Dania

Autostrady w Danii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Danii

Dania przyciąga turystów pięknymi plażami, fiordami i zatokami. Ten skandynawski kraj otacza ponad 400 wysp. Miejsca związane z Andersenem będą świetną atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych podróżników. I to wszystko niedaleko Polski. Podpowiemy, jak zaplanować podróż samochodem do Danii.

Płatne drogi i autostrady w Danii

Dobrą wiadomością dla kierowców podróżujących do Danii jest to, że autostrady i drogi ekspresowe są bezpłatne. Sieć autostrad  ma ponad tysiąc kilometrów. Oznakowanie autostrad jest sporządzone na 3 sposoby – nazwa odcinka, numeracja europejska, numeracja krajowa. Poniżej mapa autostrad Danii:

Mapa z siecią autostrad w Danii

Mapa z siecią autostrad w Danii

Opłaty drogowe w Danii

W Danii jedyną opłatą drogową jest przejazd dwoma mostami – Storebaelt i Oresund.

Dłuższy most Storebaelt mierzy 18 km i łączy Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg). Opłata za przejazd wynosi 250 kr. Most jest najdłuższym połączeniem wysp w Europie.

Danię i Szwecję łączy most Oresund, długość przejazdu to 8 km, a koszt to 54 euro.

Opłat można dokonać na wjeździe mostów lub wcześniej kupić bilet online.

Winiety w Danii

W Danii nie obowiązują winiety, dlatego kierowcy mogą bezpłatnie korzystać z autostrad i dróg ekspresowych.

Czy w krajach po drodze do Danii są winiety?

Droga do Danii z Polski wiedzie przez Niemcy. W Niemczech nie obowiązują winiety.

Wyposażenie auta w Danii

Przygotowując się do podróży do Danii, warto wiedzieć, co obowiązkowo trzeba mieć w aucie. Jest to trójkąt ostrzegawczy. W przypadku podróżowania z przyczepą trzeba mieć dwa trójkąty. Są także przedmioty, które nie są obowiązkowe, jednak warto mieć je w samochodzie:

  • apteczka,
  • gaśnica,
  • kamizelka odblaskowa.

Opony okolcowane można mieć od 1 listopada do 15 kwietnia. Jeżeli na drodze jest odpowiednia ilość śniegu lub lodu można założyć łańcuchy śniegowe.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Dania – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z przepisami drogowymi, które tam obowiązują. Są one zbliżone do polskich zasad ruchu drogowego. W Danii rowerzyści mają bezwzględne pierwszeństwo. Klakson może zostać użyty tylko w przypadku sytuacji zagrażającej życiu. Poniżej ograniczenia prędkości:

  • w terenie zabudowanym samochody osobowe – 50 km/h, a w centrum Kopenhagi 40 km/h,
  • poza terenem zabudowanym samochody osobowe – 80km/h (czasami dozwolone jest 90 km/h),
  • autostrady samochody osobowe – 130 km/h, na niektórych odcinkach są jednak ograniczenia prędkości do 110 km/h.

W Danii można stracić prawo jazdy, jeżeli przekroczy się prędkość o 60% dozwolonej oraz za jazdę ponad 160 km/h.

Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok, całą dobę.

W przypadku przewozu dzieci warto pamiętać, że dzieci poniżej 135 cm muszą jeździć w specjalnych fotelikach. Nie można zamontować fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Fotelik może być objęty ubezpieczeniem AC w ramach wyposażenia samochodu.

Ważne telefony podczas podróży po Danii

Przed wycieczką do Danii warto przygotować sobie listę niezbędnych telefonów, które mogą przydać się w sytuacji kryzysowej. Dzięki temu będzie można wezwać pomoc od razu.

  • 112– Europejski numer alarmowy
  • (+45) 39 46 77 00– Ambasada RP w Kopenhadze
  • (+45) 87 34 34 34– Konsulat Honorowy RP w Aarhus – Jutlandia
  • +45 70 27 91 12– Pomoc drogowa

Samochodem po Danii

Dania to kraj wysp i uroczych miasteczek. Odnajdą się tam osoby lubiące aktywny wypoczynek oraz kochające morze i przyrodę. Choć lato jest krótkie i niezbyt gorące Dania to alternatywa dla wakacji na południu i znajduje ona wielu zwolenników.

Bornholm

Jest to wyspa należąca do Danii. Leży blisko Polski, jest to 100 km na północ od polskiego wybrzeża. Wybrzeże ma charakter skalisty z klifami o wysokości do 80 m. Wielbiciele piaszczystych i szerokich plaż także będą zadowoleni, ponieważ strona południowa ma wiele takich plaż. Są także równiny i wydmy. Lubiący aktywny wypoczynek z pewnością skorzystają z wycieczek rowerowych oraz pieszych. Warto także odwiedzić Bornholm Butterfly Park „Park motyli i tropików” w Nexø, gdzie można podziwiać piękne owady oraz rośliny tropikalne.

Legoland Billund

Jest to największy park LEGO na świecie. Szczególnie ciekawe miejsce dla dzieci, ale dorośli też nie powinni być zawiedzeni. Z klocków jest wykonane prawie wszystko m.in. zwierzęta, postacie, miasteczka, regiony, a nawet miniatury znanych budowli świata. Są także karuzele, place zabaw, atrakcje wodne, oceanarium. Niedaleko Legolandu jest Park Safari w Givskud, gdzie można podziwiać różne gatunki zwierząt.

Kopenhaga

Stolica Danii urzeka przyjemną atmosferą, licznymi muzeami, zamkami i pałacami oraz architekturą. Tam każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną z najciekawszych atrakcji jest wizyta w Ogrodach Tivoli, parku rozrywki, który oferuje kolejki górskie, karuzele, ogrody, restauracje. Miłośnicy historii z pewnością zwrócą uwagę na pałace. Jednym z nich jest Pałac Rosenborg, zbudowany z rozkazu króla Chrystiana IV. Niedaleko Pałacu znajduje się Ogród Botaniczny oraz Narodowe Muzeum Historii Naturalnej.

Autostrady w Danii – co warto wiedzieć?

  1. Autostrady i drogi ekspresowe w Danii są bezpłatne.
  2. Jedyną opłatę drogową trzeba uiścić podczas podróżowania dwoma mostami.
  3. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Danii to trójkąt ostrzegawczy.
  4. W Danii nie obowiązują winiety.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Danii samochodem

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do Danii?
Przy planowaniu podróży nie można zapomnieć o niezbędnych dokumentach. Poniżej przygotowaliśmy listę:
  • dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Danii,
  • prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane w Danii),
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
  • potwierdzenie ubezpieczenia OC,
  • w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Czy parkowanie w Danii jest płatne?
W Danii trzeba używać zegara parkingowego, tam gdzie postój ograniczony jest czasowo. Zegary parkingowe można nabyć na stacjach benzynowych. Limity czasowe parkowania są oznaczone na znakach. W Danii nie można parkować dwoma kołami na chodniku. Tylko niektóre gminy na to pozwalają. W stolicy kraju, Kopenhadze jest zakaz. Miejsca, w których parkowanie nie jest dozwolone są oznaczone żółtą, ciągłą linią na krawężniku.
Ile kosztuje paliwo w Danii?
Przygotowując się do podróży do Danii, warto wcześniej sprawdzić ceny paliwa, aby przygotować kosztorys swojej wycieczki. We wrześniu 2022 r. litr benzyny kosztuje w Danii ok. 10,08 zł, a litr oleju napędowego ok. 9,85 zł. Ważna informacja dla osób posiadających samochód z instalacją LPG - jest trudność ze znalezieniem stacji LPG w Danii.
Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe w Danii?
W Danii obowiązkowe jest tylko OC samochodu. Trzeba mieć przy sobie certyfikat ubezpieczenia. Zielona Karta nie jest wymagana. Warto natomiast zastanowić się nad zakupem dobrowolnych ubezpieczeń tj. autocasco oraz assistance. Autocasco chroni od kradzieży i zniszczenia pojazdu np. w kolizji, na parkingu czy przez żywioły. Natomiast w ramach assistance można liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy np. zepsuje się samochód w trasie. Istotnym punktem w assistance są limity holowania. Im więcej kilometrów, tym lepiej, ponieważ można holować samochód nawet pod dom. Bardzo ważna jest także polisa na koszty leczenia dla uczestników podróży. Nie jest wprawdzie obowiązkowa, ale zdecydowanie warto ją wykupić. Dzięki niej można liczyć na pokrycie kosztów leczenia w Danii przez ubezpieczyciela. Gdyby wydarzył się wypadek lub nagłe zachorowanie, ubezpieczyciel odpowiada do sumy ubezpieczenia. Dodatkowo w ramach takiej polisy jest assistance, który m.in. zapewnia transport medyczny do Polski, celem dalszego leczenia. Polisa podróżna może zawierać także takie dodatki jak NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), dzięki któremu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie wypadku czy kradzież mienia z domu w Polsce na czas wyjazdu.
Jak zachować się w trakcie stłuczki w Danii?
Jeżeli dojdzie do kolizji w Danii, w której nikt nie ucierpiał, nie ma obowiązku wzywania policji. Wystarczy spisać dane uczestników zdarzenia: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer rejestracyjny, numer polisy, nazwę firmy oraz okoliczności zdarzenia. Pojazd poszkodowanego jest holowany do ASO oraz informowana jest firma ubezpieczeniowa, która wysyła rzeczoznawcę i określa wysokość odszkodowania.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 5 Średnia: 3]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny