Macedonia

Autostrady w Macedonii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Macedonii

Brak dostępu do morza sprawia, że Macedonii na próżno szukać w rankingach najpopularniejszych kierunków podróży turystów z Polski. Jednak ten górzysty kraj to esencja Bałkanów. Myślisz o samochodowej wycieczce do Macedonii? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym przygotujesz się do takiej podróży.

Płatne drogi i autostrady w Macedonii

Podróżowanie samochodem po Macedonii (a właściwie Macedonii Północnej, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego kraju) może być uciążliwe – zwłaszcza lokalne drogi często są w stanie pozostawiającym wiele do życzenia. Za przejazd autostradami trzeba z kolei zapłacić.

Macedonia – płatne odcinki autostrad:

  • Kumanovo – Miladinovci,
  • Skopje – Petrovec,
  • Petrovec – Veles,
  • Veles – Gradsko,
  • Skopje – Miladinovci,
  • Tetovo – Gostivar,
  • Gostivar – Tetovo,
  • Skopje – Tetovo,
  • Tetovo – Skopje.

Opłaty drogowe w Macedonii

Za przejazd macedońskimi autostradami kierowcy mogą zapłacić zarówno w denarach, jak i euro. Koszt jest uzależniony od odcinka – przykładowo przejazd odcinkami:

  • Gostivar – Tetovo kosztuje 30 denarów lub 0,5 euro,
  • Skopje – Miladinovci kosztuje 40 denarów lub 1 euro,
  • Kumanovo – Miladinovci kosztuje 60 denarów lub 1,5 euro.

Przejazd najtańszym odcinkiem autostrady wiąże się z opłatą 30 denarów macedońskich (ok. 2,30 zł), z kolei najwyższa opłata to 60 denarów (ok. 4,60 zł). Kierowcy, którzy będą płacić w euro, muszą spodziewać się wyższego wydatku.

Winiety w Macedonii

W Macedonii opłaty za przejazd autostradami są pobierane w wyznaczonych do tego punktach. Kierowcy mogą zapłacić zarówno gotówką, jak i dokonać transakcji bezgotówkowej.

Czy w krajach po drodze do Macedonii obowiązują winiety?

Dojazd do Macedonii oznacza przejazd przez inne terytoria, np. Słowację, Węgry i Serbię. W dwóch pierwszych krajach można nabyć winiety. Zakup winiet na 10 dni to wydatek rzędu 10 euro na Słowacji i 3 820 forintów (ok. 44 zł) na Węgrzech. W Serbii – podobnie jak w Macedonii – nie obowiązują winiety, a za przejazd płatnymi odcinkami trzeba zapłacić bezpośrednio w punktach znajdujących się na autostradach.

Samochodem po Macedonii – co warto zwiedzić?

Jakie atrakcje są najchętniej zwiedzane przez turystów, którzy zdecydowali się przyjechać na wakacje do Macedonii? Na liście znajdują się choćby:

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Kanion Matka – propozycja dla odważnych

Kanion Matka jest położony w odległości ok. 15 km od stolicy Macedonii. Zalicza się go do najchętniej odwiedzanych przez turystów punktów w tej części Europy. To właśnie tu mieści się jedno z najstarszych sztucznych jezior w Macedonii, a także kilka średniowiecznych klasztorów. Planujesz odwiedzić Kanion Matka? W jego obrębie znajdują się też jaskinie – dotrzesz do nich m.in. kajakiem.

Jezioro Ochrydzkie – zobacz najstarsze jezioro w Europie

Macedonia

Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo – Jezioro Ochrydzkie w Macedonii

Na terenie Macedonii znajduje się najstarsze jezioro w Europie – Jezioro Ochrydzkie. Warto je jednak zobaczyć nie tylko z tego powodu, ale również ze względu na okalający je krajobraz – jest ono otoczone górami. W mieście Ochryda, które jest położone nad Jeziorem Ochrydzkim, znajdują się liczne zabytki – cerkwie, ruiny twierdzy cara Samuela (X-XI w.) czy starożytny teatr. Wybierasz się do Macedonii w wakacje? W tym okresie w Ochrydzie odbywa się festiwal muzyczny Lato Ochrydzkie.

Góra Vodno – Skopje z góry

Korzystając z autostrad, chcesz się dostać do Macedonii, by zwiedzić Skopje? Zarezerwuj trochę czasu i wybierz się na Górę Vodno. Można z niej podziwiać panoramę całego miasta. Środkami transportu publicznego można dojechać też do kolejki linowej – widok pozostaje na długo w pamięci. W Skopje warto za to zobaczyć choćby gigantyczne pomniki, które zaskakują wielu turystów.

Wyposażenie auta w Macedonii

Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu zarejestrowanego w Macedonii jest dłuższa niż w Polsce. Zgodnie z przepisami znajdują się na niej:

  • koło zapasowe i zestaw do jego montażu,
  • gaśnica – dotyczy pojazdów z instalacją LPG,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • kamizelka odblaskowa.

Planujesz samochodową wycieczkę do Macedonii między 15 listopada a 15 marca? Pamiętaj o zimowych oponach – w tym okresie są one obowiązkowe.

Przygotowując się do podróży samochodem po Macedonii, trzeba pamiętać też o OC. Aby wjechać do tego kraju, należy posiadać Zieloną Kartę, o którą wcześniej należy wystąpić do ubezpieczyciela. W zależności od polityki ubezpieczyciela może ona zostać wydana bezpłatnie lub po wniesieniu opłaty.

Ubezpieczenie graniczne ma zastosowanie nie tylko w odniesieniu do pojazdów z krajów poza unijnych wjeżdżających na teren naszego kraju, ale może dotyczyć także kierujących pojazdami zaopatrzonymi w polskie tablice rejestracyjne. W większości krajów Europy wystarczy polskie OC. Jednak w takich państwach jak Białoruś, Rosja i Ukraina za naszą wschodnią granicą, czy bałkańskie: Albania, Czarnogóra czy Macedonia, przy przekraczaniu granicy, kierowcy muszą okazać Zieloną Kartę. Jeśli nie odebrali jej od swoich ubezpieczycieli, będą musieli wykupić ubezpieczenie graniczne. Dla każdego podróżującego własnym samochodem jest to dodatkowy wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro – przypomina Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Macedonia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca kierowcom z Polski ostrożność podczas samochodowych podróży po Macedonii – dotyczy to zwłaszcza pokonywania górskich dróg. Macedonia Północna znajduje się w czołówce państw, w których co roku na drogach ginie najwięcej osób. Jak zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku? Warto przestrzegać lokalnych zasad, które obowiązują uczestników ruchu drogowego.

Macedonia – najważniejsze przepisy drogowe:

  • zakazane jest używanie telefonu komórkowego podczas jazdy – kierowca może korzystać z zestawu głośnomówiącego,
  • dopuszczalny limit alkoholu to 0,5 promila – dla młodych kierowców przepisy są jednak bardziej rygorystyczne i w ich przypadku obowiązuje limit 0,09 promila,
  • dzieci powinny podróżować w fotelikach samochodowych (dzieci, które nie ukończyły 12 lat, nie mogą podróżować na przednim siedzeniu),
  • przez cały rok należy korzystać ze świateł mijania,
  • zarówno kierowca, jak i pasażerowie mają obowiązek korzystać z pasów bezpieczeństwa.

Chcesz zwiedzać Macedonię Północną samochodem, który nie został zarejestrowany na Ciebie? Pamiętaj, aby mieć przy sobie pełnomocnictwo właściciela. Jego brak może skutkować sankcjami, w tym również konfiskatą samochodu.

Dopuszczalne prędkości w Macedonii:

  • 50 km/h – w terenie zabudowanym
  • 90 km/h – na innych drogach
  • 110 km/h – na drogach zarezerwowanych dla pojazdów mechanicznych
  • 130 km/h – na autostradach

Ważne telefony podczas podróży po Macedonii

Jeździsz ostrożnie? Mimo to warto przygotować się na niespodziewane sytuacje i przed wyjazdem zapisać ważne numery alarmowe.

Macedonia – ważne telefony:

  • policja – 192,
  • straż pożarna – 193,
  • pogotowie ratunkowe – 194.

Obawiasz się bariery językowej? Jeszcze przed wyjazdem możesz wykupić ubezpieczenie assistance z opcją tłumacza.

Co warto wiedzieć?

  • Korzystanie z autostrad w Macedonii jest płatne. Opłatę za przejazd można wnieść zarówno w denarach, jak i euro.
  • Za przejazd macedońskimi autostradami można zapłacić gotówką lub bezgotówkowo w wyznaczonych do tego punktach.
  • Wśród obowiązkowych elementów wyposażenia auta znajduje się m.in. koło zapasowe i gaśnica.
  • Wjeżdżając samochodem na teren Macedonii, należy okazać Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy w Macedonii Północnej można korzystać z polskiego prawa jazdy?
Macedonia Północna honoruje polskie prawo jazdy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje jednak, aby osoby planujące pozostać w Macedonii dłużej niż przez 3 miesiące, korzystały z międzynarodowego prawa jazdy. Planujesz jeszcze dłuższy pobyt w Macedonii? Po upływie 6 miesięcy od kierowców z zagranicy wymaga się posiadania prawa jazdy Macedonii Północnej – należy na nie wymienić polskie prawo jazdy.
Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, planując podróż samochodem do Macedonii?
Granicę z Macedonią można przekroczyć, okazując jeden z kilku dokumentów. Należą do nich dowód osobisty i paszport (w tym tymczasowy). Wiza jest wymagana jedynie, gdy pobyt będzie trwał dłużej niż 90 dni. Kierowcy muszą mieć przy sobie także prawo jazdy i Zieloną Kartę (lub ubezpieczenie graniczne).
Czy w Macedonii funkcjonuje obowiązek meldunkowy?
Tak, o obowiązku meldunkowym przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zameldować należy się wówczas, gdy pobyt na terenie Macedonii Północnej przekracza 24 godziny. W przypadku noclegu w hotelu lub pensjonacie obowiązek ten ciąży na jego właścicielu.
Ile kosztuje paliwo w Macedonii?
Ceny paliw w Macedonii są zbliżone do cen na polskich stacjach benzynowych. Jak podaje Polski Związek Motorowy, w maju 2022 r. litr PB95 kosztował w Macedonii 1,31 euro, a litr oleju napędowego 1,36 euro.
Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając się samochodem do Macedonii?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca kierowcom dużą ostrożność w czasie poruszania się po macedońskich drogach. Powodem są nietypowe sytuacje, z którymi mogą się oni spotkać, do których zaliczają się np. rowerzyści czy motocykliści jadący pod prąd lub przechodzenie ze zwierzętami w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 3 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny