bramki ze szlabanami oraz pomieszczeniami dla inkasentów. Kierowca podjeżdża do nich i musi zatrzymać się w celu pobrania biletu. Dojeżdżając do kolejnych bramek, musi podać go inkasentowi oraz uiścić określoną opłatę. Dopiero wtedy szlaban uniesie się do góry, a pojazd może opuścić punkt poboru opłat.
Za przejazd można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą (Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, Diners Club itd.). Akceptowane są również karty paliwowe (m.in. Routex, Aris, Shell, Lotos, Eurowag).

Płatność za pomocą systemu automatycznego poboru opłat

To jedna z nowoczesnych metod dokonywania płatności umożliwiająca przejazd przez bramki na autostradzie. Na trasie A4 działa system A4GO, a na A1 (która jest aktualnie bezpłatna) – AmberGO.

Pierwszy z nich wymaga zainstalowania urządzenia A4GO na przedniej szybie pojazdu. Gdy auto będzie zbliżało się do bramek w Krakowie lub Katowicach, system skomunikuje się z anteną zainstalowaną w ich pobliżu. Po weryfikacji kategorii pojazdu szlaban zostanie automatycznie podniesiony. Urządzenie A4Go realizuję opłatę w formie przedpłaconych impulsów lub płatności po przejeździe.

AmberGo nie wymaga instalowania urządzenia na szybie, a jedynie pobrania aplikacji z Google Play lub App Store. Po zarejestrowaniu pojazdu w systemie oraz dodaniu karty płatniczej można wygodnie przejeżdżać przez bramki bez zatrzymywania. Numery rejestracyjne są bowiem rozpoznawane przez kamery na punktach poboru opłat i to one automatycznie podnoszą szlaban.

Płatność za pomocą aplikacji korzystających z videotollingu

Jest to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu wideo lub zdjęć wykonanych tablicom rejestracyjnym samochodów oraz rozpoznawaniu ich numerów. Na tej podstawie naliczana jest opłata za przejechanie określonego odcinka.

Do najpopularniejszych aplikacji, które obsługują tego rodzaju płatności, zalicza się m.in.: Autopay, SkyCash, mPay.

System Autopay pozwala opłacić płatny fragment A1 Toruń-Gdańsk (bezpłatna co najmniej do końca 2024 r.) oraz odcinek od Krakowa do Katowic (A4). Wystarczy pobrać aplikację, dodać kartę płatnicą i cieszyć się możliwością szybkiej opłaty za przejazd bez oczekiwania w kolejkach.

Na tych samych fragmentach autostrad można zapłacić także za pomocą SkyCash. W tym celu należy pobrać aplikację, wybrać autostradę, dodać dane pojazdu oraz podpiąć kartę płatniczą.

Jeśli chcesz wygodnie podróżować bez konieczności zatrzymywania się na bramkach, możesz skorzystać również z aplikacji mPay. Jest ona przeznaczona dla wszystkich typów pojazdów poruszających się między Toruniem a Gdańskiem po A1 oraz Krakowem a Katowicami po A4. Korzystanie z niej także jest wygodne i szybkie. Wystarczy pobrać aplikację, dodać dane pojazdu i metodę płatności. System automatycznie pobierze opłatę, a Ty będziesz mógł podróżować bez przeszkód.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Płatność za pomocą systemu e-TOLL – samochody i zespoły pojazdów powyżej 3,5 t

Za bramki na autostradach można zapłacić także za pomocą systemu e-TOLL. Działa on, bazując na nowoczesnej technologii globalnych systemów nawigacji satelitarnej. Jest przeznaczony dla właścicieli, użytkowników pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5, a także wszystkich autobusów. Rejestracja w systemie e-TOLL dotyczy m.in. aut osobowych z przyczepą, których masa przekracza wspomniany limit.

e-TOLL Do płatnych odcinków dróg w systemie e-TOLL od 1 listopada 2024 r. zalicza się m.in.:

  • A4 – węzeł Jarosław Zachód – węzeł Przeworsk,
  • A4 – węzeł Korczowa – węzeł Przemyśl,
  • A4 – węzeł Przemyśl – węzeł Jarosław Wschód,
  • A4 – węzeł Jarosław Wschód – węzeł Jarosław Zachód,
  • A1 – węzeł Kutno Północ – węzeł Kowal,
  • A1 – węzeł Ciechocinek – węzeł Toruń Południe,
  • A1 – węzeł Włocławek Północ – węzeł Ciechocinek,
  • A1 – węzeł Włocławek Zachód – węzeł Włocławek Północ,
  • A1 – węzeł Kowal – węzeł Włocławek Zachód,
  • A1 – węzeł Kutno Wschód – węzeł Kutno Północ,
  • A8 – węzeł Wrocław Zachód – węzeł Wrocław Południe,
  • A8 – węzeł Wrocław Psie Pole – węzeł Wrocław Północ,
  • A2 – węzeł Wrocław Łowicz – węzeł Łódź Północ.

Jak widzisz, lista przykładowych płatnych odcinków różni się w porównaniu z tymi, które obowiązują kierowców aut osobowych.

Podsumowanie

  • Zdecydowana większość autostrad w Polsce to trasy bezpłatne. Kierowcy samochodów osobowych muszą zapłacić za przejazd A2 na trasie Świecko-Nowy Tomyśl-Konin oraz A4 z Krakowa do Katowic. Do końca 2024 r. z opłat zwolnienia dotyczą podróżowania między Sośnicą a Wrocławiem (A4), Koninem a Strykowem (A2) oraz Gdańskiem i Toruniem (A1).
  • Przed wjazdem na płatne odcinki autostrad znajdują się bramki ze szlabanami. Przy wjeździe pobiera się bilet, a przy wyjeździe uiszcza opłatę. Dotyczy to kierowców korzystających z tradycyjnej formy zapłaty.
  • Kierowcy mogą płacić za autostrady za pomocą systemu automatycznego poboru opłat. Na A4 działa A4GO wymagający montażu niewielkiego urządzenia na przedniej szybie. Wysyła ono sygnał do anten znajdujących się w punktach i po weryfikacji pojazdu podnosi szlaban. Na A1 funkcjonuje AmberGo, który wymaga pobrania aplikacji, zarejestrowania pojazdu oraz dodania karty płatniczej. Numery rejestracyjne są weryfikowane automatycznie przy zbliżaniu się do bramek.
  • Kierowcy mogą korzystać także z aplikacji videotollingu. Najpopularniejsze z nich to SkyCash, Autopay i mPay.
  • Kierowcy aut ciężarowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 t korzystają z systemu e-TOLL. Bazuje on na globalnych systemach satelitarnych.

FAQ

Czy za przejazd płatnymi odcinkami autostrad można zapłacić inną walutą niż polski złoty?
Tak, przyjmowane są płatności nie tylko w złotówkach, ale również euro i dolarach. Płacąc obcymi walutami, należy jednak, że przyjmowane są wyłącznie banknoty. Reszta jest wydawana w złotówkach.
Jakie oznaczenia bramek na autostradzie są stosowane w Polsce?
Bramki przeznaczone do uiszczania opłat w formie gotówkowej lub kartą są oznaczone symbolem kasjera. Tam, gdzie znajduje się znak kamery na żółtym tle, mogą przejechać kierowcy korzystający z systemu automatycznego poboru opłat.
Jak przejeżdżać przez bramki na autostradzie?
Bramki na autostradach są odpowiednio oznakowane z pewnym wyprzedzeniem. Dzięki temu kierowcy mają szansę na to, aby przygotować się do wyhamowania i zatrzymania pojazdu. Podjeżdżając do punktu poboru opłat, należy zawsze zachować ostrożność i odstęp od poprzedzającego samochodu. Należy sprawdzać oznakowania konkretnych bramek i wybierać je zgodnie ze sposobem wnoszenia opłaty za przejazd.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Image placeholder
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny