Dania przyciąga turystów pięknymi plażami, fiordami i zatokami. Ten skandynawski kraj otacza ponad 400 wysp. Miejsca związane z Andersenem będą świetną atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych podróżników. I to wszystko niedaleko Polski. Podpowiemy, jak zaplanować podróż samochodem do Danii.
- Płatne drogi i autostrady w Danii
- Opłaty drogowe w Danii
- Winiety w Danii
- Czy w krajach po drodze do Danii są winiety?
- Wyposażenie auta w Danii
- Dania – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
- Ważne telefony podczas podróży po Danii
- Samochodem po Danii
- Bornholm
- Legoland Billund
- Kopenhaga
- Autostrady w Danii – co warto wiedzieć?
Płatne drogi i autostrady w Danii
Dobrą wiadomością dla kierowców podróżujących do Danii jest to, że autostrady i drogi ekspresowe są bezpłatne. Sieć autostrad ma ponad tysiąc kilometrów. Oznakowanie autostrad jest sporządzone na 3 sposoby – nazwa odcinka, numeracja europejska, numeracja krajowa. Poniżej mapa autostrad Danii:
Opłaty drogowe w Danii
W Danii jedyną opłatą drogową jest przejazd dwoma mostami – Storebaelt i Oresund.
Dłuższy most Storebaelt mierzy 18 km i łączy Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg). Opłata za przejazd wynosi 250 kr. Most jest najdłuższym połączeniem wysp w Europie.
Danię i Szwecję łączy most Oresund, długość przejazdu to 8 km, a koszt to 54 euro.
Opłat można dokonać na wjeździe mostów lub wcześniej kupić bilet online.
Winiety w Danii
W Danii nie obowiązują winiety, dlatego kierowcy mogą bezpłatnie korzystać z autostrad i dróg ekspresowych.
Czy w krajach po drodze do Danii są winiety?
Droga do Danii z Polski wiedzie przez Niemcy. W Niemczech nie obowiązują winiety.
Wyposażenie auta w Danii
Przygotowując się do podróży do Danii, warto wiedzieć, co obowiązkowo trzeba mieć w aucie. Jest to trójkąt ostrzegawczy. W przypadku podróżowania z przyczepą trzeba mieć dwa trójkąty. Są także przedmioty, które nie są obowiązkowe, jednak warto mieć je w samochodzie:
- apteczka,
- gaśnica,
- kamizelka odblaskowa.
Opony okolcowane można mieć od 1 listopada do 15 kwietnia. Jeżeli na drodze jest odpowiednia ilość śniegu lub lodu można założyć łańcuchy śniegowe.
Dania – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z przepisami drogowymi, które tam obowiązują. Są one zbliżone do polskich zasad ruchu drogowego. W Danii rowerzyści mają bezwzględne pierwszeństwo. Klakson może zostać użyty tylko w przypadku sytuacji zagrażającej życiu. Poniżej ograniczenia prędkości:
- w terenie zabudowanym samochody osobowe – 50 km/h, a w centrum Kopenhagi 40 km/h,
- poza terenem zabudowanym samochody osobowe – 80km/h (czasami dozwolone jest 90 km/h),
- autostrady samochody osobowe – 130 km/h, na niektórych odcinkach są jednak ograniczenia prędkości do 110 km/h.
W Danii można stracić prawo jazdy, jeżeli przekroczy się prędkość o 60% dozwolonej oraz za jazdę ponad 160 km/h.
Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok, całą dobę.
W przypadku przewozu dzieci warto pamiętać, że dzieci poniżej 135 cm muszą jeździć w specjalnych fotelikach. Nie można zamontować fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Fotelik może być objęty ubezpieczeniem AC w ramach wyposażenia samochodu.
Ważne telefony podczas podróży po Danii
Przed wycieczką do Danii warto przygotować sobie listę niezbędnych telefonów, które mogą przydać się w sytuacji kryzysowej. Dzięki temu będzie można wezwać pomoc od razu.
- 112– Europejski numer alarmowy
- (+45) 39 46 77 00– Ambasada RP w Kopenhadze
- (+45) 87 34 34 34– Konsulat Honorowy RP w Aarhus – Jutlandia
- +45 70 27 91 12– Pomoc drogowa
Samochodem po Danii
Dania to kraj wysp i uroczych miasteczek. Odnajdą się tam osoby lubiące aktywny wypoczynek oraz kochające morze i przyrodę. Choć lato jest krótkie i niezbyt gorące Dania to alternatywa dla wakacji na południu i znajduje ona wielu zwolenników.
Bornholm
Jest to wyspa należąca do Danii. Leży blisko Polski, jest to 100 km na północ od polskiego wybrzeża. Wybrzeże ma charakter skalisty z klifami o wysokości do 80 m. Wielbiciele piaszczystych i szerokich plaż także będą zadowoleni, ponieważ strona południowa ma wiele takich plaż. Są także równiny i wydmy. Lubiący aktywny wypoczynek z pewnością skorzystają z wycieczek rowerowych oraz pieszych. Warto także odwiedzić Bornholm Butterfly Park „Park motyli i tropików” w Nexø, gdzie można podziwiać piękne owady oraz rośliny tropikalne.
Legoland Billund
Jest to największy park LEGO na świecie. Szczególnie ciekawe miejsce dla dzieci, ale dorośli też nie powinni być zawiedzeni. Z klocków jest wykonane prawie wszystko m.in. zwierzęta, postacie, miasteczka, regiony, a nawet miniatury znanych budowli świata. Są także karuzele, place zabaw, atrakcje wodne, oceanarium. Niedaleko Legolandu jest Park Safari w Givskud, gdzie można podziwiać różne gatunki zwierząt.
Kopenhaga
Stolica Danii urzeka przyjemną atmosferą, licznymi muzeami, zamkami i pałacami oraz architekturą. Tam każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną z najciekawszych atrakcji jest wizyta w Ogrodach Tivoli, parku rozrywki, który oferuje kolejki górskie, karuzele, ogrody, restauracje. Miłośnicy historii z pewnością zwrócą uwagę na pałace. Jednym z nich jest Pałac Rosenborg, zbudowany z rozkazu króla Chrystiana IV. Niedaleko Pałacu znajduje się Ogród Botaniczny oraz Narodowe Muzeum Historii Naturalnej.
Autostrady w Danii – co warto wiedzieć?
- Autostrady i drogi ekspresowe w Danii są bezpłatne.
- Jedyną opłatę drogową trzeba uiścić podczas podróżowania dwoma mostami.
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Danii to trójkąt ostrzegawczy.
- W Danii nie obowiązują winiety.
FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Danii samochodem
Jakie dokumenty zabrać ze sobą do Danii?
- dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Danii,
- prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane w Danii),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- potwierdzenie ubezpieczenia OC,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.